ROK SZKOLNY 2024/2025
Wyjazd klasy 3a do Wdzydz 25-26.10.2024 r.
W ramach lekcji języka kaszubskiego, w dniach 25-26 października 2024 r. odbył się wyjazd z noclegiem do Wdzydz Kiszewskich dla klasy 3a. W piątek uczniowie wzięli udział w warsztatach malowania płóciennych plecaków we wzory kaszubskie oraz w wieczorze filmowym. Zaś w sobotę uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych w terenie, podczas których zbierali grzyby i zapoznali się z ich gatunkami. Zwiedzali Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny, gdzie uczestniczyli w warsztatach wykonania kwiatów z krepy.
Występ naszych uczennic podczas XIII Bajkowego Festynu Rodzinnego
W niedzielę, 22 września uczennice naszej szkoły wraz z nauczycielką języka kaszubskiego Beatą Jankowską czytały na scenie fragment książki fantasy "Pòd òkã Jastrë" Dariusza Majkowskiego. To był wspaniały, słoneczny dzień, spędzony na wspólnych kaszubskich grach i zabawach.
ROK SZKOLNY 2023/2024
Warsztaty wielkanocne, marzec 2024 r.
Wszystkie grupy.
W ciągu kilku ostatnich dni wszyscy uczniowie, którzy uczęszczają na język kaszubski, wzięli udział w warsztatach wielkanocnych dekorowania pierników. Wykonali przepiękne dekoracje na kurczaczkach, zajączkach, marchewkach czy jajkach. Powstały cudowne prace.
Mecz kaszubski w Ergo Arenie 22.03.2024 r.
W dniu 22 marca uczniowie klasy 7a wzięli udział w kaszubskim meczu siatkówki, który odbył się w Ergo Arenie pomiędzy drużynami Trefl Gdańsk i Stal Nysa.
Wszystko to dzięki wykonanym pracom plastycznym przez Amelię Lorek oraz Martynę Szulist do konkursu „Aktywne Kaszuby” o tematyce „Ks. Hilary Jastak jako wzór solidarności międzyludzkiej”. W ramach konkursu cała klasa otrzymała darmowe bilety na mecz. Bawiliśmy się super!
Warsztaty na Dzień Babci i Dziadka 13.01.2024 r.
W dniu 13 stycznia, w naszej szkole, odbyły się warsztaty wykonywania oraz dekorowania pierników na Dzień Babci i Dzień Dziadka. Uczniowie własnoręczne dekorowali pierniki z wykorzystaniem motywów wzorów kaszubskich. W warsztatach wzięli udział wszyscy uczniowie uczęszczający na lekcje języka kaszubskiego.
Warsztaty 02.12.2013 r.
Z okazji przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, w ramach lekcji języka kaszubskiego, zorganizowano dla uczniów warsztaty regionalne związane z tematyką świąteczną. Uczniowie dekorowali wzorami kaszubskimi karmiki dla ptaków. W zajęciach wzięli udział wszyscy uczniowie uczęszczający na lekcje języka kaszubskiego.
Méster Bëlnégò Czëtaniô 2023 - sukcesy naszych uczennic!
Zuzanna Lubecka - Mistrzyni czytania po kaszubsku
Zuzia_Wejherowo_czytanie.MP4
Zuzanna Lubecka, uczennica klasy 2 a, zajęła III miejsce w kategorii klas I-II w finale X. edycji Regionalnego Konkursu Méster Bëlnégò Czëtaniô. Konkurs odbył się w piątek 15 grudnia w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Wzięło w nim udział ok. 100 uczestników z całego Pomorza.
Jesteśmy bardzo dumni i serdecznie gratulujemy!
Sukcesy naszych uczennic w powiatowych eliminacjach do X. Kònkùrsu Dlô Czëtińców „Méster Bëlnégò Czëtaniô”
W dniu 05 grudnia w I LO w Kościerzynie odbyły się powiatowe eliminacje do Konkursu dla Czytelników „Méster Bëlnégò Czëtaniô”. W konkursie wzięli udział reprezentanci wszystkich gmin z terenu powiatu kościerskiego. Ogółem 70 osób.
Miło nam poinformować, że:
w kategorii klas I-II
I miejsce zajęła Zuzanna Lubecka;
w kategorii klas V-VI
wyróżnienie otrzymała Liliana Lubecka;
W kategorii klas VII-VIII naszą szkołę reprezentowała Amelia Lorek, która otrzymała dyplom za udział.
Serdecznie gratulujemy, jesteśmy bardzo dumni z sukcesów!
Zuzanna Lubecka reprezentować będzie naszą szkołę w finale wojewódzkim, który odbędzie się w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie w dniu15 grudnia br. Trzymamy kciuki!
FOTOGALERIA
Sukcesy naszych uczniów w miejskim konkursie „Méster Bëlnégò Czëtaniô”
W dniu 27 listopada w naszej szkole odbyły się miejskie eliminacje do konkursu dla czytelników „Méster Bëlnégò Czëtaniô”. W eliminacjach wzięli udział uczniowie wszystkich kościerskich szkół. Naszą szkołę reprezentowali:
w kategorii klas I-II –Katarzyna Tutkowska, Zuzanna Lubecka i Łukasz Roggenbuk;
w kategorii klas III-IV – Zofia Karpińska, Maria Majewska, Alicja Przybyła i Maja Niklas;
w kategorii klas IV-VI – Liliana Lubecka; w kategorii klas VII-VIII – Amelia Lorek.Nasze uczennice zajęły dwa I miejsca – Zuzanna Lubecka i Liliana Lubecka; wyróżnienie – Maria Majewska oraz III miejsce – Amelie Lorek. Tym samym reprezentowały będą naszą szkołę w eliminacjach powiatowych, które odbędą się 5 grudnia w I LO w Kościerzynie. Trzymamy Kciuki!
Jesteśmy bardzo dumni i serdecznie gratulujemy!!!
Oto pełna lista zwycięzców:
Kat I-II
I miejsce – Zuzanna Lubecka ZSP nr 3
II miejsce – Kornel Abramowski SP nr 6
III miejsce – Filip Dobrzyński SP nr 1
Wyróżnienie – Klara Makurat SP nr 4
Kat III-IV
I miejsce – Leon Makurat SP nr 4
II miejsce – Urszula Norek SP nr 6
III miejsce – Aleksander Penkowski PSP PRYMUS
Wyróżnienie – Maria Majewska ZSP nr 3
Kat V-VI
I miejsce – Liliana Lubecka ZSP nr 3
II miejsce – Zofia Kurszewska SP nr 4
III miejsce – Joanna Cieplińska SP nr 1
Wyróżnienie – Michał Sychulec SP nr 6
Kat VII-VIII
I miejsce – Klara Stanek SP nr 4
II miejsce – Stanisław Knitter SP nr 4
III miejsce – Amelia Lorek ZSP nr 3
Wyróżnienie – Maja Brzoskowska PSP PRYMUS
Organizatorem eliminacji było Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Kościerzynie oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Kościerzynie przy finansowym wsparciu Gminy Miejskiej Kościerzyna.
Serdecznie gratulujemy!
FOTOGALERIA MIASTO KOŚCIERZYNA
Wycieczka klasy 7a do Gdyni
W dniu 28 października 2023 r. klasa 7a odwiedziła Gdynię. Wycieczka odbyła się w ramach lekcji języka kaszubskiego. Uczniowie poznanie historię powstania miasta. W Muzeum Emigracji zapoznali się z historią portu oraz przyczyn emigracji Polaków, w tym Kaszubów za ocean. W Centrum Nauki Eksperyment pogłębili wiedzę naukową poprzez udział w eksperymentach.
Wycieczka klasy 3a, 5a i 5b do Kartuz, Chmielna
i TuchlinaW dniu 07 października uczniowie klas 3a, 5a oraz 5b, w ramach języka kaszubskiego odwiedzili Kartuzy, Chmielno oraz Kaszubskie ZOO Egzotyczne w Tuchlinie. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzania Muzeum Ceramiki Neclów w Chmielnie, gdzie uczniowie zapoznali się z kunsztem wyrabiania oraz zdobienia naczyń z gliny. Następnie udaliśmy się do Kartuz do Muzeum Kaszubskiego, w którym uczniowie poznali historię i kulturę Szwajcarii Kaszubskiej oraz wzięli udział w warsztatach zielarskich. Z Kartuz przejechaliśmy do Tuchlina do Kaszubskiego ZOO Egzotycznego, w którym uczniowie zapoznali się z różnymi gatunkami zwierząt egzotycznych oraz obejrzeli film w technice 3D o prehistorii mórz i oceanów.
ROK SZKOLNY 2022/2023
Sukces naszych uczennic w gminnych eliminacjach do 52. Konkursu Rodnô Mòwa
W dniu 26 kwietnia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Kościerzynie odbyły się gminne eliminacje do 52. Konkursu Recytatorskiego „Rodnô Mòwa”. W konkursie wzięli udział przedstawiciele wszystkich szkół podstawowych z terenu Miasta Kościerzyna. Organizatorem konkursu było Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskie oddział w Kościerzynie przy finansowym wsparciu Gminy Miejskiej Kościerzyna.
Naszą szkołę reprezentowały następujące uczennice:
Maria Majewska - klasa 3a
Maja Niklas - klasa 3a
Zofia Karpińska - klasa 3b
Marcelina Szalewska - klasa 3b
Liliana Lubecka - klasa IV b
Uczniowie recytowali poezję oraz prozę w języku kaszubskim. Nasze reprezentantki zajęły bardzo wysokie miejsca:
W kategorii klas I-III:
Maria Majewska - III miejsce
Marcelina Szalewska - wyróżnienie
W Kategorii klas IV-VI
Liliana Lubecka - I miejsce
Wszystkim uczennicom serdecznie gratulujemy!
Liliana Lubecka reprezentować będzie Gminę Miejską Kościerzyna w eliminacjach powiatowych, które odbędą się 11 maja. Trzymamy kciuki!
Poniżej relacja fotograficzna z konkursu:
Reprezentacja naszej szkoły – LINK DO FOTOGALERII
Wszystkie zdjęcia - LINK DO FOTOGALERII
Warsztaty wielkanocne
W dniach 25 oraz 27 marca br. odbyły się warsztaty regionalne wykonywania palm wielkanocnych, które poprowadziła pani Wioletta Romanowska. W warsztatach wzięli udział wszyscy uczniowie uczęszczający na lekcje języka kaszubskiego.
Warsztaty bożonarodzeniowe
W dniu 17 grudnia 2022 r. odbyły się warsztaty regionalne wykonywania świeczników z motywem bozonarodzenoiwym metodą Decoupage, które poprowadziła pani Wioletta Romanowska. W warsztatach wzięli udział wszyscy uczniowie uczęszczający na lekcje języka kaszubskiego.
Nasi uczniowie na gminnym konkursie "Méster Bëlnégò Czëtaniô"
W dniu 9 listopada w naszej szkole odbył się gminny konkurs dla czytelników „MÉSTER BËLNÉGÒ CZËTANIÔ”. W konkursie o mistrza pięknego czytania literatury kaszubskojęzycznej rywalizowali uczniowie ze wszystkich kościerskich szkół.
Naszą szkołę reprezentowali: Alicja Przybyła z klasy 3b, Liliana Lubecka z klasy 4b, Arkadiusz Sędzicki z klasy 5b oraz Amelia Lorek z klasy 6a.
Liliana Lubecka zajęła I miejsce w kategorii klas III-IV, a Amelia Lorek III miejsce w kategorii klas V-VI. Obie uczennice reprezentować będą naszą szkołę w eliminacjach powiatowych w dniu 24 listopada, które odbędą się w I LO w Kościerzynie.
Gratulujemy! 🖤💛
Wyjazd klasy 5 b do Tuchomia w dniach 04-05.11.2022 r.
W ramach zajęć z j. kaszubskiego w dniach 04-06.11.2022 r., klasa 5b wzięła udział w wyjeździe integracyjnym z noclegiem. Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z kulturą zachodnich Kaszub poprzez zwiedzanie Bytowa i okolic, poznanie średniowiecznej historii związanej z krzyżakami. Poznanie historii przesiedleń ludności po II wojnie światowej oraz rozbudzanie zainteresowań uczniów historią, kulturą i tradycją regionu. Miejscem noclegowym było Centrum Międzynarodowych Spotkań w Tuchomiu.
Podczas pierwszego dnia odbyły się warsztaty malowania t-shirtów we wzory z akcentami kaszubskimi oraz wieczór filmowy. Podczas drugiego dnia poznaliśmy Tuchomie oraz odwiedziliśmy znaną hafciarkę, panią Gabrielę Recę. Zwiedzaliśmy Muzeum Zachodnio-kaszubskie w Bytowie i odbył się spacer po mieście, podczas którego zobaczyliśmy XIX w. most nad Borują oraz cerkiew św. Jerzego.
FOTOGALERIA KLASA 5b - WYCIECZKA 04-05.11.2022
Wyjazd klas 2a oraz 3 a i 3b do Garczyna w dniach 28-29.10.2022 r.
W dniach 28-29 października br., klasy 2 a oraz 3 a i 3 b, wzięły udział w wyjeździe z noclegiem do Garczyna. Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z kulturą z Kaszub poprzez udził w warsztatach regionalnych. Rozbudzanie zainteresowań uczniów historią, kulturą i tradycją regionu. Poszerzanie znajomości kaszubskiego słownictwa.
Podczas wyjazdu odbyły się warsztaty malowania worków lnianych w kaszubskie wzory oraz szycia maskotek. Dodatkowo uczniowie wzięli udział w ognisku integracyjnym.
FOTOGALERIA KLASA 2a, 3a, 3b - WYCIECZKA 28-29.10.2022
Wyjazd klas 4a, 4b do Tuchomia w dniach 07-08.10.2022 r.
W ramach zajęć z j. kaszubskiego w dniach 07-08.10.2022 r., klasy 4a,b wzięły udział w wyjeździe integracyjnym z noclegiem. Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z kulturą zachodnich Kaszub poprzez zwiedzanie Bytowa i okolic, poznanie średniowiecznej historii związanej z krzyżakami. Poznanie historii przesiedleń ludności po II wojnie światowej oraz rozbudzanie zainteresowań uczniów historią, kulturą i tradycją regionu. Miejscem noclegowym było Centrum Międzynarodowych Spotkań w Tuchomiu.
Podczas pierwszego dnia odbyły się warsztaty malowania t-shirtów we wzory z akcentami kaszubskimi oraz wieczór filmowy. Podczas drugiego dnia poznaliśmy Tuchomie oraz odwiedziliśmy znaną hafciarkę, panią Gabrielę Recę. Zwiedzaliśmy Muzeum Zachodnio-kaszubskie w Bytowie i odbył się spacer po mieście, podczas którego zobaczyliśmy XIX w. most nad Borują oraz cerkiew św. Jerzego.
FOTOGALERIA KLASA 4 a, 4b - WYCIECZKA 07-08.10.2022
Wyjazd klasy 6a i 7a do Tuchomia w dniach 30.09-01.10.2022 r.
W ramach zajęć z j. kaszubskiego w dniach 30.09-01.10.2022 r., klasy 6a oraz 7a wzięły udział w wyjeździe integracyjnym z noclegiem. Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z kulturą zachodnich Kaszub poprzez zwiedzanie Bytowa i okolic, poznanie średniowiecznej historii związanej z krzyżakami. Poznanie historii przesiedleń ludności po II wojnie światowej oraz rozbudzanie zainteresowań uczniów historią, kulturą i tradycją regionu. Miejscem noclegowym było Centrum Międzynarodowych Spotkań w Tuchomiu.
Podczas pierwszego dnia odbyły się warsztaty malowania t-shirtów we wzory z akcentami kaszubskimi oraz wieczór filmowy. Podczas drugiego dnia poznaliśmy Tuchomie oraz odwiedziliśmy znaną hafciarkę, panią Gabrielę Recę. Zwiedzaliśmy Muzeum Zachodnio-kaszubskie w Bytowie i odbył się spacer po mieście, podczas którego zobaczyliśmy XIX w. most nad Borują oraz cerkiew św. Jerzego.
FOTOGALERIA KLASA 6a oraz 7a - WYCIECZKA 30.09-01.10.2022
ROK SZKOLNY 2021/2022
Wyjazd klasy 8a do Skrzeszewa 14.06.2022 r.
W dniu 14 czerwca uczniowie klasy 8a wzięli udział w warsztatach regionalnych u państwa Majkowskich w Skrzeszewie. W ramach wyjazdu odbyły się warsztaty wypieku drożdżówek. Dodatkowo uczniowie wzięli udział w integracyjnych grach terenowych oraz w ognisku. W wyjeździe towarzyszyli im rówieśnicy ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Kościerzynie.
FOTOGALERIA
Warsztaty malowania na tkaninach maj 2022 r.
W maju odbyły się warsztaty malowania fartuchów dla mam. W zajęciach udział wzięli wszyscy uczniowie uczęszczający na język kaszubski. Warsztaty poprowadziła pani Wioleta Romanowska.
Wyjazd klasy 1a do Wdzydz 08-09 kwietnia 2022 r.
W dniach 08-09 kwietnia, uczniowie klasy 1a w ramach lekcji języka kaszubskiego wzięli udział w warsztatach wyjazdowych z noclegiem. Wyjazd odbył się do domów wczasowych we Wdzydzach, gdzie uczniowie aktywnie spędzili czas. W piątek odbyły się warsztaty tradycyjnego malowania na szkle oraz wieczór filmowy ze słodkościami. W sobotę uczniowie wykonali maskotki wielkanocne oraz wzięli udział w warsztatach ekologicznych z instruktorem Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, podczas których poszukiwali oznak wiosny.
Wyjazd klasy 2b do Garczyna 01-02 kwietnia 2022 r.
W dniach 01-02 kwietnia, uczniowie klasy 2b w ramach lekcji języka kaszubskiego wzięli udział w warsztatach wyjazdowych z noclegiem. Wyjazd odbył się do ośrodka wypoczynkowego Garczyn, gdzie uczniowie aktywnie spędzili czas. W piątek odbyły się warsztaty malowania T-shirtów oraz wieczór filmowy ze słodkościami. W sobotę uczniowie wykonali maskotki wielkanocne oraz wzięli udział w warsztatach ekologicznych z instruktorem Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, podczas których poznali tajniki survivalu.
Wyjazd klasy 2a do Garczyna 18-19 marca 2022 r.
W dniach 18-19 marca, uczniowie klasy 2a w ramach lekcji języka kaszubskiego wzięli udział w warsztatach wyjazdowych z noclegiem. Wyjazd odbył się do ośrodka wypoczynkowego Garczyn, gdzie uczniowie aktywnie spędzili czas. W piątek odbyły się warsztaty malowania T-shirtów oraz wieczór filmowy ze słodkościami. W sobotę uczniowie wykonali maskotki wielkanocne oraz wzięli udział w warsztatach ekologicznych w terenie z instruktorem Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.
Wyjazd klasy 6a do Garczyna 11-12 marca 2022 r.
W dniach 11-12 marca, uczniowie klasy 6a w ramach lekcji języka kaszubskiego wzięli udział w warsztatach wyjazdowych z noclegiem. Wyjazd odbył się do ośrodka wypoczynkowego Garczyn, gdzie uczniowie aktywnie spędzili czas. W piątek odbyły się warsztaty malowania T-shirtów oraz wieczór filmowy ze słodkościami. W sobotę uczniowie wykonali maskotki wielkanocne oraz wzięli udział w warsztatach ekologicznych w terenie z instruktorem Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.
Wyjazd klasy 5a do Garczyna 21-22 stycznia 2022 r.
W dniach 21-22 stycznia, uczniowie klasy 5a w ramach lekcji języka kaszubskiego wzięli udział w warsztatach wyjazdowych z noclegiem. Wyjazd odbył się do ośrodka wypoczynkowego Garczyn, gdzie uczniowie aktywnie spędzili czas. W piątek odbyły się warsztaty malowania kubków na Dzień Dziadka oraz bal przebierańców. W sobotę uczniowie wykonali serca na Dzień Babci oraz malowali T-shirty.
Warsztaty dekorowania pierników 18.12.2021 r.
W dniu 18 grudnia odbyły się w szkole warsztaty dekorowania pierników. Zajęcia prowadziła Pani Agnieszka Ganowicz-Rolbiecka, która kieruje firmą „Z sercem robione”. Uczniowie wykonywali pierniki z dekoracjami bożonarodzeniowymi.
Warsztaty wypieku bułek i dekorowania pierników. Strzelnica 13.12.2021 r.
W dniu 13 grudnia klasy 1 a i 6a wzięły udział w warsztatach kulinarnych w Centrum Kultury Kaszubskiej Strzelnica. Uczniowie samodzielnie wykonali ciasto do słodkich bułek oraz zrobili bułki, które piekły się w oryginalnym piecu chlebowym. Podczas pieczenie uczniowie dekorowali pierniki na Święta Bożego narodzenia.
Warsztaty wypieku bułek i dekorowania pierników. Strzelnica 09.12.2021 r.
W dniu 09 grudnia klasy 2 a i 2 b wzięły udział w warsztatach kulinarnych w Centrum Kultury Kaszubskiej Strzelnica. Uczniowie samodzielnie wykonali ciasto do słodkich bułek oraz zrobili bułki, które piekły się w oryginalnym piecu chlebowym. Podczas pieczenie uczniowie dekorowali pierniki na Święta Bożego narodzenia.
Warsztaty malowania toreb ekologicznych 04.12.2021
W dniu 4 grudnia odbyły się w szkole warsztaty malowanie toreb ekologicznych we wzory świąteczne z elementami kaszubskimi. W warsztatach wzięli udział wszyscy uczniowie uczęszczający na język kaszubski.
Wyjazd klasy 4b do Garczyna 19-20.11.2021
W dniach 19-20 listopada, uczniowie klasy 4b w ramach lekcji języka kaszubskiego wzięli udział w warsztatach wyjazdowych z noclegiem. Wyjazd odbył się do ośrodka wypoczynkowego Garczyn, gdzie uczniowie aktywnie spędzili czas, biorąc udział w warsztatach malowania plecaków oraz szycia maskotek.
Wyjazd klas 3a, 3b do Garczyna 5-6.11.2021
W dniach 5-6 listopada uczniowie klasy 4a i 3b w ramach lekcji języka kaszubskiego wzięli udział w warsztatach wyjazdowych z noclegiem. Wyjazd odbył się do ośrodka wypoczynkowego Garczyn, gdzie uczniowie aktywnie spędzili czas, biorąc udział w warsztatach malowania plecaków oraz szycia maskotek.
Wyjazd klasy 8 a do Łeby 08-09.10.2021
W dniach 08-09 października 2021 r. klasa 8a miała okazję zwiedzać Łebę i okolice. Dwudniowy wyjazd odbył się w ramach lekcji języka kaszubskiego. W pierwszym dniu uczniowie malowali T-shirty oraz zwiedzali Łebę. Drugiego dnia odbyła się wycieczka na ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym. Ze względu na piękną pogodę wszyscy przeszli trasę ok 10 km z wydm do Łeby piechotą, plażą wzdłuż morza.
Warsztaty decoupage
W ramach lekcji języka kaszubskiego wszystkie klasy wzięły udział w warsztatach dekorowania zakładek do książek metodą decoupage. Większość prac ozdobiona została kaszubskimi wzorami.
klasy 2b oraz 6a w dniu 17.09.2021 r. - FOTOGALERIA
klasy 2a oraz 5a w dniu 20.09.2021 r. - FOTOGALERIA
klasy 1a oraz 8a w dniu 28.09.2021 r. - FOTOGALERIA
klasy 3ab oraz 4 a w dniu 04.10.2021 r. - FOTOGALERIA
ROK SZKOLNY 2020/2021
Warsztaty wypieku chleba i ciastek
15 czerwca 2021r. klasy 7a i 7b wzięły udział w warsztatach wypieku chleba oraz ciastek. Warsztaty odbyły się w Lipuszu u Pani Karoli Bober. Miały na celu przybliżenie uczniom tradycji wypieków w kuchni kaszubskiej.
Warsztaty szycia maskotek klasy 1a, 1b
W dniu 29 maja 2021 r. uczniowie klas 1 a i 1b wzięli udział w warsztatach szycia maskotek w Centrum Kultury Kaszubskiej Strzelnica w Kościerzynie.
Warsztaty szycia maskotek klasy 2 a, 2b
W dniu 26 maja 2021 r. uczniowie klas 2 a i 2b wzięli udział w warsztatach szycia maskotek w Centrum Kultury Kaszubskiej Strzelnica w Kościerzynie.
Warsztaty szycia maskotek klasy 3 b, 3c
W dniu 25 maja 2021 r. uczniowie klas 3 b i 3 c wzięli udział w warsztatach szycia maskotek w Centrum Kultury Kaszubskiej Strzelnica w Kościerzynie.
Warsztaty malowania porcelany klasa 4a
W dniu 21 maja 2021 r. uczniowie klasy 4a wzięli udział w warsztatach malowania kubków z porcelany. Warsztaty odbyły się w szkole.
Szkolne eliminacje do konkursu RODNÔ MÒWA
W dniu 7 maja 2021 r. odbyły się szkolne eliminacje do 50. Konkursu Recytatorskiego Prozy i Poezji Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”. W eliminacjach wzięło udział 13 uczniów, którzy zdobyli następujące miejsca:
w kategorii Klas I-III
I miejsce – Liliana Lubecka z klasy 2b
II miejsce – Zofia Karpińska z klasy 1b
III miejsce – Alicja Przybyła z klasy 1b
wyróżnienia:
Maria Majewska z klasy 1 a
Dagmara Wichert z klasy 1a
Marcelina Szalewska z klasy 1b
Laura Węsiora z klasy 1b
Patrycja Kloskowska z klasy 2b
Jan Wons z klasy 2b
Arkadiusz Sędzicki z klasy 3b
w kategorii klas IV-VI
I miejsce – Martyna Szulist z klasy 4a
II miejsce – Adrian Gawin z klasy 4a
wyróżnienie – Amelia Lorek z klasy 4a
W konkursie głównym, w Chmielnie, naszą szkołę reprezentować będą:
w kategorii klas I-III: Liliana Lubecka i Zofia Karpińska;
w kategorii klas IV-VI: Martyna Szulist i Adrian Gawin;
w kategorii klas VII-VIII: Maja Majewska.
Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy!
Warsztaty malarstwa na szkle
W dniach 28 i 30 stycznia w szkole odbyły się warsztaty malarstwa na szkle dla uczniów uczęszczających na język kaszubski. Uczniowie przyswoili sobie wiedzę na temat techniki malowania na szkle, kolorów kaszubskich oraz wzorów haftu kaszubskiego.
Fotogaleria klasa 1a - 28.01.2021
Fotogaleria klasa 1b – 28.01.2021
Fotogaleria klasa 2 a,b 30.01.2021
Fotogaleria klasa 3 b,c - 30.01.2021
Warsztaty malowania toreb ekologicznych 07.11.2020 klasy: 1a,b, 2a,b oraz 3b,c
W dniu 07 listopada w ramach lekcji języka kaszubskiego odbyły się w szkole warsztaty malowania toreb ekologicznych w świąteczne wzory. Warsztaty miały na celu utrwalenie słownictwa związanego z kolorami.
Warsztaty malowania toreb ekologicznych 31.10.2020 klasy: 1a,b, 2a,b oraz 3b,c
W dniu 31 października w ramach lekcji języka kaszubskiego odbyły się w szkole warsztaty malowania toreb ekologicznych w kaszubskie wzory. Warsztaty miały na celu utrwalenie słownictwa związanego z kolorami oraz wzorami haftu kaszubskiego.
Warsztaty malowania porcelany 29.10.2020 klasy 1 a,b oraz 2 a,b
W dniu 29 października w ramach lekcji języka kaszubskiego dla klas 1 a, ab, 2a, 2b zorganizowalismy w szkole warsztaty malowania na porcelanie. Uczniowie samodzielnie wykonywali kaszubskie wozry oraz projektowali własne. Uczniowie podczas warsztatów przypomnieli sobie oraz utrwalili nazwy kolorów i wzorów kaszubskiech.
Warsztaty malowania porcelany 28.10.2020 klasy 3b i 3c
W dniu 28 października w ramach lekcji języka kaszubskiego dla klas 3 b i 3c zorganizowalismy w szkole warsztaty malowania na porcelanie. Uczniowie samodzielnie wykonywali kaszubskie wozry oraz projektowali własne. Uczniowie podczas warsztatów przypomnieli sobie oraz utrwalili nazwy kolorów i wzorów kaszubskiech.
Warsztaty malowania porcelany klasy 8a i 8b
W dniu 12 października w ramach lekcji języka kaszubskiego dla klas 8 a i b zorganizowalismy w szkole warsztaty malowania na porcelanie. Uczniowie samodzielnie wykonywali kaszubskie wozry oraz projektowali własne. Zajęcia utrwalały słownictwo oraz wzornictwo i kolory kaszubskie.
ROK SZKOLNY 2019/2020
WYJAZD Z NOCLEGIEM DO GARCZYNA KLASA 1a,1b
W dniach 06 - 07 grudnia odbył się wyjazd klas 1 a i b na warsztaty regionalne do Graczyna Uczniowie wzięli udział w warsztatach malarstwa na szkle oraz wykonywali przepiękne kaszubskie choinki. W trakcie wyjazdu odbyła się integracyjna dyskoteka z czekoladową fontanną, w wolnych chwilach graliśmy w kaszubskie gry i oglądalismy ciekawe filmy.
WARSZTATY PIERNIKOWE
W dniu 03 grudnia uczniowie wszystkich kaszubskich klas wzięli udział w dekorowaniu pierników. Wyszły wspaniałe prace.
POWIATOWY KONKURS MÉSTER BËLNÉGÒ CZËTANIÔ - SUKCESY UCZNIÓW
W dniu 28 listopada w I LO w Kościerzynie odbył się powiatowy etap konkursu pięknego czytania w języku kaszubskim - „MÉSTER BËLNÉGÒ CZËTANIÔ”. Konkurs ma na celu popularyzację literatury kaszubskiej, a także doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem kaszubskim i rozbudzania w młodzieży pasji czytania w tym języku. W tym konkursie nasi uczniowie zostali szczególnie wyróżnieni. W kategorii klas I-III - Adrian Gawin, a w kategorii klas IV - VI - Maja Majewska.
GMINNY KONKURS MÉSTER BËLNÉGÒ CZËTANIÔ
W dniu 21 listopada w naszej szkole odbył się gminny etap konkursu pięknego czytania w języku kaszubskim - „MÉSTER BËLNÉGÒ CZËTANIÔ”. Konkurs ma na celu popularyzację literatury kaszubskiej, a także doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem kaszubskim i rozbudzania w młodzieży pasji czytania w tym języku.
WYJAZD Z NOCLEGIEM DO WDZYDZ KLASA 3A
W dniach 15-16 listopada odbył się wyjazd klasy 3 a na warsztaty regionalne do Wdzydz. Uczniowie wzięli udział w warsztatach malarstwa na szkle oraz wykonywali przepiękne kaszubskie choinki. W trakcie wyjazdu odbyła się integracyjna dyskoteka oraz seans filmowy.
WYJAZD DO LIPUSZA NA WARSZTATY KLASA 3A I 4A
W dniu 12 listopada 2019r., w ramacj lekcji j. kaszubskiego, klasy 3a i 4 a wzięły udział w warsztatach regionalnych wypieku chleba i cisteczek. Uczniowie poznali tradycje wypiekania chleba na Kaszubach. Warsztaty poprowadziła Pani Karola Bober, która opowiedziała o tradycjach Kaszubskich wypiekania chleba i słodkości.
WYJAZD KLAS 2 B I 2 C DO WDZYDZ
W dniach 08-09 listopada odbył się wyjazd klas 2b i 2c na warsztaty regionalne do Wdzydz. Uczniowie wzięli udział w warsztatach malarstwa na szkle oraz wykonywali przepiękne kaszubskie choinki. W trakcie wyjazdu odbyła się integracyjna dyskoteka oraz seans filmowy.
FOTOGALERIA
SZKOLNY KONKURS MÉSTER BËLNÉGÒ CZËTANIÔ
W środę 6 listopada odbył się szkolny etap konkursu pięknego czytania w języku kaszubskim - „MÉSTER BËLNÉGÒ CZËTANIÔ” przygotowany przez panie - Beatę Jankowską oraz Justynę Derdowską. Konkurs ma na celu popularyzację literatury kaszubskiej, a także doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem kaszubskim i rozbudzania w młodzieży pasji czytania w tym języku.
Uczniowie przygotowywali się do konkursu na lekcjach języka kaszubskiego, ćwicząc piękne czytanie fragmentów literatury kaszubskiej. Ucząc się języka kaszubskiego dzieci rozwijają postawę ciekawości, otwartości i poszanowania innych kultur, wzbogacają wiedzę o człowieku, życiu i świecie w oparciu o kontakty z otaczającą rzeczywistością.
Po występach jury wyłoniło zwycięzców.
Wyniki w etapie szkolnym, w kategoriach:
klas I-III
I miejsce – Adrian Gawin kl. 3a
II miejsce – Amelia Lorek kl. 3a
III miejsce – Milena Sędzicka kl. 3a
Wyróżnienie – Zuzanna Sędzicka kl.3a
klas IV-VIII
I miejsce – Aleksandra Chrapkowska
Uczniowie ci będą reprezentować szkołę w eliminacjach gminnych, które odbędą się 21 listopada w naszej szkole. Już teraz mocno trzymamy za nich kciuki!
WYJAZD KLASY 1 i 8 DO LIPUSZA
W dniu 26 paźdzornika 2019r., w ramacj lekcji j. kaszubskiego, klasy 1 wzięły udział w warsztatach regionalnych wypieku chleba i cisteczek. Uczniowie poznali tradycje wypiekania chleba na Kaszubach. Warsztaty poprowadziła Pani Karola Bober, która opowiedziała o tradycjach Kaszubskich wypiekania chleba i słodkości.
TAK SOBIE ŚPIEWAMY NA JĘZYKU KASZUBSKIM - klasa 3a
WYJAZD DO SŁUPSKA
W dniu 05 października 2019r. uczniowie klas 6a,b i c odwiedzili Ziemię Słupską. Wyjazd odbył się przy okazji udziału uczniów: Mai Majewskiej, Igora Gawina i Pauliny Lorek z 7a w kaszubskim dyktandzie. W Słupsku podziwialiśmy między innymi stare obronne mury z Basztą Czarownic oraz zwiedzaliśmy Muzeum Pomorza Środkowego, które znajduje się w przepięknym Zamku Książąt Pomorskich. Po zwiedzaniu Słupska przejechaliśmy na kilka chwil do Ustki, gdzie podziwiać mogliśmy wzburzone morskie fale.
FOTOGALERIA
ROK SZKOLNY 2018/2019
WYJAZD DO GARCZYNA NA WARSZTATY
W dniach 29-30.03.2019r. klasa I b wzięła udział w wyjazdowych warsztatach regionalnych malarstwa na szkle oraz wyplatania koszy. Warsztaty odbyły się w Hotelu Garczyn, gdzie uczniowie zdobywali wiedzę na temat sztuki ludowej Kaszub. W czasie wyjazdu zorganizowano tez gry i zabawy kaszubskie oraz kaszubski seans filmowy.
CZARNO-ŻÓŁTY DZIEŃ PATRONA NASZEJ SZKOŁY
W dniu 11 marca obchodziliśmy dzień patrona naszej szkoły. W tym dniu szkoła przybrała czarno-żółte barwy. W czasie obchodów naszego święta zobaczyliśmy film animowany - poklatkowy pt.: "Przygody Remusa" w reżyserii Eweliny Karczewskiej i Piotra Zatonia, do którego bohaterów w postaci drewnianych figurek wyrzeźbiła pani Irena Brzeska.
WYJAZD DO ZIELONEJ SZKOŁY W SCHODNIE
W dniach 13-15.02.2019r. klasy V, a,b,c, VI a,b wzięły udział w wyjeździe do Zielonej Szkoły w Schodnie. Tam w ciągu dwóch dni uczęszczali na warsztaty wyplatania koszy oraz ekologiczne i przyrodnicze.
FOTOGALERIA
WYJAZD DO ZIELONEJ SZKOŁY W SCHODNIE
W dniach 11-13.02.2019r. – klasy VII a,b i VIII a wyjechały do Zielonej Szkoły w Schodnie, tam wzięli udział w warsztatach wyplatania koszy oraz w ciekawych i pouczających warsztatach ekologicznych i przyrodniczych.
WYJAZD DO MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ I DO TEATRU
W dniu 3 lutego 2019r. uczniowie klasy 3 ag zwiedzili Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Po zwiedzaniu muzeum udali się na krótki spacer po Starym Mieście z przewodnikiem, następnie przejechali do Gdyni. W Gdyni wzięli udział w przedstawieniu pt.: "Przygody Remusa", które wystawiał Teatr Miejski im. Gombrowicza.
WARSZTATY W SZKOLE
12 stycznia 2019r. klasy: 1b, 2a, 3a, 5a,b wzięły udział w warsztatach regionalnych wykonywania laurek z motywami kaszubskimi warsztaty regionalne w szkole, wykonywanie laurek z gliny z motywami kaszubskimi na Dzień Babci i Dzień Dziadka.
WARSZTATY W SZKOLE
W dniu 8 grudnia 2018r. wszyscy uczniowie uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego wzięli udział w warsztatach wykonywania kaszubskich bombek.
WARSZTATY W LIPUSZU
W sobotę, 1 grudnia klasa 1 b uczestniczyła w warsztatach wypieku chleba oraz pierników. Uczniowie zapoznali się z tradycjami przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Własnoręcznie przygotowywali ciasto do chleba oraz pierników, które po wypieczeniu dekorowali.
KONKURS CZYTANIA PO KASZUBSKU "MÉSTER BËLNÉGÒ CZËTANIÔ"
W dniu 29 listopada w Sali im. L. Szopińskiego w Kościerzynie odbył się gminny konkurs czytania kaszubskiego "Méster bëlnégò czëtaniô". Naszą szkołę reprezentowali:
W kategorii klas I-III – Adrian Gawin.
W kategorii klas IV-VI – Maja Majewska, Aleksandra Chrapkowska i Igor Gawin
W kategorii klas gimnazjalnych – Monika Przeperska, Marcin Majewski, Ziemowit Pindera
Wszyscy zaprezentowali swoje umiejętności znakomicie, a Maja Majewska w swojej kategorii została wyróżniona.
WYJAZD DO GARCZYNA 23-24.11.2018R.
Uczniowie klasy 2 a oraz 3 wzięli udział w wyjazdowych warsztatach regionalnych, które odbyły się w Garczynie. Pierwszego dnia, 23 listopada, odbyły się warsztaty malarstwa na szkle oraz wieczorem ognisko. Natomiast w sobotę 24 listopada uczniowie przygotowali kaszubskie kartki na Boże Narodzenie. W czasie pobytu w Garczynie wszyscy doskonale się bawili.
WARSZTATY SZYCIA MASKOTEK
20 października dla wszystkich kaszubskich uczniów odbyły się warsztaty szycia maskotek, które poprowadziła pani Wioleta Romanowska.
WYJAZD DO GDYNI - KASZËBË NA WALË i CENTRUM NAUKI EKSPERYMENT
04 października uczniowie klasy 2a oraz 1 b wzięli udział w zajęciach w Akwarium Gdyńskim w ramach projektu pt.: „Kaszëbë na walë”. Uczniowie poznali w języku kaszubskim morską przyrodę. Nauczyli się wielu słów kaszubskich związanych z fauną i florą Morza Bałtyckiego. Po zwiedzaniu akwarium wszyscy poznawali świat fizyki w Centrum Nauki Eksperyment, gdzie świetnie się bawili.
UDZIAŁ W BICIU REKORDU UKŁADANIA NAJWIĘKSZYCH KASZUBSKICH NUT
To był weekend pełen wrażeń. 28 września w Kinie Remus obejrzeliśmy film o losie Kaszubów w XIX i XX wieku pt.: „Kamerdyner”. Po filmie pojechaliśmy na nocleg do Wdzydz, gdzie zakwaterowaliśmy się w Domu Wczasowym Danuta. W sobotę, 29 września wczesnym rankiem wyjechaliśmy do Wiela. Tam zwiedziliśmy kalwarię i poznaliśmy historię jej budowy oraz historię miejscowości. Po zwiedzaniu kalwarii poszliśmy do Zespołu Szkół w Wielu wziąć udział w biciu rekordu na układanie największych Kaszubskich Nut. W czasie pobytu w szkole spotkało nas wiele niespodzianek, miedzy innymi słodki poczęstunek oraz koncert zespołu FUCUS. Po koncercie padł rekord Guinnessa w układaniu największych Kaszubskich Nut na boisku typu orlik. My byliśmy napisemJ . Z Wiela, wieczorem, zmęczeni wróciliśmy do Wdzydz, tam czekały na nas warsztaty wyrabiania figur z gipsu. W niedzielę 30 września zwiedzaliśmy Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny i wybraliśmy się na wieżę widokową.
TVP NA LEKCJI JĘZYKA KASZUBSKIEGO
Uczniowie 3 klasy gimnazjum wraz z nauczycielką i przewodniczką Beatą Jankowską, wzięli udział w nagrywaniu programu "Ukryte skarby", którego emisja nastąpiła 13 października w TVP Poznań oraz później we wszystkich TV Regionalnych.
WDZYDZE - Z MOTYKĄ NA BULWY
23 września uczniowie klasy 3 Sp wzięli udział w wycieczce do Wdzydz Kiszewskich. W Muzeum Kaszubskim Parku Etnograficznym uczestniczyli w wykopkach kartofli, orce i bronowaniu. W czasie wyjazdu uczniowie poznali dawne metody kopania ziemniaków oraz zwiedzali muzeum. Podczas zwiedzania rozgrzali się przy ognisku, z którego poczęstowano ich pieczonymi ziemniakami oraz jabłkami.
Udział w Kaszubskich Bajaniach i odsłonięciu pomnika Aleksandra Majkowskiego
W dniu 16 września 2018r. wzięliśmy czynny udział w uroczystości odsłonięcia pomnika kaszubskiego pisarza Aleksandra Majkowskiego. Niektórzy uczniowie czytali podczas mszy świętej z kaszubską liturgią. Po odsłonięciu pomnika wzięliśmy też udział w bajkowym festynie „Kaszubskie Bajania”. Podczas festynu nastąpiła promocja publikacji dla dzieci: „W krôjnie kaszëbsczich brawãdów”, „Mariolka i ji przigòdë” Romana Drzeżdżona, „Żuzónka jak mrzónka. Kołysanka z marzeń / Krôjczi pôjczi. Wiersze dla dzieci” Stanisława Jankego oraz audiobook z przygodami „Macka” Janusza Mamelskiego. Odbył się też koncert naszego zespołu Młoda Kościerzyna, a nauczycielka Beata Jankowska czytała fragment przygód Mariolki po kaszubsku.
ROK SZKOLNY 2017/2018
Udział w II Kaszubskiej Olimpiadzie w Lipuszu
W dniu 24 maja 2018r. nasi uczniowie reprezentowali szkołę w II Kaszubskiej Olimpiadzie Sportowej „Dali, chùtczi, mocni – spòrtowé rozegracje w Remùsowim Lipnie” w Lipuszu. Uczniowie wzięli udział w następujących konkurencjach:
- Szczudła
- Kùlanié krãgla (kulanie felgi rowerowej za pomocą kija)
- Gùzë (precyzyjne rzuty guzikami o ścianę, ważne jest miejsce, gdzie guzik zatrzyma ma się po odbiciu)
- Stolemòwi kam (rzut piłką lekarską 2 lub 3 kg)
- Skòczk (odbijanie z twardego podłoża zaokrąglonego kawałka drewna za pomocą drewnianego kija)
- Pùszczówką w Gòliata – strzelanie z procy do celu
- Sziszkòwi złoto (tor przeszkód)
- Ramsczi kóń (dwie osoby niosą trzecią, która siedzi okrakiem na desce)
- Fartùszk stolemczi (przenoszenie „piasku” w fartuszku na czas)
W każdej konkurencji brali udział osobno chłopcy i osobno dziewczęta. Honor naszej szkoły uratował Dominik Łangowski, który zajął I miejsce w konkurencji Kùlanié krãgla. Ogólnie w olimpiadzie wzięło udział 11 szkół z całych Kaszub.
Wyjazd na kosmiczną noc muzeów do Wejherowa
19 maja kaszubscy kosmici z klasy Va i b "najechali" na Wejherowo. Uczniowie wzięli udział w Nocy Muzeów. Atrakcji było sporo, na wejherowskim rynku spotkali maga oraz gości z Katalonii, gdyż w ratuszu można było zobaczyć wystawę malarstwa Salvadora Dali. Natomiast w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej wzięli udział w konkursie na najlepsze przebranie kosmiczne, który wygrali, a przy okazji spotkali się z kosmicznymi postaciami z Gwiezdnych Wojen. Była to wspaniała kosmiczna noc muzeów.
Wyjazd do Garczyna na nockę klasa 1a
W dniach 11-12 maja 2018r. w ramach lekcji języka kaszubskiego uczniowie klasy 1 a pojechali na wycieczkę z noclegiem do Ośrodka Szkoleniowo – Wypoczynkowego w Garczynie. Tam, pierwszego dnia odbyły się dla nich zajęcia manualne malarstwa na szkle. Wieczorem zaś ognisko z kiełbaskami, a po nim nocne oglądanie filmów. W następnym dniu uczniowie wzięli udział w warsztatach szycia maskotek, powstały niesamowite koty.
Wyjazd do Pucka na Kaszubski Konkurs w MC'Donads
W dniu 22 kwietnia uczniowie, którzy wcześniej brali udział w konkursach kaszubskich, pojechali do Pucka spróbować swoich sił w konkursie mowy kaszubskiej zorganizowanym przez restaurację MC'Donalds. Dodatkowo zwiedzili Muzeum Ziemi Puckiej oraz Hutę Szkła Artystycznego. Wszyscy uczniowie przyjechali z konkursu z nagrodami, a zajęli następujące miejsca:
kategoria klas 5-8, gimnazjum
Majewski Marcin - V miejsce
Majewska Magdalena - V miejsce
Pindera Michalina - VI miejsce
Zwara Katarzyna - nagroda pocieszenia
Pindera Ziemowit - nagroda pocieszenia
Wichert Wiktoria - nagroda pocieszenia
Majewska Maja - nagroda pocieszenia
Gawin Adrian i Igor - nagrody pocieszenia.
Konkurs Recytatorski Literatury Kaszubskiej "Rodnô Mòwa"
W dniu 9 maja br. odbył się 47. Powiatowy Konkurs Recytatorski Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”, w którym wzięło udział 46 najlepszych uczniów wyłonionych w eliminacjach we wszystkich gminach powiatu kościerskiego. Wielki sukces w konkursie osiągnął Marcin Majewski, który w kategorii klas VII-gimnazjum zajął zaszczytne PIERWSZE miejsce. Tym samym będzie reprezentował nasz powiat i szkołę w eliminacjach ogólnokaszubskich w Chmielnie w dniu 26 maja. Należy dodać, że w konkursie biorą udział najlepsi recytatorzy literatury kaszubskiej z wielu powiatów min.: bytowskiego, chojnickiego, człuchowskiego, gdańskiego, kartuskiego, kościerskiego, lęborskiego, puckiego, słupskiego i wejherowskiego. Celem konkursu jest poznawanie i popularyzacja literatury kaszubskiej, tradycji i folkloru regionu oraz pielęgnowanie mowy kaszubskiej. Marcinowi życzymy powodzenia!
Wyjazd do Garczyna na nockę klasy 2 i 3 SP
W dniach 6-7 kwietnia 2018r. w ramach lekcji języka kaszubskiego uczniowie klasy 2 a i 3 a pojechali na wycieczkę z noclegiem do Ośrodka Szkoleniowo – Wypoczynkowego Garczyn. Tam, pierwszego dnia odbyły się dla nich zajęcia manualne, w czasie których wykonywali ozdoby z krepy. Wieczorem czekało na uczniów ognisko z kiełbaskami, a po nim nocne oglądanie filmów. W następnym dniu przyjechał do nich pracownik Parku Krajobrazowego, który przeprowadził warsztaty przyrodnicze w lesie oraz przedstawił prezentację multimedialną dotyczącą zachowania się w czasie wyjazdów na wycieczki na łono natury.
Warsztaty wielkanocne w Strzelnicy
W dniu 24 marca 2018r. uczniowie klas 1, 2 i 4 SP wzięli udział w warsztatach wielkanocnych przygotowanych w ramach festynu przez Kościerski Dom Kultury w Centrum Kaszubskim Strzelnica.
Wycieczka do Gdańska klasy 1 i 2 SP
W dniu 06 lutego 2018r. klasy I i II SP, w ramach lekcji języka kaszubskiego, pojechały na wycieczkę do Gdańska. W Stolicy Kaszub uczniowie wzięli udział w warsztatach robienia lizakóww Manufakturze CIU CIU. Dodatkowo zwiedzali Narodowe Muzeum Morskie, w którym w Ośrodku Kultury Morskiej uczestniczyli w warsztatach interaktywnych. Następnie udali się na zajęcia sportowe do Loopy’s World. Na zakończenie wycieczki, już pod wieczór podziwiali iluminacje świetlne w Parku Oliwskim.
Wycieczka do Gdańska klasy 4 SP
W dniu 05.02.2018r. uczniowie klas 5, 6 i 7 w ramach lekcji języka kaszubskiego pojechali na wycieczkę do Gdańska – Stolicy Kaszub. Tam zwiedzili Europejskie Centrum Solidarności, gdzie poznali historię związaną z Drogą do Wolności i uczestniczyli w warsztatach "Na tropie panny S". Na zakończenie wycieczki uczestniczyli w zajęciach sportowych w JUMPCITY
Wycieczka do Gdańska klasy gimnazjalne
W dniu 02.02.2018r. uczniowie klas gimnazjalnych w ramach lekcji języka kaszubskiego pojechali na wycieczkę do Gdańska – Stolicy Kaszub. Tam zwiedzili z przewodnikiem kościół p.w. św. Brygidy, w którym między innymi zapoznali się z historią powstania Bursztynowego Ołtarza. Drugim punktem wizyty w Gdańsku było Europejskie Centrum Solidarności, gdzie poznali historię związaną z Drogą do Wolności. Na zakończenie wycieczki uczestniczyli w zajęciach sportowych w JUMPCITY
Wycieczka do Gdańska klasy 4 SP
W dniu 29 stycznia 2018r. klasy IV SP, w ramach lekcji języka kaszubskiego, pojechały na wycieczkę do Gdańska. W Stolicy Kaszub uczniowie wzięli udział w warsztatach robienia lizaków w Manufakturze CIU CIU. Dodatkowo zwiedzali Narodowe Muzeum Morskie, w którym w Ośrodku Kultury Morskiej uczestniczyli w warsztatach interaktywnych. Następnie udali się na zajęcia sportowe do Loopy’s World. Na zakończenie wycieczki, już pod wieczór podziwiali iluminacje świetlne w Parku Oliwskim.
Warsztaty na Dzień Babci i Dzień Dziedka
W dniu 20 stycznia 2018r, uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej wykonywali ozdobne serca na Dzień Babci i Dzień Dziadka. Wszystko to w ramach lekcji języka kaszubskiego.
Warsztaty pieczenia pierników w Lipuszu
W dniu 09 grudnia 2017 roku klasa 1 a, w ramach lekcji języka kaszubskiego, wyjechała do Lipusza na warsztaty u pani Karoli Bober. Uczniowie wzięli udział w warsztatach wypieku chleba oraz pierników. Dodatkowo pani Karola zorganizowała dla nich pokaz starych podwórkowych gier i zabaw. W tym samym dniu uczniowie wzięli udział w warsztatach Bożonarodzeniowych wykonywania ozdób choinkowych oraz ozdabiania pierników w galerii Stary Browar Kościerzyna
Wyjazd na warsztaty do Garczyna
Uczniowie klasy 6 a, b raz 7 a w ramach lekcji języka kaszubskiego wzięli udział w warsztatach wyjazdowych do Garczyna, które odbyły się w dniach 10-11.11.2017r. Dla uczniów warsztaty haftu poprowadziła pani Wioleta Romanowska. Każdy uczeń wykonał dla siebie zakładkę do książki, a ci którym praca szybciej wychodziła dodatkowe rzeczy. Dodatkowo odbyły się różnego rodzaju gry i zabawy na wolnym powietrzu oraz ognisko z kiełbaskami.
FOTOGLERIA
Kaszubskie Dyktando w Bojanie 04.11.2017r.
Sukces Michaliny Pindery na kaszubskim dyktandzie.
Już po raz 16 uczniowie oraz dorośli wzięli udział w Kaszubskim Dyktandzie, które odbyło się w tym roku 4 listopada w Bojanie. Ogółem w dyktandzie wzięło udział 243 uczestników. Również uczniowie naszej szkoły zmagali się z pisownią kaszubską. Teksty poświęcone były Józefowi Chełmowskiemu, twórcy ludowemu z Brus Jaglie.
Naszą szkołę reprezentowali:
w kategorii klas IV-V – Maja Majewska, Igor Gawin
w Kategorii klas VI-VII – Paulina Lorek, Wiktoria Wichert
w kategorii klas gimnazjalnych – Michalina Pindera, Ziemowit Pindera.
W tej ostatniej udział w dyktandzie wzięło ok. 50 uczniów, a nasza uczennica Michalina Pindera zdobyła wyróżnienie!
Dodatkowo zdobyła nagrodę specjalną za najładniejsze pismo! Jesteśmy z niej bardzo dumni!
Wycieczka do Gdyni 25.10.2017r.
W dniu 25 października odbył się wyjazd do Gdyni na wycieczkę regionalną w ramach lekcji języka kaszubskiego. Uczniowie odwiedzili Centrum nauki Eksperyment oraz Akwarium Gdyńskie.
W Centrum Nauki Eksperyment mieli możliwość miedzy innymi zapoznać się z budową człowieka, hydro światem, wynalazkami Leonarda Da Vinci, niewidzialnymi siłami itp.
Natomiast w Akwarium Gdyńskim wzięli udział w bezpłatnych warsztatach o Morzu Bałtyckim w ramach projektu pt.: „Kaszëbë na walë”. W kaszubskim języku uczniowie poznali morską przyrodę, która ciągle narażona jest na dewastację.
Warsztaty szycia maskotek w szkole 14.10.2017r.
Uczniowie klas 1 a, 2a, 3 a oraz 4,5,6 i 7 sp wzięli udział w warsztatach szycia maskotek, które odbyły się w ramach lekcji języka kaszubskiego.
Wycieczka do Łeby
W dniach 6-8 października 2017 roku odbyła się wycieczka edukacyjna do Łeby i Sarbska. W wyjeździe wzięli udział uczniowie klasy 2 ag oraz 3 bg w ramach lekcji języka kaszubskiego. W ciągu 3 dni uczniowie mieli okazję zwiedzić wiele ciekawych miejsc w Łebie i okolicach. Między innymi zwiedzili:
- w Krepie Kaszubskiej miejsce Pamięci po Marszu Śmierci (ewakuacji obozu KL Stutthof);
- Sarbsk – Sea Park z muzeum marynistycznym i miniaturami latarni morskich;
- Łebę – zwiedzanie miasta, czytanie powieści A. Majkowskiego pt.: "Żëcé i przëgòdë Remùsa" - fragmentów związanych z Łebą i okolicami. Udział w grach i zabawach w Labiryncie.
ROK SZKOLNY 2016/2017
Wycieczka do Kaszubskiego ZOO i warsztaty u Majkowskich 20 i 27 maja 2017r.
Klasy 1 oraz 3 sp wzięły udział w wycieczce do Kaszubskiego ZOO Egzotycznego w Tuchlinie oraz do gospodarstwa Państwa majkowskich w Skrzeszewie. Wyjazd zorganizowano w celu poznania kultury oraz tradycji kaszubskich na zajęciach w gospodarstwie rolnym. Zapoznanie uczniów z kaszubską kuchnią. Poznanie słownictwa kaszubskiego poprzez gry i zabawy – kaszubskie podchody.
20 maja 2017r. klasa 1 sp - FOTOGALERIA
27 maja 2017r. klasy 3 sp - FOTOGALERIA
Wycieczka Bytów, Swołowo, Słupsk 01 kwietnia 2017r.
Wyjazd klas 4 Sp na wycieczkę regionalną do Bytowa, gdzie uczniowie zwiedzili zamek pokrzyżacki oraz Muzeum Zachodnio-kaszubskiego. Następnie w Swołowie zwiedzili Muzeum Kultury Ludowej Pomorza, między innymi wystawę Pani Karoli Bober „Zasmakuj w formie”, która prezentuje formy cukiernicze wykorzystywane w cukierniach, piekarniach, jak również w gospodarstwach domowych Pomorza przełomu XIX i XX wieku. Na zakończenie był spacer z przewodnikiem po urokliwych zakątkach Słupska.
Dzień Jedności Kaszubów 19 marca 2017r.
W niedzielę 19 marca gimnazjaliści z naszej szkoły wybrali się do Chmielna, aby wziąć udział w wielkim kaszubskim święcie jakim jest Dzień Jedności Kaszubów.
Obchody zainaugurowano wspólną mszą św. w kościele p.w. św. Piotra i Pawła, a po niej barwny korowód przemaszerował do Zespołu Szkół. Wszyscy kibicowali akordeonistom przy biciu rekordu w jednoczesnej grze pieśni kaszubskich, jednak oprócz tego była możliwość zapoznania się z wystawami rękodzieła w ramach kiermaszu twórców ludowych oraz skosztowania pyszności kuchni kaszubskiej. Wydarzeniu towarzyszyły również liczne występy lokalnych zespołów.
Dzień Jedności Kaszubów (Dzéń Jednotë Kaszëbów) to święto obchodzone corocznie 19 marca upamiętniające pierwszą pisemną wzmiankę o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX. 9 marca 1238 papież Grzegorz IX zatytułował szczecińskiego księcia „księciem Kaszub” (łac. clare morie… duce Cassubie), potwierdzając dobra podarowane przez Bogusława I zakonowi joannitów pod Stargardem nad Iną.
AKTYWNE KASZUBY Mecz w Ergo Arenie 13 marca 2017r.
W dniu 13 marca 2017 r. uczniowie z naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w meczu Atomu Trefla Sopot z Polskim Cukrem Muszynianką, który oglądała najliczniejsza publiczność w historii żeńskich klubowych rozgrywek siatkarskich w Polsce. W ERGO ARENIE zgromadziło się aż 9.137 kibiców! Bezpłatny udział w meczu, możliwy był dzięki konkursowi plastycznemu AKTYWNE KASZUBY, organizowanemu przez Stowarzyszenia Trefl Pomorze oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Tematem przewodnim konkursu była twórczość kaszubskiego artysty Józefa Chełmowskiego. W ramach nauczania języka kaszubskiego w konkursie wzięli udział następujący uczniowie: Zofia Przybyła, Wiktoria Sędzicka, Elżbieta Ostrowska, Marcin Goliwąs, Nikola Płotka, Magdalena Majewska, Arkadiusz Wronikowski i to dzięki nim aż 50 uczniów z naszej szkoły mogło pojechać na mecz.
Na koniec ciekawostka!
Po drugim secie poniedziałkowego starcia ustanowiono jeszcze jeden rekord. W długiej przerwie spotkania w hali na granicy Sopotu i Gdańska fani zrobili niesamowity hałas, sprawiając, że ERGO ARENA stała się najgłośniejszą siatkarską halą w Polsce! Przy współpracy z trójmiejskim studiem gier RabbitGames sopocki klub zmierzył, iż poziom natężenia dźwięku osiągnął 115 dB, co jest porównywalne z hałasem emitowanym przez silnik samolotowy.
Warsztaty robienia czekolady 04 marca 2017r.
W ramach lekcji języka kaszubskiego uczniowie klas szkoły podstawowej wzięli udział w warsztatach robienia czekolady. Na warsztatach zapoznawali się ze słownictwem kaszubskim dotyczącym wyrobów czekoladowych.
Wycieczka do Gdańska 23 i 24 stycznia 2017r.
Wyjazd do Stolicy kaszub – Gdańska. Udział w zajęciach sportowych na największym stadionie kaszubskim - Stadion Energa Gdańsk, zajęcia edukacyjne w Europejskim Centrum Solidarności, zwiedzanie Parku Oliwskiego – iluminacje świetlne.
klasy 5 i 6 sp, 23.01.2017r - FOTOGALERIA
klasy 4 sp, 24.01.2017r - FOTOGALERIA
Warsztaty regionalne w Lipuszu
W ramach lekcji języka kaszubskiego uczniowie wzięli udział w warsztatach regionalnych wypieku chleba – od ziarenka do bochenka oraz wypieku ciasteczek. Młodsze grupy dodatkowo wykonywały ozdoby z naturalnych surowców, natomiast starszym zorganizowano zajęcia survival.
Klasy 1a i 3a,b,c sp w dniu 19.11.2017r. - FOTOGALERIA
klasy Va,b i VIa w dniu 26.11.2017r. - FOTOGALERIA
klasy IV aib sp w dniu 10.12.2017r. - FOTOGALERIA
Kaszubskie dyktando w Kosakowie 5 listopada 2016r.
W dniu 5 listopada 2016 r. w Kosakowie odbyło się jubileuszowe, bo już XV Kaszubskie Dyktando, w którym wzięło udział aż 166 osób z całych Kaszub.
Nasi uczniowie również spróbowali swoich sił pisząc niełatwe teksty kaszubskie i odnieśli wielki sukces. III miejsce w kategorii klas I-III Sp zajął Igor Gawin z klasy IIIa oraz wyróżnienie w kategorii gimnazjum otrzymała Michalina Pindera! Udział w dyktandzie wzięli następujący uczniowie:
kategoria I-III Sp - Maja Majewska i Igor Gawin
Kat IV-VI- Wiktoria Wichert i Marcin Goliwąs
Kat gimnazjum - Michalina Pindera i Ziemowit Pindera
Każdy uczestnik otrzymał nagrodę za udział w konkursie. Co roku na dyktandzie kaszubskim wręczane są również dodatkowe upominki po ogłoszeniu wyników. Wśród nich można wylosować świetne nagrody, takie jak tablet, który otrzymała Michalina Pindera, czy powerbank, który trafił w ręce Ziemowita Pindery. W przyszłym roku na pewno ponownie spróbujemy swoich sił w kolejnej edycji dyktanda.
Zdjęcia z tego wydarzenia można zobaczyć poniżej.
Warsztaty regionalne i nocka w Garczynie 28-29 października 2016r.
W dniach 28-29 października br. gimnazjaliści wyjechali na integracyjne warsztaty do PCM Garczyn. W piątek 28 października wyjazd rozpoczął się udziałem w promocji książki Krzysztofa Kordy pt.” Ks. ppłk Józef Wrycza, biografia historyczna”, następnie odbyła się dyskoteka integracyjna. W sobotę zaś wszyscy szyli kaszubskie maskotki oraz tworzyli figurki z gipsu. Dodatkowo w ramach integracji odbyły się zajęcia sprawnościowe:)
Warsztaty regionalne z nocką w szkole 23-24 września 2016r.
Warsztaty regionalne w ramach lejkcji języka kaszubskiego dla klasy I a gimnazjum tym razem odbyły się w szkole wraz z noclegiem. W piatek przyżądzaliśmy sałatkę jażynową oraz kaszubską pizzę, natomiast w sobotę bawiliśmy się w artystów. Co powstawało można zobaczyć w fotogalerii.
Kaszubskie Bajania 11 września 2016r.
Z klasami III a i b Sp wzięliśmy udział w Kaszubskich Bajaniach, które odbyły się tradycyjnie na kościerkim rynku. Uczniowie wspaniale się bawili, mieli okazję zdobyć ciekawe nagrody, płytkę w języku kaszybskim pt.: Czë mùcha mô jãzëk? Mogli również skosztować lodów od Jarzębińskiego:)
ROK SZKOLNY 2015/2016
I Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Kaszubach Kaszubski Wiec - 20 maja 2016r.
Udział uczniów klasy VI SP w I Konkursie Wiedzy o Kaszubach "Kaszubski Wiec" w Borkowie.
Wycieczka klas IV do Chojnic i Fojutowa - 24 kwietnia 2016r.
Z klasą IV wyjazd na wycieczkę regionalną do Chojnic i Fojutowa. Celem wycieczki było poznanie historii Chojnic, zwanych Bramą Kaszub, udział w warsztatach robienia lalek kaszubskich oraz poznanie atrakcji i historii południowych kaszub.
Wycieczka z noclegim w Jastrzębiej Górze - 14 - 15 maja 2016r.
Wycieczka do Wejherowa, Piaśnicy, Żarnowca, Pucka, Swarzewa, Sławutowa dla klasy VI oraz gimnazjum w celu poznania historii i kultury północnych Kaszub.
Wycieczka do Tuchlina i Skrzeszewa - 23.04. 2016r.
Wycieczka do Tuchlina i Skrzeszewa dla klasy II SP. Poznanie kultury kaszubskiej poprzez udział w warsztatach regionalnych wypieków, gry i zabawy regionalne na wolnym powietrzu. Wizyta w Parku Edukacyjnym ZOO – Egzotyczne Kaszuby w Tuchlinie.
Sejmik Kaszubski - 19.03. 2016r.
Udział w Gimnazjalnym Konkursie Wiedzy o Kaszubach i Pomorzu w ramach Sejmiku Kaszubskiego w Gimnazjum im. Pisarzy Kaszubsko-Pomorskich w Luzinie.
Dzień patrona szkoły - 11.03. 2016r.
Współorganizacja dnia patrona szkoły Franciszka Sędzickiego. Wspólnie przygotowaliśmy dzień kaszubski, w czasie którego uczniowie zaprezentowali w języku kaszubskim aranżację opowiadania F. Sędzickiego ‘Mądri swiódk”. Dodatkowo uczennica Marta Majewska przedstawiła skecz kabaretu Paranienormalni „Mariolka w SPA” w języku kaszubskim oraz odbył się pokaz mody kaszubskiej.
Wycieczka do Gdyni klasy VI - 25.02. 2016r.
Wycieczka do Gdyni dla klasy VI SP. Celem wycieczki był poznanie Gdyni – miasta pochodzącego ze starej kaszubskiej wsi, poprzez zwiedzanie Muzeum Miasta Gdyni oraz Muzeum Emigracji.
Wycieczka do Gdańska IV SP - 23.02. 2016r.
Wycieczka do Gdańska dla klasy IV zwiedzanie Stolicy kaszub. Celem wycieczki było poznanie Stolicy Kaszub poprzez zwiedzanie Centrum Hewelianum, Centrum Edukacji Archeologicznej oraz Muzeum Morskiego poprzez to zapoznanie się z morską historią Gdańska.
Warsztaty regionalnei klasy II SP - 22.02. 2016r.
Dla klas II SP przeprowadzono warsztaty regionalne dla – robienie biżuterii kaszubskiej ze szkła.
Wycieczka do Gdańska i Gdyni klasy II SP - 18.02. 2016r.
Wycieczka do Gdyni i Gdańska z klasami2 SP. Celem wycieczki byłopoznanie Stolicy Kaszub poprzez zwiedzanie Centrum Edukacji Archeologicznej, Muzeum Morskiego oraz zapoznanie się z morską historią Gdańska i Gdyni.
GALERIA
Wycieczka do Gdańska klasy III SP - 17.02. 2016r.
Wycieczka do Gdańska, zwiedzanie Stolicy kaszub z klasami 3 SP. Celem wycieczki było poznanie Stolicy Kaszub poprzez zwiedzanie Centrum Hewelianum, Centrum Edukacji Archeologicznej oraz Muzeum Morskiego poprzez to zapoznanie się z morską historią Gdańska.
Na rozdaniu Medali Stolema - 04.01. 2016r.
Uczniowie gimnazjum wzięli udział w uroczystości nadania Medalu Stolema, który w tym roku otrzymali: Aleksandra Kucharska-Szefler za odkrywanie Kaszub jako tematu w sztuce oraz Jaromir Szroeder za mówienie o Kaszubach poprzez teatr.
Medal Stolema przyznawany jest przez Klub Studencki „Pomorania” od 1967 roku. Wśród wielu wyróżnień, odznaczeń i nagród przyznawanych w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim, cieszy się estymą i uznaniem. Studenci przyznają tę nagrodę osobom lub grupie osób, instytucjom, związkom i organizacjom, które w szczególny sposób przyczyniły się do pomnożenia lub spopularyzowania dorobku i osiągnięć kultury Kaszub i Pomorza. Kandydatów do nagrody może zgłaszać każdy, o wyborze zaś decyduje Kapituła Medalu Stolema złożona z członków Klubu. Uroczystość wręczania Medali odbywa się tradycyjnie w Ratuszu Starego Miasta Gdańska.
Uczniowie gimnazjum w SOSW - grudzień 2015r.
W ramach lekcji języka kaszubskiego wybraliśmy się z gimnazjalistami do Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego aby wspólnie wykonać kartki świąteczne. Gimnazjaliści przeprowadzili warsztaty robienia kartek, w których wzięło udział 12 podopiecznych SOSW. Wszyscy wspaniale się bawili a kartki wyszły przepiękne. GALERIA
Gimnazjum na warsztatach w Lipuszu u Karoli Bober - 12.12.2015r.
Gimnazjaliści wykonali przepiękne pierniki świąteczne na warsztatach wypieków u Pani Karoli Bober w Lipuszu.Każdy z uczestników upiekł dla siebie chleb i przy okazji zrobili dekoracje świąteczne na korytarze szkolne.
Adwentowe zwyczaje w Strzelnicy 10.12.2015r.
Wizyta uczniów z Koła Animacji Kultury Kaszubskiej w Centrum Kultury Kaszubskiej „Strzelnica” na zwyczajach adwentowych i świątecznych. Na samym początku mieliśmy okazję obejrzeć krótkie przedstawienie o kaszubskich gwiazdkach, przygotowane przez uczniów z Zespołu Szkół z Wielkiego Podlesia. Następnie uczestnicy mogli spróbować wyrabiania masła, pieczenia słodkich bułek czy robienia dekoracji świątecznych.
Warsztaty regionalne w szkole klasa 08.12.2015r. - klasa II SP
Uczniowie klas II SP uczestniczyli w ciekawych warsztatach regionalnych, w czasie których wykonali przepiękne ozdoby świątezne.
Warsztaty regionalne w szkole klasa 01.12.2015r. - klasa VI
Uczniowie klasy VI SP uczestniczyli w ciekawych warsztatach regionalnych, w czasie których wykonali przepiękne ozdoby świąteczne.
Warsztaty regionalne w szkole 28.11.2015r. - klasa IV
Uczniowie klasy 4 uczestniczyli w ciekawych warsztatach regionalnych, w czasie których wykonali słodkie kalendarze adwentowe.
Na Kaszubskim Dyktandzie w Gdyni 07.11.2015r.
Udział gimnazjalistów oraz uczniów klasy 6 SP w XIV edycji Kaszubskiego Dyktanda w Gdyni, w którym aż 160 uczestników zmierzyło się z tekstami zaczerpniętymi z twórczości ks. Leona Heykego. Po pierwszej części dyktanda udaliśmy się na zwiedzanie gdyńskiego Portu, Muzeum Emigracji oraz żaglowca „Dar Pomorza”.
17.10.2015r. - wyjazd klas 2 SP
Wyjazd z klasami 2 a b i c Szkoły Pdstawowej na warsztaty regionalne do Lipusza. Celem wyjazdu było poznanie tradycyjnych wypieków kaszubskich, zwiedzanie Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego oraz Starego Młyna.
GALERIA
10.10.2015r. - wyjazd klas 3 SP
Wyjazd z klasą III a i b SP na warsztaty regionalne do Lipusza. Celem wyjazdu było poznanie tradycyjnych wypieków kaszubskich, zwiedzanie Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego oraz Starego Młyna.
ROK SZKOLNY 2014/2015
XLIV Konkurs Recytatorski Rodnô Mòwa
W sobotę 11 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 2 w Kościerzynie odbyły się miejskie eliminacje XLIV Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej "RODNÔ MÒWA".
Wśród laureatów znalazł się nasz uczeń Marcin Majewski, który zajął I miejsce w kategorii klas IV-VI. Gratulujemy!
Oto wszyscy zwycięzcy konkursu:
Kategoria przedszkolna:
I miejsce - Kamińska Wiktoria - Niepubliczne Przedszkole „Tęczowa Trójeczka”
II miejsce - Kurszewski Bartłomiej - Niepubliczne Przedszkole „Tęczowa Trójeczka”
III miejsce - Pałubicki Aleksander - Niepubliczne Przedszkole „Tęczowa Trójeczka”
III miejsce - Stencel Mateusz - Niepubliczne Przedszkole „Tęczowa Trójeczka”
Kategoria klas I-III SP:
I miejsce - Flisikowska Alicja - Zespół Szkół Publicznych nr 1 w Kościerzynie
II miejsce - Makurat Aniela - Zespół Szkół Publicznych nr 2 w Kościerzynie
III miejsce - Myszka Agnieszka - Szkoła Podstawowa nr 2 w Kościerzynie
Wyróżnienie Makurat Szczepan - Zespół Szkół Publicznych nr 2 w Kościerzynie
Kategoria klas IV-VI SP:
I miejsce - Majewski Marcin - Zespół Szkół Publicznych nr 3 w Kościerzynie
II miejsce - Burcon Anna - Zespół Szkół Publicznych nr 1 w Kościerzynie
III miejsce - Sowa Bartłomiej – Szkoła Podstawowa nr 1 w Kościerzyie
Wyróżnienie - Kujach Marta - Zespół Szkół Publicznych nr 1 w Kościerzynie
Kategoria klas gimnazjalnych:
I miejsce - Blok Roksana - Prywatny Zespół Szkół „Prymus”
II miejsce - Chelińska Julia - Prywatny Zespół Szkół „Prymus”
III miejsce - Jankowka Julia - Zespół Szkół Publicznych nr 1 w Kościerzynie
Wyjazd klasy II a i II b do Łubiany i Garczyna
W dniach 28 - 29 marca 2015r. uczniowie klasy II a oraz II b wzięli udział w wycieczce z noclegiem. W czasie wyjazdu zwiedzili Zakłady Porcelany Stołowej LUBIANA w Łubianie oraz wzięli udział w warsztatach regionalnych – wyrabianie ozdób wielkanocnych, gry i zabawy regionalne, nauka zumby, wyplatanie koszyków wielkanocnych. Dodatkowo była to wycieczka integracyjna, gdyż udział w niej wzięli również uczniowie uczący się języka kaszubskiego z Kolbud.
Spotkanie z Tomaszem Fopke i z Kaczką Dziwaczką już za nami
W dniu 25 marca 2015 roku uczniowie klasy II a i II b przedstawili przygodę Kaczki Dziwaczki w języku kaszubskim. Do tego pojawiły się różne zwierzęta mówiące po kaszubsku, którym głosu udzielili uczniowie klasy V a.
To wszystko wydarzyło się na spotkaniu promującym kaszubską wersję wierszy Jana Brzechwy, które odbyło się
w Sali im. L. Szopińskiego w Kościerzynie. Na spotkanie przybyli uczniowie z Zespołu Szkół w Wąglikowicach, Wielkim Podlesiu oraz z Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie i Szkoły Podstawowej nr 1 w Kościerzynie. Wraz naszymi uczniami, Kaczce Dziwaczce towarzyszył sam tłumacz wierszy - Tomasz Fopke, któremu uczestnicy spotkania zadawali sporo pytań. Pan Tomasz odpowiadał na nie niemalże śpiewająco, do czego przyczyniło się wspólne rapowanie. Spotkanie było naprawdę udane. Nasi uczniowie spisali się na medal!
Święta wielkanocne na Kaszubach
Za sztót Jastrë / za chwilę Wielkanoc
Żyjemy na Kaszubach w pięknym zakątku Polski. Tradycje, kultura, zwyczaje, wszystko to jest Tu wyjątkowe, inne, niespotykane, wręcz magiczne.
W przeddzień Świąt Wielkanocnych, które na Kaszubach nazywamy Jastrë, godzi się przybliżyć zwyczaje Kaszubów związane z okresem wielkanocnym. Przedstawię je na podstawie książki pt.: ” Od Adwentu do Adwentu” autorstwa pani Marii Olick.
Aby w pełni przekazać atmosferę i symbolikę Świąt Wielkanocnych na Kaszubach, niezbędnym jest rozpocząć od okresu poprzedzającego ich nadejście. W Jastrë wprowadza nas Wielki Post / Wiôldżi Pòst.
Tradycyjnie pobożni Kaszubi traktują Wielki Post bardzo poważnie. Już w Popielec chowano wszelkie instrumenty muzyczne, zwierciadła, patelnie, rondle. Od tego dnia surowo przestrzegano postu. Gospodarze zaopatrywali się na targu w beczkę śledzi, unikano spożywania jaj, masła i wszelkich tłuszczów zwierzęcych. Postne jadło to głównie żur, gotowany groch, smażone na oleju ryby w zalewie octowej, kasza, kartofle, grzyby suszone i solone oraz suszone owoce. Na znak umartwiania wierzący narzucali sobie różne pokuty i postanowienia.
Na czas Wielkiego Postu przypadały obrzędy wiosenne, które głównie związane były z praktykami rolniczymi zmierzającymi do utrzymania ciągłości i pobudzenia wegetacji. Polegały na obserwacji zjawisk przyrodniczych, które decydują o dobrych lub złych plonach.
19 marca – św. Józefa uznawano dawniej za początek wiosny i tzw. Półpoście. W tym dniu nie obowiązywał ścisły post. Wówczas rozpoczynano pierwsze prace polowe.
Niedziela palmowa jest wstępem do Wielkiego Tygodnia, który obfituje w obrzędy religijne i zwyczaje ludowe. Tego dnia święci się wierzbowe gałązki, pokryte młodymi pąkami kwietnymi - baziami. Świeże pędy wierzbowe według pradawnych wierzeń posiadają magiczna moc - chronią przed chorobami, zapewniają bezpieczeństwo ludziom, zwierzętom i budynkom, sprawiają pomyślność urodzaju. Święcone palmy gospodarze umieszczali w izbie, zatykając je za świętymi obrazami, by zapewniały rodzinie pomyślność. Każdy z rodziny połykał chociaż jedną bazię, by ustrzec się przed chorobami gardła i gorączkami. Pokruszone bazie dodawano do karmy dla zwierząt domowych i do ziarna siewnego.
W czasie burzy święcone palmy stawiano w oknach aby chroniły drewniane chaty przed pożarem lub spalano, wierząc że jak daleko sięga ich dym, piorun nie ma tam dostępu.Wielki Tydzień był czasem porządkowania, do niedzieli wszystko musiało być oczyszczone: dusza, ciało, chata i całe obejście. Bielono chałupy, szorowano podłogi, porządkowano szafy z odzieżą, wietrzono pierzyny i poduchy, myto naczynia, okna i sprzątano podwórze. Śmieci wyrzucano ukradkiem poza granice obejścia. W ten sposób rytualnie uwalniano domostwo od robactwa i gryzoni. Jednak w Wielki Tydzień porządkowano nie tylko domostwo, ale i własne wnętrza poprzez liczne posty i umartwiania się na pamiątkę ostatnich dni życia Chrystusa. Wtedy też odbywały się rekolekcje wiekopostne.
Wierzono, że Wielki Tydzień to najlepszy czas dla wczesnych siewów, sadzenia kwiatów oraz młodych drzewek owocowych. Szczególnie dobrym dniem do tego typu czynności jest Wielki Czwartek / Wiôldżi Czwiôrtk. Dziewczęta obmywały w strumykach twarze, uważając, że woda w tym dniu nabiera niezwykłej mocy, dodając im gładkości. Zajmowały się też barwieniem jajek - kraszanek, które barwione były na całej powierzchni jednakowym kolorem. Używano do tego procesu barwników roślinnych: cykorii, łupin cebuli, kory dębowej, olchowej, brzozowej, pokrzywy, ozimin, suszonych jagód, marchwi, dyni, igliwia jodły, czarnego bzu, łupin orzechów. Gotowe pokolorowane jajka powlekano cienką warstwą oleju i polerowano.
Oprócz obrzędów kościelnych każdy dzień ostatniego tygodnia postu obfitował w zwyczaje, których korzenie sięgają czasów pradawnych, oparte są na mądrości ludowej i obserwacji przyrody.
W religii chrześcijańskiej Wielki Czwartek to początek Triduum Paschalnego, obejmującego czwartek, piątek i sobotę Wielkiego Tygodnia. W kościołach świeci się oleje, kapłan obmywa wiernym nogi, jak czynił to Chrystus obmywając nogi Apostołom. Podczas uroczystości mszy biją wszystkie dzwony, by potem zamilknąć i odezwać się dopiero w Wielką Sobotę wieczorem. Cichną tez organy, zaś dzwonki przy ołtarzu zastępuje się drewnianymi kołatkami.
Wielki Piątek, to po kaszubsku Wiôldżi Piątk, dzień ukrzyżowania Jezusa, określany jest na Kaszubach bardzo często terminem Płaczëbóg. To najsmutniejszy dzień w roku, każdy wierzący wstępuje do ciemnego i cichego kościoła, by chociaż na chwile pomodlić się pod krzyżem. Odprawiana jest też uroczysta uliczna Droga Krzyżowa, następuje odsłonięcie Grobu Pańskiego, przy którym wystawiana jest warta. Tego dnia kaszubskie gospodynie wczesnym rankiem smagają domowników gałązkami agrestu lub jałowca dla upamiętnienia biczowania pana Jezusa. Zwyczaj ten zwany jest Boże Rany / Bòżé Ranë. W niektórych częściach Kaszub rozpoczynany jest już w Wielki Czwartek.
W Wielki Piątek przestrzega się ścisłego postu, dawniej tego dnia spożywano jedynie chleb i wodę oraz nieomaszczone ziemniaki, kończono też świąteczne porządki. Wieczorem w Wielki Piątek grupy chłopców rozpoczynały dawny zwyczaj, polegający na chodzeniu po całej miejscowości i hałasowaniu klekotkami, terkotkami itp. Czyniono tak również w Wielką Sobotę. Wspomniany hałas miał przypominać o żałobie po śmierci Jezusa.
Kaszubscy gospodarze bacznie obserwowali tego dnia pogodę. Deszcz wróżył mokre lato, natomiast słońce zapowiadało upalne miesiące letnie.
W Wielką Sobotę / w Wiôlgô Sobòtã święcono rano wodę, w południe pokarmy a wieczorem ogień. Ważnym punktem dnia było święcenie ognia. Przed kościołem paliło się ognisko z gałęzi tarniny i szakłaku ciernistego. Palący się ogień święcony był przez kapłana. Dawniej żarzące węgielki były zanoszone do domostw i tam rozpalano z nich wygaszony wcześniej ogień, był to prastary obrzęd magicznego oczyszczenia ogniska. Wymienione węgielki służyły także do kreślenia krzyży na drzwiach domostw i stajni. Zwyczaj ten miał uchronić przed złymi demonami. W podobnym celu przybijano do drzwi kolące ciernie.
Na południowych Kaszubach rankiem palono tego dnia ognisko na cmentarzach oraz na rozstajach dróg wokół wsi i osad ludzkich. Popiół rozrzucano po polach wierząc, że uchroni przyszłe plony przed gradobiciem.
Od wczesnego rana kobiety zajęte były przygotowywaniem święconki. Koszyki musiały być ozdobione bukszpanem, palemkami, serwetkami i wstążkami. W koszyku musiało znaleźć się obowiązkowo siedem potraw:
Chleb – symbol nad symbole, podstawowy pokarm człowieka, symbol dobrobytu i pomyślności. W tradycji chrześcijańskiej symbol Ciała Chrystusa.
Jajko – odradzające się życie, symbol zwycięstwa życia nad śmiercią.
Sól – minerał życiodajny, posiadający moc odstraszania zła. Symbol oczyszczenia oraz prawdy.
Wędlina – zdrowie i płodność oraz dostatek.
Ser lub masło – współistnienie człowieka i przyrody, symbol dobrego rozwoju stada zwierząt domowych.
Chrzan – ludowy symbol siły i fizycznej krzepy.
Ciasto drożdżowe – symbol doskonałości i umiejętności.
W tym dniu gospodynie krzątały się w kuchni, przygotowując mięsiwa, baby i inne smakołyki.
W postnym menu bardzo popularną potrawą był żur, była to potrawa spożywana wyjątkowo często w czasie Wielkiego Postu. W niektórych częściach Kaszub funkcjonował zwyczaj tzw. tracenia żuru. Istniało powiedzenie – wnet bãdą Jastrë, wëlejemë żur (wnet będzie Wielkanoc, wylejemy żur). Gromady chłopców chodziły po wsi od chaty do chaty recytując układankę o kończącym się panowaniu żuru. Na koniec obrzędu, rozbijano garnek z żurem.
Wierzono też, że w noc z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną wszystkie złe duchy tracą moc. Inny przesąd nakazywał w poranek wielkanocny, jeszcze przed wschodem słońca, obmyć w strumyku oczy i całą twarz, gdyż uważano, że woda w tę noc nabiera szczególnych właściwości. Przynosiło się również wodę ze strumienia do domu, by wykąpać w niej małe dzieci. Zanosząc wodę do domu nie wolno było ani rozmawiać, ani oglądać się za siebie. Zdarzało się, że podawano ją koniom i bydłu, wierząc w jej ochronne działanie. Niektórzy gospodarze pędzili także w tym czasie bydło nad strumienie, aby zwierzęta spożywając wodę zyskały odporność na różnego typu choroby na cały rok.
W jastrową noc w niektórych kaszubskich miejscowościach charakterystycznym zwyczajem było bębnienie. Po wsi chodzili bębniarze, którzy bijąc w bębny budził mieszkańców, by spieszyli na jutrznię czyli nabożeństwo nocne, wielkim hukiem oznajmiając Zmartwychwstanie. Hałas miał upamiętniać grzmoty, które prawdopodobnie towarzyszyły osuwaniu się kamienia z grobu Chrystusa. Dawniej mszę rezurekcyjną odprawiano również o północy. Po uroczystościach kościelnych wszyscy spieszyli na święcone, czyli na długo oczekiwane śniadanie, którego główną potrawą była jajecznica na słoninie. U biedoty potrawy świątecznego stołu były raczej proste: jaja, trochę kiełbasy lub wędzonej szynki, zylc, chleb, baba drożdżowa. Ozdobą stołu były: uformowany z masła baranek i malowane jajka.
Po złożeniu sobie wzajemnie życzeń siadano do stołu by wreszcie najeść się do syta. Składano życzenia nie tylko w rodzinach, ale także sąsiadom, obdarowując się barwionymi jajkami. Śniadanie obfite i długo spożywane przeciągane było często do samego południa, tak że gospodyni nie zawsze przyrządzała obiad, częstowała wtedy jedynie rosołem z makaronem lub tłustym żurem z kiełbasą.Po śniadaniu dzieci wybiegały do sadu lub ogrodu szukać Zajka, czyli koszyków
ze słodyczami, które wcześniej rodzice ukryli w krzakach agrestu, porzeczek lub pod miedzą.W niedzielny wieczór dość często na Kaszubach odbywały się tzw. zmówinë zwane inaczej zrãkowinë. Było to spotkanie rodziców przyszłej młodej pary, dotyczące posagu panny młodej, bardzo często wyprawiało się też huczne wesela.
Drugi dzień świąt – Poniedziałek Wielkanocny podporządkowany był dyngusowi. Wczesnym rankiem, kiedy jeszcze dziewczęta i młode mężatki były w łóżkach, chmary wyrostków z okrzykami, biegając od chałupy do chałupy, wpadały do izby często uchylonym ukradkiem przez ojca lub brata oknem, chłoszcząc lekko rózgami zazielenionej brzeziny lub jałowca.
Wędrując od domu do domu gromada śpiewała przyśpiewki i rymowanki, takie jak np.:
Chodzimy tu po dyngusie,
Powiemy wam o Chrystusie.
W Wielki Czwartek, w Wielki Piątek
Miał Pan Jezus wielki smutek, wielkie rany,
Żeśmy wszyscy Chrześcijany.
A Wy Panie, dajcie po jajeczku i po parze
A gdybyście więcej dali, byśmy więcej dziękowali.
Wbrew pozorom płeć żeńska, nie unikała zbytnio takiego spotkania. Funkcjonował pogląd, iż bardziej chłostana niewiasta będzie cieszyła się w najbliższym roku większym powodzeniem u mężczyzn. Powszechnie znany zwyczaj ogólnopolski polewanie wodą zagościł na Pomorzu dopiero w XIX wieku, na Kaszubach był praktykowany jedynie w niektórych miejscach na północy oraz w południowo-wschodniej części. Bardziej znany w całym regionie stał się dopiero po I wojnie światowej. Symbolika tego obrzędu polega na pobudzeniu sił twórczych i płodności.
Chodzenie po dyngusie oznaczało składanie życzeń domownikom otrzymując barwione jajka, placki czasem także niewielkie datki pieniężne wręczane przez kobiety i dziewczęta.
Za sztót Jastrë / za chwilę Wielkanoc, zatem i ja chciałabym życzyć Państwu Wesołych Świąt Wielkanocnych, co uczynię w języku kaszubskim:
Wiesołégò Alleluja!
Niech na jigła z jastrowégò jałówca
wënëkô wszëtką chërã i zgniłotã,
Wniese w dëszã snôżi zymk – cepłi, fùl redotë.
A no jôjkò z Wiôldżi Nocë
przëbôcziwô nôpiãkniészé sztërczi z dôrënkama miłotë.
A ne Swiãta Zmartwëchwstaniô Pana
parminiama seją w całym żëcym.
Beata Jankowska
Wyjazd klasy V a do Garczyna
W dniach 14-15 marca 2015r. uczniowie klasy V a wzięli udział w wycieczce z noclegiem. W czasie wyjazdu zwiedzili Zakłady Porcelany Stołowej LUBIANA w Łubianie oraz wzięli udział w warsztatach regionalnych – wyrabianie ozdób wielkanocnych, kuchnia kaszubska, gry i zabawy regionalne, wyplatanie koszyków wielkanocnych. Dodatkowo była to wycieczka integracyjna, gdyż udział w niej wzięli również uczniowie uczący się języka kaszubskiego z Zespołu Szkół w Wąglikowicach.
Wyjazd klasy IIIa i IIIb do Skrzeszewa i Garczyna
W dniu 28 lutego klasa III a i IIIb odwiedziła rodzinę Państwa Majkowskich w Skrzeszewie, gdzie uczniowie zapoznali się z funkcjonowaniem agroturystyki. W ramach pobytu grupa wypiekała ciasteczka, chleb oraz aktywnie uczestniczyła w grach i zabawach zorganizowanych w języku kaszubskiem. W tym dniu uczniowie zobaczyli również Ołtarz Papieski w Sierakowicach oraz odwiedzili Park Edukacyjny ZOO - Egzotyczne Kaszuby w Tuchomiu.
W dniach 07-08 marca 2015r. uczniowie klasy III a i III b wzięli udział w wycieczce z noclegiem. W czasie wyjazdu zwiedzili Zakłady Porcelany Stołowej LUBIANA w Łubianie oraz wzięli udział w warsztatach regionalnych – wyrabianie ozdób wielkanocnych, kuchnia kaszubska, gry i zabawy regionalne, wyplatanie koszyków wielkanocnych. Nocleg zorganizowano w Hotelu Garczyn, wszystkim się bardzo podobało, szczególnie dlatego, że mogli pójść spać po 22 ej :) Była to również wycieczka integracyjna, gdyż również udział w niej wzięli uczniowie uczący się języka kaszubskiego z Kolbud z opiekunką Panią Genowefą Zasadą.
Wyjazd klasy Va do Wejherowa
W dniu 17.01.2015r. kkasa Va odbyła lekcje języka kaszubskiego w czasie wwyjazdu do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko - Pomorskiej do Wejherowa. lekcje odbyły się w celu poszukiwania w kaszubskiej literaturze starych gier rekreacyjnych naszych przodków w ramach udziału klasy w konkursie "My na Pomorzu". Dla grupy odbyły się specjalnie zamówione warsztaty regionalne w Muzeum. Uczniowie poznali historię miasta Wejherowa, jego najważniejsze zabytki oraz Szlak Kaszubskich Nut.
PRZEDSTAWIENIE ZA NAMI
W dniu 8 grudnia w Sali im. Lubomira Szopińskiego w Kościerzynie odbyło się niecodzienne przedstawienie teatralne promujące pierwsze wydanie Biblii dla dzieci w języku kaszubskim pt.: „Mòja pierszô Bibliô”, Stôri Testament w òbrôzkach. Tłumaczenia na język kaszubski dokonali Państwo Aleksandra i Dariusz Majkowscy.
Podczas promocji wystąpili młodzi aktorzy, uczniowie NASZEJ SZKOŁY, pod opieką nauczycielek: Mirosławy Krocz, Lucyny Hendrych, Oliny Olszewskiej oraz Beaty Jankowskiej.
Uczniowie przedstawili przygody Małego Księcia, który ze swojej planety przylatuje do Polski na Kaszuby i tam trafia na promocję biblii dla dzieci po kaszubsku, w czasie której dowiaduje się jak powstała Ziemia Kaszubska.
ZAPRASZAMY NA PRZEDSTWIENIE
W poniedziałek 8 grudnia zapraszamy do Sali im. L. Szopińskiego na promocję Biblii po kaszubsku dla dzieci. Startujemy o godzinie 16.00, będzie to krótkie przedstawienie, w którym wystąpią nasi uczniowie.
Przy okazji odbędzie się spotkanie z autorami tłumaczenia Starego Testamentu dla dzieci na język kaszubski. Dodatkowo można będzie nabyć Biblię wraz z płytką CD. Niewątpliwie może to być doskonały prezent pod choinkę.
UCZ SIĘ JĘZYKA REGIONALNEGO, CZYLI KASZUBSKIEGO!
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z materiałami przygotowanymi przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, dotyczącymi języka kaszubskiego, jako języka regionalnego.
Materiały zostały przygotowane w celu zachęcenia użytkowników języka kaszubskiego do pełniejszego korzystania z obowiązujących przepisów chroniących i wspierających go m.in. poprzez używanie kaszubskiego w życiu publicznym i prywatnym czy też kształcenia dzieci w języku regionalnym.
Język kaszubski - kaszëbsczi jãzëk, kaszëbskô mòwa - jest językiem zachodniosłowiańskim. Status prawny języka kaszubskiego w Polsce reguluje:
Ustawa z dnia 6 stycznia 2005 roku o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, definiując go jako język regionalny (Dz.U. z 2005 roku Nr. 17, poz. 14).
Język kaszubski używany jest do dziś przez kilkadziesiąt tysięcy Kaszubów zamieszkujących region kaszubski, Polskę, a nawet obszary poza granicami naszego kraju. Należy on do grupy lechickiej, która jest jedyną pozostałością słowiańskich dialektów pomorskich. Jednocześnie jest jednym z języków pomorskich. Kaszubski jest bliski standardowemu językowi polskiemu, z wpływami języka połabskiego, dolnoniemieckiego i staropruskiego.
Język kaszubski spełnia na Kaszubach nie tylko rolę kulturową i komunikacyjną. Jest używany głównie w rodzinach i kontaktach sąsiedzkich.
Aby upowszechniać znajomość języka kaszubskiego, po 1991 r. zaczęto wprowadzać nauczanie tego języka do szkół jako przedmiotu dodatkowego – przedmiotu dla chętnych.
W roku szkolnym 2013/2014 (dane SIO Kuratorium Oświaty w Gdańsku) uczy się go w przedszkolach - 489 dzieci, szkołach podstawowych – 13 361 dzieci, w gimnazjach – 2688 dzieci, w szkołach ponadgimnazjalnych – 607 uczniów. Łącznie w szkołach na Pomorzu języka kaszubskiego uczy się 17 145 uczniów.
Nauka języka kaszubskiego daje bezcenną, a w skali kraju niepowtarzalną, okazję do zapoznania ucznia z jego własnym regionem. Język regionalny nie jest w tym wypadku jedynie kodem służącym do porozumiewania się, ale – co istotniejsze – stanowi nośnik treści będących depozytem wartości fundamentalnych dla wykształcenia mentalności młodego człowieka. Pozwala to odbudowywać czy wprost budować na nowo tożsamość regionalną na podstawie wyniesionych ze szkoły, a zatem podniesionych do rangi oficjalnych, kompetencji kulturowych w ich szerokim ogólnoludzkim zakresie.
Nauczanie języka kaszubskiego odbywa się na podstawie składanego dobrowolnie wniosku.
Wzór wniosku - POBIERZ
Wniosek należy złożyć w okresie przygotowywania nowego arkusza organizacji szkoły, tj. do 30 kwietnia. Wniosek ten dotyczy całego okresu nauki ucznia w danej szkole.
Zachęcamy rodziców uczniów zainteresowanych kulturą, historią i językiem swojej małej ojczyzny do złożenia wniosku.
KASZUBSKIE DYKTANDO
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kaszubskim dyktandzie, które odbyło się w dniu 08.11.2014r. w Luzinie.
Anna Klasa, Marta Majewska, Magdalena Majewska oraz Michalina Pindera zmierzyły się z niełatwymi tekstami kaszubskimi:
Anna Klasa i Marta Majewska w kategorii gimnazjum – TEKST DYKTANDA
Magdalena Majewska oraz Michalina Pindera w kategorii szkoły podstawowe – TEKST DYKTANDA
Mimo, że uczennicom nie udało się zająć żadnego miejsca na podium, udział w dyktandzie uważają za udany, gdyż była to doskonała okazja do kontaktu ze środowiskiem piszących po kaszubsku oraz do sprawdzenia swoich umiejętności.
WYJAZD GIMNAZJALISTÓW DO GDAŃSKA
W dniu 26 października w ramach zajęć z języka kaszubskiego wzięliśmy udział w wycieczce edukacyjnej do Gdańska – stolicy Kaszub.
Wizyta w Gdańsku rozpoczęła się mszą świętą w Katedrze Oliwskiej, zwanej kaszubskim Wawelem, gdyż w jej podziemiach pochowani są książęta pomorscy, w tym jeden najważniejszy - Książę Świętopełk Wielki.
Po mszy świętej spotkaliśmy się z przewodniczką panią Małgorzatą Wojciechowską i wspólnie pojechaliśmy do serca Starego Miasta, aby „przywitać się” z kaszubskim księciem, którego pomnik znajduje się przy kościele św. Mikołaja. Mało kto wie, że żyjący w latach 1195-1266 Świętopełk Wielki, nadał Gdańskowi prawa miejskie, sprowadził do miasta zakon dominikanów i ustanowił doroczny jarmark dominikański. Książę przyczynił się także do rozwoju gospodarczego Pomorza oraz przeciwstawił się ekspansji Krzyżaków. Świętopełk był najwybitniejszym władcą z dynastii Sobiesławiców.
Następnie wybraliśmy się do Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie pani przewodnik w niezwykle ciekawy sposób opowiedziała nam o czasach walki o wolność naszego kraju. Sercem ESC jest wystawa stała, dedykowana historii ruchu Solidarność. Wkrótce w obiekcie znajdzie się również biblioteka wraz z czytelnią, archiwum, ośrodek badawczo-naukowy i edukacyjno-szkoleniowy oraz pracownie warsztatów twórczych dla młodzieży. Centrum indywidualnie zwiedzać można z audioprzewodnikiem, który na dzień dzisiejszy dostępny jest w języku polskim i angielskim, jednak dowiedzieliśmy się, że niebawem pojawi się również w wersji z językiem kaszubskim.
Po zwiedzaniu udaliśmy się do sali konferencyjnej ECS na przedstawienie pt. „Remus” w wykonaniu aktorów Teatru Miniatura. Spektakl został stworzony na podstawie kaszubskiej epopei „Życie i przygody Remusa" Aleksandra Majkowskiego. Adaptację powieści przygotował Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Miniatury, reżyser i dramaturg. Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa". Dzieło Aleksandra Majkowskiego zostało pokazane w sposób mocno odbiegający od klasycznego teatru, aktorzy siedzieli za jednym stołem i grali rekwizytami. Najważniejszy w tym spektaklu był sposób w jakim aktorzy opowiadali dzieje Remusa, ponieważ akcja rozgrywała się głównie w wyobraźni widzów. Trzeba przyznać, że byliśmy zaskoczeni taką formą przedstawienia kaszubskiej epopei.
Spotkaniem z Remusem w godzinach wieczornych zakończyliśmy wizytę w stolicy Kaszub.
WYJAZD DO GDYNI 15.10.2014.
W dniu 15 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ciekawych lekcjach języka kaszubskiego. Był to bardzo aktywny dzień spędzony w Gdyni.
Najpierw udział w zajęciach w Akwarium Gdyńskim w ramach projektu pt.: „Kaszëbë na walë” oraz zwiedzanie Akwarium. W ramach zajęć klasy II i III poznały, w języku kaszubskim, morską przyrodę oraz ryby występujące w Morzu Bałtyckim. Prowadząca zajęcia do uczniów mówiła cały czas po kaszubsku oraz pokazywała im prezentację multimedialną. Zaś uczniowie klas V i VI uczestniczyli w zajęciach prowadzonych w języku kaszubskim w laboratorium. Mogli tam obejrzeć prezentację multimedialną oraz obserwować przez mikroskop żyjątka morskie.
Na ukształtowanie kaszubskiej mentalności duży wpływ wywarło otoczenie jezior lasów i morza. Rybołówstwo było poza rolnictwem wiodącym zajęciem ludności kaszubskiej, dlatego tak ważne jest, aby edukować młodsze pokolenia oraz uświadamiać im zagrożenia dla fauny i flory bałtyckiej, spowodowane działalnością człowieka.
W trakcie zajęć młodszą grupę odwiedziła Telewizja Gdańsk, co było dla nich wielką niespodzianką. Okazało się, że chcą nagrać program na temat projektu „Kaszëbë na walë” i akurat poszczęściło się naszym uczniom, którzy zostali nagrani w czasie zajęć oraz po nich.
Program pt.:„Wiedno Kaszëbë”, w którym wystąpią nasi uczniowie emitowany będzie na antenie TVP Gdańsk w środę o godz. 18.15
Następnie uczniowie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez pracowników Centrum Nauki Experyment.
Klasy II i III wzięły udział w zajęciach pt.: "PAN KULKA I WIEJSKIE ZWIERZĘTA". W trakcie trwania zajęć, poprzez gry i interaktywne zadania, uczniowie zapoznali się ze zwierzętami zamieszkującymi wieś. Razem z maskotką EXPERYMENTU, Panem Kulką, dowiedzieli się:
- ile mleka daje krowa i czy to prawda, że ma 4 żołądki?
- dlaczego strzyże się owce?
- jak wygląda dzień w ulu?
Klasy V i VI wzięły udział w zajęciach pt.: „WITAMINOWY KOKTAJL PANA KULKI”.
Były to warsztatowe zajęcia, które przybliżyły uczniom temat witamin i ich znaczenia dla ludzkiego organizmu, aby funkcjonował prawidłowo. Podczas zajęć z użyciem doświadczeń laboratoryjnych, filmów oraz aplikacji multimedialnych uczniowie:
- poznali „mapę witaminową” człowieka,
- dowiedzieli się, jakie są skutki niedoboru i nadmiaru witamin w organizmie człowieka,
- dokonali wykrywania witaminy C w produktach spożywczych,
Na zakończenie dnia wszyscy zwiedzali Centrum Nauki Experyment, gdzie w atrakcyjnej formie na interaktywnych wystawach mogli przyswoić sobie wiedzę np. na temat budowy człowieka. Było to wspaniałe połączenie nauki z zabawą.
GALERIA ZDJĘC: TUTAJ TUTAJ TUTAJ TUTAJ
PROMOCJA ZBIORU KASZUBAKICH ŻYCZEŃ
W dniu 21 września 2014r. na kościerskim rynku promowano książeczkę pt.: „Zbiérk kaszëbsczich żëczbów”, w której znalazły się również życzenia ułożone przez uczniów naszej szkoły pod czujnym okiem Pani Barbary Szuty:
1.Marcina Majewskiego
2.Magdaleny Majewskiej
3.Marty Majewskiej
4.Michaliny Pindery
5.Ziemowita Pindery.
100 różnych życzeń do zbioru wybrano w ramach konkursu, który odbył się w zeszłym roku na przełomie kwietnia i maja. Spośród życzeń nadesłanych do konkursu przez 80 uczniów z całego powiatu kościerskiego, wybrano prace 66 uczestników.
„Zbiérk kaszëbsczich żëczbów” wydało Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie oddział w Kościerzynie dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
PONIŻEJ ZBIÓR ŻYCZEŃ DO KOPIOWANIA
KASZUBSKIE BAJANIA
21 września 2014r. na kościerskim rynku już po raz czwarty promowano czytanie bajek po kaszubsku.
W ramach kampanii społecznej „Kaszubskie Bajania” realizowanej przez Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie, wydano czwartą część płyty z kaszubskimi bajkami. Płyta, zawierająca 16 nagrań, powstała z myślą o dzieciach, aby już od najmłodszych lat zapoznawały się z dziedzictwem kulturowym Kaszub.
Przedstawiciele naszej szkoły wzięli także udział w rozpowszechnianiu bajek kaszubskich. Na scenie ustawionej na kościerskim rynku, przy licznej widowni, nauczycielka języka kaszubskiego pani Beata Jankowska wraz z uczennicą klasy II a Aleksandrą Chrapkowską przeczytały bajkę pt.: „Jak diôbeł mòst bùdowôł”.