• 2016/2017

        • Rok szkolny 2016/2017 rozpoczęty

          1-go września uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 3 w Kościerzynie przywitała piękna, słoneczna pogoda i uśmiechnięte grono pedagogiczne oraz ich długo wyczekiwani koledzy i koleżanki.

          Po wakacyjnej przerwie szkolne korytarze wypełniły się radosnymi głosami niosącymi wspomnienia letnich przygód. Przed uczniami nowe wyzwania i obowiązki, ale także czas rozwijania zainteresowań i pasji.  Po raz pierwszy w murach szkoły przywitaliśmy czterolatki, nad którymi pieczę sprawuje wspaniała wychowawczyni, pani Helena Stencel. Trochę „starszą” zerówkę pod swoje skrzydła wzięła kochana przez dzieci pani Beata Klasa. Przedszkolaki do dyspozycji mają przestronną, kolorową salę dydaktyczną oraz dostosowaną do ich potrzeb, nowo wyremontowaną toaletę. Remont odbył się też w innych salach lekcyjnych oraz na szkolnym parkingu. Podczas inauguracji roku szkolnego nastąpiło uroczyste pasowanie na ucznia klas I. Wychowankowie pań -  Danuty Wysieckiej i Haliny Zwary wraz z rodzicami pięknie przygotowali się do tego dnia, bowiem składali uroczystą przysięgę pierwszoklasisty. Następnie każdy z nich został przez panią dyrektor pasowany na ucznia naszej szkoły.

           

          Powitanie jesieni w Garczynie

          W miniony piątek (23.09.2016 r.) po raz kolejny uczniowie klas I – III, ich wychowawcy oraz opiekunowie pożegnali lato i powitali jesień.
          W tym roku lato żegnaliśmy w Garczynie. Piękna pogoda sprzyjała zabawom na świeżym powietrzu. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w przygotowanych atrakcjach, konkursach sportowych, zagadkach o jesieni, obserwowały zmieniającą się przyrodę i zadawały mnóstwo pytań oraz przypominały sobie wiadomości z lekcji w szkole. Przepiękna sceneria lasu powoli ukazująca barwy jesieni zachęcała do zbierania darów przywitanej pory roku. Wszyscy uczniowie mieli również okazję posilić się samodzielnie upieczoną kiełbaską.

          GALERIA

           

           

          Wycieczka do Sztutowa

           

          28 września 2016 roku uczniowie klas pierwszych gimnazjum uczestniczyli w edukacyjnym wyjeździe do miejsc pamięci w Sztutowie i Szpęgawsku. W takich miejscach edukacja to przede wszystkim kształtowanie postaw i refleksji. To dyskusja nad tym, czym jest pamięć, jak myśleli i działali ludzie, których nazywamy świadkami historii, jaką rolę odgrywa na kartach historii zwykły człowiek oraz dyskusja nad procesami funkcjonowania totalitarnego systemu oraz jego wpływem na postawę i działalność jednostki.
          W drodze do Sztutowa zatrzymaliśmy się w Szpęgawsku, gdzie znajdują się masowe groby ok. 7 tysięcy działaczy Kaszub, Kociewia i Pomorza zamordowanych przez hitlerowców od września 1939 r. do stycznia 1940 r. Następnie udaliśmy się do Sztutowa, gdzie uczniowie poznawali z przewodnikiem historię byłego obozu koncentracyjnego KL Stutthof, budowę obozu, kantynę obozową, Bramę Śmierci, blok kwarantanny, blok kobiecy. Poznali tam warunki życia i pracy więźniów, opiekę medyczną a także twórczość artystyczną i formy oporu przeciw oprawcom. Zobaczyli także komorę gazową i krematorium oraz pomnik martyrologii ofiar obozu. W krematorium uczniowie zapalili znicz i minutą ciszy uczcili pamięć pomordowanych. W kinie natomiast obejrzeli filmy dokumentalne – „Szubienice Stutthofu” oraz „Stutthof w kilka dni później”.
          Wszyscy uczestnicy wycieczki na długo zapewne zapamiętają lekcję w tych niezwykłych miejscach.

          GALERIA

           

           

          Zespół "Młoda Kościerzyna" na warsztatach kulturowych
           

          W dniach 23 – 24 września 2016 roku zespół "Młoda Kościerzyna" brał udział w regionalnych warsztatach kulturowych "Kociewiacy dla Kaszubów" zorganizowanych przez Fundację Jedynka Dzieciom z Pelplina, finansowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Powiat Tczewski oraz Fundację Jedynka Dzieciom z Pelplina, które odbyły się na terenie Ośrodka Vida Tour w Szteklinie. Program warsztatów obejmował zajęcia z zakresu tańców i piosenek kociewskich i kaszubskich, kuchni regionalnej oraz haftu kociewskiego i kaszubskiego.

          Oprócz zajęć był też relaks na świeżym powietrzu, ognisko ze śpiewem i kiełbaskami oraz dyskoteka.

          Warsztaty były kontynuacją współpracy pomiędzy zespołami z Pelplina "Modraki" i „Gzuby z Pelpińskiej Dwójki" oraz "Młodą Kościerzyną".

          Kolejnym wspólnym działaniem zespołów będą warsztaty i występy zespołów 26 września 2016 roku w Pelplinie.

          GALERIA

           

          Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej

          Dnia 12.10.2016 r. w naszej szkole odbyła się akademia  z okazji  Dnia  Edukacji Narodowej.
          Przedstawienie przygotowali uczniowie klas 5, 6 oraz 1 i 3 gimnazjum. W inscenizację włączył się także chór szkolny. Młodzi artyści pieśnią i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków.

                       Na zakończenie głos zabrały panie dyrektor oraz wicedyrektor szkoły. Mówiły o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękowały za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyły wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.

           

          Nauka programowania przez zabawę

          O tym, że dzieci powinny się uczyć programowania nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Umiejętność algorytmicznego myślenia ułatwia logiczne rozwiązywanie problemów, wyzwala kreatywność i rozwija wiele kompetencji.
          Naukę podstaw programowania można rozpoczynać we wczesnych etapach nauczania, warto zatem rozwijać i wzmacniać informatyczne zainteresowania uczniów na kolejnych etapach edukacji.

          Przekonały się o tym dzieci z naszej szkoły, które miały okazję wziąć udział w zajęciach programowania robotów edukacyjnych.
          19 października odbyły się nietypowe zajęcia z informatyki, cieszące się sporym zainteresowaniem dzieci. Lekcje dotyczyły programowania robotów edukacyjnych za pomocą sekwencji kolorów tak zwanych ozbotów.
          Ozoboty reagują na sekwencje kolorów, które zapisane w odpowiedni sposób robot edukacyjny odczytuje jako konkretne polecenie. Dzieci za pomocą kolorowych pisaków wydawały ozobotom polecenia i obserwowały wyniki swoich działań, doskonale się przy tym bawiąc.
          Nauka programowania ozobotów składa się z poszczególnych etapów i dostosowana jest do wieku uczniów. Najmłodsi uczą się wypełniania odpowiednimi kolorami pól na planszach, następnie samodzielnie wyznaczają trasy ozobota, a starsi programują robota wykorzystując do tego komputer.

          Zapraszamy do obejrzenia reportażu z wydarzenia

          http://www.koscierzyna24.info/wiadomosci/865,nauka-programowania-poprzez-zabawe

          https://youtu.be/1iQlShfdh4g

          GALERIA 

           

          Najlepsi w biegach powiatowych

          Dziewczyny i chłopcy naszego gimnazjum zajęli  I miejsce w „Sztafetowych Biegach Przełajowych” na szczeblu miejskim.
          Następnie,  jako reprezentanci Kościerzyny nie dali szans innym szkołom i w pięknym stylu wygrali zawody powiatowe. Tym sposobem zostali finalistami wojewódzkimi na „Gimnazjadzie Sztafetowych Biegów Województwa Pomorskiego”, dziewczyny zajęły VII miejsce, natomiast chłopcy VIII przy 22 startujących drużynach z województwa pomorskiego.

          Skład drużyny:

          Natalia Felskowska
          Olimpia Breza
          Paulina Litwin
          Eliana Szulta
          Aleksandra Bojanowska
          Mikołaj Hoffmann
          Wiktor Cynka
          Dawid Rzepka
          Magdalena Majewska
          Bartłomiej Podjaski
          Krystian Świeczkowski
          Daniel Zela
          Dominik Niedzwiedzki
          Aleksandra Teszner
          Magdalena Szenwald
          Agnieszka Jaworska
          Małgorzata Kulaszewicz
          Paweł Dobberstein
          Sebastian Ogórkiewicz
          Szymon Kropidłowski

          GALERIA
           

          Ciekawe wydażenia z życia przedszkolaków

          Bezpieczni na drodze

          Przedszkolaki z naszej szkoły odwiedziła przedstawicielka kościerskiej Straży Miejskiej. Podczas spotkania najmłodsi dowiedzieli się o tym jak bezpiecznie poruszać się po drogach, podróżować samochodem, bawić w domu i w przedszkolu oraz jak reagować w sytuacji innych zagrożeń. Gość ostrzegał też przed osobami nieznajomymi, z którymi nie wolno rozmawiać oraz wpuszczać ich do domu. Szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się gra zaproponowana przez panią strażnik. Planujemy więcej takich spotkań, które poprzez ciekawą zabawę uczą dzieci, jak należy zachować się wobec istniejących zagrożeń oraz co robić, aby być bezpiecznym.

          Przedszkolaki w schronisku "Oaza"

          Najmłodsi wybrali się na wycieczkę do schroniska dla psów "Oaza" w Nowym Klinczu. Wycieczka była podsumowaniem tygodnia poświęconego naszym domowym ulubieńcom. Na zajęciach przedszkolaki uczyły się, jak należy opiekować się zwierzątkami. W trakcie wizyty dzieci miały możliwość obejrzeć przebywające w schronisku psy, a pracownik schroniska opowiedział dzieciom, w jaki sposób dostają się tam zwierzęta. Celem tej wycieczki było przede wszystkim uwrażliwienie dzieci na krzywdę zwierząt. Wszystkie pieski cieszyły się z odwiedzin, a swoją radość okazały machającymi ogonkami i głośnym szczekaniem. Przedszkolaki dowiedziały się o możliwości przygarnięcia i zaopiekowania się wybranym pieskiem. Swoim postępowaniem pokazały, że mają dobre serduszka i kochają zwierzęta. W trakcie wizyty dzieci przekazały dla piesków upominki. Dziękujemy wszystkim rodzicom, którym nie jest obcy los porzuconych psiaków, za pomoc w gromadzeniu karmy.

          Wyprawa do biblioteki miejskiej

                             Biblioteka Miejska w Kościerzynie zaprosiła najmłodszych uczniów naszej szkoły na przedstawienie pt.  „Witajcie w naszej bajce”.  Celem teatralnego spotkania było propagowanie czytania dzieciom bajek. Głównymi bohaterami spotkania były najbardziej znane postaci z bajek i wierszy dla dzieci. Młodzi krakowscy aktorzy  poprosili przedszkolaki o pomoc w odprowadzeniu zbłąkanych bajkowych postaci do książek, w których mieszkają.  Podczas przedstawienia  maluchy spotkały się  z Czerwonym Kapturkiem, Babą Jagą, czy Panem Kleksem. W bajkach panował ogromny bałagan. Kopciuszek nosił czerwony kapturek, Jaś nie posiadał siostry, samotny Tygrysek z bajki o Kubusiu Puchatku w lesie znalazł bucik Kopciuszka. Dzieci bardzo ciepło przyjęły spektakl i obiecały, że będą jak najczęściej prosiły rodziców o czytanie książek.

          Galeria

           

          Zdrowie na talerzu najmłodszych

           W piątek 28 października 2016r. wszyscy uczniowie klas 0-3 wzięli udział w zajęciach pt. "Zdrowie na talerzu".Impreza zorganizowana została przez panią Barbarę Modrzewską.

          Najmłodsi uczniowie w trakcie wesołych zabaw, konkursów, zajęć sportowych i eksperymentów poznawali wpływ żywienia na zdrowie i rozwój dziecka. Dzieci uczestniczyły także w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez  uczennice klasy gastronomicznej z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie.  Wiedzą na temat  zdrowego żywienia podzieliła się z najmłodszymi pani Genowefa Gierszewska -  dietetyk i opiekun uczennic. Celem zajęć było zachęcenie uczniów do jedzenia żywności nieprzetworzonej, a przede wszystkim warzyw i owoców. Dzieci chętnie degustowały przygotowane przez siebie surówki  i kanapki. Zajęcia odbyły się w ramach szkolnego programu profilaktyki.

           

          Sukces naszych uczniów na Kaszubskim Dyktandzie
           

          W dniu 5 listopada 2016 r. w Kosakowie odbyło się jubileuszowe, bo już XV Kaszubskie Dyktando, w którym wzięło udział aż 166 osób z całych Kaszub.

          Nasi uczniowie również spróbowali swoich sił pisząc niełatwe teksty kaszubskie i odnieśli wielki sukces. III miejsce w kategorii klas I-III Sp zajął Igor Gawin z klasy IIIa oraz wyróżnienie w kategorii gimnazjum otrzymała Michalina Pindera! Udział w dyktandzie wzięli następujący uczniowie:

          kategoria I-III Sp - Maja Majewska i Igor Gawin

          Kat IV-VI- Wiktoria Wichert i Marcin Goliwąs

          Kat gimnazjum - Michalina Pindera i Ziemowit Pindera

          Każdy uczestnik otrzymał nagrodę za udział w konkursie. Co roku na dyktandzie kaszubskim wręczane są również dodatkowe upominki po ogłoszeniu wyników. Wśród nich można wylosować świetne nagrody, takie jak tablet, który otrzymała Michalina Pindera, czy powerbank, który trafił w ręce Ziemowita Pindery. W przyszłym roku na pewno ponownie spróbujemy swoich sił w kolejnej edycji dyktanda.

          Zdjęcia z tego wydarzenia można zobaczyć poniżej.

          GALERIA

          Tu informacja o dyktandzie ze strony Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego

           

          Zapraszamy na Rajd Niepodległości z questami „Kościerskie ślady historii”!

          11 listopada w czasie Rajdu Niepodległości każdy będzie mógł poznać kościerskie ślady historii. Właśnie powstały dwa questy. Pierwszy quest pt.: „Śladami kościerskich bohaterów” przybliża uczestnikom ważne postacie związane z Kościerzyną, natomiast drugi pt.: „Śladami kościerskiej historii” przybliża wydarzenia historyczne ważne dla Kościerzyny.

                      Questing jest to specyficzna forma gry terenowej. Polega na przejściu nieoznakowanym szlakiem, który za pomocą rymów i zagadek oprowadza uczestników po wyjątkowych miejscach. Celem przygody jest odkrycie skarbu.

                      Kościerskie questy powstały w ramach projektu Questy ”Kościerskie ślady historii” dofinansowanego ze środków MHP programu „Patriotyzm Jutra” oraz ze środków Gminy Miejskiej Kościerzyna. Partnerami projektu są: Gimnazjum nr 3 w Kościerzynie, Muzeum Ziemi Kościerskiej, Komenda Hufca ZHP Kościerzyna. Pomysłodawcą i zarazem realizatorem projektu jest Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie oddział w Kościerzynie, które do współpracy zaprosiło naszych uczniów oraz 8 Drużynę Harcerską „Powsinogi”.

                     Questy od podstaw  stworzyli uczniowie naszego gimnazjum pod opieką koordynatora projektu Beaty Jankowskiej oraz nauczycieli: Aliny Cyrzon, Aleksandry Grzyb oraz Piotra Marcholewskiego.

           

          Sukces rodzeństwa w rozgrywkach szachowych

          Wiktor Browarczyk z klasy IV b i jego młodsza siostra, Zofia, z klasy II b 3 października 2016 roku zdobyli 3 - cie miejsce w Igrzyskach Miejskich w Szachach w Kościerzynie.

          Gratulujemy rodzeństwu wyniku i życzymy dalszych sukcesów!

          Najlepszy biolog w naszej szkole

          Patrycja Malaj z klasy III bg najlepszym biologiem w naszej szkole! Zajęła I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Biologicznym – etapie szkolnym, uzyskała 85% punktów możliwych do zdobycia i zakwalifikowała się do etapu rejonowego.

          Gratulujemy i życzymy powodzenia w następnych etapach.

          "Młoda Kościerzyna" w Rytlu

          Dnia 20.10.2016 r. zespół wystąpił podczas XVII Przeglądu Piosenki Turystycznej i Ekologicznej w Rytlu.

          GALERIA

          Warsztaty w ramach języka kaszubskiego

          Uczniowie klasy I a Sp oraz III a, b i c w ramach lekcji języka kaszubskiego pojechali do Lipusza, gdzie w  gospodarstwie pani Karoli Bober wzięli udział w warsztatach regionalnych. W ramach warsztatów wypiekali pierniczki oraz chleby, dodatkowo wykonywali skrzaty na choinkę z naturalnych surowców. Uczniowie zagrali również w stare regionalne gry oraz posilili się kiełbaskami z ogniska. Było PYSZNIE!

          FOTOGALERIA

           

          Konkurs językowo-plastyczny "A postcard to Santa Claus"

          12 stycznia 2017 r. rozstrzygnięto wyniki III Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego "A postcard to Santa Claus" skierowanego do uczniów klas I-III szkoły podstawowej.

          Zadanie uczestników polegało na własnoręcznym wykonaniu pocztówki do Świętego Mikołaja oraz napisaniu krótkich życzeń w języku angielskim.


          Komisja Konkursowa w składzie:
          Katarzyna Kostuch - nauczyciel języka angielskiego
          Joanna Okoniewska - nauczyciel języka angielskiego
          Danuta Landowska - nauczyciel plastyki

          wyłoniła następujących zwycięzców:

          I miejsce - Julianna Landowska  klasa III                Szkoła Podstawowa w Kaliskach
          II miejsce - Michalina Liskowska  klasa III                Szkoła Podstawowa w Kaliskach
          III miejsce -  Nikola Jank  klasa I                            Szkoła Podstawowa w Kaliskach

          Wyróżnienia:
          Klaudia Małszycka  klasa III                      Szkoła Podstawowa w Kaliskach
          Magdalena Stosik  klasa III                        Zespół Szkół w Skorzewie
          Dominik Wenta  klasa III                          Zespół Szkół w Skorzewie

          Laureaci i wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe.

          Serdecznie gratulujemy!

          Organizator konkursu: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Kościerzynie

           

          Na Rajdzie Niepodległości promowaliśmy nasze questy!

          11 listopada w czasie Rajdu Niepodległości gimnazjaliści z naszej szkoły zaprezentowali questy, które stworzyli w ramach projektu pt.: Questy  „Kościerskie ślady historii”. W rajdzie wzięło udział około 500 osób, każdy uczestnik miał okazję w niepowtarzalny sposób poznać kościerską historię oraz jej bohaterów.

          Questing to rodzaj gry terenowej polegającej na odkrywaniu dziedzictwa miejsca i tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować, kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach.

          W ramach naszego projektu Powstały dwa questy. Pierwszy quest pt.: „Śladami kościerskich bohaterów” przybliża uczestnikom ważne postacie związane z Kościerzyną, natomiast drugi, pt.: „Śladami kościerskiej historii”, przybliża wydarzenia historyczne, ważne dla Kościerzyny.  

          Wszyscy chętni, którzy w przyszłości będą chcieli zagrać w kościerskie questy, mogą je otrzymać w Muzeum Ziemi Kościerskiej w formie papierowej lub pobrać ze strony internetowej muzeum oraz między innymi ze strony naszej szkoły, Miasta Kościerzyna i Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego oddziału w Kościerzynie. Natomiast 7 grudnia na specjalnym spotkaniu z dyrektorami kościerskich szkół, nauczycielami historii oraz zaproszonymi gośćmi zostaną one przekazane do kościerskich szkół.

          Przypomnijmy, że twórcami questów są uczniowie naszego gimnazjum oraz  członkowie 8 Drużyny Harcerskiej „Powsinogi”. Projekt realizowany jest pod opieką nauczycieli: Beaty Jankowskiej, Aleksandry Grzyb, Aliny Cyrzon i Piotra Marchlewskiego. Nad prawidłowym doborem kwestii historycznych czuwał dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej dr Krzysztof Jażdżewski

          Kościerskie questy powstały w ramach projektu Questy „Kościerskie ślady historii” dofinansowanego ze środków MHP programu „Patriotyzm Jutra” oraz ze środków Gminy Miejskiej Kościerzyna.

          FOTORELACJA Z RAJDU NIEPODLEGŁOŚCI

          QUESTY DO POBRANIA:

              

           

          Konkurs plastyczny "Jesień na Kaszubach"

          Z satysfakcją informujemy, iż  uczniowie naszej szkoły zdobyli nagrody i wyróżnienia w XXI Pomorskim Konkursie Plastycznym „Jesień na Kaszubach”.

          Jesien_na_Kaszubach_(1).docx

           

          "Pod skrzydłami aniołów"

          Przedszkolaki  oraz uczniowie naszej szkoły rozwijający swoje zainteresowania plastyczne w ramach zajęć pozalekcyjnych z dużym zaangażowaniem wykonali  prace przedstawiające anioły.  Najciekawsze z nich reprezentowały naszą szkołę w  III Wojewódzkim  Konkursie Muzyczno – Plastycznym  pt. „Pod  skrzydłami aniołów”. Miło nam poinformować, że jury konkursu, w skład którego wchodzili profesjonalni plastycy, wyróżniło prace naszych uczniów.

          Laureatami tego konkursu są:

          w  I kategorii – zerówek

          I miejsce - Nadia Breska

          I miejsce - Szymon Tutkowski

          III miejsce  - Alan Libera

          oraz w kategorii III -  klas IV- VI:

          I miejsce - Marcin Goliwąs

          Wyróżniono prace:

          Aleksandra Starka,

          Kariny Osowskiej,

          Karoliny Kulas.

          Dziękujemy wszystkim za w przygotowaniu prac. Serdecznie gratulujemy wszystkim młodszym i starszym artystom oraz rodzicom. To duże wyróżnienie dla nas wszystkich.

          GALERIA

           

          Warsztaty z robotyki

          Uczniowie młodszych klas naszej szkoły mieli okazję uczestnictwa w warsztatach z robotyki. Pod okiem trenerów z firmy GO4Robot budowali, programowali i testowali wykonane z klocków LEGO roboty. Kolejne warsztaty już wkrótce. Chętnych uczniów prosimy o kontakt z wychowawcami klasy.

          GALERIA

           

          Igrzyska sprawnościowe

          5 stycznia 2017 r. uczniowie klas II i III szkoły podstawowej wzięli udział w Igrzyskach Miejskich w Sztafetach Sprawnościowych zorganizowanych w Zespole Szkół Publicznych nr  1 w Kościerzynie. Drużyna klas II w skład której wchodzili: Maja Chajewska, Julian Lipski, Gabriel Narloch (II a), Kacper Krawczyk, Radosław Stark (II b), Oliwia Gołuńska, Michalina Kutela, Tobiasz Bistroń, Szymon Cichosz i Maksymilian Chojnacki (II c) zajęli II miejsce. Uczestnikom serdecznie gratulujemy!

          GALERIA

           

          Rozstrzygnięcie Konkursu Misyjnego Diecezji Pelplińskiej

          Trzech uczniów naszej szkoły stanęło na podium w Konkursie Misyjnym Diecezji Pelplińskiej. Celem konkursu było rozwijanie wrażliwości i budzenie ducha solidarności z mieszkańcami najuboższych krajów, integeacja wokół idei tolerancji i otwartości oraz motywowanie uczniów do podejmowania inicjatyw misyjnych. Zwyciężczynią konkursu została uczennica klasy V a, Julia Gorący. Drugi na podium stanął uczeń IV b, Hubert Czecholiński. Zaszczytne trzecie miejsce przypadło Wiktorowi Błaszkowskiemu z klasy I a. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

           

          Zimowisko 2017

          ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ !

          Uczestnicy zimowiska z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 3 w Kościerzynie pierwszego dnia udali się z wizytą do Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Jeziornej i uczestniczyli w kontynuacji ubiegłorocznej kampanii reklamującej spożycie wody kranowej. Podczas spotkania zaprezentowano działalność gospodarczą spółki w zakresie poboru, uzdatniania i dostarczania wody oraz został omówiony proces technologiczny „kościerskiej wody z kranu” dostarczanej do naszych domów i szkół.

          Dzieci chętnie ślizgały się na lodowisku przy Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Kościerzynie. Jak co roku korzystały również z atrakcji zimowych w Koszałkowie – Wieżycy, uprawiając m.in. snowtubing, czyli zjeżdżały po śniegu na dętkach.

          Z wielką niecierpliwością dzieciaki czekały na wycieczkę do Parku Edukacyjnego – ZOO Egzotyczne w Tuchlinie.  W trakcie zwiedzania można było zobaczyć rzadkie gatunki gadów, ptaków, ryb, ssaków i pająków z całego świata. Podczas zwiedzania uczniowie oprowadzani byli przez przewodnika, od którego dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat zwierzaków, wzięli je na ręce, a nawet zrobili sobie zdjęcia z niektórymi okazami.

          Dla podniesienia sprawności fizycznej korzystały także z atrakcji w Aqua Centrum w Kościerzynie. Odbył się również turniej tenisa stołowego z podziałem na grupy wiekowe.

          W czasie pobytu w Strzelnicy uczestnicy zimowiska brali udział w żywej lekcji przyrody. W trakcie zabawy odkrywali znaczenie różnych gatunków ptaków w naturalnym środowisku. Lekcja miała charakter terenowy, w trakcie której uczniowie dowiedzieli się wiele na temat ochrony przyrody. Zajęcia odbyły się pod patronatem Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

          Atrakcją tegorocznego zimowiska był wyjazd do ośrodka wypoczynkowego Szarlota, w którym bawili się na kręgielni. Najmłodsi uczestnicy zimowiska odwiedzili salę zabaw „Fantazja”, gdzie bawili się pod czujnym okiem opiekunów.

          Miłą niespodzianką była nauka jazdy na kucykach szetlandzkich w „Stajni Paluch” i wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek.

          Ostatnia atrakcja zimowiska to wyjście do kina „Remus”, gdzie obejrzeli film animowany pt. Balerina.

          Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej, którzy odwiedzili uczestników i przeprowadzili pogadanki na temat prawidłowego zachowania podczas zimowego wypoczynku.

          Kadra zimowiska: p. M. Gębka, p. R. Janta, p. D. Wysiecka i p. R. Czyżewski.

          Organizator i kierownik zimowiska: p. Barbara Modrzewska.

          GALERIA

           

          Ogólnopolski Miting Lekkoatletyczny

          Uczniowie klasy sportowej Natalia Felskowska, Olimpia Breza i Paweł Dobberstein zostali powołani na 2 tygodniowe zgrupowanie Kadry Pomorza w Muszynie.

          Dnia 28.01.2017 wystąpili w Ogólnopolskim Mitingu Lekkoatletycznym w Toruniu gdzie osiągnęli wielki sukces zdobywając 2 złote i brązowy medal. Bieg na 1000m -  Paweł złoto czas 2,48

          Natalia -  złoto czas  3,07

          Olimpia -  brąz czas 3,10

          Wielki sukces!!!  Wielkie gratulacje!!!

          GALERIA

           

          Autochodzik - gotowi do drogi

          W październiku ruszyła IV Edycja Programu Edukacyjnego AUTOCHODZIK pt. GOTOWI DO DROGI.  

          Celem jest przygotowanie  najstarszych grup przedszkolnych i klas 0-1 szkół podstawowych do samodzielności w ruchu drogowym.  Nasze przedszkolaki i pierwszoklasiści także biorą udział w realizacji programu. Jego tematyka obejmuje zagadnienia związane z funkcjami jakie pełnią na drodze dzieci: PIESZY i PASAŻER. Zgodnie z polskim prawem o ruchu drogowym dzieci po ukończeniu 7 roku życia mogą poruszać się pieszo po drogach bez opieki dorosłych. Obrazowo, pierwszoklasista  może chodzić do szkoły sam. Czy dzieci są przygotowane na ten krok? Czy rodzice odważą się i pozwolą swojemu dziecku iść pieszo do szkoły? W tym kontekście kluczowe  dla bezpieczeństwa najmłodszych staje się nabycie niezbędnej wiedzy i praktycznych umiejętności poruszania się po drogach. Nie jest to sprawa do załatwienia jedną wizytą policjanta czy strażnika miejskiego, ale wymaga całorocznego nauczania. Jest to zadanie dla każdego z nas: nauczyciela, mamy, taty, babci, dziadka, cioci i wujka. Mamy nadzieję, że dzięki udziałowi w programie nasze przedszkolaki i nasi pierwszoklasiści nabędą wiedzę i umiejętności dzięki, którym będą lepiej przygotowane do drogi.

          Sukces artystyczny

          Dnia 11 lutego w Młodzieżowym Domu Kultury w Gdyni odbył się II Wojewódzki Konkurs Piosenki Aktorskiej i Musicalowej.  

          Brali w nim udział młodzi ludzie, którzy uwielbiają śpiewać, ale także Ci, którym bliski jest musical, kreacja sceniczna i aktorska. Wzięła w nim udział także nasza młodzież, przygotowywana pod okiem nauczyciela pana Mariusza Olszewskiego. I... mamy zaszczyt ogłosić sukces. Otóż, gimnazjalistka -  Alicja Ramczykowska, pięknie zaprezentowała swój wokal i zajęła II miejsce. Gratulujemy pięknego talentu!

          GALERIA

           

          Bal przebierańców

          22 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla klas I - III. Zabawa po raz kolejny prowadzona była przez Centrum Tańca „Szczepan”. Szkoła ta zapewniła uczestnikom balu profesjonalną oprawę muzyczną. Salę ozdabiał kolorowe, dyskotekowe lampy. Atrakcją była także wytwornic dymu. Imprezę prowadzili animatorzy, którzy zapewnili uczniom świetną zabawę połączoną z nauką nowoczesnych stylów tanecznych. Jak zwykle bywa na balach przebierańców, i u nas nie zabrakło niezwykłych bohaterów. Tylko tutaj spotkać się mogli Batman i Królewna Śnieżka, którzy bawili się wspólnie z wróżkami, cygankami, czarownicami, policjantami i kowbojami. Dzieci miło wspominały zabawę jeszcze podczas następnych dni.

          GALERIA

           

          Metropolitalne Targi Pracy Pomorza

          W dniu 2 marca 2017roku uczniowie klas 3 gimnazjum  wzięli udział w Metropolitalnych Targach Pracy Pomorza, które odbywały się   w Centrum Wystawienniczo - Kongresowym AmberEXPO w Gdańsku.

          Relacja z wydarzenia na stronie: Metropolitalne Targi Pracy Pomorza - telewizja internetowa Trójmiasto. pl

          GALERIA

          Gimnazjaliści na wystawie poświęconej zbrodni wołyńskiej

          3 marca uczniowie klasy I ag wraz z panią Aleksandrą Grzyb, mieli okazję obejrzeć wystawę na temat zbrodni wołyńskiej w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Kościerzynie. Uczniowie mogli zapoznać się z okrutnym losem, jaki spotkał naszych rodaków w Wołyniu. Była to ciekawa, wzruszająca i niezapomniana lekcja historii.

           

          Góra Grosza - dziękujemy!

          W tym roku w akcji Góra Grosza zebraliśmy prawie 70 kilogramów monet o łącznej wartości 1366,55 zł! Akcja miała charakter ogólnopolski, a zebrane pieniądze przekazane zostały dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Akcja w naszej szkole, tak jak w roku ubiegłym, miała charakter konkursu, a zwyciężyli uczniowie klasy III b i ich wychowawczyni, pani Alicja Prądzińska. Trzecioklasiści zebrali 280,95 zł i tym samym ponownie stanęli na najwyższym stopniu podium (w ubiegłym roku klasa zebrała 229,16 zł). W ramach nagrody uczniowie obejrzeli w kinie film animowany „Ozzy”. Swój ubiegłoroczny skuces powtórzyli również uczniowie klasy III a, ponownie zajmując drugie miejsce. Dzieci, pod opieką wychowawczyni, Mirosławy Krocz oraz nauczyciela wspomagającego, Lucyny Hendrych zebrały 193,83 zł. Trzecie miejsce zajęli podopieczni pani Rominy Janty, klasa II c. Uczniowie tej klasy usypali górę monet równą 167,07 zł. Wyróżnić też należy klasę pani Joanny Okoniewskiej, uczniów IVa. Klasa ta zebrała 157, 67 zł. Uczniowie tych klas nagrodzeni zostali słodkim upominkiem.
          Serdecznie dziękujemy uczniom całej naszej szkoły za okazane w akcji serce i pomoc. Zapraszamy do udziały w akcji w przyszłym roku!

           

          "Młoda Kościerzyna" we Wrocławiu

           4 marca 2017 roku o 3.00 zespół "Młoda Kościerzyna", którego opiekunem jest pani Alicja Prądzińska, wyjechał do Wrocławia na obchody 79 rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła.  Uczestnicy dotarli na miejsce w samo południe. Zostali zakwaterowani w Domu Zakonnym „Notre Dame” na Ostrowie Tumskim. Po obiedzie wyruszyli zwiedzać miasto. Pojechali do centrum, gdzie spacerowali w pięknej słonecznej pogodzie, spotykając po drodze krasnale, które są pełnoprawnymi mieszkańcami miasta i dowiedzieli się o ich przyzwyczajeniach, psikusach i historii. Następnie pojechali na seans w przepięknej Panoramie Racławickiej, gdzie dzieci i młodzież zgłębiały tajniki bitwy pod Racławicami. Póżniej wszyscy odwiedzili najstarszy w Polsce Wrocławski Ogrod Zoologiczny. Zwiedzili Afrykarium-Oceanarium, obiekt unikatowy na skalę światową - skupiający się wyłącznie na faunie i florze Czarnego Lądu. Wieczorem po obiadokolacji dzieci i młodzież integrowały się w swoich grupach.

          5 marca, w niedzielę, dzień wycieczkowiczów rozpoczął się bardzo wcześnie, gdyż już o 7.00 było śniadanie, następnie tancerze przebrali się w stroje regionalne i już o 8.30 uczestniczyli w uroczystościach, które rozpoczęły się złożeniem wieńców i kwiatów pod kamienną tablicą Prawd Polaków. Tablica wisi na ścianie średniowiecznego kościoła św. Marcina, w którym do 17 września 1939 roku odbywały się msze w języku polskim i był to w niemieckim Wrocławiu jeden z budynków, w którym spotykali się przedwojenni Polacy. Później był salut armatni, który oddali przedstawiciele Bractwa Kurkowego, a salwę honorową - reprezentacja wojska polskiego. Następnie w katedrze wrocławskiej Mazurkiem Dąbrowskiego rozpoczęła się uroczysta eucharystia pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Siemieniewskiego, koncelebrowana przez księży opiekujących się organizacjami pielęgnującymi symbolikę rodła, znaku zakazanego przez okupantów. W kazaniu ks. prałat Marian Szczypiński wspomniał  patrona ruchu, ks. Mariana Domańskiego. Dodatkowe intencje wznoszono w 200 rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki, który jest bohaterem narodu polskiego. Po Mszy św. jej uczestnicy przeszli na plac przed budynkami Papieskiego Wydziału Teologicznego, gdzie każdy mógł skosztować ponad 100-kilogramowego tortu z wizerunkiem Pięciu Prawd Polaków Spod Znaku Rodła oraz wojskowej grochówki.  

          W uczelnianej auli wygłoszono okolicznościowe prelekcje. Pani dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego  nr 3 w Kościerzynie, mgr inż. Lidia Walewska zaprezentowała odczyt na temat „Roli patriotyzmu w wychowaniu do wartości”.
          Wystąpiły liczne zespoły  artystyczne między innymi „Młoda Kościerzyna” z Kaszub, ”Słowiańskie Maluchy” z Wrocławia, „Milgance” z Bukówca Górnego  z Wielkopolski, „Strzecha” z Raciborza ze Śląska, Akademicki Chór Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Begama” z Kościerzyny.

          Po uroczystościach wszyscy udali się na obiad, a następnie spakowali się i około godziny 19.00 wyruszyli w drogę powrotną do Kościerzyny. Na miejsce dotarli około godziny 3.00 nad ranem.
          Z wyjazdu wrócili bogatsi o liczne informacje i pełni wrażeń. Ciężkie i mozolne próby zostały nagrodzone miłymi  chwilami w towarzystwie szkolnych kolegów i koleżanek.

          GALERIA

           

          Wizyta w Ergo Arenie

          W dniu 13 marca 2017 r. uczniowie z naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w meczu Atomu Trefla Sopot z Polskim Cukrem Muszynianką, który oglądała najliczniejsza publiczność w historii żeńskich klubowych rozgrywek siatkarskich w Polsce. W ERGO ARENIE zgromadziło się aż 9.137 kibiców!

          Bezpłatny udział w meczu, możliwy był dzięki konkursowi plastycznemu AKTYWNE KASZUBY, organizowanemu przez Stowarzyszenia Trefl Pomorze oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Tematem przewodnim konkursu była twórczość kaszubskiego artysty Józefa Chełmowskiego. W ramach nauczania języka kaszubskiego w konkursie wzięli udział następujący uczniowie: Zofia Przybyła, Wiktoria Sędzicka, Elżbieta Ostrowska, Marcin Goliwąs, Nikola Płotka, Magdalena Majewska, Arkadiusz Wronikowski i to dzięki nim aż 50 uczniów z naszej szkoły mogło pojechać na mecz.

          FOTOGALERIA

          Na koniec ciekawostka!

          Po drugim secie poniedziałkowego starcia ustanowiono jeszcze jeden rekord. W długiej przerwie spotkania w hali na granicy Sopotu i Gdańska fani zrobili niesamowity hałas, sprawiając, że ERGO ARENA stała się najgłośniejszą siatkarską halą w Polsce! Przy współpracy z trójmiejskim studiem gier RabbitGames sopocki klub zmierzył, iż poziom natężenia dźwięku osiągnął 115 dB, co jest porównywalne z hałasem emitowanym przez silnik samolotowy.

           

          Święto Polskiej Młodzieży spod Znaku Rodła

          "Polska Matką naszą - nie wolno mówić o matce źle"

          Znaczący akcent kościerzaków w obchodach 79 rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod znaku Rodła     

                W dniu 5 marca, we Wrocławiu miała miejsce doniosła uroczystość związana z 79 rocznicą ogłoszenia Prawd Polaków spod znaku Rodła. Było to Święto Polskiej Młodzieży spod Znaku Rodła obchodzone w Roku Kościuszkowskim 2017 pod hasłem: „Polska Matką naszą, nie wolno mówić  o Matce źle!”.

          Na zaproszenie Wrocławskiej Rodziny Rodła oraz Stowarzyszenia Oświaty i Wychowania we Wrocławiu w uroczystości wzięły udział delegacje z całej Polski, a wśród nich: Burmistrz Miasta Kościerzyna - pan Michał Majewski wraz z przedstawicielami Rady Miasta, senator RP pan Waldemar Bonkowski, ks. prałat Marian Szczepiński, dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 3 w Kościerzynie - pani Lidia Walewska, dyrektorzy Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie - pani Jarosława Łoncka i pani Danuta Woźniak oraz przewodnicząca Rady Rodziców przy ZS-P nr 3- pani Katarzyna Pindera oraz  opiekunowie.

                   Prawdy Polaków spod znaku Rodła zostały proklamowane przez naszych przodków na Kongresie Polaków w Berlinie 6 marca 1938 r.  jako katechizm narodowy - „mały dekalog” polskości. Szczególnie wtedy, na obczyźnie, stały się ogólnonarodowym dobrem, a zarazem swoistym depozytem i międzypokoleniowym testamentem, który brzmi:

          „Jesteśmy Polakami!

          Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci!

          Polak Polakowi bratem!

          Co dzień Polak Narodowi służy!

          Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle!”

          To zdania wciąż aktualne i bardzo potrzebne dzisiejszym pokoleniom Polaków w Polsce i poza jej granicami, gdyż mogą krzepić serca, być drogowskazem oraz wyznaniem polskości i miłości do Ojczyzny.

           Warto podkreślić, że wśród Prezesów Związku Polaków w Niemczech mamy naszych znamienitych rodaków  z Pomorza  i Kaszub m. in. księdza profesora Bolesława Domańskiego, który urodził się w Przytarni koło Wiela i księdza Józefa  Styp – Rekowskiego pochodzącego z Płotowa koło Bytowa. Ks. profesor Bolesław Domański – wielki patriota, w okresie międzywojennym przywódca ludu polskiego w Niemczech, który zapisał chwalebne karty działalności rzecz, polskiej mniejszości narodowej,  najpierw w Republice Weimarskiej, a później w III Rzeszy.

                   Uroczystości we Wrocławiu rozpoczęły się tradycyjnie złożeniem wieńców pod tablicą z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła. W tym miejscu uczczono również  pamięć wszystkich zasłużonych  Polaków salwami armatnimi. Wydarzeniu  towarzyszyła oprawa muzyczna w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych w Wrocławiu oraz asysta honorowa Garnizonu Wrocław  z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki.

           Następnie liczne poczty sztandarowe, delegacje i zaproszeni goście udali się na  Mszą św. w Archikatedrze Wrocławskiej pw. św. Jana Chrzciciela w czasie której,  homilię wygłosił ks. prałat Marian Szczepiński - Wikariusz Biskupi ds. Życia Konsekrowanego Diecezji Pelplińskiej. Kolejnym punktem obchodów rocznicowych był   poczęstunek. Podano między innymi stukilogramowy tort                                             z wizerunkiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła i znakiem Rodła przedstawiającym brzegi rzeki Wisły wraz z zaznaczonym Krakowem.

          Program uroczystości był ciekawy i różnorodny. W Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego gości przywitała Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Begama” pod batutą kapelmistrza orkiestry pana Romana Gołuńskiego, działająca przy Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Kościerzynie. W części oficjalnej wystąpiła również pani Lidia Walewska z przemówieniem na temat: „Rola patriotyzmu w wychowaniu do wartości”

          Na szczególną uwagę zasługuje wystąpienie absolwenta pierwszego rocznika ZS-P nr 3 w Kościerzynie, gościa z Hamburga, pana Józefa Młynarczyka, Prezesa Związku Polaków w Niemczech (1997 – 2004)

          Uroczystość uświetnił między innymi występ Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Młoda Kościerzyna” działającego przy ZS-P nr 3 w Kościerzynie pod kierunkiem pani Alicji Prądzińskiej i pana Jana Wery z kapelą.

          Uczniowie kościerskich szkół wraz z delegacjami mieli okazję poznać piękny rynek wrocławski wraz z jego zabytkami, zobaczyć Panoramę Racławicką i Afrykarium - Oceanarium we wrocławskim zoo, a przede wszystkim spotkali się z miłym przyjęciem oraz uczestniczyli w doniosłym, historycznym wydarzeniu kształtującym postawy patriotyczne.

          GALERIA

          http://rodzinarodla.pl/sites/site1/rodlo-archiwum/73-79-rocznica-ogloszenia-prawd-polakow-spod-znaku-rodla-echa-medialne

           

          Nasi uczniowie w gdyńskim teatrze muzycznym

          16 marca 2017 r. (czwartek) uczniowie klas IV - VI obejrzeli spektakl w reżyserii Macieja Korwina „Shrek” w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Rewelacyjny musical na podstawie filmu animowanego wywołał moc uśmiechu i zachwytu na twarzach dzieci i dorosłych. Wspaniała sceneria, niesamowite oświetlenie i nagłośnienie oraz niezwykła gra aktorów gdyńskiego teatru sprawiły, że widzowie na długo wspominać będą losy zielonego Ogra, księżniczki, smoczycy oraz prześmiesznego osła.
          Po przedstawieniu uczniowie wraz z opiekunami, paniami Aliną Cyrzon, Aleksandrą Grzyb i Moniką Milewczyk  poszli nad morze. Spacer był okazją do obejrzenia żaglowców i statków cumujących przy nabrzeżu. Uczniowie przypomnieli sobie, jak wygląda trzymasztowy żaglowiec szkolny „Dar Pomorza” oraz Okręt – Muzeum ORP „Błyskawica”. Wszyscy miło wspominali wyjazd, polecając spektakl jako odprężającą i ciekawą rozrywkę, a także lekcję tolerancji dla odmienności. Wyjazd był również okazją do integracji uczniów.

          GALERIA

           

          Dzień Jedności Kaszubów

          W niedzielę 19 marca gimnazjaliści z naszej szkoły wybrali się do Chmielna, aby wziąć udział w wielkim kaszubskim święcie jakim jest Dzień Jedności Kaszubów.

          Obchody zainaugurowano wspólną mszą św. w kościele p.w. św. Piotra i Pawła, a po niej barwny korowód przemaszerował do Zespołu Szkół. Wszyscy kibicowali akordeonistom przy biciu rekordu w jednoczesnej grze pieśni kaszubskich, jednak oprócz tego była możliwość zapoznania się z  wystawami rękodzieła w ramach kiermaszu twórców ludowych oraz skosztowania pyszności kuchni kaszubskiej. Wydarzeniu towarzyszyły również liczne występy lokalnych zespołów.

          Dzień Jedności Kaszubów (Dzéń Jednotë Kaszëbów) to święto obchodzone corocznie 19 marca upamiętniające pierwszą pisemną wzmiankę o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX.  9 marca 1238 papież Grzegorz IX zatytułował szczecińskiego księcia „księciem Kaszub” (łac. clare morie… duce Cassubie), potwierdzając dobra podarowane przez Bogusława I  zakonowi joannitów pod Stargardem nad Iną.

          FOTORELACJA

          FILM z naszym udziałem

           

          Wielki sukces w sporcie

          Uczniowie klasy sportowej Olimpia Breza, Natalia Felskowska i Paweł Dobberstein odnieśli wielki sukces podczas Międzywojewódzkich Mistrzostw Polski Północnej U16 w Biegach Przełajowych, które odbyły się w Człuchowie 18 marca 2017roku.

          Zdobyli 2 złote i 1 srebrny medal na zawodach tej rangi, co na pewno zapisze się w  historii sportu naszej szkoły. GRATULUJEMY !!!

          Wyniki

          2.5 km przełaje młodziczki:

                  1  BREZA Olimpia              Z/96/17  02-02-14  Kościerzyna                                                                                                

                  2  KORALEWSKA Julia    Z/3014/16  02-02-17  Bydgoszcz                                       

                  3  SITKO Zuzanna            Z/756/17  03-01-25  Kwidzyn                                          

                  4  OLACH Laura              Z/848/16  03-02-27  Włocławek                                       

                  5  WĄŻ Anastazja           Z/1527/17  03-03-18  Toruń

                  6  TYPA Marcelina            Z/782/16  02-07-24  Borzytuchom                                   

                  7  OLACH Laura              Z/848/16  03-02-27  Nakło

           3 km przełaje młodzicy

                  1  JOŃCZYK Oliwer           Z/778/16  02-07-11  Borzytuchom                                   

                  2  DOBBERSTEIN Paweł   Z/3864/15  02-01-17  Kościerzyna                                     

                  3  SKALSKI Szymon        Z/2827/16 02-02-08      Gdynia                                          

                  4  MOSZCZYŃSKI Wiktor  Z/1180/17  03-01-31  Bydgoszcz SL                                   

                  5  CYGANOWSKI Jakub     Z/106/16  02-09-27  Kwidzyn                                          

                  6  SZCZERBA Mikołaj       Z/783/16  02-11-10  Borzytuchom            

          1.5 km przełaje młodziczki

                  1  FELSKOWSKA Natalia   Z/641/16  02-07-31  Kościerzyna                                     

                  2  OSIOWY Marcelina          Z/49/17    03-07-19   Człuchów                                       

                  3  FORC Wiktoria               Z/82/16  02-08-05  Bydgoszcz SL                                   

                  4  ŻYLSKA Zuzanna         Z/144/15  02-04-02  Bydgoszcz SL                                   

                  5  SŁAWIŃSKA Paulina     Z/113/16  02-12-21  Gdańsk                                           

                  6  CIEĆWIERZ Julia          Z/132/17  03-02-01  Żukowo                                           

                  7  WALISIEWICZ Magdalena Z/1031/15 02-04-14  Grudziądz                  

          GALERIA                     

           

          Witamy Cię, Wiosno !

          Uczniowie klas I - III 21 marca w pięknym pochodzie przywitali wiosnę. Dzieci przeszły ulicami Kościerzyny w wiosennych, kolorowych ozdobach na głowach, machając flagami z kolorowymi kwiatami.  Każda klasa zaśpiewała piosenkę o tematyce wiosennej. Wszystkie przygotowania i zaangażowanie uczniów sprawiły, że już w czasie spaceru wiosna odpłaciła nam sie przepięknym słońcem. Uczniowie szukali również pierwszych wiosennych kwiatów i przysłuchiwali się ptasim koncertom.

          GALERIA

           

          Mamy laureata w V Ogólnopolskim Konkursie Piosenki

          Uczniowie utalentowani wokalnie nie spoczywają na laurach. Alicja Ramczykowska, Katarzyna Pirch oraz Bartłomiej Podjaski wzięli udział w V Ogólnopolskim Konkursie Piosenki "Piosenki Marka Dutkiewicza”.

          Młodzież  przygotowywała się do występów pod okiem nauczyciela pana Mariusza Olszewskiego. Konkurs odbywał się 20 marca w Młodzieżowym Domu Kultury w Sopocie.

          Gościem specjalnym imprezy był pan Marek Dutkiewicz, który wysłuchał wokalistów i odpowiadał na pytania oraz wręczył nagrody Laureatom.

          Marek Dutkiewicz jest autorem kilkuset tekstów piosenek, z których wiele stało się przebojami. Współpracował m.in. z takimi zespołami i wokalistami, jak: 2 Plus 1, Andrzej i Eliza, Felicjan Andrzejczak, Budka Suflera, Halina Frąckowiak, Kombi, Lombard, Urszula, Zdzisława Sośnicka. W 1983 r. otrzymał II nagrodę na KFPP w Opolu za piosenkę „Szklana pogoda”.

          Do konkursu przystąpiły dzieci i młodzież ze szkół i placówek z całej Polski. Wśród 61 osób były dzieci z Pałacu Młodzieży z Gdańska, Akademii Rozrywkowej z Gdyni, Młodzieżowego Domu Kultury z Piły, Młodzieżowego Domu Kultury z Sopotu, Pelplina, Rumii, Redy, Chmielna i innych miejscowości. Rywalizacja była ogromna. Atmosferę konkursu podnosiła obecność gościa specjalnego, który z uwagą śledził każdy występ. Nasi uczniowie dali z siebie wszystko.

          Gimnazjalistka -  Alicja Ramczykowska, pięknie zaprezentowała swój wokal w piosence „Szklana pogoda” i została laureatką konkursu.

          Serdecznie gratulujemy i  życzymy  sukcesów w kolejnych konkursach!

          GALERIA

           

          Bezpieczeństwo w internecie

          W związku z niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi pojawiających się zagrożeń w internecie prosimy Rodziców o zwrócenie szczególnej uwagi na kwestie dotyczące bezpiecznego zachowania dzieci i młodzieży w internecie. 

          Informacja - Bezpieczenstwo_w_internecie.docx

           

          Certyfikat Jakości Kształcenia Języków

          Z przyjemnością informujemy, że  nasza  szkoła po raz kolejny uzyskała Certyfikat Jakości Kształcenia Języków przyznany za skuteczne wykorzystywanie innowacyjnego programu Insta.Ling. 

          instaling_certyfikat_dla_szkoly_6_edycja(1).pdf

          instaling_certyfikat_dla_szkoly_7_edycja(1).pdf


          Insta.Ling to bezpłatna platforma internetowa służąca do nauki słownictwa. Metodę tę w naszej szkole wykorzystują od roku szkolnego 2015/2016 nauczyciele języka angielskiego - pani Katarzyna Kostuch i pani Joanna Okoniewska.  Aplikacja Insta.Ling stosowana jest  jako narzędzie wspomagające tradycyjną lekcję przedmiotową poprzez przeniesienie się do wirtualnej klasy, gdzie uczniowie wykonują ćwiczenia utrwalające struktury leksykalne omówione w trakcie zajęć oraz poznają nowe słowa. Nowoczesne 
          rozwiązanie online dostarcza materiał do samodzielnej nauki uczniom, a nauczycielom i rodzicom narzędzie do systematycznego monitoringu ich wysiłku. 

          Gratulujemy wszystkim użytkownikom platformy Insta.Ling - ten dyplom jest dla Was! Wypracowaliście go przez systematyczne powtórki, samodzielną pracę i  dodatkowe poświęcenie czasu.

          Bieg po zdrowie

          „Bieg po zdrowie” to krajowy program edukacyjny o tematyce antynikotynowej opracowany przez Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z psychologami z Uniwersytetu Warszawskiego. I edycja programu realizowana jest w roku szkolnym 2016/2017 i obejmuje do 20% szkół podstawowych w Polsce.
           
          W naszej szkole program jest realizowany przez uczniów klasy IV A pod opieką p. Joanny Okoniewskiej. 
           
          Główne cele programu to:
          ⦁ zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów w kontekście szkodliwości palenia,
          ⦁ opóźnienie lub zapobieganie sięganiu po papierosy przez dzieci i młodzież,
          ⦁ pokazanie atrakcyjności życia w środowisku pozbawionym dymu tytoniowego,
          ⦁ nauka asertywności, odmawiania w przypadku otrzymania od rówieśników propozycji zapalenia papierosa.
          Program realizowany będzie w sposób aktywizujący odbiorców i dostosowany do ich wieku. Zastosowane zostaną metody takie jak:
          ⦁ dyskusja,
          ⦁ wymiana doświadczeń, refleksji, spostrzeżeń i pomysłów,
          ⦁ przeprowadzanie wywiadów z osobami niepalącymi,
          ⦁ liczenie kosztów palenia,
          ⦁ praca w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów,
          ⦁ tworzenie komiksu z bohaterami programu.
          Do udziału w programie zapraszani są również rodzice i opiekunowie, gdyż zwiększa to skuteczność programów profilaktycznych.
          Materiały edukacyjne przeznaczone do realizacji programu:
          ⦁ podręcznik dla nauczyciela,
          ⦁ zeszyt ćwiczeń dla ucznia,
          ⦁ plakaty,
          ⦁ ulotka informacyjna dla rodziców,
          ⦁ filmy edukacyjne dla rodziców i nauczycieli.
           
          Przygotowany został szereg filmów edukacyjnych z udziałem ekspertów z dziedziny psychologii oraz autorów programu. Są one dostępne na kanale Youtube Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Zawierają one informacje umożliwiające szybkie i łatwe zapoznanie się z programem oraz wskazówki dotyczące kontaktu z dzieckiem i wychowania, radzenia sobie z uzależnieniami, rozwiązywania problemów.
          Partnerzy honorowi programu:
          ⦁ Rzecznik Praw Dziecka,
          ⦁ Ministerstwo Zdrowia,
          ⦁ Ministerstwo Edukacji Narodowej.
          Źródło:
          http://www.psse.gda.pl/kierownictwo/2-informacje/365-bieg-po-zdrowie
           

           

          Obchody Światowego Dnia Ziemi

          24 kwietnia uczniowie klas III wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Ziemi. Imprezę rozpoczął barwny marsz ulicami miasta spod Zespołu Szkół Publicznych nr  1 przy ulicy Skłodowskiej do Ogródka Jordanowskiego przy ulicy Szopińskiego. Hasło przewodnie tegorocznego festynu brzmiało „W kierunku natury”.   W programie wystąpili uczniowie różnych szkół powiatu. Dzieci i młodzież otrzymały drzewka za przyniesioną makulaturę. Ciekawe stanowiska przygotowały Urząd Miasta Kościerzyna, Parki Krajobrazowe, Zielone Szkoły, Nadleśnictwa Kościerzyna i Lipusz, KOS – EKO, Sanepid, MOPS, LOP, Policja, Straż Pożarna oraz ZSP nr 1 i Szkoła Podstawowa z Kornego.  Mogliśmy dowiedzieć się czy powietrze wokół nas jest mocno zanieczyszczone, jaki jest poziom czystości wód okolicznych jezior i rzek, poznać wartości przyrodnicze i krajobrazowe naszego powiatu  oraz ekosystem i sposoby ochrony lasu. Przypomnieliśmy sobie jak prawidłowo gospodarować odpadami i na czym polega recykling. O zdrowe odżywianie zadbał Sanepid i MOPS, a uczniowie z Kornego częstowali wszystkich kolorowymi, smacznymi i zdrowymi warzywami i owocami. Nie zabrakło też konkursów i pięknych nagród. Nad bezpieczeństwem uczestników festynu czuwali nasi policjanci i strażacy. Nie zawiodła nas też pogoda. Z niecierpliwością czekamy na Światowy Dzień Ziemi w przyszłym roku.

          GALERIA

           

          Dzień Patrona Szkoły
           

          25 kwietnia 2017 r. Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 3 obchodził Dzień Patrona Szkoły, którym uczcił również 60. rocznicę śmierci Franciszka Sędzickiego

          Część oficjalna wydarzenia poprzedzona została apelem szkolnym, na którym została przywołana w pamięci uczniów postać naszego patrona. Pózniej uczniowie brali udział w turnieju "Jeden z Dziesięciu", do którego przygotowywali się z materiału obejmującego życie i twórczość Franciszka Sędzickiego oraz historii szkoły. Rozgrywki były bardzo emocjonujące. Rozstrzygnięte zostały także konkursy plastyczne.

          Podczas oficjalnej uroczystości zaproszeni goście mogli obejrzeć występy artystyczne w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Uczniowie szkoły zaprezentowali swoje umiejętności taneczne, wokalne i aktorskie. Podczas akademii, goście uroczystości w swych wystąpieniach nawiązywali do postaci naszego patrona Franciszka Sędzickiego podkreślając, jak ważna jest potrzeba kultywowania kaszubszczyzny w szkołach i jak bardzo widoczna jest obecność owej Małej Ojczyzny w naszej szkole. Składali życzenia, podziękowania i gratulacje. Szczególnie ciekawy wykład dał profesor Tadeusz Linkner, który podkreślił ogromny dorobek literacki, dziennikarski i arystyczny naszego patrona oraz jego wpływ na rozwój literatury polskiej. Na temat twórczości kaszubskiej wypowiadał się także znany kaszubski dzałacz i poeta pan Benedykt Karczewski.

          Uroczystości towarzyszyła wystawa poświęcona Franciszkowi Sędzickiemu przeniesiona z Muzeum Ziemi Kościerskiej, gdzie kilka dni wcześnej odbyło się jej otwarcie, dokonane dokładnie w 60. rocznicę śmierci poety.

          GALERIA

           

          Mobilne Planetarium

          26 kwietnia uczniowie klas 0 – III, a 11 maja uczniowie klas IV – VI uczestniczyli w niezwykłej podróży po Wszechświecie.
          Naszą szkołę odwiedziło Mobilne Planetarium „Night Sky”. Uczniowie poznali i przypomnieli sobie położenie i podział planet w Układzie Słonecznym. Dowiedzieli się, które z nich mają, a które nie, naturalne satelity i ile ich jest. Ogromne wrażenie na dzieciach zrobiła nadmuchiwane kopuła, która wyposażona w wygodne, wyprofilowane fotele oraz projektor o wysokiej rozdzielczości, przeniosła uczniów wprost do Kosmosu. Tam mogliśmy zwiedzić każdą z planet Układu Słonecznego, poznać ich budowę, właściwości oraz porównać z innymi. Na zakończenie zajęć uczniowie mogli wcielić się w rolę planet i odbyć podróż po orbitach wokół Słońca, gwiazdy centralnej.

          NOWA GALERIA

           

          Laureatka XXXIII Międzynarodowego Konkursu

          Miło nam poinformować, iż uczennica klasy VA - Julia Gorący -  została laureatką Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci  i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej.

          Julia napisała tekst pt. ,,Comber z królika”, który zachwycił komisję konkursową swą oryginalnością i kunsztem literackim.

          Warto wspomnieć, iż na XXXIII Międzynarodowy Konkurs nadesłano 8390 zestawów wierszy, opowiadań i prób dramatycznych z 508  szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych z  Polski, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Litwy, Czech i Ukrainy.

          Komisja jurorów w składzie:

          ·         Wanda Chotomska - przewodnicząca jury;

          ·         dr Marianna Borawska – literaturoznawca;

          ·         Jolanta Nitkowska-Węglarz – pisarka, dziennikarka;

          ·         dr Barbara Kosmowska – pisarka, literaturoznawca;

          ·         Anna Czerny-Marecka – polonistka, dziennikarka;

          ·         Maria Pietryka–Małkiewicz - polonistka, koordynatorka konkursu;

          ·         Izabela Drużba – polonistka;

          ·         Katarzyna Duda – polonistka;

          ·         Małgorzata Lenart – polonistka, redaktor w Wydawnictwie Lenart;

          ·         Magdalena Walkowiak – polonistka;

          ·         Elżbieta Musznicka – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej ;

          ·         dr hab., prof. Akademii Pomorskiej w Słupsku - Adela Kuik-Kalinowska;

          ·         prof. dr hab. Zbigniew Zielonka – pisarz, historyk literatury;

          ·         Tadeusz Martychewicz – dziennikarz;

          ·         Jerzy Fryckowski – poeta, polonista;

          ·         Marcin Greczuk – poeta, polonista;

          ·         Grzegorz Chwieduk – poeta, polonista;

          ·         Paweł Duda – znawca literatury fantasy, autor ilustracji do komiksów,

          uznając za zasadnicze kryteria: oryginalności tekstu, literackości pomysłu i ujawnionego talentu autora, wyłoniła 126 Laureatów ze szkół polskich i 32 ze szkół polonijnych  wyróżniła zaś  279 uczniów z  kraju i 33 polonijnych.

          Nagrodzone utwory literackie zostaną opublikowane w 26.  książce pokonkursowej - "Do świata dziecka wchodzi się boso” i będą wręczone młodym literatom podczas uroczystej gali 22 maja 2017 r. w Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku. 

          Młodej literatce -Julce Gorący i jej opiekunowi - polonistce Danucie Lis gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

           

          Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego „English is Fun!”

          16 maja 2017 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Kościerzynie odbył się Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego ,,English is fun”.

          Konkurs adresowany był do uczniów klas piątych kościerskich szkół. Uczestnicy mieli okazję wykazać się wiedzą z  zakresu słownictwa, gramatyki i znajomości kultury krajów anglojęzycznych. Naszą szkołę reprezentowali Julia Gorący i Dariusz Cichosz. Obojgu piątoklasistów udało się odnieść sukces w rywalizacji  - Julia zdobyła II,  a Dariusz III 
          miejsce. 
          Serdecznie gratulujemy!

          GALERIA

           

          Wyprawa na Westerplatte

          24 maja uczniowie z klas II a i II b wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Gdańska. Celem wycieczki był rejs statkiem na Westerplatte.
          Morska podróż była dużym przeżyciem dla dzieci, zwłaszcza, że dopisała pogoda i mogły podziwiać piękne widoki.

          Zwiedzanie Westerplatte, czyli miejsca poświęconego  wydarzeniom rozpoczynającym wybuch II Wojny Światowej, wiodło przez obszar bitwy, wartownie, ruiny koszar, a skończyło się  przy  Pomniku Obrońców Wybrzeża.
          Po powrocie na Długie Pobrzeże,  uczniowie spacerowali nad Motławą, podziwiali symbol Gdańska – Żuraw i przez Zieloną Bramę przeszli pod Fontannę Neptuna. Następnie zwiedzili największą świątynię zbudowaną z cegły, czyli Bazylikę Mariacką. Na koniec dzieci odwiedziły manufakturę słodyczy „Ciuciu” i po słodkim poczęstunku udały się na upragnione zakupy pamiątek. Wycieczka udała się znakomicie, wszyscy zadowoleni wrócili do Kościerzyny.

          GALERIA


          Dzień Dziecka we Wdzydzach Kiszewskich

          Dzień Dziecka w ciekawy sposób spędzili uczniowie klas I – III. Dzieci wraz z wychowawcami udały się do Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich. Zwiedzały oryginalne obiekty z Kaszub i Kociewia pochodzące z okresu od XVII do XX wieku. Uczniowie obejrzeli chaty i dwory, kuźnię, różnorodne warsztaty i budynki gospodarcze, zwiedziły też wiatrak typu holenderskiego pochodzący z Brus, kościół ze wsi Swornegacie, który jest czynnie działającą świątynią oraz szkołę z okresu międzywojennego, gdzie chętni mogli wcielić się na chwilę w rolę dzieci z tamtego okresu. Uczniowie mieli też okazję strzelać z łuku, chodzić na szczudłach i pobawić się typowymi zabawkami z tamtych lat.  Dodatkową atrakcją było wejście na ponad trzydziestometrową wieżę widokową Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, z której wszyscy podziwiać mogli panoramę okolicznych jezior z licznymi półwyspami i Ostrowem Wielkim, największą wyspą wdzydzkiego jeziora.

          GALERIA

           

          Młoda Kościerzyna na Słowacji

          W  dniach  23 – 29 maja  zespół  Młoda  Kościerzyna  gościł  na  Międzynarodowym  Festiwalu  Folkloru  w  Velkech Levarech  na  Słowacji.
          Oprócz naszego zespołu było tam też pięć innych zespołów z Czech, Moraw i Słowacji. Poza uczestnictwem w festiwalu zespół zwiedził Bratysławę, Divin, Malacki oraz Wiedeń. Członkowie zespołu przeżyli wspaniałe chwile i przywieźli z sobą sporo pięknych wspomnień.

          Zespół Młoda Kościerzyna wraz z opiekunami składa gorące podziękowania
          pani dyrektor Lidii Walewskiej, panu dyrektorowi Janowi Dittrichowi,
          a szczególnie księdzu Jarosławowi Kince za umożliwienie pobytu na festiwalu.

          GALERIA

           

          Wycieczka do Władysławowa

          6 czerwca uczniowie klas II c ,III a, III b i III c pojechali na wycieczkę do Ocean Parku we Władysławowie.
          Dzień rozpoczęli spacerem po plaży, później udali się do parku, w którym z przewodnikami oglądali modele zwierząt oceanicznych w sklai 1:1, w tym 34 metrowego płetwala błękitnego. Dzieci mogły podziwiać też prawdziwe rekiny i oceaniczne ryby oraz różne okazy przepięknie rzeźbionych ryb. Atrakcją była też rozmowa z interaktywnym wielorybem. Wszyscy upiekli kiełbaski na ognisku, a na zakończenie wycieczki bawili się na gigantycznym placu zabaw. Uczniowie wrócili do domu z mnóstwem pamiątek, trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i uśmiechnięci.

          GALERIA

           

           Tegoroczny Marsz Przyjaźni  już za nami!

          Podobnie jak w latach  ubiegłych, wzięliśmy udział  w tym wydarzeniu razem  

          z Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2.

          7 czerwca o wyznaczonej godzinie, w asyście policji i straży miejskiej,  wyruszyliśmy wyznaczoną trasą w barwnym korowodzie  w kierunku rynku, by spotkać się  tam  z młodzieżą z pozostałych gimnazjów miejskich. W czasie drogi skandowaliśmy hasła  i przyśpiewki: „Przemoc nigdy nie popłaca, przeciw tobie się obraca!”, „Przyjaciele to rodzina - zawsze zwarta i prawdziwa...". Na nasz sprzeciw wobec przemocy wskazywały też  różne hasła umieszczone na niesionych przez młodzież transparentach, takie jak "Unikajcie przemocy - udzielajcie pomocy", "Kochasz? Nie bij!",  a nawet hasło w regionalnym wydaniu:  "Przemóc  je lëchô".

           

          Na rynku gimnazja przedstawiły przygotowane na tę okoliczność krótkie występy artystyczne. My zaprezentowaliśmy tym razem składankę kilku tańców w wykonaniu świetnych tancerzy z klasy 3ag oraz 2ag (gratulujemy talentu!).  Okazało się, że występ ten miał wyjątkową moc, gdyż rozgonił gromadzące się nad miastem czarne deszczowe chmury.

          Ważnym, kulminacyjnym punktem spotkania było odczytanie apelu przeciwko przemocy, co uczynili wspólnie przedstawiciele trzech  gimnazjów, wyrażając  w ten sposób swoją poparcie dla dobra, przyjaźni, tolerancji, życzliwości i chęci niesienia  pomocy innym oraz zdecydowany sprzeciw wobec wszelkich form przemocy.

          Dziękujemy  nauczycielom i uczniom za zaangażowanie się w przygotowanie do tej imprezy.

          Szczególne podziękowania należą się też uczniom, którzy reprezentowali naszą  szkołę na scenie (Magda Majewska 2bg, Kasia Pirch 1cg, Maja Bachewicz 6b oraz Kornelia Kulaszewicz 1cg) oraz nauczycielom: panu Mariuszowi Olszewskiemu za przygotowanie Kasi, Mai i Kornelii do wykonania piosenki „To jest nasz świat” i niezastąpionej pani Ani Cichosz, pod kierunkiem której tancerze   w błyskawicznym tempie szlifowali swoje talenty. 

          Swoim tańcem urzekli, nie tylko nas:

          uczniowie klasy 3ag

          Dawid Jereczek, Klaudia Brandt, Filip Pestka, Sandro Dutkiewicz, Krzysztof Czaja, Karolina Gackowska, Agata Kujach, Natalia Lipska, Kuba Łangowski, Magda Okrój, Kuba Osowski, Wiktoria Samson,  Ala Ramczykowska, Wojtek Włodarczak

          uczniowie klasy 2ag:

           

           Hubert Dawidowski, Martyna Derengowska, Klaudia Hrynkiewicz, Michał Jakusz, Nikodem Mierski, Wiktoria Owsicka, Karol Sulewski, Magda Szenwald, Amadeusz Szulist, Vanessa Wicher

           

          Na scenie z przesłaniem: #STOP PRZEMOCY! wystąpili też uczniowie klasy 1cg: 

          Oskar Cysarz, Dawid Ebertowski, Agnieszka Hinz, Daria Litwic, Igor Rogowski, Paulina Skwierawska, Paulina Werra

          GALERIA

           koordynator imprezy

           pedagog szkolny Marzena Tybora

           

          Konkurs ortograficzny dla klas III

          8 czerwca odbył się w naszej szkole XVI Konkurs Ortograficzny "Polubić ortografię", który zorganizowały panie Barbara Modrzewska i Marlena Rekowska. Wzięli w nim udział uczniowie klas III z kościerskich szkół podstawowych.
          Uczniowie pisali test, w którym musieli wykazać się nie tylko znajomością ortografii, ale też umiejętnością rozumienia tekstu, rozwiązywania rebusów, zagadek oraz znajomością przysłów. Okazało się, że zadanie to nie sprawiło naszym mistrzom ortografii większego problemu.

          Laureatami konkursu zostali:

          I miejsce - Aleksander Kosiorek z SP nr 6
          II miejsce - Mateusz Jażdżewski z SP nr 1
          III miejsce - Cyprian Jereczek z SP nr 4

          Serdecznie gratulujemy !!!

          GALERIA

           

          Wycieczka do Piaszna

          13.06.2017 r. uczniowie klas III z naszej szkoły wraz z młodszymi kolegami i koleżankami ze SP nr 1 udali się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego państwa Leman w Piasznie za Bytowem. Wyjazd ten zorganizowany był w ramach programu "Owoce i warzywa w szkole". Dzieci uczestniczyły w warsztatach promujących zdrowe odżywianie, gdzie samodzielnie przygotowywały smaczne i kolorowe kanapki, na bazie świeżego pieczywa, upieczonego w prawdziwym piecu chlebowym. Warsztaty prowadziła pani Agnieszka Danielewicz, doświadczony dietetyk. Dzięki tym zajęciom uczniowie pogłębili swoją wiedzę na temat prawidłowych nawyków żywieniowych. Wszyscy mieli również okazję zapoznać się z codzienną pracą rolników oraz zaczerpnąć rześkiego, wiejskiego powietrza podczas zabaw w wiosce Gotów. Mimo tego, że Piaszno przywitało nas deszczem, wyjechaliśmy z uśmiechami na twarzach oraz bochnami pachnącego i ciepłego chleba, którym częstował gospodarz, pan Klemens Leman. Bardzo dziękujemy.

          GALERIA

           

          Uroczyste zakończenie roku szkolnego

          Koniec roku już za nami. Wakacje stały się upragnioną przez uczniów rzeczywistością! Uroczystość zakończenia roku szkolnego odbyła się w piątek 23 czerwca 2017 r. i  przebiegła w trzech częściach. Najpierw ze szkołą pożegnały się klasy IV- VI , potem klasy najmłodsze, czyli 0 – III , a na koniec klasy gimnazjalne. Na uroczystych apelach nie zabrakło wręczania przez panią Dyrektor oraz wychowawców świadectw z wyróżnieniem, dyplomów i nagród za cały rok pracy. Zakończeniu roku szkolnego towarzyszyły występy artystyczne zarówno najmłodszych jak i najstarszych uczniów szkoły.

          GALERIA

          ŻYCZYMY WSZYSTKIM UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI!

          Osiągnięcia w roku szkolnym 2016/2017

          W minionym roku szkolnym pochwalić się możemy różnymi osiągnięciami, a oto one:

          osiagniecia_uczniow.odt