• 2013/2014

        •  

          Bezpieczny Powiat 2013

           

          18 września w Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie odbędzie się akcja pod hasłem "Bezpieczny Powiat", w której wezmą udział  uczniowie z klas gimnazjalnych Iag i Ibg wraz z opiekunami.

          Akcja skierowana jest w głównej mierze do uczniów szkół gimnazjalnych oraz  szkół ponadgimnazjalnych z całego powiatu kościerskiego, a jej głównym celem jest przybliżenie wiedzy na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa oraz edukacji młodzieży w tym zakresie.  

          Uczniowie będą mogli zobaczyć broń policyjną, zrobić swoje odciski palców, obejrzeć sprzęt antyterrorystyczny, strażacki, ratowniczy. Będą brać udział w symulacji wypadku samochodowego i będą mogli poczuć siłę uderzenia, która wytwarza się podczas zderzenia samochodów. Będą konkursy i prezentacje straży miejskiej, konkursy wiedzy na temat bezpieczeństwa, stoiska prewencyjne, inne atrakcje. 

          Akcja pn. "Bezpieczny Powiat" to wspólna inicjatywa Starostwa Powiatowego w Kościerzynie, Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie oraz Straży Miejskiej.

          Jest to już druga edycja i na pewno spotka się z dużym zainteresowaniem osób, do których jest skierowana – naszej kościerskiej młodzieży.

           

           

          Wizyta w Eko - Parku Szarlota

           

          GALERIA ZDJĘC

          W dniu 02.10.2013r. uczniowie kl.IIIb z wych.Barbarą Modrzewską spacerowali po ścieżce edukacyjnej współtworzonej  z Nadleśnictwem Kościerzyna, prowadzonej przez tereny leśne Szarloty.

          Uczniów oprowadzał przewodnik i prezentował eksponaty przedstawiające polską naturę widoczną i niewidoczną dla wielu z nas.Dzieci zobaczyły przedstawicieli rodzimej fauny.Miały bezpośredni kontakt ze zwierzętami,karmiły je. Na zakończenie wizyty skorzystały z dmuchanej zjeżdżalni,suchego basenu i trampoliny.

           

          Pasowanie klas pierwszych

           

          We wtorek 1 października o godzinie 14.00 odbędzie się uroczystość pasowania pierwszoklasistów na uczniów.  

           

          Ślubować będą: klasa Ia pod opieką p. Beaty Klasy oraz klasa Ib pod opieką p. Heleny Stencel.

          Tradycyjnie, jak co roku dzieci prezentują swoje umiejętności w przygotowanym wcześniej programie artystycznym. Podczas występu uczniowie recytowali wierszyki i śpiewali piosenki. W uroczystości brali udział rodzice, wychowawcy oraz dyrektor szkoły pani Lidia Walewska.

          W uroczystość włączyli się także członkowie kółka teatralnego. Po ślubowaniu i pasowaniu na uczniów i czytelników swą  przysięgę złożyli rodzice. Uroczystość zakończyła się wręczeniem aktów pasowania i „rożków obfitości” oraz wykonaniu pamiątkowych zdjęć.

           

           

          Pani Jesień - konkurs

           

          W dniu 22.10.2013r. został roztrzygnięty konkurs plastyczny pt.,,Pani Jesień". Konkurs zorganizowały nauczycielki -   p. Marlena Rekowska i p.Barbara Modrzewska, które również były sponsorami nagród.

           

          Uczestnikami konkursu byli uczniowie kl.III.

           

          Wyniki konkursu:

          I miejsce Weronika Latasiewicz kl.IIIa

             Marta Lehmann kl.IIIb

          II miejsce Maja Bachewicz kl.IIIb

                Kira Skowronek kl.IIIb

          III miejsce Aleksandra Lorek IIIb

                   Dariusz Szenwald IIIa

          IV miejsce Patrycja Polak IIIb

           

           

          Powiatowy Bal Sportu  

           

          GALERIA ZDJĘC 

          26.09.2013 r. Zajazd nad Stawem w Grabówku gościł młodych sportowców, nauczycieli i trenerów z powiatu kościerskiego. Dariusz Męczykowski pełniący funkcję koordynatora sportu w powiecie wraz z zaproszonymi przedstawicielami władz samorządowych powiatu kościerskiego wręczył nagrody dla najlepszych  młodych sportowców, nauczycieli, trenerów.

          Powiatowy Bal Sportu był doskonałą okazją, aby zauważyć i wyróżnić młodzież oraz tych, którzy wskazują im właściwą drogę, jaką jest droga do sportu. Podczas imprezy nagrodzono wszystkich sportowców, którzy zdobyli medale reprezentując powiat kościerski w finałach wojewódzkich i ogólnopolskich. Pamiątkowe statuetki trafiły także do rąk naszych uczniów. Zasłużoną nagrodą mogą poszczycić się – Magda Majewska, Szymon Kropidłowski.

          Oprócz nagród indywidualnych  wręczono także wyróżnienia dla najlepszych szkół w powiecie kościerskim, nagrodzono dyrektorów i wójtów. Cieszymy się ze statuetki Super Dyrektora w Tworzeniu Wzorowych Warunków dla Sportu Dzieci i Młodzieży, którą została wyróżniona nasza pani dyrektor Lidia Walewska.

          Szkoła zajęła trzecie miejsce w powiatowej punktacji szkół podstawowych.

           

          Wszystkim wyróżnionym gratulujemy i oby tak dalej!

           

           

          Medale Komisji Edukacji Narodowej

           

          14 października w gdańskim Dworze Artusa odbyło się spotkanie, podczas którego zasłużonym pracownikom oświaty wręczone zostały  Medale Komisji Edukacji Narodowej.

          Wśród grona zasłużonych znaleźli się nauczyciele naszej szkoły.

          Serdecznie gratulujemy

           

          Ludzie w błysku flesza

           

          W dniach 30.09 – 04.10.2013 roku odbyły się polsko - niemieckie warsztaty fotograficzne „Ludzie w błysku flesza”, które miały na celu integrację młodzieży oraz rozwijanie postrzegania świata w artystyczny sposób.

          W projekcie brała udział młodzież gimnazjalna Zespołu Szkół Publicznych nr 3 w Kościerzynie oraz ich rówieśnicy z Berlina.  Warsztaty odbywały się w Gdańsku w Domu Pojednania i Spotkań im. Maksymiliana Kolbego. W trakcie pierwszego wieczoru, podczas integracyjnego spaceru po mieście, młodzież została podzielona na  trzy polsko - niemieckie grupy, których zadaniem było zebranie materiału fotograficznego na określony temat. Opiekunowie a zarazem  pasjonaci fotografii wprowadzili młodych ludzi w tematykę warsztatów, które brzmiały: Ludzie i praca; Ludzie i życie codzienne; Ludzie i fenomen życia.

          Oprócz zajęć warsztatowych młodzież zwiedziła wystawę „Drogi do wolności”, brała udział w rajdzie terenowym po Gdańsku, była również na molo w Sopocie. Wszystkie te miejsca i spacery po ulicach Trójmiasta stanowiły źródło inspiracji do zdjęć na ustalone tematy. Wspólne wypady pozwoliły poznać zabytki, ciekawe budowle i miejsca, które zostały uwiecznione w błysku flesza. Podczas projektu odbywały się animacje językowe, wspólna gra w kręgle oraz polsko-niemieckie wieczory integracyjne, podczas których młodzi ludzie poznawali potrawy charakterystyczne swoich regionów, bawili się w karaoke śpiewając narodowe szlagiery i ćwiczyli wymowę na polskich i niemieckich łamańcach językowych.

          Efektem końcowym warsztatów są piękne prace zamieszczone na wystawie. Rewizyta polskiej grupy w Niemczech odbędzie się w lutym przyszłego roku.

          Uczniowie Zespołu Szkół Publicznych nr 3 biorący udział w warsztatach:

          1. Kamil Ciepliński

          2. Dariusz Lis

          3. Aleksandra Felskowska

          4. Cezary Lipski

          5. Kacper Dawidowski

          6. Marek Graczyk

          7. Kacper Ebertowski

          8. Monika Böttcher

          9. Kamil Kropidłowski

          Opiekun - Mariusz Błaszkowski

           

           

          Odblaskowe spotkania

          W Sali im. Lubomira Szopińskiego z inicjatywy Burmistrza Kościerzyny odbyły się „Odblaskowe Spotkania” z udziałem pierwszoklasistów z kościerskich szkół, poświęcone bezpieczeństwu dzieci na drogach. Współorganizatorem imprezy była Powiatowa Komenda Policji w Kościerzynie.

          I nasze pierwszaki tam były, świetnie się bawiły i dużo nauczyły.

           

          Klasy I gimnazjum na targach nauki i techniki

           

          24 października uczniowie klas pierwszych gimnazjum wraz z opiekunami mieli okazję po raz kolejny uczestniczyć w  Targach Techniki Przemysłowej Nauki i Innowacji -TECHNICON INNOWACJE 2013, które odbywały się  w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo w Gdańsku. Uczniowie odwiedzili również Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

          Tradycją szkoły stały się coroczne wyjazdy na targi techniki oraz odwiedzanie centrów naukowych. W ten sposób zostaje realizowana misja naszej szkoły, której motto brzmi: „Nowoczesna edukacja źródłem wszechstronnego rozwoju"

          TECHNICON INNOWACJE to „targi pomysłów, które mogą zmienić świat”. Wśród około 60 wystawców były m.in. Politechniki: Gdańska, Poznańska i Białostocka, Uniwersytet Jagielloński, Akademia Morska i Instytuty Fizyki i Chemii PAN. Swoje wynalazki prezentowało też wiele firm prywatnych. Zostały zaprezentowane innowacje w wielu dziedzinach: automatyce, elektroenergetyce, elektronice, informatyce i telekomunikacji, inżynierii morskiej, medycynie, przemyśle chemicznym, robotyce czy transporcie. Wyniki swoich prac przedstawiały tu zarówno doświadczone zespoły naukowo-badawcze jaki i młode talenty, prezentujące świeże pomysły, niebywałe rozwiązania i prototypy produktów.

           

          Uczniowie zwiedzając targi mieli okazję zobaczyć ponad 100 wynalazków, które zainteresowały każdego, kto choć trochę interesuje się techniką i nauką. Była m.in. mówiące mapy ułatwiające niewidomym poruszanie się po mieście, wskaźnik rozmrożenia Chill-ID informujący o świeżości produktów spożywczych, hybrydowy system lokalizacji w czasie rzeczywistym oraz DOMESTIC - platformę do wspomagania osób starszych lub przewlekle chorych w warunkach domowych. Akademia Morska z Gdyni prezentowała motocykl sportowy z napędem elektrycznym, a Politechnika Poznańska - eksperymentalny system telewizji swobodnego punktu widzenia.

          Młodzież brała udział w różnego rodzaju konkursach wiedzy, które odbywały się przy wybranych stanowiskach, i które były nagradzane licznymi upominkami. Uczestnictwo w targach wciągnęło uczniów w ten niesamowity świat innowacji i wynalazków i pewnie w niejednym z nich wzbudziło zapał do bycia kimś, kto kiedyś również będzie mógł się pokazać na takich wystawach.

          Targi innowacji to nie jedyna atrakcja jaka spotkała tego dnia gimnazjalistów. Odwiedzili oni także znajdujące się w Gdyni Centrum Nauki Experyment. Centrum naukowe, to instytucja kultury, której celem jest łączenie nauki i zabawy w atrakcyjną formę spędzania czasu na interaktywnych wystawach oraz poprzez prowadzenie działań komunikujących naukę. Centrum Nauki EXPERYMENT pozwala uczniom na efektywne przyswajanie wiedzy, pomaga zrozumieć otaczające procesy, a także pobudza ciekawość świata. Stanowiska dostarczają odwiedzającym mnóstwo zabawy, a przy tym dają możliwość zdobycia wiedzy z różnych dziedzin życia. Na wystawie, wcielając się w rolę inżynierów, konstruując i wprawiając w ruch skomplikowane mechanizmy, uczniowie poznawali działanie śluzy, tamy, śruby Archimedesa, a nawet mieli szansę stworzyć dwumetrowy wir wodny! Punktem centralnym wystawy jest strefa Drzewo Życia – spektakularne stanowisko, które jednocześnie służy jako taras widokowy tej części przestrzeni wystawienniczej. Młodzież   na własnej skórze doświadcza trzęsienia ziemi, a także sprawdza, jak widzą zwierzęta. Nie mniej ciekawie prezentuje się przestrzeń wystawy AKCJA: CZŁOWIEK. Uczniowie – odkrywcy poznają tu tajniki funkcjonowania ludzkiego organizmu. Interaktywne stanowiska odpowiedzą między innymi na pytania: jak jesteśmy zbudowani? Jak funkcjonują nasze zmysły i czy potrafią nas oszukać?

                         Podsumowanie takich wyjazdów nasuwa się samo - niezwykłą frajdą jest doświadczać nauki poprzez własny dotyk i na własne oczy.

           

          Biały Tydzień w naszej szkole

           

          W dniach 21 –25.10.2012r w szkole odbywają się Dni Promocji Zdrowia zwane popularnie Białym Tygodniem, w czasie których zorganizowano:

           

          1. Konkurs na opracowanie zasad higienicznego życia tj.:

          ·         organizacji miejsca pracy i nauki,

          ·         dopasowania stroju do pory roku i pomieszczeń, w których się przebywa,

          ·         właściwej postawy - dbania o kręgosłup.

          Forma pracy dowolna - plakat, komiks, broszury, ulotki.

           

          2. Kawiarenka "Samo zdrowie" - kanapki, desery, napoje.

           

          3. Akcja "Szczęśliwy numerek" - w Białym Tygodniu dla uczniów ze szczęśliwym numrkiem przygotowano zdrowe niespodzianki.

           

          4. W klasach III Szkoły Podstawowej uczennice klas IIag przedstawią prezentację na temat zdrowego odżywiania.

           

           

          Piknik edukacyjno-żeglarski w Kaliszu

           

          Zgodnie z zapowiedzią 21 paździer­nika b. r. nasza szkoła w ramach projektu „Pomorskie – dobry kurs na edukację” miała przyjemność zorga­nizować piknik edukacyjno-żeglar­ski. Liderem projektu jest Urząd Marszałkowski, a współorganizato­rem Fundacja Navigare.

           

          Z tej okazji gościliśmy w naszych progach szczególnych gości – założyciela Navigare pana Mateusza Kusznierewicza, żeglarza sportowego, medalistę igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy oraz towarzyszącą mu ekipę instruktorów żeglarstwa i pierwszej pomocy.

          Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz gminy Dziemiany – wójt gminy pan Leszek Pobłocki, przewodnicząca Komisji Służb Publicznych pani Celina Hiller, Przewodnicząca Rady Rodziców pani Monika Trzebiatowska, uczniowie kl. V, dyrektorzy i opiekunowie z dwunastu szkół podstawowych biorących udział w projekcie: z Karsina, Osowa, Wiela, Lipusza, Tuszków, Dziemian, ZSP nr 3 w Kościerzynie, Głodowa, Wysina, Liniewa, Garczyna i Gimnazjum w Dziemianach, lokalne media oraz wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły.

          W samo południe, w przystrojonej na styl żeglarski sali gimnastycznej, Dyrektor, witając przybyłych gości, uroczyście rozpoczął nasz piknik. Uczestnicy z niecierpliwością czekali jednak na główny punkt programu, którym było wystąpienie pana Mateusza Kusznierewicza. Bardzo ciekawie opowiadał on o początkach swojej przygody z żeglarstwem i przebiegu kariery sportowej. Całą historię wzbogacały fotografie z  prywatnych albumów sportowca. Nie zabrakło również czasu na pytania dzieci, na które pan Mateusz  wyczerpująco odpowiadał, wielokrotnie dodając ciekawe anegdoty z życia.

          Spotkanie muzyką i śpiewem umilił nam stworzony na tę okazję zespół szantowy w składzie Dariusz Gańcza i Mariusz Falkowski, z którym mogliśmy pośpiewać najpopularniejsze piosenki żeglarskie.

          Kolejnym punktem imprezy były zajęcia dotyczące ratownictwa medycznego oraz pokaz „suchego żeglowania” na jachcie regatowym. Poprzez scenki rodzajowe i aktywny udział w zajęciach, uczniowie mieli okazję poznać podstawowe zasady pierwszej pomocy i skorzystać z porad żeglarskich prawdziwych „wilków morskich”.

          Na zakończenie wszyscy uczestnicy pikniku zostali zaproszeni na poczęstunek. Dla uczniów przygotowano drożdżówki i soczki, natomiast na gości i opiekunów czekał ufundowany przez Dyrektora tort z motywem żeglarskim – wykonaną z cukru żaglówką.

          Spotkanie to było dla nas wydarzeniem niezwykle pouczającym i efektywnym. Dzięki niemu mogliśmy nie tylko poznać cenioną w świecie osobistość jaką jest pan Mateusz Kusznierewicz, ale i poszerzyć wiedzę z zakresu żeglarstwa oraz pierwszej pomocy medycznej, a także przyjemnie spędzić czas z przyjaciółmi z sąsiednich szkół.

           

          Narodowe Święto Niepodległości

           

          Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w naszym mieście odbyła się uroczysta msza św. w Kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego, a za­raz po niej miał miejsce przemarsz ulicami miasta do Grobu Nieznanego Żołnierza. Pod pomnikiem wiązanki kwiatów złożyły delegacje samorzą­dowe, służby mundurowe, dyrek­torzy szkół oraz mieszkańcy.

          W przemarszu uczestniczyły także dzieci z klas I – III naszej szkoły wraz z wychowawcami, a także starsi uczniowie. Ci młodsi w biało - czerwonych cylindrach i z balonikami w dłoniach z należytą powagą dumnie reprezentowali naszą szkołę.

           

           

          Dzień Niepodległości

           

          Z okazji Dnia Niepodległości w naszej szkole odbędzie się uroczysta akademia, którą przygotowali uczniowie klasy IV -VI oraz gimnazjum wraz z wychowawcami.

           

          Podczas uroczystości będzie miał miejsce II Przegląd Pieśni Patriotycznych. Znowu usłyszymy tak piękne utwory jak: ,,Rozkwitały pąki białych róż", ,,Pierwsza kadrowa", "Przybyli ułani pod okienko", Rota i wiele innych równie podniosłych.
          Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych jest znakomitą lekcją miłości do ojczyzny i historii, którą powinniśmy znać, pamiętać, przekazywać kolejnym pokoleniom... 

          Na apelu zostaną również wręczone nagrody, które zdobyli nasi uczniowie uczestnicząc w różnych konkursach. 

           

          Konkurs o Julianie Tuwimie rozstrzygnięty

           

          Na pytanie „kim był Julian Tuwim” większość z nas odpowie z pewnością, że był to autor wielu wspaniałych, błyskotliwych i wesołych wierszy dla dzieci. „Lokomotywa”, „Pan Hilary”, „Ptasie radio” czy „Słoń Trąbalski”, to tytuły wierszy, które najbardziej kojarzą nam się z tym poetą. I nic w tym dziwnego. Bowiem w każdym niemal domu znajduje się książka z tymi wierszami a ich wesołe i niezapomniane rymy większości z nas wielokrotnie przywracały dobry humor i wesoły nastrój.

          A ponieważ rok 2013, jest rokiem Juliana Tuwima, nie dziwi nas, że pojawiło się wiele konkursów związanych z twórczością tego poety.

           

          Pierwszy konkurs na szczeblu międzyszkolnym dla klas IV – VI zaproponowała Szkoła Podstawowa nr 1 w Kościerzynie. Warunkiem uczestnictwa w rywalizacji było przeprowadzenie eliminacji wewnątrzszkolnych. Panie -  Grażyna Bela oraz Justyna Derdowska, które zajęły się konkursem, przygotowały obszerny test, w którym znajdowały  się pytania dotyczące życia poety i jego twórczości poświęconej dzieciom. Do zmagań przystąpiło 6 uczniów klas IV – VI, ale tylko trzech z nich mogło pochwalić się naprawdę rozległą wiedzą. Pierwsze miejsce zdobył Bartłomiej Matusiak z klasy IVb, drugie Marcin Majewski kl. IVa, a trzecie Ziemowit Pindera KL.IVa. Do etapu międzyszkolnego przystąpił Bartek Matusiak. Rywalizował z pięciorgiem uczniów z różnych szkół powiatu kościerskiego. Przygotowany test składał się z kilkudziesięciu zadań i naprawdę był na wysokim poziomie. Bartek zdobył 92 punkty na 110 możliwych i…… wygrał! W nagrodę za pierwsze miejsce otrzymał świetne nagrody, mianowicie: czytnik e-booka, bilet do kina oraz trzy ciekawe nagrody książkowe.

          Teraz Bartek oraz Marcin przygotowują się do konkursu wojewódzkiego również związanego z twórczością Juliana Tuwima, który odbędzie się w Stężycy. Trzymamy za nich kciuki!

          XIII Wojewódzki Konkurs "Polacy, których poznać warto - Julian Tuwim"

          Zwycięzcą w kategorii klas IV - VI został uczeń naszej szkoły Bartłomiej Matusiak z klasy IVb. Gratulujemy!

          Obszerniejsze informacje TUTAJ.

          Sprawozdanie z konkursu przeprowadzonego w Zespole Kształcenia i Wychowania w Stężycy.

          27 listopada 2013 roku po raz trzynasty gościliśmy uczestników Wojewódzkiego Konkursu ,,Polacy, których poznać warto”. 
          Tym razem w centrum zainteresowań znalazła się sylwetka Juliana Tuwima – wybitnego poety i tłumacza, współpracownika kabaretów artystycznych oraz autora adaptacji teatralnych .

           Do zmagań przystąpiło łącznie 48 uczestników, w  trzech  kategoriach wiekowych. Najpierw musieli się wykazać wiedzą na temat życia i twórczości poety, rozwiązując test składający się z 15 zadań zamkniętych i jednego otwartego. Następnie pięciu najlepszych w każdej grupie wiekowej brało udział w ścisłym finale. Tu udzielali odpowiedzi na dwa pytania wybrane losowo oraz wykonywali zadania artystyczne (w kategorii klas I-III i IV-VI szkoły podstawowej uzupełniali ilustracje inspirowane wierszami J.Tuwim, a w kategorii gimnazjum prowadzili ,,Ptasią audycję”).                                        
          Ich umiejętności i wiedzę oceniała komisja w składzie : Wanda Neumann (aktorka Teatru Wybrzeże w Gdańsku), Jarosława Kiedrowska (Dyrektor Zespołu Szkół w Skorzewie), Eugeniusz Pryczkowski (dziennikarz, poeta, pisarz, tłumacz i działacz kaszubski) oraz Jan Dittrich (Dyrektor Kościerskiego Domu Kultury).Po przesłuchaniu uczestników konkursu, którzy zakwalifikowali się do części ustnej i zsumowaniu punktów  z części pisemnej,  przyznano następujące miejsca:

          w kategorii klas I-III SP:

          I miejsce  -  Filipowi Gurbie ze SP nr 2 w Miastku

          II miejsce - Michałowi Zabrockiemu ze SP nr2  w Miastku

          III miejsce - Zofii Turzyńskiej z ZKiW w Szymbarku

          IV miejsce - Aleksandrze Malc z ZKiW w Szymbarku

          V miejsce - Nikoli Dułak z ZKiW W Gołubiu

          w kategorii klas IV-VI SP:

          I miejsce - Bartłomiejowi Matusiakowi z ZSP nr3 w Kościerzynie

          II miejsce - Julianowi Wolskiemu ze SP w Klukowej Hucie

          III miejsce - Joannie Hinz ze SP w Węsiorach

          IV miejsce - Zuzannie Klawikowskiej z ZS w Przodkowie

          V miejsce -  Julii Pelowskiej z ZS w Lipuszu

          w kategorii gimnazjum:

          I miejsce - Monice Stanisławskiej z ZKiW w Stężycy

          II miejsce - Julii Stefańskiej z ZKiW w Szymbarku

          III miejsce - Marcinowi Hirszowi z ZKiW w Szymbarku

          IV miejsce - Zuzannie Marcińskiej z ZS w Tuchlinie

          V miejsce – Agacie Koszałce z ZS w Tuchlinie

          Zwycięzcy konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody, które wręczyli im Wójt Gminy Stężyca Tomasz Brzoskowski, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Kościerzynie Halina Uchman i Dyrektor ZKiW w Stężycy Lucyna Kerlin. Niewątpliwą atrakcją przedsięwzięcia było przedstawienie  z wykorzystaniem utworów Juliana Tuwima,  przygotowane przez  aktorkę Wandę Neumann. Konkurs przebiegał w miłej i życzliwej atmosferze. Gratulujemy zwycięzcom i wszystkich zapraszamy do udziału w następnej edycji, już za rok.  

           

          Nasza uczennica w Brukseli

           

          Uczennica klasy VI w Zespole Szkół Publicznych nr 3 w Kościerzynie Aleksandra Cygert zdobyła nagrodę w konkursie o zasięgu wojewódzkim "Tajemnice głębin Bałtyku" zorganizowanym przez Posła do Parlamentu Europejskiego Pana Jarosława Wałęsę wraz z Morskim Instytutem Rybackim - Państwowym Instytutem Badawczym i Akwarium Gdyńskim. 

          Aleksandra Cygert jako jedna z trojga nagrodzonych uczestników, a trzeba zaznaczyć, że napłynęło 3000 prac, otrzymała zaproszenie na wizytę w Brukseli. Wizyta trwała od 12 do 16 października 2013 roku. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję zwiedzić m.in. Brukselę, w tym Parlament Europejski wraz z Parlamentarium – interaktywną wystawę dotyczącą idei parlamentaryzmu europejskiego i funkcjonowania Unii Europejskiej oraz miasto Bruggię, słynące z niezliczonej ilości kanałów  i noszące  przydomek „Wenecja Północy”.

          Dzięki uprzejmości i czasowi poświęconemu przez Pana Jarosława Wałęsę uczestnicy wyjazdu mogli zapoznać się z pracą i zadaniami realizowanymi przez Europosła oraz pracowników Biura Poselskiego.

          Wizyta przebiegała w bardzo miłej atmosferze i była ogromnym przeżyciem, które na zawsze pozostanie w pamięci.

           

           

          XII Dyktando Kaszubskie

           

          XII Dyktando Kaszubskie odbyło się 9 listopada 2013 r. w Szymbarku. Do testu znajomości zasad pisowni kaszubskiej przystąpiło 200 chętnych w pięciu kategoriach: uczniów szkół podstawowych, gimnazjalistów, uczniów szkół ponadgimnazjalnych, dorosłych oraz profesjonalistów i nauczycieli j. kaszubskiego.

           W kategorii uczniów szkół podstawowych miejsce III zdobyła uczennica klasy VB naszej szkoły - Michalina Pindera. Gratulujemy!!!

           

          Więcej informacji oraz zdjęcia TUTAJ.

           

          Kiermasz słodkości

           

          Tradycją naszej szkoły są różnorodne kiermasze organizowanew okresie przedświątecznym.Organizacją przedsięwzięcia zajmuje się opiekun samorządu szkolnego pani Grażyna Czapiewska. I w tym roku nie zabrakło pysznych słodkości.

           

           

          Kartka z ferii

           

              Ferie to czas odpoczynku od nauki, jednak nasi uczniowie  licznie przybywali do szkoły, aby uczestniczyć w organizowanych zajęciach, zawodach, zabawach i konkursach. Tegoroczne ferie przebiegały w pięknej zimowej scenerii.

                     Zajęcia trwały dwa tygodnie i prowadzone były zgodnie z harmonogramem. Nauczyciele przygotowali bogaty program, aby uczniowie zapisani na zimowisko szkolne mogli mile i bezpiecznie spędzić wolny czas.

          Pieczę nad uczestnikami zimowiska sprawowali:  pani Barbara Modrzewska – kierownik zimowiska oraz opiekunowie p. Danuta Wysiecka, p. Grażyna Czapiewska p. Roman Czyżewski oraz p. Helena Stencel.

                     Zimowisko było pełne atrakcji. Uczniowie brali udział w zajęciach plastycznych z instruktorką Aleksandrą Ebertowską. Z włoskiej krepy zrobili kwiaty z okazji Dnia Babci i Dziadka oraz serduszka z gipsu z okazji zbliżających się Walentynek.

          Z instruktorkami Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego uczestniczyli w wycieczce do Grzybowskiego Młyna, gdzie zobaczyli przepławkę ryb, a we Wdzydzach Kiszewskich z wieży widokowej oglądali przez lornetki krajobraz  zamarzniętego  Jeziora  Wdzydzkiego , natomiast w  Zielonej Szkole w  Schodnie słuchali prelekcji  na  temat  ,,Tropów zwierząt w zimie”.

          Dzieci korzystały z atrakcji Aqua Centrum w Kościerzynie. Ślizgały się na lodowisku przy  ZSP nr 1 w  Kościerzynie. W Wieżycy uprawiały  snowtubing, czyli  zjeżdżały po śniegu na dętkach. W kinie Remus dzieci obejrzały film w 3D pt.,, Skubani”. Na zakończenie  zimowiska dzieci wyjechały na  kulig w  Pażęcach  k. Stężycy.

                     Niezależnie od zimowiska, w czasie ferii  na terenie szkoły odbywały się zajęcia sportowe, zajęcia plastyczne, wokalne, biologiczne, biblioteczne, wyjście do straży pożarnej w ramach zajęć z ratownictwa medycznego. Natomiast uczennice, które wygrały w konkursie bibliotecznym nagrodę w postaci gry w kręgle odwiedziły wraz z opiekunem tor bowlingowy w hotelu Bazuny.

                     Minione ferie dostarczyły uczestnikom zimowiska niezapomnianych wrażeń i z pewnością pozostaną na długo w ich pamięci.  

           

           

          Karnawałowe szaleństwa

           

          Podtrzymując karnawałową tradycję klasy zerowe oraz klasy I - III  bawiły się na balu przebierańców.

          Zabawa rozpoczęła się od prezentacji poszczególnych grup, gdzie każde dziecko przedstawiało się w stroju balowym. Bogaty repertuar muzyczny porywał wszystkich do tańca.

               Zabawa przeplatana była poczęstunkami zorganizowanymi przez rodziców i konkursami przeprowadzonymi przez wychowawców. Dzieci wspaniale się bawiły. Zabawa dostarczyła im dużo zadowolenia i radości.

           

           

          Ferie zimowe w szkole

           

          W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi, które będą trwały od 20 do 31 stycznia br.(rozpoczęcie zajęć 3 lutego wg nowego planu lekcji) informujemy, że na terenie szkoły będzie funkcjonowało zimowisko dla chętnych uczniów, a także wybrane zajęcia w ramach kół zainteresowań.

          ZIMOWISKO 2014  20 – 31 STYCZNIA

           

          Organizacja zimowiska

          Od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 13.00

          Cena: 80 zł od uczestnika

           

          Oferta zimowiska

          Dwa posiłki

          Wycieczki do Wieżycy, Szymbarku

          Zajęcia sportowe, plastyczne

          Kino

          Lodowisko

          Basen

          Gry terenowe

          Kulig

           

          Kadra zimowiska

          Grażyna Czapiewska

          Helena Stencel

          Danuta Wysiecka

          Roman Czyżewski

          Barbara Modrzewska

           

          Spotkania z ciekawymi ludźmi

          Grażyna Sadowska – Wdzydzki Park Krajobrazowy

          Aleksandra Ebertowska – florystka

          Policjanci z Powiatowej Komendy Policji w Kościerzynie

          Strażnicy Miejscy

           

          W czasie ferii odbędą się również zajęcia dla uczniów należących do:

          1.     Kółka wokalnego – I tydzień piątek godz. 9-10, II tydzień poniedziałek godz. 9-10

          2.     Kółka plastycznego  - poniedziałki i środy w godzinach 900-1300

          3.     P. Ewa Skrzycka „ Tajemnice biologii” – dla wszystkich zainteresowanych 

                         20.01.14 godz. 9-11 oraz 21. 01.14 godz. 9-11

              4. P. Justyna Derdowska – uczennice 5a biorące udział w konkursie czytelniczym

                         poniedziałek  20.01.14 godz.9-13

              5. P. Beata Klasa – poniedziałki i piątki od 9 - 11.30

              6. P. Krzysztof Kaczmarek - 29.01.14 godz.10-12 wyjście do Straży Pożarnej.

           

           

          Jednocześnie prosimy wszystkich uczniów o rozwagę podczas korzystania z zabaw na świeżym powietrzu, szczególnie na śniegu i lodzie, tak aby wolny czas i radosny wypoczynek dostarczył wspaniałych niezapomnianych wrażeń.

           

          Żywe lekcje historii

           

          „Żywa Lekcja Historii” to oferta skierowana do uczniów klas IV- VI szkół podstawowych oraz klas gimnazjalnych przez Grodzisko Owidz. Klasy młodsze zostają wspaniale wprowadzone w zagadnienie historii, klasy pozostałe aktualnie przerabiają poruszone zagadnienie, natomiast dla klas starszych to przypomnienie materiału.

          Zajęcia łączą zabawę z wiedzą. „Żywa Lekcja Historii” to podróż poprzez wieki, poruszająca zagadnienia wychowania patriotycznego. Pozwala zrozumieć wspólne korzenie europejskie. To przede wszystkim zaznajomienie uczniów z historią poprzez kontakt z dawnymi obyczajami, bronią oraz uzbrojeniem ochronnym. W trakcie lekcji żywej historii dzieci i młodzież mają okazję dobrze się bawiąc zdobyć wiedzę historyczną.

           

          Jak mówią sami autorzy przedstawień: "Chcemy uczyć i bawić jednocześnie bowiem przedstawiając historię w ciekawy i niezwykle realny sposób, możemy ją zapamiętać na długo. Taka idea przyświeca naszym warsztatom w czasie których, dzieci, młodzież, a także ich opiekunowie mogą dotknąć, a nawet spróbować minionych dziejów."

           

          Ciekawie spotkania w zerówce

          To były zajęcia pełne niezapomnianych wrażeń. Dzieci z trzech grup "O" z Zespołu Szkół Publicznych nr 3 w Kościerzynie spotkały się ze starszym marynarzem Krzysztofem Stankowskim  z Jednostki Wojskowej 3907 im. adm. Andrzeja Karwety ORP MEWA.

          Pan Krzysztof jest ojcem Xawerego- przedszkolaka. który wraz z innymi dziećmi z dumą słuchał opowieści taty.  Niezwykły gość, który z radością zgodził się wziąć udział w spotkaniu, opowiedział dzieciom, czym się zajmuje, zaprezentował także ciekawy film i książkę o morzu. Wszyscy byli zachwyceni, kiedy pani Lucyna Hendrych, nauczyciel wspomagający, ubrała strój ochronny, przeciw broni chemicznej.

          - Dzieci miały okazję przyjrzeć się, jak wygląda strój żołnierza, zobaczyć, z czego składa się jego ekwipunek - mówi Mirosława Krocz, wychowawczyni klasy "O" A. - Dzieci chętnie zadawały pytania. Chciały wiedzieć, m.in. jak dba sie o bezpieczeństwo na morzu.

          Krzysztof Stankowski odwiedzi również inne klasy ZSP nr 3 w Kościerzynie. Szkoła stawia na współpracę z rodzicami. Dzięki temu udaje się zrealizować wiele ciekawych pomysłów.

           

           

          V Jubileuszowa edycja Konkursu „Odkrywamy Talenty na Pomorzu”

           

            V Jubileuszowa edycja Konkursu „Odkrywamy Talenty na Pomorzu” gościła w Publicznym Gimnazjum Nr 2 im.J.Heweliusza w Żukowie, gdzie odbył się finał powiatu kartuskiego i kościerskiego.

           

          Celem konkursu jest wyłonienie utalentowanej i kreatywnej młodzieży oraz motywowanie jej do rozwijania swoich talentów i zainteresowań w następujących kategoriach: gimnastyka artystyczna, akrobatyka, fitness, żonglerka, kulturystyka, taniec, plastyka (malarstwo, rzeźba, fotografia), muzyka (śpiew, gra na instrumentach), występ aktorski, literatura/poezja (utwory własne) oraz nauka/technika (wynalazki, projekty).

           

          Z wszystkich kategorii szkolnych - podstawowej, gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej do Finału Głównego mógł awansować tylko jeden zwycięzca.

           

          Jury w składzie: dr Adriana Frączek, Beata Łaga, Leszek Karczewski pod przewodnictwem Leszka Gołąba zadecydowało, że wyłoniono zwycięzców z powiatów kartuskiego i kościerskiego.

           

          Zwycięzcami z powiatu kościerskiego w kategorii gimnazjum zostali:

          Zuzanna Freda i Kamil Ciepliński,

          którzy wystąpili w duecie instrumentalno -wokalnym.

          Zwycięzcy zakwalifikowali się do finału głównego konkursu, który odbędzie się 16 maja 2014r. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Wystąpią w nim laureaci finałów wszystkich powiatów z całego województwa.

          W finale powiatowym naszą szkołę reprezentowała także Dagmara Schwichtenberg.           

          Gratulujemy naszym uczniom i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!

           

          Dzień Patrona Szkoły

           

          "Jestem Kaszubą i Kaszubą zostanę" tak pisał w swojej poezji kaszubskiej Franciszek Sędzicki - publicysta, poeta i prozaik - patron naszej szkoły.

          Z okazji Dnia Patrona naszej szkoły odbył się apel, podczas którego uczniowie mieli okazję obejrzeć świetnie przygotowany montaż słowno-muzyczny nawiązujący do tradycji kaszubskich i nie tylko.

          W tym roku uczniowie od tych najmłodszych do najstarszych popisali się swoimi talentami recytatorskimi, muzycznymi, sportowymi, tanecznymi i plastycznymi.

           

          Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta

           

          Wczoraj 18 marca 2014 r.  w naszym gimnazjum odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Kościerzyna

          Zanim jednak nadszedł ten dzień i uczniowie przystąpili do głosowania, konieczne było zrealizowanie szeregu działań  zamieszczonych w kalendarzu wyborczym.

          Znalazły się tam kolejne etapy przygotowań poprzedzających wybory- począwszy od zgłoszenia kandydatów na członków komisji i powołania komisji wyborczych poprzez zgłaszanie kandydatów do Młodzieżowej Rady Miasta, aż do ostatniego- głosowania.

          Warto podkreślić, że nasi kandydaci podeszli do wyborów bardzo profesjonalnie. Wielu zachęcało do oddania głosu właśnie na nich, prezentując na plakatach swoje zdjęcia i hasła wyborcze.

          Nad prawidłowym przebiegiem wyborów do Młodzieżowej Rady Miasta Kościerzyna  czuwała Okręgowa Komisja Wyborcza w składzie:

          1. Dariusz Lis – przewodniczący

          2. Paweł Kreński

          3. Julia Toczek

          4. Jan Sawicki

          Głosowanie przeprowadzono w godzinach od 9.00 do 12.00. Uprawnionych do głosowania było 142 uczniów, wydano 132 karty do głosowania.

           

          W wyniku przeprowadzonych wyborów  wyniki głosowania są następujące:

           

          Okrój Mateusz– 89 głosów

          Cichosz Michał – 59 głosów

          Freda Zuzanna – 45 głosów

          Majewska Marta – 16 głosów

           

          Miejska Komisja Wyborcza 9 dni po wyborach na podstawie protokołów Okręgowych Komisji Wyborczych ogłasza w formie zwyczajowo przyjętej wyniki wyborów.

          Decyzja Miejskiej Komisji Wyborczej wchodzi w życie po upływie 45 dni od daty jej ogłoszenia.

           

          Dzień Bezpiecznego Internetu - konkursy

           

          Zbliża się Dzień Bezpiecznego Internetu, który w 2014 r. obchodzić będziemy 11 lutego. Wszystkie działania podejmowane w ramach DBI realizowane będą pod hasłem:

          „Razem tworzymy lepszy Internet”.

          Wydarzenie to odbędzie się w Polsce po raz dziesiąty.

          DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.  

           

          Z tej okazji nauczyciele wychowawcy, nauczyciele informatycy, pedagodzy oraz bibliotekarz szkolny ogłaszają konkursy dla klas I-III ora IV – gimnazjum.

           

               I.        KONKURS DLA KLAS I-III

           

          Mój komputerowy świat

          Narysuj lub namaluj swój komputerowy świat. Jaki jest? Ciekawy, kolorowy, ale czy bezpieczny?

           

           II.        KONKURS DLA KLAS IV- GIMNAZJUM

          Dekalog Internauty

          Napisz dziesięć zasad bezpiecznej pracy w Internecie i opracuj je w ciekawej formie graficznej (można wykorzystać programy komputerowe).

          Prace należy składać u pedagoga szkolnego do końca lutego.

          Nagrody czekają!

           

          Jestem Ważny - Dbam o Siebie

           

           W czwartek 11 kwietnia trzecioklasiści mieli okazję uczestniczyć  w zajęciach edukacyjno–animacyjnych na temat zdrowych nawyków żywieniowych. Były to warsztaty zrealizowane  przez Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Stylu Życia „Jestem Ważny”.

          Celem zajęć było pokazanie dzieciom w przystępny sposób jak działają poszczególne składnik pokarmowe dla rozwoju ich organizmów oraz jakie zagrożenia niesie za sobą niewłaściwe odżywianie. Metoda prowadzenia zajęć, z wykorzystaniem dużego modelu piramidy zdrowego wyboru i rekwizytów, pozawala dzieciom pobudzać wyobraźnię i tym samym zwiększyć przyswajalność przekazywanych treści. Dzieci komponowały zdrowe śniadanie z produktów przygotowanych przez panie prowadzące. Zajęcia uatrakcyjniły rebusy i krzyżówki, dzięki którym dzieci sprawdziły swoją wiedzę o zdrowym żywieniu.

          Do spotkania zaproszeni zostali także rodzice, którzy zapoznani zostali z wykładem pod nazwą „Jak uczeń jadać powinien”.

          Warsztaty organizowane są przez Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Stylu Życia „Jestem Ważny” w ramach programu „Jestem Ważny – Dbam o Siebie”. Program otrzymał patronat Rzecznika Praw Dziecka

           

           

          Międzynarodow Festiwal Naukowy E(X)plory

           

          Dnia 24 marca 2014 roku uczniowie klas I i II Gimnazjum nr 3 w Kościerzynie uczestniczyli w Międzynarodowym Festiwalu Naukowym E(X)plory, który odbył się w Pomorskim Parku Naukowo -Technologicznym w Gdyni.

          Uczniowie wzięli udział w pokazie popularnonaukowym Science Show „Naukowe sztuczki”, podczas którego obserwowali pokaz magii opartej na reakcjach chemicznych. Następnie uczestniczyli w warsztatach i pokazach związanych z chemią i fizyką, dzięki czemu mogli znaleźć się w wielkiej bańce mydlanej, przeprowadzać wirtualne eksperymenty, doświadczalnie poznawać niektóre zjawiska fizyczne.

          Ostatnim punktem programu była projekcja filmów. „Naukowy zawrót głowy” i „Tajniki techniki” prezentowały ciekawostki z dziedziny nauk matematyczno-przyrodniczych oraz najnowsze osiągnięcia techniki. Natomiast film „Ciekawość” przedstawiał wyniki eksperymentu psychologicznego przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych, którego celem było sprawdzenie, jakie czynniki powodują, że człowiek jest zdolny do czynienia zła lub dobra.

          Informacje i zdjęcia naszych uczniów można znaleźć na stronie Pomorskiego Parku Naukowo -Technologicznego

           

           http://ppnt.pl/miedzynarodowy-festiwal-naukowy-explory.html

           

          Europa na kościerskim Rynku

           

          Z okazji 10–lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej na kościerskim Rynku młodzież zaprezentowała wybrane kraje Unii.

          Para w polskich i niemieckich strojach ludowych serdecznie witała gości na stoisku przygotowanym przez naszą szkołę.Specjały kuchni niemieckiej serwowała osobiście Pani Dyrektor. Uczennice wraz z misiem Trójkosiem zapraszały do kącika niemieckich bajkopisarzy.Zwiedzający mieli okazję zapoznać się z materiałami dokumentującymi współpracę szkoły z Niemcami. Szkoła przygotowała także broszurę pokazującą realizowane przez uczniów projekty współfinansowane przez Unię Europejską. Było gwarnie, wesoło i smacznie, a miłej atmosferze nie przeszkodziła nawet nieprzyjazna aura.

           

          Euronet 50/50

           

          W ramach projektu Euronet 50/50 odbył się w naszej szkole Dzień Energii.

          W czasie tego dnia uczniowie z własnoręcznie wykonanymi transparentami przechdzali się po korytarzach szkoły. Podczas pochodu rozdawali ulotki informujące o tym, jak oszczędzać enrgię w szkole i dlaczego warto ją oszczędzać. Częstowali smakołykami z ukrytymi w nich krótkimi hasłami propagującmi ideę projektu. W ramach Dnia Energii odbyły się także konkursy dla klas młodszych i starszych. Powstawały prace plastyczne i techniczne, a także literackie.

           

          Happening czytelniczy

           

          W środę 14 maja klasa 5a przeprowadziła na terenie naszego miasta akcję promującą czytanie.

          Hapenning czytelniczy został zorganizowany w ramach IV etapu konkursu czytelniczego "Między nami czytelnikami".

          Akcja promująca czytanie, dla drużyny Debeściaków, zaczęła się od wymyślenia słów piosenki, którą mogliby zaśpiewać podczas przemarszu ulicami miasta. A oto piosenka:

           

          Wiosna, lato czy tez zima

          Z inną książką się zaczyna.

          Czytaj książki boś nie leń,

          zacznij z nimi każdy dzień.

          Książki, księgi nawet w snach,

          Czytam tyle, że aż strach.

          Nasza klasa czyta wiele,

          Czytają też przyjaciele.

          Czy to słońce, czy to grad,

          Trójka czyta, że aż czad!

          Czytaj książki siostro, bracie,

          Książki dobre i po tacie!

          Oczytanych wielu z  nas

          Miło z książką spędza czas.

           

          14 maja, zwarci i gotowi, pod przewodnictwem opiekunów bibliotekarza szkolnego p. Justyny Derdowskiej oraz bibliotekarza Biblioteki Pedagogicznej p. Sylwii Kalinowskiej, przebrani za postacie z bajek, z plakatami i ulotkami, wyruszyli w miasto już od samego początku śpiewając szlagier w rytm melodii amerykańskich komandosów.

           Najpierw zapromowaliśmy czytanie na naszym kościerskim Rynku. Tutaj słuchały nas  5 i 6 letnie maluchy z przedszkola, które akurat były na spacerze. Jak się okazało, bo je wypytaliśmy, chętnie czytają książki, zwłaszcza razem z rodzicami. Zrobiliśmy sobie również zdjęcie z Remusem bohaterem epopei kaszubskiej Aleksandra Majkowskiego Żëcé i przigòdë Remùsa, który ma również wiele wspólnego z książkami.  Potem śpiewając i rozdając ulotki wyruszyliśmy w dalszą trasę, aż dotarliśmy do zaprzyjaźnionej Biblioteki Pedagogicznej. Tutaj pani Sylwia wraz z panią dyrektor Aliną Stankowską bardzo się ucieszyły, że pojawiła się taka akcja czytelnicza, tym bardziej, że przecież właśnie teraz obchodzony jest Tydzień Bibliotek pod hasłem „Książka łączy pokolenia”. Po prezentacji i po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy dalej. Tym razem celem naszego kolorowego i głośnego pochodu była Szkoła Podstawowa nr 1, a tam świetlica szkolna pełna dzieciaków. I tutaj zaprezentowaliśmy nasz talent muzyczny oraz recytatorski, ponieważ kilka uczennic przeczytało uczniom cytaty na temat książek i czytania, które wygłosili kiedyś sławni Polacy. Wracając do bazy, czyli naszej biblioteki, ciągle śpiewaliśmy, aż do zdarcia głosów i rozdawaliśmy przechodniom kolorowe karteczki z cytatami. Po drodze spotykaliśmy naszych nauczycieli i znajomych. Myślimy, a właściwie jesteśmy pewni, że akcja się udała i że udało się nam, chociaż w tym dniu, zwrócić uwagę ludzi na książkę i na to, jakie niesie ona dobro. Pomimo zakończenia happeningu, pragniemy go jednak powtórzyć w Dzień Otwarty Szkoły, który odbędzie się 19 maja, wówczas wystąpimy na scenie z naszym repertuarem. Cieszymy się, że konkurs zorganizowany przez GWO tak bardzo  zbliżył naszą małą klasę i pokazał, że cel jakim jest promowanie czytania, naprawdę łączy.

           

          Oczami Afryki

           

          W poniedziałek 12.05.2014 Zespół Szkół Publicznych nr 3 w Kościerzynie odwiedzili wyjątkowi goście - klerycy  z misyjnego Zgromadzenia Ducha Świętego w Bydgoszczy tzw. Duchacze, kleryk Szymon z Polski i kleryk Arsen z Kamerunu.

          Barwnie opowiadali zgromadzonym w sali dzieciom, młodzieży i dorosłym o swoim powołaniu, pracy i życiu misyjnym. Dzieci z wielka radością uczyły się egzotycznych słów afrykańskiej piosenki oraz obejrzały  ciekawy film o Afryce. Wspólne śpiewanie  z klerykiem Arsenem dostarczyło wiele radości. Spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Klerycy wzbudzili ogromną sympatię. Historie przedstawione przez  kleryka Arsena pochodzącego z Kamerunu powodowały ogólną radość i zaciekawienie. Opowieści o Afryce nakreśliły dorosłym i młodzieży obraz bardzo często niełatwego życia tamtejszej ludności. Jednak, jak mówił kleryk Arsen, wspólne spotkania Afrykańczyków  młodych i starszych przy śpiewach pieśni religijnych i regionalnych w cieniu drzew, dają im radość i siłę  do przezwyciężania trudów codziennego życia. Opowieści te, pomimo trudności językowych, niezwykle barwnie i plastycznie ukazały nam wszystkim obraz Afryki- tej prawdziwej, pięknej, egzotycznej i momentami groźnej. Warto dodać, że  członkowie samorządu szkolnego zorganizowali kawiarenkę, w której można było przez cały dzień kupić cieszące się ogromnym powodzeniem gofry. Dochód z kiermaszu został przeznaczony na cele misyjne.  W ten sposób społeczność ZSP nr 3 w Kościerzynie mogła złożyć skromny dar na rzecz misyjnego dzieła.  

           

          Witaj Maj, Trzeci Maj – akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji

          7 maja 2014r. w godzinach przedpołudniowych w Zespole Szkół Publicznych  na sali gimnastycznej odbyła się akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W uroczystości wzięło udział Grono Pedagogiczne oraz uczniowie  wszystkich klas.

                   W części uroczystej uczniowie z Samorządu Szkolnego zaprezentowali  lekcję historii połączoną z okolicznościową prezentacją multimedialną przypominającą uczniom wszystkie najważniejsze fakty związane z tym świętem.

                  Część artystyczną stanowił konkurs ogłoszony wcześniej przez wychowawców klas. Konkurs polegał na  zaprezentowaniu przez każdą klasę transparentu promującego klasę. Nagrodami były immunitety, które zwalniały uczniów z kartkówek lub odpytywań określonego dnia. Uroczystość uświetnił także występ chóru szkolnego.

           

          MÉSTER BËLNÉGÒ CZËTANIÔ

          Dnia 27 maja odbył się I Regionalny Konkurs Czytelniczy MÉSTER BËLNÉGÒ CZËTANIÔ (Konkurs Pieknego Czytania po kaszubsku) / II Powiatowo- Gminny Konkurs Czytelniczy

           Konkurs organizowany jest przez Bibliotekę Publiczną Gminy Wejherowo im. Aleksandra Labudy w Bolszewie. Gminno - powiatowe eliminacje dla powiatu kościerskiego odbyły się w I LO w Kościerzynie.

           

          W kategorii przeznaczonej dla uczniów ze szkół podstawowych

          II miejsce zdobyła nasza uczennica Magda Majewska,

          natomiast w kategorii szkół gimnazjalnych wyróżnienie zdobyła Marta Majewska.

          Gratulujemy!!!

           

          Laureaci konkursu „Kaszubi wczoraj i dziś”

           

          Nasi uczniowie tegorocznymi laureatami konkursu „Kaszubi wczoraj i dziś”.    

           

          W tym roku, podobnie, jak w poprzedniej edycji, najlepiej przygotowany okazał się Franciszek Fortuna z klasy IIbg, natomiast drugie miejsce w konkursie zajęła uczennica klasy IIbg – Jaśmina Zwolakiewicz.

          Serdecznie gratulujemy!

          Konkurs „Kaszubi wczoraj i dziś” co roku przyciąga rzesze uczniów gimnazjów, do których jest skierowany. Tym razem do etapów szkolnych przystąpiło ponad 400 uczestników z całego województwa. Z nich wyłoniono 80 półfinalistów, którzy swoją wiedzą mogli wykazać się w Kościerzynie.

          Tematem tegorocznej edycji była postać Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza – pomorskiego językoznawcy i badacza kaszubszczyzny, znanego jako pierwsza osoba, która w sposób naukowy zajęła się językiem kaszubskim. W jury konkursu pojawili się wybitni językoznawcy – prof. Tadeusz Linkner i profesor Edward Breza.

          Młodzi uczestnicy walczyli nie tylko o tytuł zwycięzcy i nagrody rzeczowe, ale również o dodatkowe punkty kuratoryjne w procesie rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.

          Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 12 czerwca w Sali im. Lubomira Szopińskiego. Zostanie połączone z konferencją popularno-naukową poświęconą tematyce kaszubsko-pomorskiej.

           

          Dzień Otwarty Szkoły

           

          W dniu  19 maja 2014 r. w Zespole Szkół Publicznych nr 3 zorganizowano Dzień Otwarty Szkoły. Miał on na celu prezentację bogatego dorobku szkoły, jak również przybliżenie naszej placówki potencjalnym uczniom i ich rodzicom. 

          Uroczystość rozpoczęła się na sali gimnastycznej, gdzie nastąpiło przywitanie gości przez panią Dyrektor Lidię Walewską, a następnie swoimi talentami popisali się nasi uczniowie. Wystawione została sztuka Stanisława Mrożka pt: „Na pełnym morzu”, przygotowana przez uczniów gimnazjum. Uczniowie popisali się także swoimi talentami muzycznymi. Nie zabrakło też pięknej poezji w wykonaniu uczniów biorących udział w licznych konkursach recytatorskich.

          Podczas uroczystości została przeprowadzona aukcja obrazów wykonanych przez naszych uczniów metodą linorytu. Dzieła sztuki wzbudziły duże zainteresowanie i zostały zlicytowane za wysokie kwoty. Zyski z aukcji zostaną przekazane na potrzeby pracowni plastycznej. Opiekę nad naszymi młodymi artystami sprawuje nauczyciel artysta Pani  Danuta Landowska. Punktem programu był również  występ „Młodej Kościerzyny” zasilonej o nowe twarzyczki naszych najmłodszych uczniów.

          Po występach na wszyscy zostali zaproszeni na piknik na świeżym powietrzu. Tutaj również czekała wszystkich moc atrakcji. Gwoździem programu był pokaz doświadczeń wykonywanych przez przedstawicieli Centrum Interaktywnej Edukacji i Zabawy EDUFUN. Podczas pokazów na scenie zaprezentowane zostały nietuzinkowe doświadczenia i eksperymenty naukowe z zakresu fizyki i chemii. Uczniowie, i nie tylko, mogli obejrzeć i doświadczyć na sobie samych różnych atrakcji naukowych wywołujących wielkie i niezapomniane wrażenia. Oprócz tego na placu zabaw zamontowane zostały dmuchana zjeżdżalnia oraz ściana wspinaczkowa, które oblegane były przez dzieciaki od początku do samego końca pikniku i jeszcze trochę dłużej.

          Na wolnym powietrzu miał miejsce także pokaz działań prewencyjnych Policji z wykorzystaniem psa szkolonego do zadań specjalnych. Dzieci mogły także dokładnie obejrzeć wóz policyjny, wsiąść do środka i nawet włączyć sygnały. Dzięki uprzejmości Straży Pożarnej w Kościerzynie uczniowie poznali również wyposażenie wozu strażackiego oraz działanie sprzętu ratowniczego.

          Podczas Dnia Otwartego swoje stanowiska utworzyły także takie instytucje jak: MOPS, OHP oraz Kościerskie Centrum Wolontariatu. Tutaj każdy mógł sięgnąć po ulotkę lub zapytać o ofertę organizacji.

          W szkole działała też kawiarenka oferująca kawę, herbatę i pyszne ciasta roboty rodziców naszych uczniów. Zorganizowano także specjalne okienko, z którego serwowano watę cukrową oraz gofry . Na każdego czekała kiełbaska z grilla i orzeźwiający kompot.

          Dzień Otwarty Szkoły przebiegał w niezwykle radosnych nastrojach. Popularnością cieszyły się wystawy, zorganizowane na korytarzach szkoły prezentujące owoce pracy uczniów biorących udział w licznych projektach edukacyjnych. Na stołach leżały kroniki szkoły chętnie oglądane przez rodziców, którzy z radością odnajdywali siebie na zdjęciach. Można było wpisać się na specjalnie przygotowaną na ten dzień kartę gości odwiedzających szkołę. Mamy nadzieję, że dzięki Dniu Otwartemu Szkoły każdy zainteresowany mógł zapoznać się z ofertą edukacyjną naszej placówki i podziwiać talenty w niej wyszlifowane. Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie i zapraszamy w mury naszej szkoły.

          Nasza szkolna telewizja 3TV nakręciła także film z całego wydarzenia, który zamieszczony został w linku TUTAJ.

           

          Międzynarodowe sukcesy plastyczne

           

          Zuzanna Klajnszmit

          Mamy ogromną przyjemność poinformować o dalszych sukcesach plastycznych naszych uczniów. Otóż w IV Międzynarodowym Konkursie  Plastyczno-Literackim „Polak – to brzmi dumnie”pod hasłem „Mój Bohater” zostały nagodzone prace następujących uczniów:

          Kategoria wiekowa  5 – 6 lat

          1. nagroda – Mateusz Gańcza  kl. 1a

          2. nagroda – Zuzanna Klajnszmit kl. 1a

           

          Kategoria wiekowa 7 – 9 lat

          2. nagroda – Kacper Płotka kl. 1a

          8. nagroda -  Adam Zieliński  kl. 1a

          9. nagroda – Jakub Klasa kl. Kl. 3a

           

          Za wkład pracy i przygotowanie uczestników do konkursu została także wyróżniona pani Beata Klasa opiekun klasy 1a.

          Warto dodać, iż na konkurs napłynęło 1145 prac plastycznych z Polski i ośrodków polonijnych z całego świata.

          Jesteśmy naprawdę dumni z naszych małych Polaków i ich opiekunów.

          Więcej informacji na temat konkursu TUTAJ

           

          Festyn Rodzinny

           

          Dnia 12 czerwca nasze zeróweczki zorganizowały Festyn Rodzinny pod chmurką. Przy pięknej pogodzie, na palcu zabaw zgromadzili się rodzice, czyli mamusie i tatusiowie naszych najmłodszych uczniów.

          Dzieci wraz ze swimi paniami przygotowały występy taneczne, recytację wierszy i piosenki. Rodzice brali udział we spólnej zabawie uczestnicząc w konkursach i zawodach. Na dzieci czekały liczne atrakcje: malowanie twarzy, zabawa w dmuchanym zamku, na placu zabaw, bańki mydlane, robienie zwierzątek z baloników. Oprócz tego, na stołach przygotowane zostały liczne smakołyki, napoje i kiełbaski z grilla.Każdy z rodziców otrzymał od swojego dziecka własnoręcznie wykonany prezent. Wszystko działo się podczas pięknej pogody przy rytmach muzyki.Zabawie nie było końca. Natomiast uwieńczeniem festynu był występ szkolnego kóła teatralnego ze spektaklem pt. "Węrówka Małego Księcia".

           

          Międzynarodowy Festiwal Sztuki Pięknej Color Art

           

          Z ogromną przyjemnością informujemy, że wychowanka naszej szkoły Paulina Włosek z klasy 1a znalazła się w gronie laureatów XXIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Pięknej Color Art w Goleniowie. Zajęła III miejsce  w grupie wiekowej 6-9 lat za w kategorii grafika za pracę pt. „Legenda o Smoku Wawelskim”.  Wychowawcą i jednocześnie opiekunem artystycznym klasy jest p. Beata Klasa.

          Temat  XXIV edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Pięknej „Color Art.”  brzmiał  „W krainie bajki, baśni i legendy".

          Festiwal jest imprezą cykliczną trwającą nieprzerwanie od 1990 roku. Jest kontynuacją Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcej Twórczości Plastycznej Pod Patronatem Polskiego Komitetu Do Spraw UNESCO. Jego celem jest jak najszersze propagowanie wszelkich form twórczości plastycznej uprawianych przez młodych twórców. Prace zakwalifikowane do ekspozycji festiwalowej prezentowane będą w Goleniowskim Domu Kultury i w przestrzeni miejskiej.

          Rokrocznie najciekawsze z prac przeznaczane są na licytacje których celem jest niesienie pomocy dzieciom. Festiwalowe prace pozostają także w ekspozycji licznych instytucji, prezentowane są na wystawach krajowych i zagranicznych.

          Organizatorem Festiwalu jest Goleniowski Dom Kultury. Doroczny patronat honorowy sprawuje Polski Komitet Do Spraw UNESCO w Warszawie.

          Paulinka otrzymała nagrodę finansową w wysokości 200 zł oraz zaproszenie do Goleniowa na Finał Festiwalu w dniach 28 maja 1 czerwca 2014 r. wraz z opiekunem. Program ramowy Festiwalu zapewniał młodym artystom wiele imprez takich jak: wycieczka do Międzyzdrojów, zajęcia warsztatowe w plenerze, malowanie nietypowymi barwnikami – kawą, herbatą, mlekiem, tworzenie biżuterii, koncert muzyczny, pokazy malarskie oraz na zakończenie Akcja Plenerowa pn. „Malowanie Świata" połączona z wręczeniem nagród Laureatom Festiwalu. Wszystkie koszty pobytu w Goleniowie pokrywał Goleniowski Dom Kultury.

          Paulinie i jej wychowawcy jeszcze raz gratulujemy!

           

          Turniej sprawnościowy I - III

           

          W piątek 18 czerwca 2014 r. odbył się turniej sprawnościowy klas I-II. Na zawody stawiły się drużyny trzech szkół SP nr 3, SP nr 4, SP nr 6.

          Uczniowie musieli wykazać się następującymi sprawnościami: skok w dal, rzut piłeczką palantową, bieg na 40 m i sztafeta na 400 m. Zespół każdej szkoły składał się z 18 zawodników. Nasi sportowcy dali z siebie wszystko i w efekcie końcowym zdobyli I miejsce.