• 2015/2016

        • Pożegnanie lata w Szarlocie

          Piękna wrześniowa pogoda sprzyjała kolejnemu już w historii szkoły pożegnaniu lata w Szarlocie. 22 września dzieci z klas 0 – II uczestniczyły w wyjeździe na łono natury, gdzie wśród jeszcze zielonych liści drzew żegnały lato i witały jesień.

                      Imprezie towarzyszyły gry i zabawy na świeżym powietrzu, harce na placu zabaw i grzybobranie. Dodatkową atrakcją był bezpośredni kontakt dzieci ze zwierzętami w tutejszym Mini Zoo oraz możliwość obserwowania pierwszych oznak jesieni pojawiających się w przyrodzie. 
          Na zakończenie uczniowie mogli skosztować samodzielnie upieczonych nad ogniskiem kiełbasek.

          GALERIA TUTAJ

           

          We wtorek 29 września Biblioteka Miejska w  Kościerzynie miała zaszczyt gościć panią Wiolettę Piasecką, autorkę ponad 40 bajek, baśni, sztuk teatralnych, słuchowisk dla dzieci oraz biografii m.in. Hansa Christiana Andersena.

          Natomiast klasa 3b wraz ze soją wychowawczynią i panią z biblioteki szkolnej miała możliwość być na tym właśnie spotkaniu. Od 2003 r. do chwili obecnej pisarka na zaproszenie bibliotek, szkół, przedszkoli i księgarń odbyła około tysiąca spotkań autorskich na terenie całego kraju i za granicą. Na spotkanie Pani Wioletta przybyła w bajecznym stroju wróżki. Pisarka jest osobą bardzo żywiołową i ma świetny kontakt z dziećmi. Opowiadała o swoich wydanych książkach i o tym, co ją zainspirowało do napisania wielu z nich. Zadawała dzieciom zagadki, a za pomocą kukiełek odegrała inscenizację jednej ze swoich bajek. Dzieci nie tylko słuchały, ale aktywnie uczestniczyły w spotkaniu – zadawały pisarce pytania. Była też miła niespodzianka dla chłopców – zagadki piłkarskie z najnowszej książki autorki, która jak się okazało świetnie zna się na piłce nożnej. Wioletta Piasecka przywiozła ze sobą książki, które dzieci mogły zakupić i otrzymać wpis z dedykacją i autografem autorki. Rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny, związany z twórczością pani Piaseckiej. Uczniowie klasy 3b wykonały piękne prace, a jedna z nich zajęła II miejsce, jest to praca Nikoli Szubzdy. Wyróżnione zostały inne piękne prace: Huberta Czecholińskiego, Jonatha Grotha, Fabiana Rosławskiego, Oliwii Leśkiewicz, Aleksandry Chrapkowskiej. Wszystkie dzieci dostały nagrody książkowe.

          Wszystkim tym, którzy chcieliby bliżej poznać Panią Wiolettę i jej twórczość polecamy stronę internetową: http://www.wiolettapiasecka.pl/pl

          GALERIA TUTAJ

           

          Regionalne warsztaty "Kaszubi i Kościerzacy"

          W dniach 18 - 19 września 2015 roku Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "Młoda Kościerzyna" wraz z zespołem Kociewskim "Modraki" uczestniczył w warsztatach pod nazwą Regionalne Warsztaty "Kaszubi i Kościerzacy".
          Warsztaty były bezpłatne, finansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Urząd Miasta i Gminy Pelplin i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Łubiany i okolic. Podczas warsztatów dzieci i młodzież wyplatały koszyki pod okiem pana Czesława Hinca, wykonywały figurki z gipsu oraz pudełka na skarby metodą decoupage. Brały udział w grach i zabawach plenerowych, było ognisko, dyskoteka, a na zakończenie oba zespoły dały występy. Wszyscy uczestnicy byli zadowoleni, gdyż miło i wesoło spędzili wspólny czas.

          GALERIA TUTAJ

           

          "Czas na grzyby" - festyn w Zielonej Szkole

          W piątek 25 września 2015 r. uczniowie klasy III a i III b wzięli udział w warsztatach przyrodniczych w Zielonej Szkole w Schodnie.

          W czasie festynu pt."Czas na grzyby" dzieci pod opieką leśników oraz  mykologów wyruszyli do lasu na wielkie grzybobranie. Podczas wyprawy dowiadywali się jakie znaczenie dla ekosystemu lasu maja grzyby, poznawały rodzaje grzybów i dowiedzieli się jakich zasad bezpieczeństwa trzeba w czasie grzybobrania przestrzegać. Po powrocie na grzybiarzy czekało wiele konkursów z nagrodami, zabaw oraz jesienny poczęstunek. W konkursie plastycznym pt. "Rola grzybów w przyrodzie" nagrodzona prace: I miejsce zajęła uczennica  Oliwia Makowska, II miejsce uczennica Alicja Cichosz, wyróżnione zostały prace: Huberta Czecholińskiego, Wiktorii Graczyk i  Michała Majewskiego. W czasie wycieczki uczniowie poznali wiele tajemnic lasu i odkryły zagadki świata grzybów.

          GALERIA TUTAJ

           

          Warsztaty socjoterapeutyczne

          W sobotę 10 października miały miejsce warsztaty  pod hasłem „Jesienią pracujemy i bawimy się zgodnie” zorganizowane dla dzieci z 3 grup socjoterapeutycznych.

          Podczas zajęć uczniowie mieli okazję doskonalić umiejętność pracy zespołowej, dostrzegać i akceptować swoje sukcesy i porażki, mieć satysfakcję z realizacji powierzonego zadania. Dzieci uzewnętrzniały swoje uczucia, emocje i przeżycia poprzez wypowiedź słowną i plastyczną. Spotkanie obejmowało także gry i zabawy sportowe, zajęcia plastyczno-techniczne i zajęcia kulinarne. Dzieci bawiły się i uczyły jednocześnie zasad wzajemnej oraz bezkonfliktowej współpracy. Nabywały umiejętności wzajemnego dialogu, uczyły się hamowania nagłych emocji, jak i pokonywania nieśmiałości. Wspólne spotkania grup cieszą się zainteresowaniem wśród dzieci i ich rodziców.

          Galeria 

           

          Sukcesy w sporcie szkolnym

          W piątek 2 października w Teatrze Miejskim w Kwidzynie uroczyście podsumowano rywalizację szkół w 21 dyscyplinach sportu szkolnego za rok szkolny 2014/15.

          Do rywalizacji w województwie pomorskim przystąpiły 573 szkoły w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Wiele sukcesów sportowych  w minionym roku sprawiło, iż na 2 miejscu, tuż za SP Starogard Gdański, sklasyfikowano Szkołę Podstawową nr 3 w Kościerzynie, która została nagrodzona pamiątkowym drzewiarzem i sprzętem sportowym. Jest to historyczny sukces w tejże rywalizacji kościerskiego sportu szkolnego. W kategorii gimnazjów wysokie miejsca zajeły:11 miejsce Gimnazjum Lipusz i 12 miejsce Gimnazjum nr 1 Kościerzyna, a w kategorii  liceów na 9 miejscu  1LO Kościerzyna i na 11 miejscu PZS nr 1 Kościerzyna. Gratulacje laureatom składali  przedstawiciele wojewódzkich władz z Urzędu Marszałkowskiego, Kuratorium Oświaty, Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego i przedstawiciele wojewody.

          GALERIA

           

          Nagrodzeni nauczyciele

          Święto Edukacji Narodowej to okazja, by docenić nauczycieli za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, za promowanie wśród uczniów pięknych postaw oraz przybliżanie wychowankom świata wartości.

          W dowód uznania osiągnięć w pracy dydaktyczno – wychowawczej w Zespole Szkół Publicznych nr 3 w Kościerzynie nagrodą Pomorskiego Kuratora Oświaty zostali wyróżnieni: dyrektor szkoły p. Lidia Walewska. W tym miejscu należy wspomnieć o nagrodzonych z lat poprzednich, a więc: p. Danuta Landowska oraz p. Jarosław Breza.

          Natomiast podczas uroczystej sesji Rady Miasta Kościerzyna zostały wręczone nagrody Burmistrza Miasta dla nauczycieli szczególnie zaangażowanych w wychowanie młodego pokolenia. Z rąk gospodarza miasta nagrody odebrali: p. Lidia Walewska, p. Beata Klasa, p. Danuta Landowska, p. Maria Szefler, p. Alina Cyrzon.

          Składamy gratulacje wszystkim nauczycielom i życzymy dalszych sukcesów i aby nigdy nie stracili energii i zapału, które pokazują każdego dnia pracy. Wszystkiego dobrego!

           

          ABC zdrowego odżywiania

          Z okazji tygodnia promocji zdrowia pt. "Zdrowo jemy - silni rośniemy" w ramach szkolnego programu profilaktyki uczniowie klas I - III oraz przedszkolaki ZSP nr 3 w Kościerzynie uczestniczyli w spotkaniu z dietetykiem medycznym -
          panią Joanną Peplińską.


          Pani dietetyk opowiedziała uczniom, jak należy zdrowo się odżywiać. Dzieci wspólnie budowały  piramidę żywienia. W trakcie warsztatów uczniowie poznawali funkcje poszczególnych składników pokarmowych, oraz znaczenie różnorodności pokarmów  w  diecie i  regularności przyjmowania  posiłków w  ciągu  dnia.  Omawiając piramidę zdrowego odżywiania pani Joanna Peplińska zwróciła uwagę na to, co, i w jakich proporcjach powinniśmy jeść, aby nasz organizm był w dobrej kondycji. Tłumaczyła, dlaczego należy ograniczać spożywanie słodyczy i słodkich napojów, a zwiększać spożycie warzyw i owoców, a także w jaki sposób żywność wpływa na nasze zdrowie, zachowanie i samopoczucie. Uczniowie dowiedzieli się jak dużą wartość ma woda i ile powinniśmy jej wypijać. Pani dietetyk potwierdziła, że ważnym posiłkiem jest śniadanie, które daje nam siłę na pierwsze godziny lekcyjne. Zachęcała uczniów do picia wody, która jest zdrowym napojem. Dzięki temu spotkaniu zainteresowani dowiedzieli się, jakie potrawy stanowią budulec do zdrowego rozwoju organizmu dziecka, ale także jakie potrawy i produkty wpływają  szkodliwie na rozwój człowieka. Spotkanie na temat zdrowego stylu życia zachęciło dzieci do bardziej świadomego dbania o własne zdrowie przez stosowanie zbilansowanej diety. Na zakończenie pani dietetyk ogłosiła konkurs plastyczny dla dzieci na zaprojektowanie "Talerza pełnego zdrowia" i rozdała dzieciom upominki w postaci kolorowanek.

          GALERIA TUTAJ

           

          „Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda”

          30 października dzieci w klasach 0 – III odwiedzała higienistka szkolna, pani Jolanta Kunkel. Celem wizyty higienistki było przede wszystkim uświadomienie uczniom podstawowych zasad dbania o higienę osobistą.

          Dzieci dowiedziały się także jak należy zapobiegać infekcjom. Pani Jola opowiedziała dzieciom w jaki sposób zabezpieczać się przed chorobami, omówiła czynniki chorobotwórcze
          i przypomniała uczniom o konieczności mycia rąk. Higienistka rozmawiała z dziećmi o tym, że powinny ubierać się stosownie do pogody. Przypomniała też o odpowiedniej diecie, zwróciła szczególną uwagę na szkodliwość nadmiernego i częstego spożywania słodyczy, chipsów
          i napojów gazowanych. Uświadomiła uczniom jak ważne dla ich zdrowia jest śniadanie. Zachęcała  do spożywania smacznych i zdrowych szkolnych obiadów. Istotną rzeczą było omówienie zagadnień związanych z higieną nie tylko ciała, ale i otoczenia.  Dzieci przypomniały sobie znaczenie prawidłowego myć rąk, mycia zębów, kąpieli, dbania o włosy  i ubranie oraz o czystość i wietrzenie pomieszczeń w których przebywają. Dziękujemy za wspaniałą lekcję!

          GALERIA TUTAJ

           

          Spotkanie z policjantem

          Uczniowie klas II i III Szkoły Podstawowej uczestniczyli w spotkaniu z Panem Michałem Kreftem – policjantem Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie.

          Dzieci miały okazję porozmawiać z policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o prawidłowym i bezpiecznym przechodzeniu przez jezdnię oraz o odpowiednim zachowaniu się na przejściach dla pieszych. Policjant omówił niebezpieczeństwa, z jakimi mogą spotkać się dzieci na drodze oraz w jaki sposób ich unikać. Nasz gość podkreślił, jak ważną rolę pełni noszenie przez dzieci odblasków. Uczniowie mieli okazję na własne oczy zobaczyć różnicę pomiędzy pieszym posiadającym elementy odblaskowe, a pieszym, który owych nie posiada, w czasie serii ciekawych eksperymentów z użyciem latarki w ciemnym pomieszczeniu. Policjant powiedział dzieciom, w jaki sposób powinny prawidłowo zapinać pasy bezpieczeństwa w czasie jazdy samochodem. Dzieci zadawały mnóstwo pytań, a spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze.

          GALERIA TUTAJ

           

          Akcja pomnik

          Kilka dni przed Dniem Wszystkich Świętych członkowie koła historycznego

          - Oskar Cysarz, Ziemowit Pindera, Marcin Majewski, Michał Koliński, Damian Troka, Dawid Lorek pod opieką pań Aleksandry Grzyb  i Aliny Cyrzon uporządkowali kościerskie pomniki: Pomnik Nieznanego Żołnierza, tablicę pamiatkową ofiar katastrofy smoleńskiej, a także Popiersie Józefa Piłsudskiego i Pomnik Chrystusa króla.

          GALERIA 

           

          "Sen Remusa"

          9 listopada w naszej szkole odbył się spektakl pt: „Sen Remusa” przedstawiony przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Kościerzynie  „Jesteśmy dla Ciebie”.

          Przedstawienie zostało zaprezentowane uczniom klas II i III szkoły podstawowej. Występ zrobił ogromne wrażenie na dzieciach. Kolorowe stroje, szczegółowo przygotowane rekwizyty, muzyka i odgłosy natury w tle spowodowały, że dzieci doskonale wczuwały się w opowieść o Remusie.

          Znakomici aktorzy, jakimi są podopieczni fundacji, zrobili ogromne wrażenie na dzieciach. Po występie padł grad oklasków na stojąco i pojawiły się chwile wzruszenia. Dzieci miały możliwość zadawania pytań aktorom. Uczniowie chcieli wiedzieć, jak długo ćwiczy się sztukę, jak powstały rekwizyty i stroje, co lubią najbardziej grać aktorzy.

          W odpowiednim czasie przed występem, wychowawcy klas  przygotowali dzieci na spotkanie z ludźmi niepełnosprawnymi.  Uczniowie dowiedzieli się czym jest niepełnosprawność, w jaki sposób można pomóc osobie niepełnosprawnej, jakie zachowania oraz komentarze są stosowne w jej obecności i o tym, że każdemu człowiekowi należy się szacunek.

          Po występie nastąpiły podziękowania i wręczenie drobnego upominku dla podopiecznych Fundacji. Liczymy na dalszą współpracę z tak wspaniałymi ludźmi.

          Należy wspomnieć, iż gościnny występ podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Kościerzynie  związany jest z realizacją rządowego programu „Książki naszych marzeń”, w ramach którego biblioteka otrzymała dotacje na zakup nowości wydawniczych.

          Zdjęcia znajdują się pod linkiem:

          https://www.facebook.com/photo.php?fbid=497369467114601&set=pcb.497370303781184&type=3&theater

           

          Dopalacze uzależniają

          Termin DOPALACZE staje się ostatnio coraz bardziej popularny. Dotyczy on ogromnej ilości różnych substancji roślinnych i syntetycznych o rzeczywistym, bądź rzekomym działaniu psychoaktywnym. Jednocześnie odnosi się on do środków niekontrolowanych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Dopalacze reklamowane są często, jako bezpieczna alternatywa dla narkotyków i alkoholu.

          Używki, różnego rodzaju dopalacze działają negatywnie nie tylko na zdrowie, ale i na psychikę człowieka. Często prowadzą do depresji, a młodzi ludzie uzależnieni od nich często trafiają na odwyk do klinik psychiatrycznych. Nierzadko zaczyna się niewinnie, od jednego specyfiku a finał jest druzgocący. Uzależnić można się za równo od substancji zażywanej, jak i od stanu emocjonalnego uzyskiwanego za pomocą używki.

          Dopalacze są substancjami psychoaktywnymi i są tak samo szkodliwe, jak narkotyki. Na temat dopalaczy krąży wiele mitów, w które wierzy młodzież, zazwyczaj nie wiedząc jak działają, ponieważ wrażliwość organizmu każdego człowieka jest inna.

          Dopalacze są szczególnie niebezpieczne dla osób, które cierpią na schorzenia przewlekłe – np. alergików, cukrzyków, dla osób z osłabionym układem odpornościowym i dla tych wszystkich, którzy znajdują się jeszcze w okresie rozwojowym, a więc dla dzieci i młodzieży. Wśród objawów, które mogą świadczyć o zażyciu dopalaczy, można wymienić: nadmierna potliwość, oczopląs, szczękościsk, nudności, wymioty, omamy słuchowe i wzrokowe, stany lękowe, nagły wzrost ciśnienia tętniczego, rozrywający ból głowy, migotanie przedsionków.

          Pamiętaj, aby przede wszystkim rozmawiać ze swoim dzieckiem. Ważne jest, aby uświadomiło sobie, że zależy Tobie na nim. Jeżeli narkotyki, dopalacze zdążyły już je uzależnić, niezbędna może okazać się pomoc pedagoga, psychologa lub nawet terapia w ośrodku leczenia uzależnień.

          Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej od wielu lat prowadzi kampanie na terenie Miasta Kościerzyna przeciw narkotykom a obecnie również i dopalaczom. We wszystkich szkołach gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych systematycznie odbywają się spotkania z uczniami na ten temat.

          W związku z powyższym chcielibyśmy zaprosić Państwa – rodziców, którzy zetknęli się bezpośrednio z problemem zażywania przez dziecko substancji psychoaktywnych, oraz inne osoby zainteresowane zdobyciem rzetelnej wiedzy na ten temat

          Zajęcia edukacyjne odbędą się 23 listopada 2015r. w godzinach od 16.00 do 18.00 w sali nr 19 (I piętro) w budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościerzynie ul. Brzechwy 5.

           

          Do udziału w zajęciach zgłaszać się można pod numerem telefonu 58 686 48 23 wew. 20 Rafał Mikołajczyk oraz 58 686 48 23 wew. 32 Aleksandra Pozorska. 

          Zajęcia przeprowadzi specjalista z Punktu Konsultacyjno– Informacyjnego ds. Narkomanii Aleksandra Pozorska.

           

          Stypendium Burmistrza

          Z rąk burmistrza Kościerzyny Michała Majewskiego gratulacje i stypendia za wybitne osiągnięcia w nauce odebrali uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjaliści.

          Uroczystość wręczenia stypendiów odbyła się w sobotnie przedpołudnie w Sali Szopińskiego Kościerzynie. Stypendyści burmistrza Kościerzyny to osoby, które wyróżniają się wysoką średnią ocen.

          Nasi stypendyści: 

          Absolwenci szkoły:

          Fortuna Franciszek

          Gruchała Maciej

          Zwolakiewicz Jaśmina

          Liedtke Marcjanna 


          Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum:


          Majewska Magdalena

          Malaj Patrycja 

          Mierski Nikodem

          GALERIA

           

          Andrzejki w klasie pierwszej

          Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości. Dziś tradycyjne Andrzejki to ciekawy pomysł na zabawy z dziećmi.

          W zaczarowany świat wróżb przeniosły się dzieci z klasy  1b. W piątek 27 listopada odbyły się klasowe Andrzejki zorganizowane przez wychowawczynię klasy oraz uczennice z klas gimnazjalnych, dzięki którym pierwszaki miały okazję zapoznać się z tradycją andrzejkową oraz różnymi sposobami wróżenia. Zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji. Oczywiście wszystkie dzieci wiedzą, że andrzejkowe wróżby traktuje się z przymrużeniem oka.

          Zdjęcia TUTAJ.

           

          " I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem"

          Tradycyjnie już, 6 grudnia 2015 r. Mikołaj z „Trójki” i dwie Śnieżynki  pod opieką nauczycielki p. Grażyny Beli odwiedzili dzieci w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie.

          Mikołaj wręczył małym pacjentom przebywającym na oddziale wewnętrznym i ortopedycznym upominki – słodycze, książeczki, przybory szkolne. Wszystkie prezenty zostały zebrane przez uczniów Zespołu Szkół Publicznych nr 3 w Kościerzynie. Chore dzieci z radością powitały Mikołaja. Śpiewały mu piosenki i recytowały wierszyki, dziękując za upominki.

          Dziękujemy wszystkim uczniom z naszej szkoły, którzy przyczynili się do radości chorych dzieci przez podarowanie im prezentów i sprawienie, że choć na chwilę zapomniały o swoich cierpieniach.

          GALERIA 

           

          Akcja Góra Grosza zakończona

          Akcja Góra Grosza zakończyła się w naszej szkole sukcesem. Zebraliśmy 1816,23 zł. Monety ważyły łącznie prawie 90 kilogramów. Akcja miała charakter ogólnopolski, a zebrane pieniądze przekazane zostaną dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Akcja miała również charakter konkursowy, organizatorzy nagrodzą szkoły/ przedszkola, które zebrały najwięcej groszy w całej Polsce oraz w każdym województwie. Akcja w naszej szkole także miała charakter konkursu, a zwyciężyli uczniowie klasy II b i ich wychowawczyni, pani Alicja Prądzińska. Uczniowie zebrali ponad 18 kilogramów monet o łącznej wartości 229,16 zł. Dzieci w ramach nagrody obejrzały w kinie film animowany „Dobry dinozaur”. Drugie miejsce zajęła klasa II a, pod opieką wychowawczyni, pani Mirosławy Krocz oraz nauczycielki wspomagającej, pani Lucyny Hendrych. Klasa Pani Mirosławy zebrała 201,54 zł. Trzecim miejscem cieszyli się wychowankowie pani Beaty Klasy – uczniowie klasy III a, którzy zebrali 184,51. Drugie i trzecie miejsce nagrodzone zostały słodkim upominkiem. Uczniom oraz wychowawcom serdecznie dziękujemy za pomoc i okazane w akcji serce. Zapraszamy do usypania nowej Góry Grosza w przyszłym roku.

          GRLERIA tutaj

           

          Wycieczki klasowe

          Uczniowie z klasy IVa pod opieką p. Moniki Milewczyk oraz uczniowie z klasy V b pod opieką p. Grażyny Beli  odwiedziły podczas klasowej wycieczki Wdzydze Kiszewskie, gdzie odbywały się warsztaty pt: „Gwiozdka jedze przez Wdzydze”.

          Dzieci zapoznały się ze zwyczajami, obrzędami i potrawami bożonarodzeniowymi na Kaszubach. Własnoręcznie wykonywały ozdoby choinkowe. Uczniowie obejrzeli też film „Gwiżdże”, a do tego wysłuchały wykładu pani przewodnik na ten temat  i obejrzały tradycyjne stroje kaszubskich kolędników. Dzięki wycieczce uczniowie kontynuują zakorzenioną w naszej szkole potrzebę poznawania i kultowania tradycji kaszubskiej.

           

          Wycieczka do Muzeum Kaszubskiego

          W środę 9 grudnia klasy trzecie pojechały na wycieczkę do Muzeum Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. W skansenie uczniowie uczestniczyli w zajęciach pt.''Gwiozdka jidze przez Wdzydze".

          Pani etnograf opowiadała dzieciom o tradycjach Bożego Narodzenia na Kaszubach, robiły ozdoby choinkowe, zwiedzały udekorowane świątecznie izby, ale najwięszy entuzjam dzieci wzbudziły stroje Gwiżdży, które oglądały i przymierzały. Spotkanie we Wdzydzach wprowadziło nas w radosny czas świąt. Dzięki niemu wiemy dlaczego na choince są rogi obfitości i dlaczego nogi wigilijnego stołu powinny być związane łańcuchem. A wy wiecie? Jeżeli nie, zapraszemy do skansenu.

          GALERIA

           

          Gwiżdże

          Chodzenie Gwiżdżów dla uczniów z naszej szkoły jest nadal żywym obyczajem związanym z Bożym Narodzeniem.

          Zwyczaj ten uczniowie klasy  III a kultywują już kolejny rok. Tym razem Gwiżdże z 3a były po kolędzie w parafii Świętej Trójcy. Zgodnie ze starą tradycją kaszubską odwiedziły gości spotkania opłatkowego. Życzenia przekazane przez kolędników wzbudziły wesołość  zgromadzonych i  wprowadziły w nastrój Bożego Narodzenia. 

          GALERIA

           

          Peregrynacja symboli ŚDM

          Peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży - Krzyża i Ikony Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego

          -   jest jednym z najważniejszych elementów przygotowania kraju - gospodarza do Światowych Dni Młodzieży. Symbole pielgrzymują po całym świecie: od kraju do kraju, od diecezji do diecezji, od miasta do miasta. Odwiedzają kościoły i więzienia, szkoły i szpitale. A dał nam je Święty Jan Paweł II. 
          16 grudnia dotarły do naszej szkoły byśmy i my, nauczyciele wraz z uczniami, mogli je adorować.

          GALERIA

           

          Spektakl "Pinokio" w Teatrze Muzycznym w Gdyni

          9 stycznia 2016 r. odbyła się wycieczka do Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni  na spektakl pt. „Pinokio” w reżyserii Bernarda Szyca.

          Organizatorem wyjazdu była pani Beata Klasa.
          W wyjeździe uczestniczyło 75 uczniów z klas II, III i IV. Opiekunkami podczas wyjazdu były panie: Helena Stencel, Grażyna Bela, Alicja Prądzińska, Mirosława Krocz, Lucyna Hendrych i Agnieszka Zabrocka. Barwna historia drewnianego chłopca, w którego rolę wcielił się aktor Paweł Czajka, przeniosła widzów  w zaczarowany świat. W spektaklu zachowano wydarzenia z powieści, urozmaicając je ciekawymi postaciami, pojawiły się też motywy rodem z Kaszub. Zatroskanemu Pinokio w jego przygodach pomagali dobra wróżka oraz gadający świerszcz. Była to opowieść o zasadach i regułach, które każdy z nas zna i uczył się ich jako dziecko. Spektakl, niezwykle barwnie i dynamicznie zaprezentowany, wytańczony i wyśpiewany, połączony z dialogami i zabawą z widzem bardzo wciągnął uczniów, i mimo, iż chłopcu, gdy kłamał nie rósł nos, dzieci z przejęciem śledziły losy Pinokia. Po przedstawieniu uczniowie wraz z opiekunami poszli nad morze. Spacer ten był dla dzieci okazją do obejrzenia żaglowców i statków cumujących przy nabrzeżu. Uczestnikom wycieczki zrobiono pamiątkowe zdjęcie przy trzymasztowym żaglowcu szkolnym „Darze Pomorza” oraz przy Okręcie – Muzeum ORP „Błyskawica”. Dzieci były bardzo zadowolone z wyjazdu, o czym świadczyły radosne rozmowy na temat obejrzanego spektaklu. Znakomicie też odpowiadały na pytania dotyczące przedstawienia, podczas quizu zorganizowanego przez panią Grażynę Belę w czasie powrotu do domu.

          GALERIA

           

          Sportowe wspomnienia

          Mistrzostwa Polski w siatkówkę

          Wielki sukces odniosły siatkarki ze Stężycy, a wśród nich nasza uczennica Magda Majewska, które pod wodzą Macieja Stefanowskiego stanęły  w lipcu na najwyższym podium Mistrzostw Polski Kinder+Sport rozegranych w Krakowie. W nagrodę dziewczyny pojechały do Włoch razem z Sebastianem Świderskim i Piotrem Gruszką, legendami polskiej siatkówki.

          Więcej TUTAJ i TUTAJ.

          GALERIA

           

          Dni Czytania przez Babcie i Dziadków,  czyli  „Czytanie łączy pokolenia”

                 Babcia i Dziadek kojarzą się nam, nieco starszym już wnukom, z bujanym fotelem i książeczką. Niestety współczesne czasy trochę, a może nawet bardzo, zmieniają ten obraz  i nie pozwalają dzisiejszym dziadkom w pełni oddać się wnukom. Więc na przekór czasom powstał pomysł zorganizowania Dni Czytania przez Babcie i Dziadków pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”, które w życie wcieliła biblioteka oraz świetlica szkolna z pomocą nauczycielek klasy 2a.

                   Pierwszego dnia, 18 stycznia, zawitała do biblioteki pani Maria Breska  - babcia ucznia z klasy 2a. Dzieci ze świetlicy szkolnej siedziały już ciekawe wokół krzesła przygotowanego dla gościa. Pani Maria założyła okulary i zaczęła czytać bajkę po tytułem „Niebieska niedźwiedzica” autorstwa J. Chmielewskiej.  Spokojny głos pani Marii i łagodność charakteru spowodowały, że zapanowała miła atmosfera, dzięki której dzieci wsłuchały się w bajkę i w pełni mogły rozwijać swoją wrażliwość  na słowo pisane. Po lekturze bajki nastąpiła pogadanka na temat przeczytanego opowiadania, której głównym celem było rozwijanie umiejętności rozpoznawania  i uczenia się empatii wobec innych oraz kształtowanie postawy tolerancji, gdyż „Niebieska niedźwiedzica” to właśnie historia o tym, jak trudno być innym - różnić się od reszty. Jednocześnie finał bajki pokazuje, że bez odmienności świat staje się szary, wyblakły, zwykły. Przeczytana historia, to opowiadanie przepełnione nadzieją, dającą siłę i odwagę. Dzieci w podziękowaniu za tak miłe spotkanie i oczywiście z okazji zbliżającego się Dnia Babci wręczyły pani Marii laurkę i oklaskami pożegnały naszego gościa. Po przejściu do świetlicy szkolnej, dzieci otrzymały zadanie namalowania, przy pomocą plam z farb smutku głównej bohaterki, czyli niebieskiej niedźwiedzicy. Dzięki temu powstały prace pod hasłem „Smutek Azul”. Celem zadania było rozwijanie wrażliwości na sztukę oraz ćwiczenie  umiejętności wyrażania uczuć w sposób pozawerbalny. Bajkę o niebieskiej niedźwiedzicy dzieci ze świetlicy dokończyły czytać kolejnego dnia. Pod okiem nauczyciela świetlicy wykonywały kolejne zadanie związane z bajką. Tym razem miały za zadanie namalować wesołą Azul, której nieco smutna historia zakończyła się dla wszystkich bohaterów, jak to w bajkach bywa, bardzo szczęśliwie. Dzieci rozmawiały jeszcze o konieczności szanowania inności wśród ludzi i rozwijaniu umiejętności rozpoznawania uczuć  nie tylko swoich, ale także swoich koleżanek, kolegów.

                  19 stycznia gościliśmy w bibliotece panią Marię Hendrych. Ten niesamowity gość opowiadał dzieciom swoje przeżycia z II wojny światowej. Gdy wybuchła wojna pani Maria miała 8 lat. Ten trudny czas oznaczał strach o życie, ciągły brak jedzenia, tułaczkę po lasach i wysiedlenie. Wojna to same straty,  żadnych zysków. Jednak wola przetrwania i chęć życia napędzały do działania wbrew wszystkiemu. W trakcie spotkania dzieci zadawały pani Marii mnóstwo pytań: jakimi zabawkami bawiono się wówczas, w co się ubierano, czym robiono zdjęcia, czy dzieci oglądały bajki, jak uczyły się  w szkole, jak zdobywały jedzenie, co robiły gdy dochodziło do ostrzału i wiele innych. Uczniowie z powagą i w skupieniu słuchały wojennych historii. Wojna to trudny temat, zwłaszcza dla dzieci, jednak nie powinna być tematem tabu. Lepiej uwrażliwiać  dziecko na los drugiego człowieka, budzić w nim empatię i szacunek dla starszych pokoleń. To lekcja, która może się przydać. Uczniowie podziękowali pani Marii gromkimi oklaskami, a na pamiątkę pobytu w naszej szkole wręczyli drobny upominek i kwiatki.

                   Kontynuację pomysłu podjęły także pozostałe klasy drugie. W klasach zorganizowano spotknia z babciami uczniów, które również opowiadały uczniom o losach swoich i swoich bliskich podczas II wojny światowej.

                 W środę 20 stycznia mieliśmy kolejnego gościa, tym razem dziadka uczennicy klasy pierwszej, pana Stanisława Trawickiego. Nasz gość przygotował się na spotkanie z dziećmi – przyniósł pyszne ciasteczka, które dzień wcześniej upiekł ze swoja wnuczką. Dodatkowo sam zatroszczył się o książki i wybór bajek. Dzieciaki jak zwykle wsłuchały się z uwagą w czytane przez pana Stanisława bajki. Znowu zapanowała miła atmosfera i kolejny raz przekonaliśmy się, że życie bez babć i dziadków pozbawione by zostało najcenniejszych wartości. Dzieci również przygotowały się na spotkanie z dziadkiem swojej koleżanki, ponieważ na zakończenie pięknie podziękowały, a wnuczka pana Stanisława wręczyła kwiatki i laurkę.

                 Cykl spotkań, który został przygotowany przez bibliotekę, świetlicę szkolną oraz nauczycieli nauczania początkowego, pozwolił także wpleść w życie szkoły osoby bliskie naszym uczniom. Odpowiednio zorganizowane i celowe współdziałanie szkoły i rodziny przynosi wymierne korzyści. Może ono sprzyjać lepszemu poznaniu i rozumieniu obu stron, uzgodnieniu właściwego podejścia wychowawczego, udzieleniu sobie wzajemnej pomocy oraz stwarzaniu właściwej atmosfery wychowawczej w szkole i w domu. Takie spotkania integrują, budują zaufanie, minimalizują dystans, a przede wszystkim uczą w sposób inny, niż tradycyjny.

          GALERIA

           

           

          Dzień Babci i Dziadka w klasie 2b

          Z okazji Dnia Babci i Dziadka klasa IIb gościła babcię  Zosi i dziadka Milenki.

                   Zaproszeni goście opowiadali o zabawach z dzieciństwa, powspominali swoje szkolne lata, a nawet przeprowadzili zabawy, w które sami kiedyś się bawili np. Miotlarza i Julijankę. Babcia Zosi przyniosła stare zabawki, które bardzo podobały się uczniom, zwłaszcza jojo z guzika. Jak widać na zdjęciach, dzieci chętnie słuchają o czasach, które są dla nich bardziej niesamowite, niż komputerowe gry, w które grają zdecydowanie za często. Takie spotkania, to mosty pomiędzy pokoleniami i należy budować je jak najczęściej.

          GALERIA

           

          Konkurs językowo-plastyczny A postcard to Santa Claus

          15 stycznia 2016r. rozstrzygnięto wyniki II Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego A postcard to Santa Claus. Konkurs był skierowany do uczniów klas I-III szkoły podstawowej.

          Zadanie polegało na zaprojektowaniu pocztówki do Świętego Mikołaja  oraz napisaniu krótkiego tekstu w języku angielskim (np. życzeń / prośby o wymarzony prezent).

          Komisja Konkursowa w składzie:

          Joanna Okoniewska – nauczyciel języka angielskiego

          Katarzyna Kostuch – nauczyciel języka angielskiego

          Danuta Landowska – nauczyciel plastyki

          wyłoniła następujących zwycięzców:

          I miejsce – Sebastian Cyra  klasa I                          Szkoła Podstawowa w Kaliskach

          II miejsce – Melanie Mielewczyk  klasa I              Szkoła Podstawowa nr 4 w Kościerzynie

          III miejsce – Julianna Landowska klasa II              Szkoła Podstawowa w Kaliskach

          Wyróżnienia:

              Anna Narloch klasa II                          Szkoła Podstawowa nr 2 w Kościerzynie

              Kinga Dzienisz  klasa II                       Szkoła Podstawowa nr 3 w Kościerzynie

          Laureaci i wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe.

          Zwycięzcom gratulujemy!

          Organizator  Konkursu:  Zespół Szkół Publicznych nr 3 w Kościerzynie

          GALERIA

           

           

          Bal karnawałowy
           

          W środę (03.02.2016 r.) w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla klas I - III. Zabawa prowadzona była przez Centrum Tańca „Szczepan”. Uczniowie przebrani byli w piękne, kolorowe stroje, wcielili się w bohaterów znanych
          i  lubianych bajek i filmów. Księżniczki, tancerki, wróżki, małe czarownice, cyganki i Pippi Langstrumpf wspaniale tańczyły u boku policjantów, kowboi, Batmanów
          i innych superbohaterów. Szkoła tańca zapewniła profesjonalny sprzęt nagłaśniający oraz oprawę świetlną w postaci lamp dyskotekowych, co bardzo podobało się uczniom. Dodatkową atrakcją była wytwornica dymu. Impreza prowadzona była przez animatorów, którzy nawiązali świetny kontakt z dziećmi. Organizatorzy zapewnili wspaniałe gry i zabawy oraz naukę prostych pląsów i tańców. Nagrodą dla uczniów za udział w balu był kalendarz Szkoły Tańca „Szczepan” oraz niezapomniane
          i bardzo wesołe chwile.

          GALERIA

           

           

          Zimowisko 2016
           

          Uczestnicy zimowiska z Zespołu  Szkół Publicznych nr 3 w Kościerzynie pierwszego dnia udali się z wizytą do Muzeum Akordeonu. Dzieci miały okazję podziwiać tam ponad 120 instrumentów, z różnych zakątków świata. Znaczna część zbiorów pochodzi z krajów, w których instrumenty te cieszą się ogromną popularnością, m. in. z Niemiec, Włoch, Francji i Rosji. Nie zabrakło także eksponatów z Polski, czy miejsc tak odległych, jak Chiny. 

          Odbył się też wyjazd do Bytowa, który miał na celu zwiedzanie Zamku Bytowskiego, w którego skład wchodzi zespół trzech budowli zamkowych stanowiących siedzibę Muzeum Zachodniokaszubskiego. Uczniowie mieli okazję obejrzeć m. in. wystawę etnograficzną – „Kultura materialna Kaszubów Bytowskich” oraz ciekawe wystawy o charakterze artystyczno – historycznym. Dużą radość sprawiło im wyjście do kina „Remus”, gdzie obejrzały film animowany pt. „Odlotowa przygoda”.  Równie chętnie ślizgały się na miejskim lodowisku przy  Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Kościerzynie oraz pływały na basenie w Aqua Centrum.

          W czasie wycieczki do Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego uczestnicy zimowiska brali udział w żywej lekcji przyrody. W trakcie zabawy odkrywali znaczenie różnych gatunków w naturalnym środowisku. Lekcja miała głównie charakter terenowy, w trakcie której uczniowie dowiedzieli się również wiele na temat ochrony przyrody. Kolejnego dnia dzieci wybrały się z wizytą do Muzeum Amerykańskich Samochodów w Kościerzynie, gdzie podziwiały stare amerykańskie samochody, takie jak np.: CADILLAC, LINCOLN czy BUICK.     

          22 lutego uczestnicy zimowiska odwiedzili ciepłownie miejską „KOS-EKO”, aby wziąć udział  w akcji „Ciepło z choinki”. Podczas spotkania zaprezentowany został proces zamiany choinek w ciepło, które ogrzewa nasze domy i szkoły. W Zakładzie Porcelany Stołowej w Łubianie mieli okazję zwiedzić całą fabrykę i na własne oczy zobaczyć jak wygląda tego typu produkcja. Ostatnią z atrakcji była zabawa na kręgielni w Szarlocie.

          Ponadto, oprócz różnorakich wyjazdów, odbywały się także zajęcia w szkole, takie jak:

          • Konkursy plastyczne z nagrodami,
          • Gry stolikowe: „Jenga”, „Dobble”, „Warcaby”, „Uno”, „5 sekund”,
          • Wymyślanie i tworzenie plakatów z nazwami grup: Minionki, Elzy, Ninja,
          • Konkursy karaoke,
          • Zawody sportowe,
          • Zajęcia kulinarne: gofry, rogaliki,
          • Gry i zabawy integracyjne: „Babcia ciasto ugniatała”, „Onse madonse”, „Ugibugi”, „Głuchy telefon”, „Ciepło – zimno”, „Pociąg” itp.,
          • Zajęcia z zakresu motoryki małej: Tropy zwierząt, masa solna, malowanie na szkle, malowanie twarzy,
          • Zajęcia z zakresu higieny osobistej: pogadanka na temat „Jak i czym dbać o higienę osobistą”, malowanie paznokci kolorowymi lakierami, czesanie fryzur.

          O bezpieczeństwo i dobre samopoczucie dzieci  w czasie zimowiska dbali: pani Danuta Wysiecka, pani Lucyna Hendrych, pani Magdalena Gębka oraz pan Roman Czyżewski.
          Kierownikiem i organizatorem zimowiska była pani Barbara Modrzewska.

          GALERIA

           

          "Młoda Kościerzyna" we Wrocławiu

          W dniach 5 – 7 marca Zespół
          „Młoda Kościerzyna” brał udział
          w uroczystości 78 - lecia ogłoszenia
          Pięciu Prawd Polaków spod Znaku Rodła,

          które przygotowane zostały przez Rodzinę Rodła oraz Stowarzyszenie Oświaty i Wychowania we Wrocławiu.

          Na uroczystość zaproszeni zostali wraz z Zespołem: Burmistrz Miasta - Michał Majewski wraz z żoną, Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych nr 3 w Kościerzynie - Lidia Walewska, Radny Powiatu - Zbigniew Stencel, kierownictwo prowadzące Zespół - Alicja Prądzińska i Jan Wera oraz Kapela "Drëchë".

          Zaproszenie na uroczystość nadeszło ze strony międzynarodowego dyplomaty, długoletniego Prezesa Związku Polaków w Niemczech i absolwenta pierwszego rocznika naszej szkoły pana Józefa Młynarczyka.

           W obchodach uczestniczyli przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń
          i szkół kultywujących pamięć o Polakach spod Znaku Rodła, przybyli
          z całej Polski, Europy oraz Stanów Zjednoczonych.

          Członkowie Zespołu „Młoda Kościerzyna” wystąpili podczas uroczystej gali na auli Papieskiego Wydziału Teologicznego. Po pięknym występie artyści otrzymali owacje na stojąco. Uczestnicy wyjazdu oraz opiekunowie mieli również okazję zwiedzić Wrocław oraz podziwiać Panoramę Racławicką.

          Należy wspomnieć, iż uroczystość wpisuje się w obchody 1050-lecia Chrztu Polski, a Wrocław jest w bieżącym roku Europejską Stolicą Kultury.

          GALERIA

           

           

           

          Święto Patrona Szkoły

           

          11 marca 2016 r. Zespół Szkół Publicznych nr 3 obchodził Dzień Patrona Szkoły, czyli Dzień Kaszubski Trójki.

          O godz. 11.00 na sali gimnastycznej nastąpiło otwarcie akademii, które rozpoczęło się uroczystym wkroczeniem pocztu sztandarowego oraz zaśpiewaniem hymnu szkoły.

          Najpierw głos zabrała Pani Dyrektor Lidia Walewska, która przywitała wszystkich zaproszonych gości: władze miasta – burmistrza Michała Majewskiego, przedstawicieli Delegatury Kuratorium Oświaty w Kościerzynie – panią Halinę Uchman, radnego Sejmiku Województwa Pomorskiego – pana Dariusza Męczykowskiego, przewodniczącą Rady Rodziców – panią Katarzynę Pinderę, przedstawiciela Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie – pana Wiesława Kiedrowicza, przedstawicieli Związków Zawodowych, przyjaciół szkoły, nauczycieli i rodziców. Szczególnym gościem był również długoletni Prezes Związku Polaków w Niemczech i absolwent pierwszego rocznika naszej szkoły pan Józef Młynarczyk.

          Po oficjalnej części uroczystości zaproszeni goście mogli obejrzeć występy  artystyczne w wykonaniu uczniów  szkoły podstawowej i gimnazjum, którzy przenieśli wszystkich zebranych do kaszubskiego świata Franciszka Sędzickiego. Spotkanie poprowadziła nauczycielka języka kaszubskiego oraz prezes Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego – pani Beata Jankowska.

          Uczniowie szkoły zaprezentowali swoje umiejętności taneczne, wokalne i aktorskie. Oczywiście repertuar obejmował dorobek kulturalny naszej Małej Ojczyzny. W programie znalazły się, m.in.: inscenizacja „Mądri swiôdk”, kabaret po kaszubsku, tańce w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Młoda Kościerzyna” przy akompaniamencie kaszubskiej kapeli „Drëchë”, przedstawienie sylwetki Patrona przez harcerzy oraz pokaz mody kaszubskiej. Wszystko w myśl słów Patrona: „Jestem Kaszubą, Polska matką moją”.

          Uczniowie mieli także możliwość oddać cześć swemu Patronowi w klasach oraz na korytarzach szkoły, ponieważ właśnie tam odbywały się „urodziny Franciszka”. Dzieci popisywały się wiedzą o życiu patrona, tworzyły plastyczne multiplikacje portretu Franciszka Sędzickiego, rozwiązywały konkursy i prowadziły kaszubski kiermasz.

          Podczas akademii, goście uroczystości w swych wystąpieniach nawiązywali do postaci naszego patrona Franciszka Sędzickiego podkreślając, jak ważna jest potrzeba kultywowania kaszubszczyzny w szkołach i jak bardzo widoczna jest obecność owej Małej Ojczyzny w naszej szkole, składali życzenia, podziękowania i gratulacje.

          Na zakończenie, Pani Dyrektor podziękowała wszystkim za przybycie i zaprosiła  zebranych na urodzinowy poczęstunek, podczas którego nie zabrakło swojskiego chleba ze smalcem oraz pysznej drożdżówki.

          Galeria

           

           

           

          Pierwszaki witają wiosnę

           

          Uczniowie klasy I b wraz z wychowawczynią, panią Barbara Modrzewską, wybrali się na spacer w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny. Dzieci z ogromną radością wyszukiwały przebiśniegi, krokusy, sasanki i pąki na drzewach. Wsłuchiwały się też w piękny śpiew ptaków. Po wiosennym spacerze, wypoczęte i uśmiechnięte wróciły do szkoły. Dla uczniów była to wspaniała lekcja przyrody.

          GALERIA

           

           

          Konkurs Piosenki Jacka Cygana

           

          Do udziału w III  Konkursie Piosenki „Była kiedyś piosenka…”
          Edycja 2016 – „Piosenki Jacka Cygana” przystąpiła uczennica klasy VI c Katarzyna Pirch. 

          Honorowy Patronat nad konkursem objął Jacek Karnowski – Prezydent Miasta Sopotu, a organizatorem konkursu był Młodzieżowy Dom Kultury w Sopocie. 

          Edycja 2016 została poświęcona twórczości Jacka Cygana. Tematem konkursu były piosenki, których autorem słów jest sam Jacek Cygan -  człowiek, który stworzył historię polskiej piosenki.

          Do Konkursu zgłosiło się 125 młodych wokalistów z przedszkoli, szkół oraz placówek oświatowych z całej Polski.

          Celem konkursu była popularyzacja śpiewu wśród dzieci i młodzieży, integracja środowisk utalentowanych muzycznie oraz wymiana doświadczeń wśród nauczycieli i opiekunów. Inicjatywa wspiera zainteresowania i uzdolnienia wokalne, promuje talenty oraz bogatą tradycję polskiej wokalistyki wśród dzieci i młodzieży naszego regionu. 

          Podczas trwania konkursu Gościem Specjalnym Konkursu był oczywiście Pan Jacek Cygan, który wysłuchał wokalistów, zaś po ogłoszeniu werdyktu Jury wręczył nagrody. Finał konkursu uwieńczył występ piosenkarza wraz z zespołem COLORED w piosence „Dłonie”.

          Patronat Medialny nad Konkursem objęło Radio Gdańsk oraz TVP3 Gdańsk.

          Organizatorzy przewidzieli dla każdego uczestnika dyplom, zaś dla Laureatów dyplomy, nagrody rzeczowe oraz możliwość wystąpienia na scenie Muszli Koncertowej na Molo w Sopocie, podczas XI Sopockiego Młodzieżowego Święta Kultury. 

          Niestety Kasia nie zdobyła żadnego miejsca, jednak sam występ i możliwość przebywania wśród najlepszych, stanowią dużą możliwość czerpania nauki. 

           

           

          Żywa Lekcja Historii

          Dnia 15 kwietnia 2016 roku w naszej szkole odbyła się Żywa Lekcja Historii pt. „Polska Sarmacka – Husaria chluba oręża polskiego”. Pokazy przeprowadzili panowie z „Chorągwi Komturstwa Gniewskiego”, kierowanej przez Krzysztofa Góreckiego.

          „Żywa Lekcja Historii” to podróż poprzez wieki, poruszająca zagadnienia wychowania patriotycznego, pozwalająca naszym uczniom zrozumieć wspólne korzenie europejskie. To również zaznajomienie ich z historią poprzez kontakt z dawnymi obyczajami, bronią oraz uzbrojeniem obronnym. W trakcie pokazów dzieci i młodzież szkolna miały okazję dobrze się bawiąc, zdobywać wiedzę historyczną. Uczniowie mieli niepowtarzalną możliwość przekonania się, jaką trudnością było poruszanie się w pełnej zbroi oraz zapoznania się z tradycją zakładania
          i noszenia wyjściowego stroju szlacheckiego. „Żywa Lekcja Historii” skierowana była do uczniów klas III – VI szkół podstawowych. Dzieci
          z młodszych klas zastały wprowadzone w zagadnienia historii, dla starszych uczniów przeżycia związane z tak przeprowadzoną lekcją były fantastycznym utrwaleniem i uzupełnieniem wiadomości, które poznali na tradycyjnych lekcjach.

          GALERIA

           

           

          "Młoda Kościerzyna" na gościnnych występach

           

          22 kwietnia zespół Młoda Kościerzyna wystąpił podczas XI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Talentów Fryzjerskich w Zespole Szkół Zawodowych nr 9 w Gdańsku,
          gdzie zmagali się przyszli twórcy polskiej mody włosów, ubioru i makijażu. Wydarzenie odbywało się pod hasłem „Raz na ludowo”. Zmagania młodych utalentowanych ludzi toczyły się w rytm kaszubskich melodii przygrywanych i tańczonych przez nasz zespół.

          Po emocjonującym i wyczerpującym występie uczniowie wraz z opiekunami pojechali odpocząć na molo w Gdańsku Brzeźnie, a także posilić się w McDonalds. To był dzień pełen wrażeń, ale jakże miły we wspólnym gronie zaprzyjaźnionych osób.

          Galeria zdjęć

           

           

          Dzień Energii

           

          14 maja 2016 r. odbyły się na kościerskim Rynku wydarzenia związane z Dniem Energii, który po raz pierwszy został zorganizowany przez Urząd Miejski.
          Program Dnia Energii obejmował:
          - pokaz mody ekologicznej w wykonaniu uczniów kościerskich szkół podstawowych i gimnazjum nagrodzony pamiątkowymi dyplomami oraz bonami w wysokości 50 zł do wykorzystania w sklepach z odzieżą firmową,

          - wręczenie nagród laureatom szkolnych konkursów plastycznych,

          - konkursy z nagrodami,

          - występy artystyczne nagrodzone nagrodami ze „skrzyni skarbów”,

          - stoiska edukacyjne szkół promujące efektywność oraz odnawialne źródła energii.

          Nasza szkoła przygotowała stoisko na temat energii geotermalnej. Co to jest energia geotermalna? To energia termiczna skał znajdujących się wewnątrz ziemi, zaliczana do odnawialnych źródeł energii. Uczniowie przygotowali makiety pokazujące wydobycie tej energii oraz ciekawe i kolorowe prace plastyczne na temat oszczędzania energii. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem. Odwiedzający mieli możliwość złożenia  modelu fontanny ukazującej pobieranie wody oraz wiatraka zasilanego energia słoneczną. Natomiast uczennica klasy III a gimnazjum udzielała wyczerpujących informacji na temat energii geotermalnej.

          Opiekunami wystawy byli: koordynator Lucyna Hendrych oraz Grażyna Czapiewska. 

          GALERIA

           

           

          Wizyta w Porcie Lotniczym

           

          W dniu 17 maja funkcjonariusze Oddziału Celnego "Port Lotniczy" w Gdańsku gościli grupę dzieci z naszej szkoły. Uczniowie i ich opiekunowie, na terenie terminala pasażerskiego T2, zapoznali się z zadaniami realizowanymi przez Służbę Celną, wynikającymi z obsługi podróżnych.
          Dowiedzieli się, że do głównych zadań Służby Celnej należy realizacja polityki celnej w części dotyczącej przywozu i wywozu towarów, a także wymiar i pobór należności celnych, zwalczanie przestępstw i wykroczeń przeciwko zdrowiu, dobrom kultury, prawom własności intelektualnej, przyrodzie oraz ograniczeniom obrotu towarami i technologiami o znaczeniu strategicznym. Młodzi goście zapoznali się z pracą stacjonarnego skanera RTG, jak również mogli samodzielnie dokonać intterpretacji obrazu zawartości swoich plecaków. Duże zainteresowanie uczniów wzbudziły przenośny i stacjonarny detektor do wykrywania narkotyków i substancji wybuchowych, a także prezentacja działań Służby Celnej w ochronie ginących gatunków w ramach Konwencji CITES. Uczniowie z ogromną ciekawością oglądali i dotykali udostępnionych im okazów, które stanowia stałą ekspozycję pomorskiej Służby Celnej na terenie Portu Lotniczego Gdańsk. Zadawali przy tym pytania, na które funkcjonariusze starali sie odpowiadać wyczerpująco. Na zakończenie wizyty uczniowie i opiekunowie otrzymali mapę ginącego świata.

           

           

          Spotkanie ze strażakiem

           

          W dniu 18 maja 2016 r. odbyły się warsztaty edukacyjno - profilaktyczne ze strażakiem mł. kpt. Radosławem Zwarą. Spotkanie nosiło tytuł "Pożary - STOP". W jego trakcie uczniowie klas IIa, IIb, IIIa oraz uczennice z klas szóstych dowiedzieli się co może być przyczyną pożarów i jak im zapobiegać. Uczniowie ćwiczyli jak zachować się kiedy coś  w naszym otoczeniu pali się. Dzieci uzyskały informacje o rodzajach środków stosowanych do gaszenia różnych materiałów. Na koniec spotkania wszyscy zapoznali się z tajnikami pracy strażaka i zobaczyli elementy jego ekwipunku. Rozstrzygnięty został też szkolny konkurs plastyczny pt. "Mój bohater - strażak ". Nagrodę grupową otrzymała klasa IIb.

          GALERIA

           

           

          Plener malarski i warsztaty teatralne - Garczyn 2016

           

          Młodzi artyści rozwijający swoje zdolności w ramach zajęć plastycznych i uczniowie uczestniczący w pracach szkolnego kółka teatralnego „Bajaderka” piątek i sobotę 20 - 21 maja 2016 r. spędzili w Garczynie. Pierwszego dnia adepci sztuk plastycznych pod kierunkiem pani Danuty Landowskiej rysowali węglem i ołówkiem studium natury, drugiego dnia poznawali tajniki techniki malowania akwarelą. Mimo młodego wieku artystów ich prace odznaczała wyjątkowa dojrzałość i kunszt, co wzbudziło uznanie oglądających. Natomiast młodzi miłośnicy aktorstwa pod kierunkiem pani Mirosławy Krocz i pani Lucyny Hendrych, w trakcie gier i zabaw doskonalili  zdolność ekspresji i ćwiczyli umiejętności warsztatowe. Wszyscy uczestnicy biwaku oprócz zajęć rozwijających ich pasje,  mieli czas na gry i zabawy sportowe oraz zacieśnianie więzów koleżeńskich.

          GALERIA

           

           

          Wyniki konkursu "Zakładka do książki"

           

          20 maja 2016 r. zoztrzygnięto konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych powiatu kościerskiego zorganizowany przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Gdańsku - Filię w Kościerzynie. Nagrodę główną w kategorii klas I - III otrzymała uczennica naszej szkoły Alicja Cichosz z klasy III a. Wyróżnienieni zostali: Wiktoria Ebertowska, Michał Majewski i Jakub Klasa. Nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy i liczymy na ich wspaniałe umiejętności w kolejnych konkursach.

          GALERIA

           

          Koleją na Kaszuby

          W dniach 21 i 22 maja 2016 r. w Zespole Szkół Publicznych nr 3 w Kościerzynie odbyła się impreza pt.„Koleją na Kaszuby”.

          Główną atrakcją wydarzenia była niezwykła ekspozycja kolejowych makiet modułowych  przygotowana przez Sopocki Klub Modelarzy Kolejowych.

          Inicjatywa organizatorów związana była z ideą przybliżenia uczniom, ich rodzicom
          i środowisku lokalnemu sztuki modelarstwa, a także roli i historii kolejnictwa na Pomorzu. Na podkreślenie zasługuje fakt, że szkoła położona jest w rejonie dworca PKP oraz
          w dzielnicy, gdzie znacząca część rodzin związana jest z pracą na Kolei. Ponadto do roku 1990 część uczniów tej szkoły dojeżdżała pociągami do placówki z pobliskich wiosek.

          Podczas dwudniowej wystawy makiety obejrzało mnóstwo osób i każdy z dużym zainteresowaniem podziwiał wierne miniatury zarówno pociągów,jak i zabudowań ciągnących się przy torach. Dzięki wystawie odwiedzający mogli zapoznać się z technikami modelarstwa oraz podstawowymi zasadami elektrotechniki.

          Dodatkową atrakcją imprezy była wystawa eksponatów pochodzących z Chin, którą w swoich zbiorach posiada pani Anita Literska, nauczycielka języka angielskiego i niemieckiego, prowadząca w ZSP nr 3 także koło zainteresowań z języka chińskiego. W specjalnie przygotowanej sali można było podziwiać ceramikę chińską – piękne wazony i zestawy do zaparzania herbaty, ludowe stroje, walutę chińską, książki i zeszyty do nauki chińskiego, medykamentyz medycyny naturalnej, zabawki, latawce z papieru ryżowego i wiele innych. Pani Anita opowiadała o tradycjach i kulturze chińskiej znanych jej samej z autopsji, ponieważ 5 lat spędziła w tym orientalnym kraju.

          W czasie trwania wystawy można było skorzystać również z innych atrakcji przygotowanych przez społeczność szkolną m.in. odwiedzić stoiska z kaszubskimi wyrobami regionalnymi oraz spędzić miłe chwile przy kawie i domowym cieście. Rodziny zwiedzające wspomniane wystawy otrzymały niespodzianki i drobne upominki.

          GALERIA

           

           

          Wycieczka do Gdańska

           

          25 maja uczniowie klas II a, b, c oraz klasy III b udali się na wycieczkę do Gdańska. Dzieci odwiedziły CENTRUM HEWELIANUM, gdzie podczas wystawy „Z energią!” miały możliwość zabawy z różnymi rodzajami energii. Samodzielnie wywołały falę tsunami, wprawiły w ruch śrubę Archimedesa oraz Wahadło Newtona. Obserwowały też falę dźwiękową. Dowiedziały się ile energii zużywają kuchenki i czajniki elektryczne. Zapoznały się też z technologiami produkcji energii elektrycznej, źródłami energii oraz zasadami działania różnych elektrowni. Ultranowoczesne stanowiska przedstawiły uczniom nie tylko zagadnienia związane z energią odnawialną, ale także wszystko to, co dotyczy gospodarki odpadami. Dzieci poznały drugie życie śmiecia i przyjrzały się zanieczyszczeniu naszej planety z perspektywy Kosmosu. Poprzez zabawy i eksperymenty wprawiły samolot w ruch, dowiedziały się ile lat mają nasze uszy, jak wygląda rentgen i bateria oraz ile drewna powstaje z jednego drzewa.

          Super atrakcją była też wystawa interaktywna „Ludzie – Statki - Porty” w Ośrodku Kultury Morskiej – Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, gdzie na przestrzeni 400 m 2 zwiedzający po kolei poznawali poszczególne zagadnienia związane z morzem, a zdobytą wiedzę wykorzystywali na kolejnych stanowiskach. Ekspozycja składała się z pięciu działów: "Morze – środowisko i technika" – tu dzieci dowiedziały się, jak powstaje wir wodny i fala tsunami, jak działa bateria słoneczna oraz obejrzały na nieboskłonie konstelacje nieba północnego. Stanowiska drugiego działu ("Budowa statku") pozwoliły uczniom wcielić się w rolę kapitana i dowodzić jednostką z pokładu mostka kapitańskiego. Dzięki wizycie w dziale "Praca w porcie" dzieci poznały tajniki życia portu. Inną atrakcją wystawy było multimedialne stanowisko prezentujące latarnie morskie polskiego wybrzeża. Kolejny dział opowiedział nam o codzienności życia ludzi morza. Piąty dział wystawy mówił o archeologii podwodnej. Atrakcją była też możliwość odbycia wirtualnej wycieczki batyskafem na dno morza, a także poznanie działania echosondy oraz zejście rękawem bezpieczeństwa.

          Uczniowie klas II a i b odwiedzili też wystawę interaktywną w Muzeum Archeologicznym, gdzie mieli możliwość dotknięcia eksponatów, przymierzenia strojów, a nawet wzięcia udziału w mini wykopaliskach archeologicznych. Dodatkowo udostępniono im różnorodne pomoce multimedialne, jak filmy czy prezentacje komputerowe oraz dźwięki i zapachy, które przeniosły dzieci  na uliczki średniowiecznego Gdańska.

          Krótką, acz ciekawą przygodą na zakończenie tak udanego dnia było przepłynięcie promem „Motława” oraz przepyszne lody na ochłodę w piękny, gorący dzień maja.

          GALERIA

           

          W 8 godzin dookoła Świata

           

          We  wtorek 31 maja 2016 r. klasa 3 a pod opieką wychowawczyni pani Beaty Klasy oraz pani Agnieszki Homel - Stolc była na wycieczce edukacyjnej. Dzieci odwiedziły Kaszubski Park Miniatur w Stryszej Budzie, gdzie jak Guliwer mogły poczuć się oglądając modele najbardziej charakterystycznych obiektów Świata, Polski i Kaszub. W jednym miejscu, w skali 1:25,  uczniowie zobaczyli wierne kopie  znanych obiektów - między innymi kościołów, zamków, dworków i innych ciekawych budowli. Pani przewodnik zabrała dzieci w interesującą podróż opowiadając ciekawostki o Statule Wolności, Big Benie,  Krzywej Wieży w Pizie, Chrystusie Odkupicielu z Rio de Janeiro, czy twarzach amerykańskich prezydentów wykutych w skale.  Niezwykłą odwagą odznaczyli się także trzecioklasiści, którzy zwiedzili Zamek Strachu. Następnie wycieczka udała się do miejsca pełnego zaskakujących atrakcji - Parku Edukacyjnego Zoo - Egzotyczne Kaszuby. Pod opieką pani przewodnik uczniowie poznali zwierzęta ze wszystkich stron świata i środowisk. Niezwykłe wrażenie na uczestnikach sprawiło dotykanie tych niesamowitych zwierząt. Największą sensację jednak wzbudziły egzotyczne ptaki - papuga ara imieniem Doris i kakadu żółtoczuba nazywana DJ oraz legwan Marley.  Jak rozwijały się i zmieniały zwierzęta żyjące w wodach na przestrzeni dziejów uczniowie obejrzeli w nowoczesnym kinie 3D. Na koniec wszyscy wesoło bawili się w trakcie majówkowego pikniku.

          GALERIA

           

           

          Szkolny Konkurs "Młody Matematyk"
           

          W dniu 20.05.2016r odbył się szkolny konkurs matematyczny "MŁODY MATEMATYK",

          z którego do etapu rejonowego zakwalifikowało się dwóch uczniów
          z kl. IVb - Dawid Literski i Paweł Węsierski.

          Natomiast dnia 07.06.2016r. odbył się etap rejonowy w Szkole Podstawowej nr 1, niestety nasi uczniowie nie zajęli żadnego miejsca.

          Zwycięzcom gratulejemy!

          GALERIA

           

           

          Dzień Dziecka w Parku Miejskim

           

          W sobotę 4 czerwca  2016 r. w Kościerzynie w Parku Miejskim przy ul. 8 Marca odbył się festyn z okazji Dnia Dziecka. Podczas wesołej zabawy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie, który polegał na zaśpiewaniu wymyślonej piosenki ze słowami „Ja uwielbiam sport” w tekście. Organizatorami konkursu było Miasto Kościerzyna oraz Kościerski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kościerzynie. Pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Klajnszmit, uczennica klasy III a, która zaśpiewała piosenkę pt."Rowery". Wykonanie wywarło ogromne wrażenie na zgromadzonych widzach i zostało okrzyknięte przez organizatorów hymnem imprezy. Talentem wokalnym popisała się również  Julia Bączkowska  (klasa III a). Obu dziewczynkom serdecznie gratulujemy.  

           

           

           

          National Geographic Odkrywca

           

          Wraz z prenumeratą czasopisma National Geographic Odkrywca, nasza szkoła  przystąpiła do udziału w  Programie Edukacyjnym Klub National Geographic Odkrywca.                 
          Z  pierwszym numerem magazynu otrzymaliśmy zeszyty - paszporty dla uczniów, które stanowiły potwierdzenie przystąpienia do Klubu Odkrywców. Do Klubu mógł dołączyć każdy uczeń, który chciał poszerzać swoje horyzonty. Jak okazało się dzieci bardzo chętnie podjęły się wyzwania. Najwięcej „odkrywców” zgłosiło się z klas czwartych i piątych w sumie 16 uczniów, którzy postanowili zmierzyć się z wyzwaniami.

          Uczniowie:

          kl. 4a: Julia Gorący, Jakub Kukowski, Oliwier Literski, Paulina Lorek, Nikola Płotka, Natalia Reclaf

          kl. 4b: Marcelina Kąkol, Zuzanna Konrad, Kinga Kosznik, Oliwier Libera, Franciszek Plata, Julia Świeczkowska

          kl. 5a: Roksana Gdaniec

          kl. 5b: Mikołaj Ebertowski, Julia Greń, Marta Lehman.

          Opiekunowie: Justyna Derdowska, Agnieszka Zabrocka.

                   W każdym numerze pisma znajdowały się po trzy artykuły: dwa o tematyce przyrodniczej i jeden humanistyczny w języku polskim oraz trzy streszczenia w języku angielskim. Artykuły poruszały intrygujące tematy dotyczące odkryć naukowych, zagadnień historycznych, przyrodniczych i innych, przedstawionych w bardzo ciekawej formie, uzupełnionych mnóstwem fotografii, poruszających wyobraźnię młodego czytelnika.

                      Co miesiąc na stronie www.ngodkrywca.pl oraz w Multimedialnej Teczce Nauczyciela publikowane były tak zwane Zaskakujące Wyzwania Odkrywcy. Wyzwania, to przeznaczone dla ucznia zadania i projekty powiązane z artykułami znajdującymi się w czasopismach. Zadania miały różny stopień trudności - można było za nie zdobyć różną liczbę Gwiazdek Odkrywcy. Uczniowie wybierali wyzwania, z którymi chcieli się zmierzyć  i wykonywali je samodzielnie w domu. Za każde podjęte wyzwanie uczeń otrzymywał odpowiednią liczbę Gwiazdek Odkrywcy w swoim Paszporcie Klubowicza. To nauczyciel decydował, na ile poprawnie i kreatywnie zostały wykonane zadania, a więc ile Gwiazdek Odkrywcy otrzymał uczeń.

          Właśnie zbliża się finał programu i trwa uważne podliczanie Gwiazdek Odkrywcy zebranych przez naszych Młodych Odkrywców. Niebawem nastąpi ogłoszenie wyników i nadanie Odznak Odkrywców, a więc:

          Arcymistrza Odkrywców

          Mistrza Odkrywców 

          Wielkiego Odkrywcy.

          Oczekiwanie na rozstrzygnięcie jest tym bardziej emocjonujące, iż za trzy pierwsze miejsca zostanie wręczona naszym najlepszym Odkrywcom Nagroda Dyrektora Szkoły.

          W galerii można podziwiać niektóre prace uczniów.

          Galeria

           

           

          Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny dla klas III
           

          W czerwcu, a tym razem dnia 6 czerwca, w naszej szkole rokrocznie odbywa się Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny dla klas III pod hasłem "Polubić Ortografię" organizowany przez panie Barbarę Modrzewską i Marlenę Rekowską.

          Brali w nim udział uczniowie klas III kościerskich szkół, którzy wygrali eliminacje w swoich placówkach. Dzieci pisały test złożony z dwóch części: I - dyktando, II - ćwiczenia ortograficzne.

          I miejsce - Aleksander Wołoszyn SP 6

          II miejsce - Maksymilian Kołakowski SP 6

          III miejsce - Maciej Narloch SP 2

          GALERIA

           

           

          Gimnazjalne obchody  Ogólnopolskiego Dnia Szkoły bez Przemocy  ‘2016

           

          W tym roku  obchody  Ogólnopolskiego Dnia Szkoły bez Przemocy  odbyły się  8 czerwca.
          W programie dnia  znalazły się zajęcia profilaktyczne nt. przemocy rówieśniczej, które w swoich klasach przeprowadzili wychowawcy, a punktem kulminacyjnym dnia był, podobnie jak w roku ubiegłym, Marsz Przyjaźni z udziałem trzech kościerskich publicznych  gimnazjów, będący wyrazem naszego sprzeciwu przeciwko przemocy.

          Wszystkie klasy  na marsz przygotowały transparenty  z okolicznościowymi  hasłami takimi jak:   „Przyjaźń zwarta jest dużo warta!”, „Ludzie do pomocy a nie do przemocy!”, „Przyjaźń najważniejsza w życiu rzecz- zawsze o tym wiedz!”, „Stop agresji, stop przemocy  - my wołamy z całej mocy!”, „Deklarujemy, że przemocy nie tolerujemy”, „Chować pałki, noże, kije, u nas w szkole się nie bije!”, „Świat bez bójek ręka w górę”. Uczniowie zadbali też o zachowanie ustalonej kolorystyki w swoim ubiorze, a niektórzy także o  dodatkowe elementy dekoracyjne według własnego pomysłu.

          O wyznaczonej godzinie w  kolorowym, biało - żółto - pomarańczowym korowodzie, eskortowani przez Policję i Straż Miejską, dołączając po drodze do młodzieży z Gimnazjum nr 1 i 2,  przeszliśmy na kościerski rynek. Powitał nas tam pan Rafał Mikołajczyk z MOPS oraz główni organizatorzy i pomysłodawcy imprezy z ZSP 1  w Kościerzynie.

          Każda ze szkół miała możliwość  zaprezentowania swojego krótkiego  występu  artystycznego. My w tym roku zatańczyliśmy „Belgijkę”, na zakończenie której w powietrze wzleciały trójkolorowe baloniki, a na koszulkach stojących na scenie tancerzy można było odczytać hasło „PRZYJAŹŃ”. Ten świetny występ zawdzięczamy grupie  tanecznej złożonej  z  uczniów klasy 2a i 2b.

          Przedstawiciele młodzieży odczytali też Apel Młodych przeciwko przemocy. Bardzo wyraźnie i głośno zabrzmiały ostatnie słowa apelu wypowiedziane przez naszą uczennicę Alę Ramczykowską  z klasy 2ag:

          „Zwracamy się do was i do wszystkich, do których dotrze nasz apel.

          My wszyscy powiedzmy sobie dzisiaj:  STOP PRZEMOCY!

          Na zakończenie młodzież włączyła się do śpiewu piosenki „To jest nasz świat” wykonanej przez uczniów Gimnazjum nr 1, po czym  wszyscy rozeszli się do swoich szkół.

          Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, przygotowanie się klas do Marszu - zaangażowanie, zaprezentowanie się i  zachowanie w czasie imprezy zostało ocenione przez Jury - wyłonione zostały dwie klasy, które wezmą udział w II etapie imprezy i będą reprezentować nasze gimnazjum w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy Profilaktycznej, który odbędzie się na Strzelnicy w dniu  17 czerwca.

          Komisja  wytypowała klasy: 1ag oraz 2ag

          GRATULUJEMY

          Dziękujemy za udział w imprezie wszystkim uczniom, dziękujemy także wychowawcom i nauczycielom, a także  rodzicom i pracownikom szkoły, którzy włączyli się w pomoc w przygotowania do Marszu.

          Szczególne podziękowania należą się też z pewnością pani Ani Cichosz, która trenowała grupę uczniów klas drugich do występu.

          Na oklaski za udany taniec zasługują tancerze:

          Klaudia Brandt i Dawid Jereczek

          Karolina Wronikowska i Krzysiu Czaja

          Karolina Gackowska i Filip Pestka

          Oliwia Jakimowicz i Sandro Dutkiewicz

          Dominika Duzowska i Wojtek Włodarczak

          Ala Ramczykowska i Kuba  Łangowski

          Wiktoria Samson i Olek Kurszewski

          Magda Okrój i Kuba Osowski

          Patrycja Malaj i Michał Lemański

          Magda Tusk i Tomek Hrynkiewicz

          Ola Zielonka i Michał Nakielski

                                  koordynator

           pedagog szkolny Marzena Tybora

          Galeria

           

           

           

          Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny SP
           

          W piątek 10.06.2016 r. odbył się Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny „Polubić Ortografię”.

          Trzyosobowe reprezentacje z kościerskich szkół podstawowych rywalizowały o miano mistrza ortografii polskiej. Każdy uczestnik mógł popisać się znajomością zasad pisowni, jak i umiejętnością rozwiązywania łamigłówek. Niemałą trudnością dla uczestników zawsze jest napisanie dyktanda.

          Zdaniem organizatorów – p. G. Beli i p. D .Lis- polonistek z ZSP nr 3- konkurs od lat cieszy się popularnością, choć to trudna sztuka, niezależnie od wieku.

          W tym roku szkolnym zwyciężyli:

          1 miejsce – Bartłomiej Matusiak SP3

          2 miejsce - Bartłomiej Sowa SP1

          3 miejsce -  Paulina Narloch SP 2

          Zwycięzcy otrzymali nagrody, a każdy uczestnik dyplom i słodki poczęstunek. Dużą pomocą służyła p. A. Homel – Stolc, która dodawała otuchy uczestnikom.

          Wszystkim gratulujemy i zapraszamy w przyszłym roku.

          GALERIA

           

           

          Pierwszaki w Szymbarku
           

          10 czerwca 2016 r. uczniowie klas I a, b i c pojechali do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Dzieci przywitała tam Statua Świętowida Kaszubskiego, symbolizująca rolę lasu i drewna w naszym życiu. Niezwykłe wrażenie na maluchach zrobiła Najdłuższa Deska Świata, jeszcze większe wzbudził cieszący się dużą popularnością Dom do Góry Nogami. Uczniowie mogli też poznać ciężkie losy naszych rodaków oglądając Dom Sybiraka z łagrem oraz Bunkier Gryfa Pomorskiego. Ogromne emocje wzbudził  Największy Koncertujący Fortepian Świata. Wyjątkową atrakcją dla dzieci okazał się Kaszubski Świat Bajek, w którym pierwszoklasiści oko w oko stanęli z Kopciuszkiem, Śpiącą Królewną, Pinokiem, Jasiem
          i Małgosią oraz innymi ciekawymi i lubianymi postaciami znanych bajek. Dzieci wróciły z wycieczki zadowolone i radosne, a rozmowy o tym, co zobaczyły w Szymbarku nie miały końca.

          GALERIA

           

           

          Z wizytą u stomatologa

           

          Dnia 16 czerwca 2016 r. trzecioklasiści z  Zespołu Szkół Publicznych nr 3 w Kościerzynie byli z wizytą w gabinecie stomatologicznym, gdzie spotkali się z Panią stomatolog Karoliną Leszcz. Na specjalnym modelu uczniowie zobaczyli jak zbudowana jest szczęka. Dzieci poznały wszystkie akcesoria potrzebne do dbania o zęby. Uczyli się  prawidłowego mycia zębów, czyli jak należy odpowiednio czyścić je szczoteczką i nicią dentystyczną.  Okazało się, że najistotniejsze w dbaniu o higienę jamy ustnej są odpowiednie ruchy szczotki. Wszyscy z uwagą słuchali cennych rad. Mieli także możliwość zapoznania się z nowoczesnym gabinetem, do którego przychodzą dzieci i dorośli, by móc szczycić się pięknym uśmiechem. Podczas wizyty Pani stomatolog w bardzo miły i interesujący sposób zaprezentowała uczniom sprzęt i narzędzia dentystyczne. Na koniec spotkania pani Karolina podarowała wszystkim dzieciom tubki z pastą i jeszcze raz zachęciła do dbania o ząbki. Spotkanie przebiegało w przyjaznej atmosferze. Dzieci  podziękowały za rady i wskazówki. Ta lekcja uświadomiła dzieciom, że wizyta w gabinecie stomatologicznym może być dla pacjenta bezstresowa. Od dziś z pewnością każdy z uśmiechem na twarzy usiądzie na fotelu w gabinecie dentystycznym.

          GALERIA

           

           

          Rowerowy Autochodzik
           

          Uczniowie klasy O a wraz z wychowawczynią, Panią Danuta Wysiecka oraz podopieczni Pani Barbary Modrzewskiej, uczniowie klasy I b wzięli udział w programie Rowerowy Autochodzik – Drogowy  Rajd Edukacyjny. Głównym celem tego programu było przygotowanie dzieci do samodzielności w ruchu drogowym. Program edukacji komunikacyjnej przebiegał w 6 etapach i podzielony był na dwie edycje:
          Edycja jesienna
          etap I – Droga
          etap II – Pojazdy
          etap III – Odblaski
          Edycja wiosenna
          etap IV – Drogowa współpraca
          etap V – Rowery
          etap VI – Wycieczki
          Po wykonaniu wszystkich etapów rajdu uczestnicy otrzymali dyplomy ukończenia rajdu.
          21 czerwca 2016 r. wszystkie zespoły spotkały się w sali  „Sokolnia”  w Kościerzynie i miały okazję sprawdzić w praktyce swoje wiadomości i umiejętności komunikacyjne. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali z rąk burmistrza odblaski. Pan Michał Majewski zadbał też o bezpieczeństwo innych uczniów naszej szkoły, oni także otrzymali odblaski na rękę. Wszyscy uczniowie wspaniale się bawili i są gotowi do następnego etapu rajdu.

          GALERIA

           

          Oiągnięcia w sporcie

          W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie Zespołu Szkół Publicznych nr 3 w Kościerzynie wzięli udział w wielu zawodach sportowych na szczeblu miejskim, powiatowym, a także wojewódzkim.
          Wytężona praca uczniów i nauczycieli wychowania fizycznego zaowocowała licznymi nagrodami.
          Poniżej przedstawiamy osiągnięcia ZSP nr 3 w sporcie.

          I miejsce w Kościerzynie

          - biegi przełajowe indywidualne Gimnazjum chłopców,

          - biegi przełajowe indywidualne Gimnazjum dziewcząt,

          - biegi przełajowe sztafetowe  Gimnazjum chłopców,

          - biegi przełajowe sztafetowe  SP chłopców,

          - biegi przełajowe sztafetowe  Gimnazjum dziewcząt ,

          - pływanie sztafetowe SP chłopców ,

          - pływanie sztafetowe Gimnazjum chłopców,

          - unihokej SP dziewcząt,

          - unihokej SP dziewcząt,

          - unihokej Gimnazjum chłopców,

          - unihokej Gimnazjum dziewcząt,

          - piłka koszykowa dziewcząt ,

          - piłka ręczna dziewcząt,

          - Gimnazjada LA –100 m, 300 m, 600 m, 2000 m

          I miejsce Powiat

          - pływanie sztafetowe,

          - Gimnazjada LA – 2000 m

          II miejsce Powiat

          - Gimnazjada LA – 300 m, 600 m,

          - biegi przełajowe sztafetowe

          - unihokej

          III miejsce Powiat

          - Gimnazjada LA – 1000 m

          I miejsce eliminacje wojewódzkie

          - Turniej Orlików o Puchar Premiera RP

          Wojewódzkie

          I miejsce – Biegi Mazurka Dąbrowskiego (drużyna Gimnazjum)

          VI miejsce – pływanie sztafetowe SP,

          X miejsce – pływanie sztafetowe Gimnazjum

          II miejsce – Dysk Pomorski (100 m)

          III miejsce – Dysk Pomorski (1000 m)

           

           

          Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016

           

          Koniec roku już za nami. Wakacje stały się upragnioną przez uczniów rzeczywistością! Uroczystość zakończenia roku szkolnego odbyła się w piątek 24 czerwca 2016 r. i  przebiegła w trzech częściach. Najpierw ze szkołą pożegnały się klasy IV- VI i I gimnazjum, potem klasy II i III gimnazjum, a na koniec klasy najmłodsze, czyli 0 – III. Na uroczystym apelu pani Dyrektor Lidia Walewska podsumowała osiągnięcia i sukcesy wychowanków oraz minionego roku szkolnego.

                   A rok szkolny 2015/2016, był rokiem bardzo pracowitym. Oprócz wielu wydarzeń i uroczystości, które co roku wypełniają nasz kalendarz szkolny, uczniowie aktywnie uczestniczyli w ogólnopolskich projektach edukacyjnych i związanych z nimi konkursach.  Zdobyliśmy certyfikaty i dyplomy w projektach: Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń, Szkoła Przyjazna Rodzinie, Świetlica Szkolna Przyjazna Uczniowi, Biblioteka Przyjazna Uczniowi, Program Edukacyjny National Geographic Odkrywca. Uczniowie mogli również uczestniczyć w programie języka angielskiego Insta.Ling dla Szkół realizowanym w ramach innowacji pedagogicznej, a także tradycyjnie już w Drogowym Rajdzie Edukacyjnym – Rowerowy Autochodzik. Uczniowie brali też udział w akcjach charytatywnych – ogólnopolskiej akcji Góra Grosza, oraz lokalnej I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem, podczas której odwiedzają chore dzieci z naszego szpitala i obdarowują je upominkami. Do najważniejszych szkolnych wydarzeń zaliczyć można: Tydzień Profilaktyki, Jasełka, Gwiżdże, Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, Dzień Otwarty Szkoły, Święto Patrona Szkoły, Dzień Dziecka, Marsz Przyjaźni. Nauczyciele organizowali międzyszkolne konkursy np. konkurs językowo plastyczny A postcard to Santa Claus, konkurs ortograficzny Polubić Ortografię. Uczniowie mogą uczestniczyć w licznych kołach zainteresowań, w tym bardzo nietypowych np. nauka języka chińskiego czy tańca irlandzkiego.

                    Społeczność szkolna bardzo chętnie brała udział w wydarzeniach lokalnych np. Dzień Energii, Regionalne Warsztaty „Kaszubi i Kościerzacy”. Mieliśmy także przyjemność gościć u siebie Sopocki Klub Modelarzy Kolejowych wraz z wystawą pod nazwą „Koleją na Kaszuby”, którą licznie przez dwa dni odwiedzali mieszkańcy naszego miasta.

                    Na uwagę zasługuje działalność kaszubskiego Zespołu Młoda Kościerzyna. Oprócz tego, że młodzi Kaszubi uświetniają wiele uroczystości szkolnych, w tym roku brali udział w  uroczystości 78 - lecia ogłoszenia Pięciu Prawd Polaków spod Znaku Rodła, które przygotowane zostały przez Rodzinę Rodła oraz Stowarzyszenie Oświaty i Wychowania we Wrocławiu, a także wystąpili podczas XI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Talentów Fryzjerskich w Zespole Szkół Zawodowych nr 9 w Gdańsku. Wydarzenie odbywało się pod hasłem „Raz na ludowo”. Zmagania młodych utalentowanych ludzi toczyły się w rytm kaszubskich melodii przygrywanych i tańczonych przez nasz zespół.

               Dodać trzeba również sukcesy uczniów w wielu zawodach sportowych na szczeblu miejskim, powiatowym, a także wojewódzkim. Wytężona praca uczniów i nauczycieli wychowania fizycznego zaowocowała licznymi nagrodami. Jak co roku, również i w tym, liczne nagrody w konkursach wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych otrzymali  także uczniowie utalentowani plastycznie. Ogromną radość nauczycielom, rodzicom i społeczności uczniowskiej sprawiły również wysokie wyniki sprawdzianu klas szóstych.

                     Rok szkolny 2015/2016 zamykamy z pełnym przekonaniem, że uczniowie i nauczyciele wykonali dobrą pracę i w pełni zasługują na wymarzony wypoczynek, a więc – czas na wakacje!

          GALERIA