Świętowanie rozpoczęliśmy 31 stycznia w setną rocznicę wkroczenia wojsk polskich do Kościerzyny. Nasi uczniowie wzięli udział w uroczystościach organizowanych przez miasto, uczniowie klas ósmych uczestniczyli w projekcji filmu „Niepodległość”, a następnie w spotkaniu z twórcami filmu. Złożyli także kwiaty na grobie pierwszego burmistrza Kościerzyny. Na lekcjach wychowawczych oraz historii uczniowie poznawali dzieje Kościerzyny, okoliczności odzyskania niepodległości i przyłączenia Pomorza do Polski. Z tej okazji nauczycielka historii, pani Aleksandra Grzyb wraz z pomocą innych nauczycieli, przygotowała konkursy wiedzy, a także fotograficzny, multimedialny i plastyczny.
Kulminacją odchodów była akademia, która odbyła się 10 lutego, czyli w setną rocznicę zaślubin Polski w morzem. Na początku wysłuchaliśmy w wykonaniu naszego chóru szkolnego hymn Kaszubów „Tam, gdzie Wisła od Krakowa” , którego nieśmiertelne słowa napisał w czasie zaborów Hieronim Derdowski. Następnie wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Pogódkach, którzy zaprezentowali bardzo widowiskowy taniec z flagami.
100 lat temu - 31 stycznia 1920 r. do Kościerzyny weszły oddziały wojska polskiego pod dowództwem gen Józefa Hallera, które szły od Torunia do Pucka. Kaszubi przez okres zaborów walczyli o wolność, ziemię, język, kulturę i swoją tożsamość. Dzięki naszym przodkom przetrwało to do dziś. Kaszubi to język, tradycje, kultura i taniec, dlatego kolejnym punktem naszej akademii był występ Zespołu Pieśni i Tańca „Młoda Kościerzyna”, w trakcie którego zaśpiewaliśmy razem hymn naszej szkoły „Tam, gdzie Bałtyku”, którego autorem jest nasz patron Franciszek Sędzicki. 10 lutego 1920 r. wojska polskie dotarły do Pucka. Odbyły się zaślubiny Polski z morzem. Generał Józef Haller wrzucił do morza platynową obrączkę wykonaną przez polskich gdańszczan. Mimo, że Gdańsk wówczas nie wrócił do Polski, to było to wielkie święto Polaków. Był wówczas w Pucku ksiądz Józef Wrycza, legendarny działacz niepodległościowy na Pomorzu w latach 1917-1920, działacz społeczny i polityczny, przywódca organizacji konspiracyjnych: Wojskowej Organizacji Niepodległościowej i Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” podczas okupacji niemieckiej. Pani Mirka Krocz, nauczycielka naszej szkoły, jest krewną księdza Wryczy i opowiedziała o rodzinnych wspomnieniach tego wyjątkowego człowieka. Następnie wysłuchaliśmy fragmentów przemówienia księdza, które wygłosił wówczas w Pucku. Wysłuchaliśmy też kolejnego utworu w wykonaniu naszego chóru „Rodno ziemia”, a nasi harcerze, którzy również uczestniczyli w uroczystościach w Pucku, zaśpiewali szanty „Bo z morzem jesteśmy związani na zawsze”. Na zakończenie dyrektor szkoły rozdał nagrody uczniom wyróżnionym w konkursach. Obchody przebiegały w nastroju radości i zadumy nad minionymi wydarzeniami.
Plastyczny:
Kategoria klas 0 – III
Michalina Wierzba – I miejsce
Patrycja Kloskowska – II miejsce
Lilianna Lubecka – III miejsce
Kategoria klas IV – V
Sonia Kropkowska – I miejsce
Zofia Browarczyk – II miejsce
Livia Saath – III miejsce
Kategoria klas VI – VIII
Wiktoria Ebertowska – I miejsce
Martyna Andrik – II miejsce
Anna Teszner – III miejsce
Multimedialny
Konrad Treder– I miejsce
Marcelina Kąkol – II miejsce
Alicja Manowska – III miejsce
Fotograficzny
Zofia Przybyła – I miejsce
Dawid Muc – II miejsce
Jakub Manowski – III miejsce
Wiedzy
Kategoria klas IV – V
Jakub Manowski – I miejsce
Kacper Niklas – II miejsce
Nikodem Szuta – III miejsce
Kategoria klas VI – VIII
Julia Gorący – I miejsce
Nikola Szubzda – II miejsce
Alicja Manowska – III miejsce