• Projekty szkolne

        • Projekty szkolne 2022/2023

          Ogólnopolski Projekt Edukacyjno - Społeczny "Każdy inny - wszyscy równi"

          Celem jest uwrażliwienie na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Rozwijanie empaii oraz kształtowanie tolerancji.

          Koordynator - p. Karolina Krawczyk

           

          Ogólnopolski Program Edukacyjny "Trzymaj Formę" - celem jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej przez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety.

          Koordynator - p. Karolina Krawczyk

           

          Ogólnopolski projekt edukacyjny "Bajkowa wyprawa" - celem projektu jest rozbudzanie zainteresowania literaturą klasyczną, upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci, a także kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno.

          Koordynator- p. Magdalena Polak

           

          Ogólnopolski projekt edukacyjny "Z kulturą mi do twarzy" - celem projektu jest wprowadzanie uczniów w świat wartości oraz promowanie kultury w szerokim zakresie.

          Koordynator- p. Magdalena Polak

           


          Projekty szkolne 2021/2022

          Ogólnopolski Program Edukacyjny "Trzymaj Formę" - celem jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej przez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety.

          Koordynator - p. Lucyna Hendrych

           

          "Przedszkole Promujące Zdrowie" - p. Agnieszka Zabrocka

          "Czyste powietrze wokół nas" - projekt edukacji antynikotynowej - realizowany przez nauczycieli nauczania przedszkolnego

          "Siatkarz z klasą" edycja V - projekt realizowany przez nauczycieli WF-u p. Marię Szefler i p. Żanetę Ruchniewicz

          "Nasz Orlik" - projekt realizowany przez animatorów sportowych

          "Piłki za puszki" - projekt ekologiczny

          "Orlik z Energą" - projekt realizowany przez nauczycieli WF - u oraz animatorów sportowych

          "Projekt SKS" - projekt ministerialny prowadzony przez nauczycieli wychowania fizycznego

          "Szklanka mleka" -  celem pro­gramu jest kształ­to­wa­nie wśród dzieci i mło­dzieży dobrych nawy­ków żywie­nio­wych poprzez pro­mo­wa­nie spo­ży­cia mleka i prze­two­rów mlecz­nych. Pro­gram jest admi­ni­stro­wany przez ARR (Agen­cja Rynku Rol­nego) i współ­fi­nan­so­wany z trzech źró­deł: UE, FPM, dopłaty krajowej

          "Owoce i warzywa w szkole" -  program promuje wśród dzieci zdrową dietę, bogatą w owoce i warzywa i admi­ni­stro­wany jest przez ARR (Agen­cja Rynku Rol­nego) i współ­fi­nan­so­wany z trzech źró­deł: UE, FPM, dopłaty krajowej


          Projekty zrealizowane w ubiegłych latach szkolnych

          Trzymaj formę - projekt edukacji zdrowotnej

          Realizowany w klasach 5 - 7 oraz 2 i 3 gimknazjum. Opiekunowie projektu: p. M. Szefler, p. A. Grzyb, p. A. Cyrzon, p. D. Lis, p. P. Marcholewski.

          Czyste powietrze wokół nas - projekt edukacji antynikotynowej

          Realizowany przez nauczycieli nauczania przedszkolnego.

          Bieg po zdrowie - projekt edukacji zdrowotnej

          Realizowany  w klasach czwartych. Opiekunowie projektu: p. Marlena Rekowsak, p. Grażyna Czapiewska, p. Barbara Modrzewska

          Mega Misja

          Realizowany w klasach 1 - 3. Opiekunowie projektu: p. Anna Klinkosz, Justyna Derdowska

          Aktywna tablica - projekt ministerialny

          http://www.aktywnatablica.org/?gclid=EAIaIQobChMI-rru3Z7X1wIVDmYbCh0nIQU9EAAYBCAAEgJFmfD_BwE

          Edukacja kluczem do przyszłości

          http://koscierzyna.gda.pl/portal?id=2014488

           

           Euronet 50/50

          EURONET 50/50 MAX

          … ma na celu ograniczenie zużycia energii w budynkach publicznych poprzez zastosowanie innowacyjnej metodologii 50/50 w 500 szkołach i blisko 50 innych budynkach publicznych z 13 krajów UE. Metodologia 50/50 aktywnie angażuje użytkowników budynków w proces zarządzania energią oraz uczy ich ekologicznych zachowań poprzez konkretne działania. Jej wdrażanie obejmuje 9 kroków, a osiągnięte oszczędności finansowe są dzielone równo pomiędzy użytkowników budynku (np. szkoły), a podmiot finansujący rachunki za energię (zwykle jest to samorząd lokalny lub regionalny).

           

          ...pomoże w rozpowszechnieniu koncepcji 50/50w całej Europie, zachęcając kolejne władze krajowe, regionalne i lokalne do wdrożenia metodologii 50/50 w ich budynkach.

          …stanowi kontynuację nadzwyczaj udanego projektu EURONET 50/50, w ramach którego metodologia 50/50 została przetestowana w ponad 50 europejskich szkołach i który został uhonorowany Europejską Nagrodą w dziedzinie Zrównoważonej Energii 2013! Dzięki nowej edycji projektu Sieć 50/50 rozszerzy się obejmując nowe szkoły i inne budynki publiczne.

          …rozpoczął się w kwietniu 2013 roku i potrwa trzy lata. Projekt jest współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach programu „Inteligentna Energia dla Europy (IEE)”.

          Więcej informacji TUTAJ

           

          Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy

           
          Projekt  „Pomorskie – dobry kurs na edukację. Kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów w regionie poprzez edukację morską” realizowany  będzie przez dwa lata szkolne 2012/2013 oraz 2013/2014.
           
           
          Lider projektu:
          Departament Edukacji i Sportu/Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
           
          Partnerzy:
          Fundacja Navigare Mateusza Kusznierewicza (w zakresie szkół podstawowych)
          Liga Morska i Rzeczna (w zakresie gimnazjum)
           
          Celem głównym projektu jest wyrównanie szans edukacyjnych uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów poprzez realizację programów rozwojowych ukierunkowanych na rozwój kompetencji kluczowych w obszarze edukacji morskiej.

          Wymiana międzynarodowa

          Budowanie społeczeństwa obywatelskiego oraz pozytywnych relacji pomiędzy przedstawicielami odmiennych kultur i narodów to zadanie, które realizowane jest poprzez współpracę międzynarodową.

          Opiekun projektu  - p. dyr. Lidia Walewska

           

          E - Kościerzyna

          Uczestniczymy w projekcie "E - Kościerzyna - zintegrowany System Informatyczny".

           

          Radosna szkoła - kraina sprawności i zdrowia

          Radosna szkoła - kraina sprawności i zdrowia" to projekt rządowego programu wsparcia dla szkół , dzięki któremu w szkołach, tak jak to się stało i u nas, powstają miejsca aktywności ruchowej dla najmłodszych uczniów.

          Wszystko po to, aby zapewnić właściwy rozwój najmłodszych uczniów, gdyż warto zadbać o to, aby szkoła dobrze zaspokajała ich potrzeby ruchowe. W budynku  naszej szkoły powstało miejsce zabaw nazwane umownie „krainą sprawności i zdrowia na deszcz", którego zadaniem jest zapewnienie - zgodnie z naturalnymi warunkami rozwojowymi dzieci - możliwości organizacji zabaw ruchowych. Sala wykorzystywana jest nie tylko w czasie zajęć świetlicowych, ale także podczas przerw czy wybranych lekcji (wyposażona w sprzęt i pomoce dydaktyczne umożliwiające aktywność fizyczną dzieci, np. duże miękkie klocki pozwalające na właściwą dla wieku rozwojowego dziecka zabawę, w której zostanie wykorzystana naturalna ciekawość poznawcza w zakresie budowania i konstrukcji; pomoce dydaktyczne mają służyć aktywnej zabawie, posiadać nie tylko walory poznawcze, ale także estetyczne i tworzyć radosne warunki pobytu dzieci w szkole). Najważniejszym celem, jaki ma spełniać wyposażenie tego miejsca, jest zaspokajanie naturalnej, rozwojowej potrzeby ruchu i zabawy, które są właściwe dla dzieci w młodszym wieku szkolnym. Połączenie tego celu z równoczesną możliwością kształtowania koncentracji uwagi, zdolności manualnych czy precyzji ruchu, stwarza podstawy do osiągnięcia sukcesu, jakim jest wszechstronny i harmonijny rozwój psychoruchowy dzieci w młodszym wieku szkolnym. Cennym walorem wyposażenia jest stworzenie naturalnych sytuacji do diagnozy i terapii, dzięki czemu możliwa jest  rehabilitacja ruchowa, ćwiczenie właściwej postawy ciała i nawyków ruchowych, koordynacji wzrokowo-ruchowej, koncentracji uwagi i orientacji w przestrzeni i schemacie ciała.

          Zabawa i nauka w takim  miejscu zabaw pomoże rozbudzać wyobraźnię dzieci, umożliwi kreatywną zabawę i rozwijanie umiejętności współpracy w grupie.

           

           Owoce w szkole

           

          Od 27 października 2009 r. trwa w naszej szkole program "Owoce w szkole".

          Program został przyjęty przez Radę Ministrów, polega na dostarczaniu owoców i warzyw dzieciom w placówkach edukacyjnych i jest częścią inicjatywy zaproponowanej przez Unię Europejską.

          Program „Owoce w szkole", przyjęty przez Radę Ministrów, polega na dostarczaniu owoców i warzyw dzieciom w placówkach edukacyjnych i jest częścią inicjatywy zaproponowanej przez Unię Europejską. W Polsce zaplanowano w roku szkolnym 2009/2010 pomoc dla uczniów klas I-III szkół podstawowych, czyli dla ponad miliona dzieci.

          Produkty zakwalifikowane do dystrybucji w szkołach to owoce świeże: jabłka, gruszki, truskawki, warzywa świeże: marchew, rzodkiewka, papryka słodka, ogórek, oraz przetwory: soki owocowe, warzywne i owocowo-warzywne.

          Celem programu „Owoce w szkole" jest ukształtowanie wśród dzieci nawyków żywieniowych, polegających na regularnym spożywaniu owoców i warzyw. Konsekwencją podniesienia świadomości uczniów w zakresie zdrowego żywienia będzie ograniczenie występowania wśród dzieci nadwagi i innych chorób cywilizacyjnych, spowodowanych zbyt małym spożyciem owoców i warzyw.

          Owoce i warzywa dostarczane uczniom w ramach programu będą spełniać wymagania jakościowe i zdrowotne określone w przepisach Unii Europejskiej i przepisach krajowych. Dostarczane owoce i warzywa będą gotowe do bezpośredniego spożycia -  czyste, wystarczająco rozwinięte i odpowiednio dojrzałe, zdrowe.

           

           

          Rozwój przez kompetencje

           

          „ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE"  - Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego

           - CELE, KORZYŚCI I REALIZACJA  -  ZSP NR 3

           

          Celem projektu „ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE" jest rozwój kompetencji kluczowych uczniów gimnazjów w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych i przedsiębiorczości.
          Opiekun projektu "Mistrz nad mistrzami" - p. dyr. Lidia Walewska
          Opiekun projektu "I my jesteśmy w kosmosie" - p. Grażyna Czapiewska
           

          Odkrywać nieznane, tworzyć nowe

           

          „Odkrywać nieznane, tworzyć nowe - program rozwijania zainteresowań fizyką"

          Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki ze środków UE

          - CELE, KORZYŚCI I REALIZACJA PROGRAMU W ZSP NR 3

           

          Opiekun projektu - p. Marta Góra

           

          Pomorskie – dobry kurs na edukację. Wyrównywanie szans edukacyjnych w regionie poprzez programy rozwojowe

           

          Projekt pod nazwą „Pomorskie - dobry kurs na edukację. Wyrównywanie szans edukacyjnych w regionie poprzez programy rozwojowe", realizowany przez Departament Edukacji i Sportu w ramach Poddziałania 9.1.2 PO KL, ma na celu wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów gimnazjów, którzy w toku edukacji napotykają na różnego typu bariery.

           Udział w dodatkowych zajęciach, które będą odbywać się w roku szkolnym 2010/2011, ma pomóc uczniom rozwijać kompetencje kluczowe i społeczne.   W ramach projektu przeprowadzone zostaną zajęcia w takich obszarach, jak:

          • języki obce,
          • ICT,
          • nauki matematyczno-przyrodnicze i humanistyczne.

            Przewiduje się również realizację zajęć sportowych, które pozwolą uczniom rozwijać wytrwałość, zaangażowanie, umiejętność współpracy w zespole, a także pracy nad sobą. Dodatkowo uczniowie w ramach projektu będą otoczeni opieką psychologiczno-pedagogiczną.   90 gimnazjów, które będzie brać udział w projekcie, otrzyma również wsparcie w postaci pakietów dydaktycznych. Dodatkowym elementem motywującym uczniów do sumiennego udziału w zajęciach pozalekcyjnych będzie możliwość uczestnictwa w obozie dydaktyczno-sportowym.  

          Projekt systemowy „Pomorskie - dobry kurs na edukację. Wyrównywanie szans edukacyjnych w regionie poprzez programy rozwojowe" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa w ramach Poddziałania 9.1.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 - 2013.

           

           „Więcej możliwości - wyrównywanie szans edukacyjnych"

           

          Dzieci z klas I – III realizują projekt „Więcej możliwości - wyrównywanie szans edukacyjno-rozwojowych". W ramach tego projektu dzieci uczestniczą w następujących zajęciach:

          1. Dla dzieci z trudnościami w nabywaniu umiejętności czytania i pisania
          2. Dla dzieci z trudnościami w uczeniu się matematyki
          3. Zajęcia gimnastyki korekcyjnej
          4. Zajęcia terapii pedagogicznej
          5. Zajęcia socjoterapeutyczne
          6. Zajęcia dla uczniów uzdolnionych matematyczno - przyrodniczo
          7. Zajęcia dla dzieci uzdolnionych plastycznie
          8. Zajęcia dla dzieci uzdolnionych sportowo

          Zajęcia są współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego.

          W ramach projektu szkoła została wyposażona w 4 komputery, programy komputerowe, sprzęt sportowy, pomoce dydaktyczne, literaturę metodyczną, gry i zabawki edukacyjne.