Terminy egzaminów poprawkowych za rok szkolny 2017/2018
Aktualności
Terminy egzaminów poprawkowych
Poradnik Bezpiecznego Wypoczynku
Dni wolne od zajęć szkolnych w czasie ferii letnich to doskonała okazja, aby zadbać o właściwy wypoczynek dzieci i młodzieży. Rodzice poszukują ciekawych ofert turystycznych odnoszących się do zainteresowań i uzdolnień dzieci, ale przede wszystkim chcą mieć pewność, że wybrana forma wypoczynku jest bezpieczna dla dziecka i odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym odbywa się pod nadzorem kuratora oświaty.
Aby spełnić te wymagania, MEN opublikowało Poradnik Bezpiecznego Wypoczynku.
Intencją autorów poradnika jest informowanie o podstawowych wymaganiach stawianych organizatorom wypoczynku dzieci i młodzieży. Natomiast rodzicom poradnik ten może służyć radą i dostarczyć praktycznych wskazówek w wyborze oferty zorganizowanego wypoczynku.
Można się z nim zapoznać klikając w niżej zamieszczony link.
Zakończenie roku szkolnego
Zakończenie roku szkolnego odbędzie się dnia 22 czerwca 2018r.
wg poniższego harmonogramu:
- godzina 8.00 - klasy II i III gimnazjum oraz kl.VII
- godzina 10.00 – klasy I - III SP
- godzina 11.30 - klasy IV - VI SP
Program "Dobry Start"
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska
i Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska informują,
iż 1 czerwca 2018 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie rządowego
programu „Dobry Start”.
Dzięki programowi rodzice i opiekunowie – bez względu na dochody – otrzymają raz w roku wsparcie finansowe w wysokości 300 zł, które będą mogli przeznaczyć na zakup m.in. przyborów szkolnych, czy odzieży na nowy rok szkolny. Świadczeniem zostaną objęci wszyscy uczniowie do ukończenia 20. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych wsparcie będzie przysługiwało do ukończenia 24. roku życia. Program „Dobry Start” to również wsparcie dla uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych od 7. roku życia do zakończenia zajęć.
Wnioski o świadczenie z programu można składać online już od 1 lipca br. Nabór wniosków w formie papierowej rozpocznie się miesiąc później – 1 sierpnia br. Ostateczny termin mija 30 listopada br.
Sukcesy młodszych zawodników podczas Mistrzostw Polski
Podczas Mistrzostw Polski w pływaniu w płetwach juniorów młodszych 2-3 czerwca 2018 r. zawodnicy UKS MANTA Kościerzyna - uczniowie ZSP nr 3 w Kościerzynie udowodnili, że liczą się w ogólnopolskiej rywalizacji sportowej juniorów w tej dyscyplinie. Brązowy medal na 100m SF w monopłetwie zdobył Dawid Kropidłowski uczeń klasy III SP w kategorii E0 9 lat i młodsi, Dwa medale brązowe zdobyły sztafety kat. E 10-11 lat : dziewcząt 4 x 50 BF - Julia Kolińska i Maja Majewska uczennice klasy IV SP razem ze swoimi koleżankami klubowymi Helenką Breska i Karoliną Zolondek, mieszana 4 x 50 BF - Julia Kolińska, Maja Majewska i Krzysztof Binkowski uczniowie klasy IV SP oraz Ich kolega klubowy Aleksander Koliński. Ponadto, podczas tych zawodów poza konkursem wystartowała: Julia Greń, która uzyskała minimum czasowe do Kadry Narodowej na 50 BF oraz sztafeta chłopców open, która ustanowiła Rekord Polski na dystansie 4 x 100BF w składzie : Michał Koliński, Damian Kutela, Szymon Kropidłowski oraz ich starszy kolega klubowy Marcin Łukowicz. Gratulujemy Państwa uczniom oraz nauczycielom wychowania fizycznego, który przyczynili się do sukcesów naszych zawodników. Żadna inna szkoła w Kościerzynie nie ma tylu medalistów, Mistrzów Polski, rekordzistów Polski w tej dyscyplinie co ZSP nr 3 w Kościerzynie. Dziękujemy za wyrozumiałość nauczycieli z powodu ich nieobecności spowodowanej wyjazdami na zawody i nadrabianiem zaległości.
Marsz Przyjaźni
Marsz Przyjaźni ‘2018
W tym roku obchody Ogólnopolskiego Dnia Szkoły bez Przemocy
zaplanowaliśmy na dzień 6 czerwca.
Podobnie jak w latach ubiegłych, razem z uczniami klas gimnazjalnych ze Szkoły Podstawowej nr 4 i Szkoły Podstawowej nr 6, bierzemy w tym dniu udział w „Marszu Przyjaźni”.
Trasa przemarszu dla klas gimnazjalnych z ZS-P3
Godzina 11.00: Wymarsz sprzed szkoły ul. Świętopełka - ul. Skarszewska - ul. Kapliczna - ul. Wojska Polskiego - ul. Gdańska - Rynek (postój) - ul. Gdańska - ul. Wojska Polskiego - ul. Kapliczna - ul. Skarszewska - ul. Świętopełka (powrót do szkoły).
Powrót do szkoły planowany jest około godziny 12.45.
od 7 godziny lekcyjnej zajęcia odbywają się według planu
zachęcamy wszystkich do dobrej i udanej zabawy
prosimy o bezpieczne i godne zachowanie się w czasie przemarszu
REGULAMIN
Określający zasady zachowania uczestników przemarszu
dla bezpieczeństwa ruchu drogowego
1.Wszystkie osoby uczestniczące w imprezie (przemarszu) są zobowiązane zachowywać się w sposób nie zagrażający bezpieczeństwu innych osób i przestrzegać regulaminów przemarszu i imprezy, bezwzględnie stosować się do poleceń wydawanych przez policjantów, strażników miejskich służby porządkowe organizatora.
2. Nie mają prawa uczestnictwa w przemarszu:
- osoby wpisane do rejestru osób, którym zakazano wstępu na imprezy masowe,
- osoby będące pod działaniem alkoholu lub innego podobnie działającego środka,
- osoby posiadające alkohol, środki odurzające, substancje psychotropowe, wyroby pirotechniczne lub wybuchowe lub inne niebezpieczne przedmioty i narzędzia,
- odmawiające przeglądnięcia bagażu bądź odzieży w przypadku podejrzenia, że posiadają w/w przedmioty,
- osoby odmawiające wylegitymowania się wiarygodnym dokumentem zaopatrzonym w fotografię i adres,
- osoby, których identyfikacja z zamieszczonej w dokumencie fotografii jest utrudniona (założona na twarz „kominiarka”, szalik lub wymalowana barwami klubowymi).
3.Każda osoba zakłócająca przemarsz usunięta zostanie przez służby porządkowe, a w przypadku stawiania oporu przekazana Policji.
4. W przypadku zauważenia pożaru lub innego zagrożenia osoby uczestniczące w przemarszu powinny:
- natychmiast powiadomić służby porządkowe,
- unikać paniki,
- stosować się do poleceń służb porządkowych i komunikatów nadawanych przez organizatorów,
- nie utrudniać dojazdu służbom ratowniczym.
5. Kary.
Kto nie wykonuje polecenia porządkowego, wydanego na podstawie ustawy przez organizatora imprezy lub służby porządkowe, podlega karze grzywny od 5000 zł. Może być także orzeczona kara dodatkowa zakazu wstępu na imprezę masową na czas od 3 do 12 miesięcy.
Sukces Marcina Majewskiego na Konkursie Rodnô Mòwa
26 maja br. w Chmielnie odbył się już 47. Konkurs Recytatorski Literatury Kaszubskiej „RÔDNO MÒWA”. Nasz powiat w kategorii klas gimnazjalnych reprezentował Marcin Majewski, który zajął zaszczytne III miejsce. Należy zaznaczyć, że konkurs w Chmielnie ma rangę wojewódzką, a o mistrza mowy kaszubskiej w kategorii klas VII-gimnazjum biło się 10 najlepszych uczestników z wszystkich kaszubskich powiatów. Marcinowi serdecznie gratulujemy!
II Kaszubska Olimpiada
W dniu 24 maja 2018r. nasi uczniowie reprezentowali szkołę w II Kaszubskiej Olimpiadzie Sportowej „Dali, chùtczi, mocni – spòrtowé rozegracje w Remùsowim Lipnie” w Lipuszu. Uczniowie wzięli udział w następujących konkurencjach:
- Szczudła
- Kùlanié krãgla (kulanie felgi rowerowej za pomocą kija)
- Gùzë (precyzyjne rzuty guzikami o ścianę, ważne jest miejsce, gdzie guzik zatrzyma ma się po odbiciu)
- Stolemòwi kam (rzut piłką lekarską 2 lub 3 kg)
- Skòczk (odbijanie z twardego podłoża zaokrąglonego kawałka drewna za pomocą drewnianego kija)
- Pùszczówką w Gòliata – strzelanie z procy do celu
- Sziszkòwi złoto (tor przeszkód)
- Ramsczi kóń (dwie osoby niosą trzecią, która siedzi okrakiem na desce)
- Fartùszk stolemczi (przenoszenie „piasku” w fartuszku na czas)
W każdej konkurencji brali udział osobno chłopcy i osobno dziewczęta. Honor naszej szkoły uratował Dominik Łangowski, który zajął I miejsce w konkurencji Kùlanié krãgla. Ogólnie w olimpiadzie wzięło udział 11 szkół z całych Kaszub.
Muzea, muzea...
Dnia 19 maja 2018 r. odbył się XIII rajd „Majówka z Józefem Wybickim”. Rozpoczął się od zwiedzania Muzeum Wybickich w Sikorzynie, a zakończył w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Uczestnicy przeszli trasę, na której znajdowały się patrole w strojach z epoki i odpowiadali na pytania z zakresu historii, musztry, pierwszej pomocy. W „majówce” udział wzięły: Paulina Lorek, Alicja Manowska i Magda Wichert – uczennice szkoły podstawowej oraz gimnazjalistki Agnieszka Jaworska, Kornelia Kulaszewicz i Karolina Skwierawska. Opiekunami były: Grażyna Czapiewska i Aleksandra Grzyb. Na koniec były kiełbaski, zupa gulaszowa i ciasto… mniammmmmm, a czekając na pozostałych członków wyprawy uczestniczłyśmy w występach artystycznych, grach
i turniejach.Za rok też pójdziemy….
Dnia 19 maja 2018 r. odbyła się Europejska Noc Muzeów. Nasi uczniowie z klasy II a gimnazjum pod opieką Aleksandry Grzyb i Danuty Wysieckiej pojechali do Malborka. Nie tylko dowiedzieliśmy się o nowościach technicznych tj. ogrzewanie podłogowe, łaźnie i toalety, ale również spotkaliśmy tam duchy przeszłości. Widzieliśmy też piękną iluminację świetlną największego na świecie zamku z cegły.
Niezapomniane wspomnienia……
19 medali dla uczniów z UKS Manta
W miniony weekend zawodnicy UKS Manta Kościerzyna brali udział w Mistrzostwach Polski Seniorów i Juniorów w pływaniu w płetwach w Gliwicach.
Klub reprezentowało 8 zawodników tym 4 to uczniowie ZSP nr 3 w Kościerzynie, którzy zdobyli tytuły Mistrzów i Wicemistrzów Polski:
Julia Greń - złoty medal na 100 i 400 Im, srebrny na 100 BF i brązowy medal na 50 PW,
Michał Koliński - złoty medal na 100, 200 i 400 BF, brązowy medal na 50 BF,
Damian Kutela - złoty medal na 50PW, 50SF, 100 SF, srebrny na 50 BF i brązowy na 100Im ,
Szymon Kropidłowski - złoty medal na 50 i 100 BF, srebrny medal na 200 i 400 BF.
Dodatkowo dwie sztafety zdobyły złoty medal i tytuł Mistrza Polski w składzie :
Julia Greń, Wiktoria Szwichtenberg, Damian Kutela i Michał Koliński na 50 SF MIX do 15 lat,
Michał Koliński, Damian Kutela, Szymon Kropidłowski i Marcin Łukowicz na 100 BF openPodczas zawodów Szymon Kropidłowski otrzymał z rąk Prezesa Polskiego Związku Płetwonurkowania powołanie do Polskiej Kadry Narodowej w pływaniu w płetwach na 2018 rok.
Ogromne gratulacje!!!
RODO
Dzień Otwarty Szkoły
Dnia 18 maja 2018r. nasza szkoła otworzyła swoje drzwi przed rodzicami i ich dziećmi, które w przyszłym roku rozpoczną naukę w klasach pierwszych oraz oddziałach przedszkolnych, a także wszystkimi tymi, którzy mieli ochotę odwiedzić szkołę i razem obchodzić jej święto.
Pani Dyrektor zaprezentowała możliwości lokalowe placówki. Odwiedzający zwiedzali sale lekcyjne, świetlicę i inne pomieszczenia szkolne. Liczne grono gości obejrzało taneczne, aktorskie i recytatorskie popisy uczniów różnych klas. Uczniowie z Zespołu Pieśni i Tańca „Młoda Kościerzyna”, w myśl kaszubskich klimatów, rozgrzali przybyłych rodziców swojskimi tańcami. Natomiast dzieci z kółka teatralnego „Bajaderka” przygotowały spektakl pt. „Dwie Dorotki”. Także inni uczniowie popisywali się umiejętnościami wokalnymi i recytatorskimi, prezentując utwory, dzięki którym zdobyli zaszczytne miejsca na konkursach różnych szczebli. Odbyła się także licytacja pięknych prac plastycznych, a jednocześnie zapromowane zostały talenty uczniów uzdolnionych artystycznie. W specjalnie przygotowanych klasach odbywały się różne warsztaty, w których mogły uczestniczyć dzieci. Była nauka programowania z wykorzystaniem ozobotów, kaszubskie gry planszowe i interaktywne, turnieje, łamigłówki i zabawy z wykorzystaniem technik memory, wykonywanie lapbooków, czytanie bajek po kaszubsku w szkolnej bibliotece. Na boisku rozgrywał się mecz pokazowy piłki nożnej, a także zajęcia z aerobiku i zumby. W kąciku kulinarnym można było posilić się kaszubskimi przysmakami, pojawił się chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem, placki ziemniaczane i drożdżówka. Kawiarenka, przygotowana przez panie z Rady Rodziców, oferowała natomiast ciepłe i zimne napoje oraz domowe wypieki. Wszystkiemu dopisywała piękna pogoda i świetne nastroje.
Inwazja kaszubskich kosmitów
19 maja kaszubscy kosmici z klasy Va i b "najechali" na Wejherowo. Uczniowie wzięli udział w Nocy Muzeów. Atrakcji było sporo, na wejherowskim rynku spotkali maga oraz gości z Katalonii, gdyż w ratuszu można było zobaczyć wystawę malarstwa Salvadora Dali. Natomiast w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej wzięli udział w konkursie na najlepsze przebranie kosmiczne, który wygrali, a przy okazji spotkali się z kosmicznymi postaciami z Gwiezdnych Wojen. Była to wspaniała kosmiczna noc muzeów.
Dzień Otwarty Szkoły
DYREKCJA, GRONO PEDAGOGICZNE I RADA RODZICÓW
ZESPOŁU SZKOLNO-PRZEDSZKOLNEGO NR 3 W KOŚCIERZYNIE
zapraszają
na Dzień Otwarty Szkoły pt. „Kaszubskie klimaty”,
który odbędzie się dnia
18 maja 2018 r. (piątek)w godzinach 1400 – 1700.
Program Dnia Otwartego Szkoły:
- Prezentacja możliwości lokalowych placówki: zwiedzanie sal lekcyjnych, świetlicy
i innych pomieszczeń szkolnych. - Oferta zajęć pozalekcyjnych.
- Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Młoda Kościerzyna”
- Spektakl p.t. „Dwie Dorotki” – przygotowany przez dzieci z kółka teatralnego
„Bajaderka”. - Promocja osiągnięć uczniów.
- Kaszubskie gry planszowe i interaktywne.
- Turnieje, łamigłówki i zabawy z wykorzystaniem technik memory.
- Nauka programowania z wykorzystaniem ozobotów.
- Mecz pokazowy piłki nożnej.
- Kącik kulinarny.
- Wystawa prac plastycznych uczniów.
- Kawiarenka
- Inne atrakcje.
- Prezentacja możliwości lokalowych placówki: zwiedzanie sal lekcyjnych, świetlicy
Wywiadówki
Szczegółowy harmonogram spotkań:
Pierwsze miejsce Marcina Majewskiego w Konkursie Recytatorskim Rodnô Mòwa
W dniu 9 maja br. odbył się 47. Powiatowy Konkurs Recytatorski Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”, w którym wzięło udział 46 najlepszych uczniów wyłonionych w eliminacjach we wszystkich gminach powiatu kościerskiego. Wielki sukces w konkursie osiągnął Marcin Majewski, który w kategorii klas VII-gimnazjum zajął zaszczytne PIERWSZE miejsce. Tym samym będzie reprezentował nasz powiat i szkołę w eliminacjach ogólnokaszubskich w Chmielnie w dniu 26 maja. Należy dodać, że w konkursie biorą udział najlepsi recytatorzy literatury kaszubskiej z wielu powiatów min.: bytowskiego, chojnickiego, człuchowskiego, gdańskiego, kartuskiego, kościerskiego, lęborskiego, puckiego, słupskiego i wejherowskiego. Celem konkursu jest poznawanie i popularyzacja literatury kaszubskiej, tradycji i folkloru regionu oraz pielęgnowanie mowy kaszubskiej. Marcinowi życzymy powodzenia!
Dzień Flagi
2 maja uczniowie, rodzice i nauczyciele naszej szkolnej społeczności uczcili Dzień Flagi w paradzie cyklistów, która przemierzyła ulicami Kościerzyny. Nie zabrakło biało - czerwonych akcentów, dzieci otrzymywały flagi od władz miasta, aby każdy z nich mógł z dumą uczestniczyć w obchodach 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Najmłodsi prezentowali też utwory muzyczne i literackike o charakterze patriotycznym. Na Patriotycznej Majówce Rowerowej wystąpił uczestnik programu Mam Talent,Jonasz Pakulski, który zaprezentował akrobacje na rowerze.
Julia Gorący - laureatką wielu nagród literackich
Rok szkolny 2017/2018 to czas niebywałych sukcesów uczennicy klasy VIA Julii Gorący.
6 marca 2018 r. ogłoszono wyniki Wojewódzkiego Konkursu Poetycko-Prozatorskiego „Miłość, Przyjaźń, Dobro”, na który nadesłano 43 prace literackie, 20 utworów lirycznych i 23 utwory prozatorskie.
W kategorii proza: I miejsce zajęła Julia Gorący z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Kościerzynie za opowiadanie „Zły człowiek”.
Dla pokazania niezwykłego talentu przytaczam fragment artykułu, który ukazał się na stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Gerarda Labudy w Luzinie
,,(..)Opowiadanie Julii Gorącej „Zły człowiek” jest prozą dwupłaszczyznową; z jednej strony mamy retrospekcję narratorki, w której przywoływane są pamiętnikarskie zapisy bohatera-sąsiada tej samej miejscowości – Marka Ciaptaka. Z drugiej zaś pokazuje mentalność ludzi małostkowych i zamkniętych w sobie. Ludzi ograniczonych, zabieganych i jednokierunkowych. Mężczyzna zostaje naznaczony przez tych mieszkańców wsi piętnem „innego – obcego”, który przez brak asymilacji z wiejską ludnością, napawa ich złością, agresją i staje się obiektem wielu pomówień. W rzeczywistości jest on cichym bohaterem, skromnym architektem, pomagającym wrogo nastawionym do niego ludziom. Nie oczekuje od nich niczego. Nawet, przez swoją skromność, nie ujawnia swojej tożsamości. Opowiadanie to pokazuje, jak łatwo można skrzywdzić drugiego człowieka, oceniając go zbyt pochopnie.”Z kolei 28 marca ogłoszono wyniki XXXIV Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej, na który nadesłano 8195 zestawów wierszy, opowiadań i prób dramatycznych z 521 szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych z całej Polski , Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Litwy i Ukrainy.
Komisja, po kilku miesiącach pracy, biorąc pod uwagę oryginalność tekstu, świadomość języka, literackość pomysłu i ujawniony talent autora ogłosiła zwycięzców. Wśród nagrodzonych znalazła się Julka, która otrzymała zaszczytny tytuł laureata za tekst pt. ,,Plantacja ”.Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 21 maja 2018 roku w sali Polskiej Filharmonii SinfoniaBaltica w Słupsku. Warto dodać, iż w ubiegłym roku dziewczynka również zdobyła tytuł laureata.
Na początku kwietnia otrzymaliśmy kolejną wspaniałą wiadomość- Julia Gorący, podopieczna p. Danuty Lis uzyskała WYRÓŻNIENIE w IV Ogólnopolskim Konkursie Literackim o Twórczości Kornela Makuszyńskiego,, CZYTANIE JEST PRZYGODĄ”. Na konkurs wpłynęło 437 prac z 15 województw Polski.
Uroczyste podsumowanie i wręczenie nagródodbyło się w środę 25 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 34 im. Kornela Makuszyńskiego w Lublinie, ul. Ireny Kosmowskiej 3.
Julkę, w literackich zmaganiach, wspierana uczycielka języka polskiego Danuta Lis ,która życzy jej następnych sukcesów literackich.
Szymon Kropidłowski 4 Juniorem Świata
Trzecia runda Pucharu Świata w Lipsku
zakończyła się dla naszego klubu UKS Manta bardzo dobrym 17 miejscem na 79 klubów biorących udział w rywalizacji. W zawodach brało udział 417 zawodników z 22 krajów. Na każdym dystansie mogło startować tylko 2 zawodników punktujących dla klubu.
W klasyfikacji narodowej Polska reprezentowana przez 7 klubów: zajęła 3 miejsce za Ukrainą i Niemcami.
Nasi zawodnicy, uczniowie ZSP nr 3 w Kościerzynie, zajęli rewelacyjne miejsca:Szymon Kropidłowski zajął - 4,5 i 7 miejsce;
Julia Greń - 9,15 ,17;
Damian Kutela - 13,14,15;
Michał Koliński - 15,16, 21.Nasza 9-osobowa reprezentacja debiutowała na międzynarodowych zawodach tak wysokiej rangi. Było to niesamowite doświadczenie, każdy z naszych zawodników przyczynił się do punktacji klubowej, która pozwoliła nam zająć tak wysokie
miejsce. Podczas zawodów Pucharu Świata nie ma klasyfikacji wiekowej, każdy zawodnik do 18 lat jest juniorem, powyżej seniorem.
Gratulujemy wszystkim naszym reprezentantom !!!
6 b w Zielonej Szkole
W dniach 4 – 6 kwietnia klasa 6 b wraz z panią Aleksandrą Grzyb i panią Danutą Wysiecką udała się do Zielonej Szkoły w Schodnie. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach z edukacji ekologicznej, które obejmowały następujące tematy: „Jak czytać mapę i nie zgubić się w terenie?”, „4 pory roku w życiu drzewa” oraz „Nietoperze – nocni łowcy”. Młodzież uczyła się odczytywać mapę i korzystać z busoli w terenie, poznała nietoperze mieszkające w naszym kraju, a także ich sposób życia w ciągu roku. Uczniowie poszerzyli też wiedzę z zakresu rozpoznawania drzew i krzewów, w zależności od pory roku za pomocą kory, pokroju, liści, owoców czy pąków. Nauczyli się też określać wiek drzew, obejrzeli okoliczne pomniki przyrody i przypomnieli sobie, jaki wpływ mają drzewa na nasze życie.
Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć.
Archiwum Aktualności