Termin DOPALACZE staje się ostatnio coraz bardziej popularny. Dotyczy on ogromnej ilości różnych substancji roślinnych i syntetycznych o rzeczywistym, bądź rzekomym działaniu psychoaktywnym. Jednocześnie odnosi się on do środków niekontrolowanych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Dopalacze reklamowane są często, jako bezpieczna alternatywa dla narkotyków i alkoholu.
Używki, różnego rodzaju dopalacze działają negatywnie nie tylko na zdrowie, ale i na psychikę człowieka. Często prowadzą do depresji, a młodzi ludzie uzależnieni od nich często trafiają na odwyk do klinik psychiatrycznych. Nierzadko zaczyna się niewinnie, od jednego specyfiku a finał jest druzgocący. Uzależnić można się za równo od substancji zażywanej, jak i od stanu emocjonalnego uzyskiwanego za pomocą używki.
Dopalacze są substancjami psychoaktywnymi i są tak samo szkodliwe, jak narkotyki. Na temat dopalaczy krąży wiele mitów, w które wierzy młodzież, zazwyczaj nie wiedząc jak działają, ponieważ wrażliwość organizmu każdego człowieka jest inna.
Dopalacze są szczególnie niebezpieczne dla osób, które cierpią na schorzenia przewlekłe – np. alergików, cukrzyków, dla osób z osłabionym układem odpornościowym i dla tych wszystkich, którzy znajdują się jeszcze w okresie rozwojowym, a więc dla dzieci i młodzieży. Wśród objawów, które mogą świadczyć o zażyciu dopalaczy, można wymienić: nadmierna potliwość, oczopląs, szczękościsk, nudności, wymioty, omamy słuchowe i wzrokowe, stany lękowe, nagły wzrost ciśnienia tętniczego, rozrywający ból głowy, migotanie przedsionków.
Pamiętaj, aby przede wszystkim rozmawiać ze swoim dzieckiem. Ważne jest, aby uświadomiło sobie, że zależy Tobie na nim. Jeżeli narkotyki, dopalacze zdążyły już je uzależnić, niezbędna może okazać się pomoc pedagoga, psychologa lub nawet terapia w ośrodku leczenia uzależnień.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej od wielu lat prowadzi kampanie na terenie Miasta Kościerzyna przeciw narkotykom a obecnie również i dopalaczom. We wszystkich szkołach gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych systematycznie odbywają się spotkania z uczniami na ten temat.
W związku z powyższym chcielibyśmy zaprosić Państwa – rodziców, którzy zetknęli się bezpośrednio z problemem zażywania przez dziecko substancji psychoaktywnych, oraz inne osoby zainteresowane zdobyciem rzetelnej wiedzy na ten temat
Zajęcia edukacyjne odbędą się 23 listopada 2015r. w godzinach od 16.00 do 18.00 w sali nr 19 (I piętro) w budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościerzynie ul. Brzechwy 5.
Do udziału w zajęciach zgłaszać się można pod numerem telefonu 58 686 48 23 wew. 20 Rafał Mikołajczyk oraz 58 686 48 23 wew. 32 Aleksandra Pozorska.
Zajęcia przeprowadzi specjalista z Punktu Konsultacyjno– Informacyjnego ds. Narkomanii Aleksandra Pozorska.