• 2016/2017

        •  

          ZACZYTANA SZKOŁA

          W roku szkolnym 2016/2017 Ministerstwo Edukacji po raz kolejny jako kierunek polityki oświatowej wskazało rozwijanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Biblioteka w Szkole Podstawowej nr 3 w Kościerzynie od lat podejmuje działania mające na celu aktywizację czytelniczą uczniów. Przystąpiliśmy do Ogólnopolskiego Konkursu dla szkół pod nazwą Zaczytana Szkoła, realizowanego przez Studium Prawa Europejskiego.

           

          W ramach konkursu przeprowadza się różne zadania. Nasza szkolna biblioteka wiele z tych zadań realizuje od lat. Ważne podkreślenia jest to, że większość inicjatyw ma charakter długoterminowy. Różnorodne akcje pozwalają na pokazywanie książki i jej roli w życiu człowieka w bardzo szerokim aspekcie.

           

          Zrealizowane zadania:

          1. Debaty pod hasłem „Książka naszym przyjacielem”, które zostały przeprowadzone w klasach czwartych podczas tak zwanych lekcji bibliotecznych. Uczniowie dyskutowali wpisując swoje argumenty na tablicę, a potem podsumowywaliśmy wyniki debaty.

           

          2. Konkurs plastyczny pod hasłem „Zaczytana szkoła – idealne miejsce na wakacje wybrane na podstawie książek podróżniczych”.

          Konkurs został przeprowadzony  w klasach IV oraz V i VI SP. Technika wykonanych prac odznaczała się dużą różnorodnością – wpłynęło 20 prac wykonywanych pastelami, plakatówkami, kredkami olejnymi.

          Przy ocenie prac wzięto pod uwagę wiek uczestników, estetykę i pomysłowość wykonanej pracy. Nagrodzeni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

           

          3. Czytanie łączy pokolenia

          W styczniu ora lutym zawitali do naszej szkoły rodzice i dziadkowie klas 1 – 3, którzy w świetlicy szkolnej oraz bibliotece czytali wcześniej przygotowane bajki, fragmenty opowiadań  i wiersze dla dzieci. Po lekturze bajki następowała pogadanka na temat przeczytanego opowiadania, której głównym celem było rozwijanie umiejętności rozpoznawania  i uczenia się empatii wobec innych oraz kształtowanie postawy tolerancji.

          Zaproszenie goście czytali:

          „Zawodowcy” -  P. Boręsewicz

          „Krasnale i olbrzymy” – J. Papuzińska

          „Za szafą” – A. Onichimowska

          Bajki Braci Grimm oraz Andersena, baśni kaszubskie i rozśmieszające wiersze Danuty Wawiłow.

          Cykl spotkań, który został przygotowany przez bibliotekę, świetlicę szkolną oraz nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, pozwolił wpleść w życie szkoły osoby bliskie naszym uczniom. Odpowiednio zorganizowane i celowe współdziałanie szkoły i rodziny przynosi wymierne korzyści. Może ono sprzyjać lepszemu poznaniu i rozumieniu obu stron, uzgodnieniu właściwego podejścia wychowawczego, udzieleniu sobie wzajemnej pomocy oraz stwarzaniu właściwej atmosfery wychowawczej w szkole i w domu. Takie spotkania integrują, budują zaufanie, minimalizują dystans, a przede wszystkim uczą w sposób inny, niż tradycyjny.

           

          5. Udział w dowolnej ogólnopolskiej kampanii na rzecz promocji i rozwoju czytelnictwa.

          Biblioteka po raz kolejny przystąpiła do udziału w  programie edukacyjnym Klub National Geographic Odkrywca. Tym razem uczniowie wykonują zadania proponowane przez nauczycieli, również korzystając z kolorowych czasopism National Geographic.

          NG_Odkrywcy(1).docx

           

          6. W bibliotece odbywają się zajęcia z książką w ramach wieloletniego już programu „Kwadrans dla książki”. Podczas kilkuminutowych spotkań rozmawiamy o ulubionych tytułach, poznajemy ciekawe metody czytania, zapoznajemy się z fragmentami książek. Te krótkie spotkania są furtką do sięgania po książki, których tytuły dotąd nie były uczniom znane lub pozostawały poza ich kręgiem zainteresowań. Zajęcia w bibliotece są tylko jednym z działań w ramach projektu. Czytają także wychowawcy świetlicy i klas I – III.

           

          Zajęcia, czas spędzany w bibliotece, obcowanie z książką są dla uczniów okazją do odkrywania samych siebie, poszukiwania odpowiedzi na nurtujące pytania, wzbogacania wiedzy i rozwijania zainteresowań.

           

          Sukcesywnie postępuje proces komputeryzacji biblioteki. 

          Do nowego programu bibliotecznego MOL NET+ wpisano już wszystkie lektury, a w br. szkolnym planujemy dokończyć wczytywanie pozostałych zbiorów.  

           

          Nauczyciele bibliotekarze