• Laboratoria Przyszłości

• #LaboratoriaPrzyszłości to ponad miliard złotych na nowoczesny sprzęt do szkół podstawowych! Dowiedz się więcej o największej inwestycji w nowoczesną edukację w historii Polski na www.gov.pl/laboratoria

W szkole odbyły się zajęcia "Odkryj szkolne supermoce", na których zewnętrzna firma zaprezentowała nowinki techniczne w druku 3D i konstruowaniu układów elektromechanicznych.

Drukujemy kolejne projekty:

Inną naszą ulubioną czynnością w ramach zajęć jest nagrywanie wszelakich filmów, ich montaż oraz publikacja na naszym szkolnym kanale YouTube

Poniżej prezentujemy krótką fotorelację z nagrywania naszej wersji popularnego teleturnieju "Jaka to melodia?" oraz link do efektu końcowego. Bawiliśmy się naprawdę bardzo dobrze :))))

W tym roku szkolnym kontynuujemy druk 3D, przykładając większą wagę do samodzielnego przygotowywania projektów gotowych do wydruku.

Z okazji Dnia Matki przygotowaliśmy upominki w formie otwieranych serduszek:

Bardzo czasochłonne okazało się wykonanie plakietek na drzwi sal szkolnych, dzięki którym szkoła stała się dostępna również dla uczniów niedowidzących - plakietki posiadają wypukłe napisy:

Wykonunejmy projekty do zabawy:

Kolejny miesiąc minął nam przede wszystkim na Tworzeniu i drukowaniu breloków do sal lekcyjnych i programowaniu Arduino. Wymieniliśmy stare breloki na nowe zaprojektowane przez nas (uczniów).

Luty minął nam na dalszych wydrukach 3D zarówno pomocy naukowych dla szkoły i jak i  wydrukach dla uczniów:

Ponadto w ramach zajęć zaaczęliśmy pracę z Arduino. Co to Arduino?

Arduino to platforma, dzięki której w łatwy sposób można tworzyć oprogramowanie na gotowe systemy wbudowane (tzw. systemy embedded). W ramach Arduino jest środowisko komputerowe, język programowania oraz specjalne płytki z oprzyrządowaniem, które można samodzielnie programować. Pracę rozpoczęliśmy według kursu podstawowego Forbot. Zajęcia przynoszą nam wiele pozytywnych emocji, frajdy a przede wszystkim nauki :)

KOMUNIKAT #1

W programie Laboratoria Przyszłości nasza szkoła nabyła nowoczesne kolumny głośnikowe, pianino cyfrowe Yamaha, profesjonalne przewodowe i bezprzewodowe mikrofony oraz statywy do użytku podczas wystąpień szkolnych i innych uroczystości. Oprócz tego otrzymaliśmy aparat fotograficzny i laptop, które będą wykorzystywane na kółku fotograficznym i kółku wideofilmowania. Na zajęciach przyrodniczych i informatycznych będziemy pracować z drukarką 3D. Nasza szkoła posiada również radiowęzeł zakupiony w tym programie.

KOMUNIKAT #2

W drugiej transzy zakupów w ramach programu Laboratoria Przyszłości nasza szkoła wyposażyła wyremontowaną wcześniej na potrzeby zajęć techniki pracownię kuchenną. Zakupione zostały meble kuchenne, zlewozmywak oraz sprzęt AGD, w tym kuchenka z piekarnikiem, miksery, blendery, opiekacze, jak również inne akcesoria kuchenne (np. garnki, patelnie, blachy do ciasta, sztućce itd.).
          Aby lepiej zabezpieczyć nowe pianino cyfrowe Yamaha, kupiliśmy specjalny futerał.

yes    yes   yes

Zajęcia z drukarką 3D

Dzięki temu urządzeniu możliwe jest rozbudzenie wyobraźni uczniów i samodzielne wydrukowanie niestandardowych pomocy edukacyjnych.

Obejrzyjcie filmik i przekonajcie się sami:

Składanie modelu samochodu wydrukowanego przez naszą drukarkę:

Ukończony model Volkswagen T1 składający się z 23 części.

Ponadto drukowalismy i wciąż drukujemy mnóstwo modeli dla nas, uczniów:

... i wiele, wiele innych :)

yesyesyes

Zajęcia z podstaw elektroniki

Wydrukowaliśmy też pomoce naukowe:

Komórka roślinna

komórka zwierzęca

yes   yes   yes

Dzięki programowi "Laboratoria Przyszłości", uczniowie naszej szkoły mogą rozwijać swoje pasje kulinarne oraz doskonalić umiejętności samodzielnego obsługiwania małych urządzeń AGD na lekcjach techniki.
          Dzięki doposażeniu naszej szkoły zrealizowane zostały także zajęcia kulinarne w ramach innowacji pedagogicznej "Książka mnie inspiruje".

*   *   *   *   *   *   *

yes   yes   yes

Na lekcjach techniki sprzęt zakupiony w ramach "Laboratoriów przyszłości" Pomaga nam w przygotowywaniu pysznych soków owocowych, ciastek i zapiekanek. Sprzęt został także wykorzystany do przygotowania kawiarenki organizowanej przez Samorząd Szkolny i Szkolne Koło Wolontariatu.