W listopadzie nauczyciele oraz uczniowie wszystkich klas gimnazjalnych wzięli udział w projekcie pt.„Równowaga. Siła bez hejtu”.
Realizatorem działań projektowych było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Edukacji „Drogowskazy”, z dofinansowaniem ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. W ramach tego przedsięwzięcia wszystkie klasy odbyły po dwa dwugodzinne warsztaty, które przeprowadziła psycholog Marta Kosińska. Na zajęciach uczniowie zdobywali wiedzę na temat mechanizmów powstawania dyskryminacji w szkołach oraz poznawali sposoby przeciwdziałania jej. Z młodzieżą omówione zostały rodzaje przemocy internetowej, wpływ na ofiary, sprawców i świadków zdarzeń oraz na całą społeczność lokalną. Prowadząca omawiała też postawy i poglądy młodych ludzi wobec cyberprzemocy i internetowej mowy nienawiści.
Udział w projekcie uwzględniał też szkolenie rady pedagogicznej nt.: "Edukacja antydyskryminacyjna i mowa nienawiści - aspekty psychologiczno-pedagogiczne, prawne i technologiczne. Jak zapobiegać, rozpoznawać i reagować?”. W ramach szkolenia nauczyciele poznawali mechanizmy powstawania dyskryminacji oraz jej skutków dla rozwoju młodzieży. Poruszone zostały kwestie językowe, uwzględniające równość i różnorodność oraz odpowiedzialne jego użycie. Celem spotkań było też zwiększenie wiedzy uczestników w zakresie rozpoznawania i reagowania na zjawisko mowy nienawiści i cyberprzemocy wśród uczniów poprzez nabycie kompetencji w aspekcie psychologiczno-pedagogicznym, prawnym i technologicznym tych zjawisk.
Dopełnieniem zrealizowanych działań była dwugodzinna debata oksfordzka z udziałem przedstawicieli uczniów wszystkich klas gimnazjalnych. Jej tematem była antydyskryminacja i mowa nienawiści w świecie rzeczywistym i wirtualnym. Postawiona teza brzmiała: „Tolerancja w Polsce to pojęcie obce”. Debata została przeprowadzona przez specjalistów z Instytutu Debaty Publicznej.
W debacie aktywny udział wzięły, czyli pod kierunkiem prowadzących „toczyły walkę na argumenty”, dwa 4-osobowe zespoły reprezentujące Propozycję i Opozycję.
W Opozycji wystąpiły uczennice klasy 2cg: Christina Chaplin, Daria Litwic, Kasia Pirch oraz Paulina Skwierawska.
W skład zespołu opowiadającego się po stronie Propozycji weszli uczniowie z kl. 3bg: Magda Majewska, Michalina Pindera, Eliana Szulta i Klaudiusz Troka.
Inicjatorka udziału szkoły w projekcie
pedagog szkolna
Marzena Tybora