Aktualności

          • Zakończenie roku szkolnego

          • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2025/2026
            odbędzie się według poniższego harmonogramu:

            oddziały przedszkolne
            czwartek, godz. 9.00

            klasy 7-8
            piątek, godz. 8.00

            klasy 1-6
            piątek, godz. 9.30

          • WYCIECZKA DO KRAKOWA I ENERGYLANDII

          • W dniach 15–17 czerwca 2026 r. uczniowie klas 6c oraz 8a/c, pod opieką p. Żanety Ruchniewicz, p. Lucyny Hendrych oraz p. Agnieszki Homel-Stolc, uczestniczyli w wycieczce do Krakowa i Zatoru.

            15 czerwca punktualnie o godz. 9.30 spotkaliśmy się na Dworcu Głównym w Gdańsku, skąd bezpośrednim pociągiem wyruszyliśmy do Krakowa. Podróż upłynęła komfortowo i w miłej atmosferze. Po zakwaterowaniu w hostelu oraz zjedzeniu kolacji wybraliśmy się na spacer po krakowskim Rynku, podziwiając jego wyjątkowy urok.

            16 czerwca spędziliśmy dzień w największym parku rozrywki w Europie – Energylandii. Korzystaliśmy z licznych atrakcji, karuzel, kolejek górskich oraz stref wodnych dostosowanych do różnych grup wiekowych. Nie zabrakło również pokazów i wspólnej zabawy, która dostarczyła wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń i emocji.

            17 czerwca, pełni pozytywnych wspomnień i zadowoleni z wyjazdu, bezpiecznie wróciliśmy pociągiem do Gdańska, gdzie czekali na nas rodzice. Serdecznie dziękujemy im za odbiór oraz wsparcie organizacyjne.

            Wycieczka była doskonałą okazją do integracji, wspólnego spędzenia czasu i poznania nowych miejsc.

            Już teraz z niecierpliwością czekamy na kolejną szkolną podróż!

          • Wygrana Nikoli w konkursie ekologicznym

          • Nikola Kucha, uczennica klasy 7a naszej szkoły, zajęła I miejsce w konkursie zorganizowanym przez Urząd Masta Kościerzyna w ramach projektu ekologicznego dotyczącego ochrony owadów zapylających oraz bioróżnorodności. Praca Nikoli okazała się być najlepszą spośród 68 nadesłanych prac konkursowych. 
            Serdecznie gratulujemy!

          • Wizyta w Nadleśnictwie

          • W dniu 11 czerwca 2026 r. uczniowie klas 3a i 3c zostali zaproszeni do Nadleśnictwa na zajęcia w ramach realizacji projektu ,,Owady zapylające- działania edukacyjne na temat bioróżnorodności i ich znaczenia dla ekosystemu na terenie miasta Kościerzyna”. Dziękujemy za spotkanie z edukatorem Panią Ewą Gołuńską.

          • Warsztaty przyrodnicze.

          • W dniu 10.06.2026 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty w ramach projektu edukacyjnego ,,Sowy Pomorza. Edukacja dla bioróżnorodności". Podczas zajęć uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat sów, ich roli w przyrodzie oraz znaczenia ochrony bioróżnorodności. Warsztaty były ciekawą i wartościową lekcją przyrody. Dalszy ciąg warsztatów i wyjścia w teren z ornitologiem odbędą się jesienią, na które serdecznie zapraszamy kolejne grupy uczniów. 

          • Udział naszych uczniów w warsztatach nauki gry Rummikub

          • 21 maja uczniowie klas 8a i 6b wzięli udział w warsztatach nauki gry Rummikub organizowanych przez Stowarzyszenie Magnum Opus Ekonomik.
            Warsztaty były doskonałą okazją do rozwijania umiejętności analitycznych i strategicznych.

          • Zespół Młoda Kościerzyna na XV Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Velkych Levarach

          • 28 maja Zespół Młoda Kościerzyna wyruszył na XV Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Velkych Levarach. Droga na miejsce zakwaterowania do Sastin Starże zajęła im 13 godzinNastępnego dnia wspinali się do jaskini Driny w Smolenicach i zwiedzili smolenicki zamek. W sobotę wzięli udział w festiwalu, który zakończył się wspólną kolacją i zabawą zespołów. W niedzielę uczestniczyli w międzynarodowej mszy, gdzie dzieci niosły dary i śpiewały. Po mszy wystąpiły dla lokalnej społeczności. W poniedziałek wyruszyli do Wiednia, gdzie zwiedzili Muzeum Natury oraz Pałac SchonnbrunWe wtorek wieczorem zmęczeni i pełni wrażeń wrócili do domu. Nawiązały się nowe przyjaźnie i znajomości. Czekamy teraz na naszych przyjaciół z zespołu Leveranek, którzy odwiedzą nas w lipcu. Zespoły wystąpią razem podczas Święta Kościerzyny.

          • „Z bractwem za pan brat”

          • „Z bractwem za pan brat” to konkurs historyczny dla uczniów szkół podstawowych z Kościerzyny, poświęcony tradycji i historii Kurkowego Bractwa Strzeleckiego.
            Celem jest zwiększenie wiedzy o dziejach lokalnych i pomorskich bractw kurkowych. Organizatorem konkursu było Muzeum Ziemi Kościerskiej oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kościerzynie. Dnia 25 maja 2026 r. odbył się V Międzyszkolny Turniej Strzelecki „Jak zostać młodzieżowym królem kurkowym”, który zorganizowany został na terenie Centrum Kultury Kaszubskiej „Strzelnica” w Kościerzynie. W tegorocznej edycji w finale uczestniczyli nasi uczniowie: Katarzyna Tutkowska, Nikola Kuchta, Oskar Brzeziński, Igor Dąbrowski i Borys 
            Każyszka. Podczas Turnieju uczniowie mieli okazję poznać historię Bractw Kurkowych oraz dowiedzieć się, w jaki sposób można zostać członkiem Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Mistrzem kurkowym został nasz uczeń Igor Dąbrowski. Opiekunami uczniów były Aleksandra Grzyb i Danuta Lis.
            Serdecznie gratulujemy:)

          • Wycieczka klas pierwszych a i c do Parku Rozrywki ,,Majaland” !

          • Pierwszaki z klas I a i I c bawiły się w całorocznym parku rozrywki Majaland Gdańsk. Obiekt podzielony jest na strefę zadaszoną oraz zewnętrzną,oferując atrakcje dla całych rodziny. W zabawach towarzyszą postacie z bajek takich jak Pszczółka Maja oraz SpongeBob. Największą atrakcją jest Karuzela Motyli, która pozwala sterować wysokością lotu, również ciekawą jest  Karuzela Dinozaurów, można też przejechać się Smerfowym Rollercoasterem i ślizgać się z wysokości. Dzieciaki świetnie się bawiły i odjeżdżały do domów pełne wrażeń.

             

          • Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Kwiaty Majowe”

          • 1 czerwca 2026 r. w świetlicy szkolnej rozstrzygnięto konkurs plastyczny pod hasłem „Kwiaty Majowe”. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i zaangażowaniem, dlatego wybór laureatów był dla komisji niełatwym zadaniem. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki za udział w konkursie.

            Wyniki konkursu

            Klasy 1–3

            • I miejsce – Kornelia Pałasz (kl. 1b)

            • II miejsce – Amelia Kupiec (kl. 1a), Julianna Szalewska (kl. 3c)

            • III miejsce – Nina Pelowska (kl. 1a), Maja Kinowska (kl. 1b)

            Klasy 4–8

            • I miejsce – Anna Pokora ( (kl.6b)

            • II miejsce – Telimena Kozikowska (kl. 5a)

            • III miejsce – Amelia Muc (kl.5b)

            Gratulujemy laureatom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział. Wystawę prac konkursowych można oglądać na holu głównym szkoły.

            Zapraszamy!

          • Sukcesy naszych uczniów w XXV KONKURSIE POEZJI MARYJNEJ

          • Po eliminacjach szkolnych w etapie parafialnym naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Katarzyna Tutkowska 4a, Jan Szalewski 1b, Agata Korpecka 3c, Amelia Kurkowska 7a, Zuzanna Lubecka 4a, Liliana Lubecka 7b. Laureaci w poszczególnych kategoriach wiekowych, zarówno w języku polskim, jak i kaszubskim, zaprezentowali wysoki poziom artystyczny, nasi uczniowie wywalczyli następujące miejsca:

            Katarzyna Tutkowska 1 miejsce w kategorii klas 2-4,                        

            Zuzanna Lubecka 1 miejsce recytacja w języku kaszubskim w kategorii klas 2-4,

            Liliana Lubecka 1 miejsce recytacja w języku kaszubskim w kategorii klas 5-8,

            Amelia Kurkowska wyróżnienie w kategorii klas 5-8.

            Pierwsze miejsca naszych uczennic dały możliwość reprezentowania szkoły na etapie diecezjalnym, podczas którego Lilianna Lubecka zajęła 3 miejsce. Dziękujemy i gratulujemy naszym uczniom za tak wspaniałe reprezentowanie naszej szkoły.

             

          • Wycieczka do Poznania i Gniezna

          • Klasy 6a i 6b w dniach 25-26 maja udały się na  wycieczkę do Poznania i Gniezna.

            Na miejscu w Poznaniu zrealizowano program pt. "Detektywi Historii", czyli zwiedzanie Katedry oraz Rynku w formie detektywistycznej gry terenowej  z przwodnikiem. Kolejnym punktem była wycieczka animowana  "Odkrywcy Starego Browaru" - wycieczka po galerii Stary Browar,  gdzie wystawionych jest wiele dzieł sztuki współczesnej. 

            Drugiego dnia po śniadaniu uczniowie udali się  na spotkanie z przewodnikiem, aby realizować program pt. "Wycieczka Szlakiem Powstania".  Zadanie polegało zwiedzaniu  obszaru  związanego przede wszystkim z  historią  Powstania Wielkopolskiego. Podczas animowanej wycieczki grupa odbyła  musztrę , próbowała zostać wcielonym do Powstańczej Armii. Uczestnicy, podążając za  przewodnikiem w powstańczym mundurze, wykonywali  szereg zadań: rysowali układ wojsk na wielkiej mapie, dokonowali symbolicznego rozbioru Polski oraz szturmowali strategiczne punkty Poznania. Następnie wycieczkowicze udali się do Gniezna i tam  spotykali  się z kolejnym przewodnikiem, który opowiedział o początkach Państwa Polskiego oraz o Drzwiach Gniźnieńskich i  Katedrze Gnieźnieńskiej. 

            Wycieczka była atrakcyjna i bezpieczna. Pogoda dopisała i wszyscy wrócili do Kościerzyny w doskonałych nastrojach i z bogatą wiedzą historyczną.

            Opiekunami byli: Marzena Kisielewska, Joanna Pobłocka i Mariusz Błaszkowski.

          • XXIII MIĘDZYSZKOLNY  KONKURS  ORTOGRAFICZNY  DLA KLAS III   " Polubić ortografię"

          • W naszej szkole odbył się Konkurs Ortograficzny, który zachęca do podejmowania wysiłku w pokonywaniu trudności ortograficznych. W konkursie uczestniczyli uczniowie ze ZSP nr 1, ZSP nr 2, ZSP nr 3 i SP nr 4. Uczestnicy pisali dyktando oraz rozwiązywali różne łamigłówki pełne " pułapek " ortograficznych. W trudnej rywalizacji zwycięzcami zostali ci, którzy wykazali się najlepszą znajomością zasad pisowni i umiejętności ich zastosowania w praktyce.

            I miejsce - Wiktor  Malek  ZSP nr 1

            II miejsce - Martyna Gawin  ZSP nr 3

            III miejsce - Julia  Kamińska  SP nr 4

            Laureatom konkursu gratulujemy !

             

          • Zwycięstwo w powiecie!

          • Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej chłopców kl. 7-8 w piłce nożnej możemy zaliczyć do bardzo udanych. Nasza drużyna, po bardzo trudnym meczu zremisowała z drużyną Starej Kiszewy. Następnie, po słabym początku (gdy przegrywała z zawodnikami Kalisza 2:0), w drugiej częsci meczu można było podziwiać pokaz umiejętności naszych napastników, którzy doprowadzili do wygranej 6:4. Finałowy mecz z Nową Karczmą był bardzo zacięty, lecz nasi zawodnicy dali z siebie wszystko i wygrali go 1:0.

            Następny krok to wojewódzkie rozgrywki w Chojnicach.

            Gratulujemy i trzymamy kciuki! 

          • Trzecie miejsce naszych zawodniczek

          • Dzisiaj, 22 maja, odbyły się powiatowe rozgrywki piłki siatkowej plażowej w Dziemianach.Nasza drużyna dziewcząt zajęła 3 miejsce.
            Drugie miejsce wywalczyły zawodniczki z Dziemian. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna z Nowego Kilncza.
            Gratulujemy:)

          • Wielki sukces Liliany!

          • W miniony czwartek, 21 maja, w sali im. Lubomira Szopińskiego w Kościerzynie odbyły się powiatowe eliminacje 55. Konkursu Recytatorskiego "Rodno Mowa". W konkursie wzięli udział przedstawiciele wszystkich gmin powiatu kościerskiego. Laureaci pierwszych miejsc w każdej kategorii będą reprezentować powiat kościerski podczas eliminacji wojewódzkich w Chmielnie, które odbędą się w dniach 6-7 czerwca.

            Nasi uczniowie spisali się wyśmienicie w swoich kategoriach: 

            Liliana Lubecka zajęła I miejsce, a Jan Pepliński II miejsce.

            GALERIA