Podczas spotkania wigilijnego uczniów klasy I a odwiedził Św. Mikołaj, który podarował dzieciom prezenty.Dzieci otrzymały również Mikołajowy Certyfikat Grzeczności, który zobowiązuje do bycia grzecznym do kolejnego spotkania z Mikołajem w grudniu 2023 roku.
Idą Święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj!
Nasza szkoła wzięła udział w V ogólnopolskiej kampanii społecznej
"IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ".
Uczniowie przygotowali kartki świąteczne kartki z życzeniami dla podopiecznych domów pomocy społecznej.
Koordynatorem akcji jest pani Karolina Krawczyk.
Pierwszaki na warsztatach bożonarodzeniowych
Uczniowie klas I a i I b 20 grudnia uczestniczyli w warsztatach bożonarodzeniowych w Gminnej Bibliotece w Stężycy. Dzieci z koszykiem szukały pierników na terenie biblioteki. Później brały udział w małych warsztatach bibliotecznych na motywie bajki ,,Ciekawski George''. Następnie w scenerii choinki i świątecznych przebojów muzycznych odbyły się warsztaty kreatywne, uczniowie przygotowali kartki świąteczne w 3D. Na zakończenie pobytu obejrzeli muzyczny film ,,Mariah Carey - Świąteczne Życzenia''.
Pobyt w Stężycy zawsze jest pełen atrakcji, polecamy wszystkim to nowoczesne, urokliwe miejsce.
17
Gratulacja dla Zuzanny:)
Uczennica klasy I a Zuzanna Lubecka zajęła III miejsce w Powiatowym Konkursie ,, Owady zapylające Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego" w kategorii I - zrób model owada zapylającego.
Gratulujemy!
Występy Młodej Kościerzyny
W uroczystym rozstrzygnięciu konkursu „Kaszubska Kartka z Życzeniami na Boże Narodzenie” oprócz organizatorów, uczestników i włodarzy miasta pojawił się także nasz kaszubski zespół Młoda Kościerzyna. Młodzi tancerze uświetnili swoimi występami ogłoszenie wyników i dodatkowo podkreślili kaszubski nastrój wydarzenia. Przygotowaniem zespołu zajęli się pani Lucyna Hendrych oraz pan Jan Wera.
Pomóżmy Maksowi!
Każdy z nas zna Maksa, ucznia klasy 5a, uśmiechniętego i otwartego chłopaka. Niestety, za tym uśmiechem kryje się też wiele smutku, ponieważ Maksymilian od urodzenia choruje na nieuleczalną i niezwykle rzadką chorobę genetyczną - zespół Ehlersa-Danlosa.
Maksymilian, tak, jak inne dzieci chce korzystać z normalnego życia, chodzić do szkoły, spotykać się z kolegami i koleżankami. Jego choroba skutecznie mu to ogranicza. Co mogłoby pomóc Maksowi w normalnym funkcjonowaniu?
AVATAR. Co to takiego?
To robot, dzięki któremu chłopiec mógłby fizycznie uczęszczać do szkoły, a tego właśnie pragnie on, jego rodzice i najbliżsi, koledzy, koleżanki oraz nauczyciele naszej szkoły.
Dziś, w tym przedświątecznym okresie potrzebuje on naszej pomocy. Zachęcamy do wsparcia (link poniżej) i udostępnienia tej wiadomości. Liczy się każda pomoc! Sprawmy, by Maks był szczęśliwy!
Mikołajki
6 grudnia to dzień, na który czekają wszystkie dzieci, te małe, i te duże:) Nasza szkoła zamieniła się w mikołajkową wioskę. Uczniowie przyszli do szkoły w świątecznych strojach i czapeczkach. Każdy otrzymał upominek od Mikołaja. W czasie przerw czas dzieciom i nauczycielom umilały dźwięki świątecznych hitów.
7
Wywiadówki
Zielona noc książek dla biblioteki
Biblioteka zaprasza wszystkich uczniów do udziału w akcji
"Zielona noc książek dla biblioteki".
Zaproś swoje nieczytane, zapomniane i samotne już książki na ostatnią - zieloną noc. Znajdź je, zbierz z półek i po raz ostatni spędź z nimi wieczorny czas. Pooglądaj je, a może jeszcze raz przeczytaj i ... oddaj do biblioteki szkolnej. Tutaj dostaną drugie życie, trafią w nowe ręce i ucieszą serca szkolnych czytelników.
Nie oglądaj się - zrób to!
Akcja trwa cały grudzień.
Na darczyńców czekają uwagi plusowe:)
Sukces naszej uczennicy w powiatowych eliminacjach konkursu Méster Bélnégò Czëtaniô.
W dniu 24 listopada w I LO w Kościerzynie odbyły się powiatowe eliminacje Konkursu dla Czytelników „Méster Bëlnégò Czëtaniô”. W konkursie wzięły udział uczennice naszej szkoły. W kategorii klas III-IV – Liliana Lubecka oraz w kategorii klas V-VI – Amelia Lorek.
Ogółem w konkursie wzięli udział reprezentanci 13 szkół z terenu powiatu kościerskiego. Nasza uczennica Liliana Lubecka zajęła II miejsce i zakwalifikowała się do finału w Wejherowie, który odbędzie się w piątek 9 grudnia, gdzie reprezentować będzie powiat kościerski oraz naszą szkołę.
Serdecznie gratulujemy obu uczennicom!
Król Lew i Rumcajs
Jesień to pora, w której warto zasmakować wolnych chwil z kubkiem ciepłego kakao i książką lub też wybrać się na przedstawienie teatralne. I właśnie na przedstawienie teatralne wybrali się uczniowie naszej szkoły oraz zerówkowicze. W tę środę dzieci udały się do sali im. Lubomira Szopińskiego w Kinie Remus na przedstawienie przygotowane przez Narodowy Teart Edukacji pt. "Jak Rumcajs Cypiska uratował". W ubiegły piątek uczniowie uczestniczyli w musicalu reżyserowanym przez pana Krzysztofa Kaczmarka pt. "Król Lew". Jedną z aktorek "Krzysztofików" była nasza uczennica Karolina Zdrojewska. Wszyscy byliśmy zadowoleni z tak przyjemnie spędzonego jesiennego czasu.
2
Konkursy plastyczne
Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży "Moja Przygoda w Muzeum" to projekt organizowany od 43 lat. Jego głównym założeniem jest rozwijanie talentów plastycznych młodych ludzi poprzez tworzenie prac plastycznych w oparciu o zbiory muzealne całego świata.
W 2022 roku na konkurs przysłanych został 1100 prac. Ogromnie cieszy udział placówek z Argentyny, Honkongu, Łotwy, Słowacji, Słowenii i Tajwanu.
A oto lista uczniów naszej szkoły, w tym absolwentów, którzy zakwalifikowali się do wystawy pokonkursowej "Mojej Przygody w Muzeum":
Maria Majewska - kopia obrazu "Mamut z Jaskini Rouffignac",
Weronika Kropkowska - kopia obrazu "Bibliotekarz" Giuseppe Arcimboldo,
Weronika Owsicka - kopia obrazu "Wojownik Majów",
Maja Majewska - Chata kaszubska - Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach,
Fabian Rosławski - kopia obrazu "Byk z jaskini Altamira"
Gratulujemy!
Niepodległość oczami uczniów klas I - III
Chcąc uczcić pamięć tak ważnego dla naszego kraju wydarzenia jak odzyskanie niepodległości przez Polskę, uczniowie klas I - III oprócz udziału w uroczystym apelu przygotowali plakaty ukazujące piękno polskiej ojczyzny, jej symbole narodowe i ważne miejsca. Uczniowie podkreślili uroczysty charakter święta ubierając się na galowo oraz przypinając kotyliony.
1
Obchody Święta Niepodległości
Rocznica odzyskania niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wydarzenia, to ważny moment w kalendarzu szkolnych uroczystości. W przededniu święta odbył się uroczysty apel, podczas którego uczniowie zaprezentowali montaż słowno – muzyczny. Młodzi artyści przypomnieli swoim koleżankom i kolegom historię naszego kraju oraz to, że naród, który nie zna swojej przeszłości, ginie i nie buduje przyszłości. Uczniowie klas trzecich pięknie wyrecytowali wierszyki o ojczyźnie. Natomiast wszystkie klasy przygotowały i zaprezentowały plakaty o Polsce. Uroczystość uświetniły także wzruszające pieśni patriotyczne w wykonaniu szkolnego chóru. O godzinie 11.11 uczniowie przystąpili do akcji "Szkoła do hymnu" i wspólnie odśpiewali hymn narodowy.
11
Nasi uczniowie na gminnym konkursie „MÉSTER BËLNÉGÒ CZËTANIÔ”
W dniu 9 listopada w naszej szkole odbył się gminny konkurs dla czytelników „MÉSTER BËLNÉGÒ CZËTANIÔ”. W konkursie o mistrza pięknego czytania literatury kaszubskojęzycznej rywalizowali uczniowie ze wszystkich kościerskich szkół.
Naszą szkołę reprezentowali: Alicja Przybyła z klasy 3b, Liliana Lubecka z klasy 4b, Arkadiusz Sędzicki z klasy 5b oraz Amelia Lorek z klasy 6a.
Liliana Lubecka zajęła I miejsce w kategorii klas III-IV, a Amelia Lorek III miejsce w kategorii klas V-VI. Obie uczennice reprezentować będą naszą szkołę w eliminacjach powiatowych w dniu 24 listopada, które odbędą się w I LO w Kościerzynie.
Gratulujemy! 🖤💛
Lista wszystkich zwycięzców:
Kategoria klas 1-2
I miejsce – Zuzanna Maszka – ZS-P nr 4
II miejsce – Jan Konert – ZS-P nr 2
III miejsce – Paula Bednarek – ZS-P nr 2
wyróżnienie – Alicja Lubińska – ZS-P nr 4
Kategoria klas 3-4
I miejsce – Liliana Lubecka – ZS-P nr 3
II miejsce – Maja Janikowska – SP nr 6
III miejsce – Leon Makurat – ZS-P nr 4
wyróżnienie – Andżelika Lubińska – ZS-P nr 4
Kategoria klas 5-6
I miejsce – Michał Sychulec – SP nr 6
II miejsce – Marta Bławat – ZS-P nr 4
III miejsce – Amelia Lorek – ZS-P nr 3
wyróżnienie – Zofia Kurszewska – ZS-P nr 4
Kategoria klas 7-8
I miejsce – Stanisław Knitter – ZS-P nr 4
II miejsce – Maria Wardal – Prymus
III miejsce – Wiktoria Kamińska – ZS-P nr 4
wyróżnienie – Urszula Flisikowska – ZS-P nr 4
Wycieczka klas 5b, 5c i 4b do Torunia
W środę 2 listopada 2022 r. wyjechaliśmy na wycieczkę do Torunia. Odbyła się ona zamiast zwykłych lekcji szkolnych.
Najpierw poszliśmy do piernikarni, w której dowiedzieliśmy się, jak powstał piernik „Katarzynka”. Mieliśmy także okazję samodzielnie przygotować i wypiec ten smakołyk.
Następnie wybraliśmy się do Planetarium na film o gwiazdach pt. „Wirująca Ziemia”. Nauczyliśmy się, jak odnajdywać strony świata za pomocą gwiazd, a także poznaliśmy wędrówkę Słońca.
Potem udaliśmy się na spotkanie z przewodnikiem, a z nim zwiedziliśmy dzielnicę, na której terenie wychował się Mikołaj Kopernik i gdzie znajdował się jego dom. Na koniec poszliśmy do McDonalda na posiłek.
Wycieczka była bardzo emocjonująca i nauczyła nas wiele rzeczy. Wszystkim polecamy odwiedzić Toruń.Uczniowie klasy 5b
68
Poznaj Polskę
W ramach projektu "Poznaj Polskę" nasi uczniowie mieli okazaję zwiedzać najpiękniejsze zakątki naszego kraju.
Starsi uczniowie z klas ósmych oraz ich młodsi koledzy z klas trzecich odwiedzili Warszawę, gdzie zobaczyli m.in. Zamek Królewski, Łazienki Warszawskie.
Młodsze dzieci z klas 1-3 wybrały się do Gdyni. Celem ich podróży było Centrum Nauki Experyment oraz poznanie historii miasta, portu i zwiedzanie statku-muzeum "Dar Pomorza".
3917
"Trójka" ponownie w kampanii przeciwko przemocy
Szkoły Pełne Talentów
Nasza szkoła bierze udział w kampanii „Szkoły Pełne Talentów”,
której ambasadorami są Robert i Anna Lewandowscy.Zachęcamy wszystkich uczniów, rodziców i osoby chcące nas wesprzeć do włączenia się do tej akcji. Dzięki niej nasza szkoła będzie mogła zdobyć bardzo atrakcyjne i przydatne wyposażenie.
Na czym polega ta akcja?
Za dokonane zakupy w Lidlu, otrzymać można Talenciaki. Aby otrzymać Talenciaka, musimy spełnić pewne warunki: minimalna wartość zakupów to 50 zł, a wśród nich musi się znaleźć przynajmniej jeden świeży owoc lub warzywo. Jednocześnie część produktów została wyłączona z promocji, czyli ich wartość nie wlicza się do osiągnięcia kwoty minimalnej.
Dodatkowo będziemy mieć szansę uzyskać więcej Talenciaków kupując określony towar. Część produktów będzie dodatkowo premiowana punktami. Informacje o tym będziemy mogli znaleźć w aktualnych gazetkach promocyjnych oraz na specjalnie oznaczonych etykietach z ceną towaru.
Talenciaki będą przyznawane klientom za zakupy w dniach od 5.09.2022r. do 13.11.2022r.
Jak przekazać talenciaki naszej szkole?
https://www.youtube.com/watch?v=_GMAhSj6WtY
Można tego dokonać na trzy sposoby:
- skanując aparatem telefonu kod QR znajdujący się na kuponie (nastąpi przekierowanie do kolejnego etapu gdzie należy wybierać naszą szkołę);
-
przez stronę kampanii (szkoły.lidl.pl), przepisując kod alfanumeryczny, a następnie wybierając naszą szkołę;
-
fizycznie umieszczając Talenciaka w specjalnie przygotowanych pojemnikach, znajdujących się w korytarzach naszej szkoły i przedszkola.
Zebrane w czasie trwania akcji punkty szkoła wymieni na określone nagrody z 9 różnych kategorii. Łącznie do wyboru będzie 90 nagród.
Szczegóły dotyczące akcji możemy znaleźć w regulaminie akcji społecznej „Szkoły Pełne Talentów” na stronie internetowej.
https://www.lidl.pl/c/szkoly/s10012469
Liczymy na Wasze głosy! :)
Przerwa na czytanie
O tym, jak ważne jest czytanie i sięganie po lekturę od najmłodszych lat, nie trzeba nikogo przekonywać. Dlatego, gdy usłyszeliśmy o akcji wspólnego czytania na przerwie, postanowiliśmy wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Staramy się promować czytelnictwo i zamiłowanie do książek poprzez różne akcje, więc i tym razem nie zawahaliśmy się.
20 października nasza szkoła przystąpiła do III MIĘDZYNARODOWEJ EDYCJI VII OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI „PRZERWA NA CZYTANIE – BICIE REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE”. Akcja realizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom. Celem akcji jest m.in. promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zwrócenie uwagi uczniów na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego w szkole oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. Cieszymy się, że udało nam się być częścią tak wielkiego i pomysłowego wydarzenia czytelniczego.
Akcja rozpoczęła się w czwartek na 2 lekcji, ponieważ właśnie wtedy, z głośników szkolnego radiowęzła, popłynął głos zaprzyjaźnionej polonistki – pani Aliny Cyrzon. Wszyscy uczniowie mieli okazję posłuchać fragmentów opowiadania Marcina Pałasza „Sposób na Elfa”, w którym świat zwierząt przeplata się w zaskakujący sposób ze światem ludzi, okraszonego sporą dawką humoru. W niejednej klasie zasłuchani uczniowie i nauczyciele wybuchali śmiechem. W ten sposób został spełniony podstawowy cel akcji – radość z czytania. To dwudziestominutowe wprowadzenie spowodowało, że wszyscy uczniowie wzięli udział w przerwie na czytanie oraz dało początek dalszym wydarzeniom.
Podczas dwóch wyznaczonych wcześniej przerw śródlekcyjnych uczniowie czytali przyniesione przez siebie lub wypożyczone z biblioteki szkolnej książki. Miejsce do czytania każdy wybierał sam. Pomysłów na czytanie było wiele, co uwieczniły zdjęcia zamieszczone na szkolnej stronie internetowej.
Młodszym uczniom z klas I – III biblioteka zorganizowała spotkanie z panią Sylwią Kalinowską - pracownikiem Pomorskiej Biblioteki Pedagogicznej, która zawsze chętnie pomaga w organizacji różnych imprez czytelniczych. Pani Sylwia zapoznała uczniów z przesłaniem akcji i zaprezentowała kilka ciekawych informacji na temat książek dla najmłodszych oraz, co najważniejsze, przeczytała kilka niesamowitych historii z bogatego koszyka książek, z którymi przybyła. Dzieci również przyniosły swoje książki, którymi się pochwaliły, a uczniowie klasy 1a dodatkowo opowiedzieli o swoich książeczkach. Spotkanie odbyło się dla kilku grup i za każdym razem sporo się przedłużało, ponieważ zaangażowanie dzieci i ich zaciekawienie spotkaniem było ogromne.
Do akcji dołączyli się również najmłodsi przedstawicie naszej szkolnej społeczności. Wszystkie grupy przedszkolne, począwszy od 3-latków aż do zerówkowiczów, zebrały się w jednej Sali, by wysłuchać kilku opowiadań z ogromnego zbioru „Najpiękniejszych bajek i opowieści”. Dzieci były zachwycone, słuchały z ogromnym zainteresowaniem. Doskonale wiedzą, jak wspaniałą przygodą może być wspólne czytanie i słuchanie pięknych, mądrych bajek.
W akcji wzięli udział wszyscy uczniowie przebywający tego dnia w szkole. Mamy nadzieję, że czytanie stanie się codziennym nawykiem, bo jak powiedziała Wisława Szymborska „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Wszystkim uczestnikom i zaangażowanym w organizację i przebieg akcji składamy serdeczne podziękowania, zachęcając do czytania książek nie tylko podczas bicia rekordu.
68
Archiwum Aktualności