• MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

     • 04 czerwca 2024r. w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny klas I-III. Celem konkursu było promowanie umiejętności w zakresie stosowania zasad ortografii języka polskiego, doskonalenie poprawności ortograficznej, gramatycznej i interpunkcyjnej, rozwijanie zainteresowania kulturą języka polskiego. Mistrzami ortografii zostali:

      I miejsce – Halaszka Domachowska (SP nr 1)

      II miejsce – Mikołaj Jażdżewski (SP nr 1)

      III miejsce – Nikodem Pałasz (SP nr 6)

     • Wycieczka klas trzecich do Gniewu

     • W środę, 22 maja, uczniowie klas trzecich pojechali na wycieczkę do Gniewu. Dzieci wraz z przewodnikiem zwiedziły miasto i przepiękny kościół św. Mikołaja oraz zamek. Mnóstwo wrażeń oraz wiedzy zdobyli w czasie żywej lekcji historii na zamku w Gniewie w czasie konnego pokazu husarii. Tam zobaczyły jak wyglądali husarze, jakiej broni używali, w co się ubierali i jak żyli. Uczniowie mogli zobaczyć jak zmieniały się poszczególne elementy zbroi oraz broń, mieli też okazję pogłaskać konie kawalerzystów. 

     • Muzyczne sukcesy

     • 3 czerwca w Sali Szopińskiego odbył się V Powiatowy Konkurs Piosenki Filmowej i Musicalowej organizowany przez  Szkołę Podstawową nr 4 w Kościerzynie. Wzięły w nim udział nasze utalentowane wokalnie uczennnice i .... nie zawiodły nas! Antonia Bielawa w kategorii soliści klasy 4 - 6 wyśpiewała II miejsce, natomiast tercet w składzie: Antonia Bielawa, Maria Majewska oraz Wiktoria Wojak zdobyły I miejsce.

      Gratulujemy wygranych!!!

     • Wycieczka klas II do Gdańska

     • 27.05.2024r. klasy drugie udały sie na wycieczkę do Gdańska. Spacerując Traktem Królewskim od Złotej Bramy podziwialiśmy piękne kamieniczki ul. Długiej. Doszliśmy do fontanny Neptuna, później Zieloną Bramą przeszliśmy nad Motławę. Maszerując wzdłuż nabrzeża dotarliśmy do ruchomej kładki, którą przeszliśmy na wyspę Ołowiankę. Kolejną atrakcją był rejs statkiem na Westerplatte. Podczas rejsu mogliśmy zobaczyć zabytkową Stocznię Gdańską oraz Port. Na Westerplatte podeszliśmy pod pomnik Obrońców Westerplatte, gdzie mogliśmy podziwiać panoramę Gdańska. Na zakończenie moczyliśmy stopy w wodach Zatoki Gdańskiej oraz zbieraliśmy przepiękne muszelki. Pełni wrażeń i niezapomnianych wspomnień wróciliśmy do domów.

     • Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania

     • W piątek 24 maja 2024 r.  w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania.
      Zgłoszonych do niego zostało 15 uczniów ze wszystkich publicznych szkół podstawowych w Kościerzynie. Wszyscy lektorzy zaprezentowali się na najwyższym poziomie. Komisja konkursowa podjęła decyzję o wyróżnieniu 5 uczniów, a pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody pocieszenia.

      I miejsce - Maja Żuchlińska SP nr 6
      II miejsce - Gabriel Skowroński SP nr 1
      III miejsce - Eliza Litwic ZS-P nr 3
      wyróżnienie - Wiktoria Cybulska SP nr 6 oraz Oliwia Kneba ZS-P nr 3

     • "Z bractwem za pan brat"

     • W piątek, 17 maja, odbył się miejski konkurs wiedzy o bractwach kurkowych na Pomorzu pt. "Z bractwem za pan brat". Naszą szkołę reprezentowali Oskar Brzeziński z kl. 6b oraz uczniowie klasy 7a: Maja Troka, Alan Libera, Martyna Szulist i Jessica Goliwąs. Konkurs wiedzy wygrał Oskar Brzeziński. 20 maja miał miejsce konkurs strzelecki. Kura dla naszej szkoły ustrzelił uczeń kl. 6b, Oskar Brzeziński.
      Serdecznie gratulujemy😊

     • XXIII Diecezjalny Konkurs Poezji Maryjnej

     • 11 maja 2024 roku odbył się XXIII Diecezjalny Konkurs Poezji Maryjnej w Kościerzynie, organizowany przez Parafię Świętej Trójcy oraz Parafialny Zespół Caritas.

      Konkurs obejmował dwie główne kategorie: tworzenie wierszy i ich recytację, a uczestnicy rywalizowali w różnych grupach wiekowych, od przedszkolaków po dorosłych.

      I miejsce w kategorii recytacja zajęła

      Maria Majewska uczennica kl. IVa naszej szkoły.

      Serdecznie gratulujemy!

      W tegorocznej edycji wzięło udział 45 autorów wierszy oraz 47 recytatorów z całej diecezji. Jury, w skład którego wchodzili znani poeci i pisarze kaszubscy, oceniało nadesłane prace i występy, a najlepsze z nich zostały uhonorowane nagrodami.

      Laureaci w poszczególnych kategoriach wiekowych, zarówno w języku polskim, jak i kaszubskim, zaprezentowali wysoki poziom artystyczny, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu i zaangażowaniu w tę formę wyrazu duchowego.

       

     • Wycieczka klas pierwszych

     • 21 maja klasy pierwsze pojechały do Stryszej Budy zwiedzać Park Miniatur, Gigantów i Samochodów. Dobry humor i piękna pogada dopisywały im podczas całego pobytu.

     • Sukces naszej uczennicy w powiatowych eliminacjach "Rodny Mòwë"


     • W piątek, 17 maja, w sali im. Lubomira Szopińskiego w Kościerzynie, odbyły się powiatowe eliminacje do 53. Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”. W konkursie udział wzięli zwycięzcy eliminacji gminnych z całego powiatu kościerskiego. Nasza uczennica Zuzanna Lubecka z klasy 2a zajęła drugie miejsce w kategorii klas I-III.

      Serdecznie gratulujemy!

      FOTOGALERIA

     • Wycieczka szóstoklasistów na Półwysep Helski

     • 13 maja 2024 r. uczniowie klas szóstych wybrali się na wycieczkę na Półwysep Helski. Zwiedzanie rozpoczęli od spaceru po nadmorskim wybrzeżu oraz Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie. Następnie odwiedzili molo w Juracie, skąd podziwiali panoramę  Zatoki Gdańskiej. Kolejnym punktem wyprawy było Muzeum Helu, w którym mieli okazję poznać historię miasteczka rybackiego Hel. Wyjątkową atrakcją okazała się muzealna ptaszarnia z przepięknymi przedstawicielami pawi, bażantów, gęsi, kaczek, kur i innego ptactwa. Na zakończenie szóstoklasiści wybrali się do fokarium w Helu, aby na żywo obserwować zachowanie fok i uczestniczyć w pokazie ich karmienia.  Podczas wycieczki wszystkim dopisywał wspaniały humor, któremu sprzyjała piękna pogoda i dobre towarzystwo.

     • Przedstawienie "Nasz Szrek. Baśń o tolerancji ".

     • Dnia 09 maja 2024 r. uczniowie klas 1-3 udali sie do kina "Remus" w Kościerzynie na przedstawienie pt. "Nasz Szrek. Baśń o tolerancji". Spektakl został przygotowany przez Teatr Profilaktyczny ALERT, którego zadaniem  jest efektywne informowanie o aktualnych zagrożeniach i skłanianie do podejmowania właściwych wyborów, ale także kreowanie asertywnych zachowań oraz pomoc w rozwiązywaniu problemów, z którymi borykają się młodzi ludzie w otaczającym nas świecie.

     • Rodnô Mòwa - sukcesy naszych uczennic

     • W piątek, 10 maja w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Kościerzynie, odbyły się miejskie eliminacje do 53. Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”. W konkursie udział wzięły uczennice naszej szkoły, które osiągnęły wysokie miejsca: Zuzanna Lubecka 2a, Katarzyna Tutkowska 2a, Zofia Karpińska 4b, Alicja Przybyła 4b, Marcelina Szalewska 4b, Liliana Lubecka 5b, Amelia Lorek 7a.

      Oto pełna lista laureatów:

      Kategoria przedszkole

      I miejsce – Alina Abramowska SP nr 6 w Kościerzynie

      Kategoria I-III

      I miejsce – Zuzanna Lubecka ZSP nr 3 w Kościerzynie

      II miejsce – Kornel Abramowski SP nr 6 w Kościerzynie

      III miejsce – Klara Makurat ZSP nr 4 w Kościerzynie

      Wyróżnienie – Katarzyna Tutkowska ZSP nr 3 w Kościerzynie

      Kategoria IV-VI

      I miejsce – Leon Makurat ZSP nr 4 w Kościerzynie

      II miejsce – Zofia Karpińska ZSP nr 3 w Kościerzynie

      III miejsce – Liliana Lubecka ZSP nr 3 w Kościerzynie

      Wyróżnienie – Aleksander Penkowski Prywatna SP PRYMUS

      Kategoria VII-VIII

      I miejsce – Klara Stanek ZSP nr 4 w Kościerzynie

      II miejsce – Roksana Głodowska ZSP nr 4 w Kościerzynie

      III miejsce – Amelia Lorek ZSP nr 3 w Kościerzynie

      Zuzanna Lubecka oraz Zofia Karpińska reprezentować będą naszą szkołę 17 maja w eliminacjach powiatowych.

      Wszystkim uczennicom serdecznie gratulujemy!

      FOTOGALERIA

     • Pasieka w Bibliotece Pedagogicznej

     • W środę 8 maja uczniowie klas 5 wraz ze swoimi opiekunami zawitali do znajdującej się w sąsiedztwie szkoły Biblioteki Pedagogicznej. Przywódł ich tam sładki zapach miodu :) A tak na serio, uczniowie mieli okazję zobaczyć i dotknąć sprzętu pszczelarskiego. Byli zdziwieni, że opieka nad pszczołami wymaga tylu różnych urządzeń. Prowadzący spotkanie uświadomił dzieciom, że zawód pszczelarza to wielce wymagająca praca. Przekonywał również, że im wiecej pasiek, tym lepiej, ponieważ pszczoły niosą ogromne  korzyści dla środowiska. Warto przytoczyć tutaj słowa szefa Polskiego Związku Pszczelarskiego i wziąć je sobie szczerze do serca:

      Co trzecią łyżkę jedzenia zawdzięczamy pszczołom. Dzięki nim paszę mają również zwierzętaKiedy pszczoła zniknie z powierzchni ziemi, to człowiekowi pozostaną już najwyżej cztery lata życia. Nie będzie pszczół, to nie będzie zapylania, nie będzie zapylania, nie będzie roślin, nie będzie roślin, to nie będzie zwierząt……. 

       

     • Światowy Dzień Zdrowia

     • 26 kwietnia 2024r. czwartoklasiści wraz z wychowawcami wybrali się na kościerski rynek, by wziąć udział w obchodach Światowego Dnia Zdrowia. Na naszych uczniów, a także wszystkich mieszkańców miasta, czekał szereg atracji, m.in. pokazy ratownictwa medycznego, pokaz sprzętu policyjnego i strażackiego, propozycja i promocja aktywności fizycznej oraz zajęcia sportowo-rekreacyjne proponowane przez KOSiR, i wiele innych.

     • WARSZTATY

     • 06 maja uczniowie klasy 2a wzięli udział w warsztatach gipsowych. Podczas zajęć dzieci poznały proces powstania odlewów gipsowych, począwszy od przygotowania masy gipsowej po gotowe odlewy. Pani, która przeprowadziła warsztaty, opowiedziała również dzieciom, skąd pozyskuje się gips, jakie są jego rodzaje i do czego jest wykorzystywany. Podczas warsztatów każde dziecko otrzymało pojemnik z wodą i gipsem ceramicznym oraz formy do odlewów. Warsztaty dostarczyły dzieciom wiele radości i zadowolenia z uzyskanych efektów swojej pracy. Uczniowie mieli okazję do rozbudzenia swojej wyobraźni i rozwijania zdolności plastycznych.